Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Artykuł: Nowy styl Dragon Age II z perspektywy konsolowca

201 postów w tym temacie

Dnia 01.03.2011 o 12:39, palpatine napisał:

Perspektywa jest dość istotna i zdaje się, że właśnie tobie brakuje takiej perspektywy.
I dlaczego uważasz, że Dragon Age 2 nie jest cRPG ? Czy wiesz, co wskazuje na to, czy
gra jest cRPG, czy nie ? Bo mi się wydaje, że nie masz pojęcia :P.


to co pisałem do Lorda - czyli uważasz, że dla konsolowca RPG to taka gra, gdzie są expy i levele i wielka sieka, bo jak ma długie dialogi i więcej niż dwie opcje to jest gópia i przegadana? ;) A potem jeszcze macie pretensje jak ktoś mówi o "konsolowieniu" czegoś? ^^

I ponawiam pytanie - ty aby na pewno grałeś w DA? Bo fakt, dialogi to on miał nijakie i nie czuć było jakoś że mają na cokolwiek wpływ (ofc poza standardowym zabij/uratuj wszystkich i pozornymi wyborami), ale tam problemem była nuda bijąca od żałosnej walki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro autor zasłania się subiektywna oceną i gustami, to przecież nic nie powinno stać na przeszkodzie zamieszczenia artykułu który przedstawi grę obiektywnie zgodnie z prawdą. Ktoś tutaj zdecydowanie podejmie taką próbę.

KE? Obiektywnie? A co to znaczy obiektywnie? *mlask* Nie ma takiego pojęcia przy jakimkolwiek tekście zawierającym *własną* opinię piszącego. Tym samym nie istnieje coś takiego jak *mlask* "obiektywny" tekst. Boże, od lat niektórzy nie potrafią *mlask* tego zrozumieć i klepią te kretynizmy o "obiektywnych" tekstach i "obiektywnym" przedstawieniu *własnego* zdania. Ło matko święta...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2011 o 12:00, MartivaR napisał:

Przekazałem jedynie swoje, mocno subiektywne, osobiste i nie ukrywam, że zapewne dla
wielu dziwne przemyślenia odnośnie wersji demo. To, jak pewne rzeczy postrzegają inni
gracze jest kwestią gustu i indywidualnego spojrzenia na temat. A o tych sprawach dżentelmeni
nie dyskutują, tylko akceptują odmienne stanowisko i bawią się dalej. :)


Wiesz, wybacz, ale Twoje słowa byłyby zasadne, gdyby nie ewidentne nakłanianie graczy do kupienia, polubienia, zaakceptowania. Ja nie mam nic przeciw Twojej ocenie (nie licząc nazywania jej "oczami konsolowca" - bo to TWOJA opinia, a nie konsolowców w ogóle), masz przecież do niej prawo, jak każdy do swojej opinii.

Jednak w kilku miejscach aż tchnie od tekstu reklamą i agitacją. Wyraźnie nakłąniasz do zmiany growego "światopoglądu", wyraźnie lansujesz (wręcz wpajasz) tezę, że Mass Effect 2 jest ideałem cRPG (mimo, że jest to coś na pograniczu cRPG i strzelanki).

Pomijasz też istotne wady, jak choćby liniowość lokacji, spawnowanie się w oskryptowany sposób przeciwników.

Jeszcze jedna rzecz, która piszesz, jest niesamowicie tendencyjna, a jest ona kompletną nieprawdą. Mianowicie piszesz, że nie ma na horyzoncie bardziej oldschoolowo potraktowanych produkcji. Owszem, jest - Wiedźmin 2.

Dlaczego pomijasz tą produkcję? Dlatego, że nie pasuje do tezy?

Wybacz, ale takie lansowanie tytułu jak najbardziej może wzbudzać podejrzenia, że masz w tym jakąś korzyść (dla siebie albo gram.pl, bo jak czytam po forum, to sporo ludzi rezygnuje z pre-orderów). Nie oskarżam, ale pisząc tak tendencyjny artykuł, nie dziw się, że rodzi to pewne podejrzenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

" Nie zgadzam się z oceną Dema, mi osobiście się nie podobało ale to
tylko moja subiektywna ocena z którą nikt nie musi się zgadzać. "
Żeby nie było, to był przykład oceny artykułu z którego bym skorzystał ja gdyby jednak demo do mnie nie przemówiło :) Nie należy to do wypowiedzi pana o nicku Graffis, owy jegomość tylko mnie pod cytował :P.
I tak na boku, ale ten artykuł, niby napisany w łagodnym tonie, a wywołał u niektórych napady zgagi :D.

@Griffis, a recenzja to niby co?? To też subiektywne spojrzenie na grę w którym to autor ocenia ową grę korzystając tylko i wyłącznie z wrażeń jakie ta gra w nim wywołała podczas zagrywania się w nią. Tutaj tez mamy taka ocenę ale ze względu na jeden maleńki szczegół, to jest tylko demo a nie pełna gra, opinia ta została zawarta w artykule a nie w recenzji.
Ale co tam, powinno się pisać takie artykuły i takie recenzje które będą się podobały wszystkim i na dodatek nie będą one pokazywać opinii na dany temat innej niż ta jedyna i właściwa :). Ale zaraz, dogodzić wszystkim na raz?? Tego nie potrafią nawet w Erze...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2011 o 12:41, Graffis napisał:

> To, co cały czas uprawiasz na tym forum (łącznie z tym postem) to jest właśnie prezentowanie

> swoich odczuć i subiektywnych opinii. Ty możesz, to chyba reszta też, co ;). Czy
wszyscy
> mamy zamilknąć i uszanować twoje jedynie dobre i obiektywne zdanie ?
Oczywiście, że nie. Ale my nie jesteśmy dziennikarzami, których obowiązują jednak pewne
standardy obiektywności i wyważenia opinii. Nikt nie ma pretensji do kogoś komu system
totalitarny wyprał mózg i dlatego chwali pod niebiosa miłościwie panującego dyktatora.
Co innego, gdy takie opinie przedstawia dziennikarz - wtedy mowa jest o propagandzie
etc. etc.
I jest to jedynie przykład, nie twierdzenie, że BioWare to jakiś totalitarny potwór.
Nie przeszkadza mi to, że autorowi się demo podoba. Przeszkadza mi, że skrajnie nieprofesjonalną
i tendencyjną opinię przedstawia jako artykuł na kilka tygodni przed premierą
produktu.


Muszę to napisać - jesteś przezabawny. Według twojej definicji obiektywny dziennikarz to taki, z którym masz zbieżność poglądów. Reszta to propaganda ? To jak rozpoznać obiektywnie propagandę ? Kiedy to propaganda, a kiedy subiektywna ocena ? Jak rozpoznać recenzję na zlecenie od recenzji "obiektywnej" i uczciwej.

Na prawdę, z chęcią zapoznam się z twoją prywatną klasyfikacją. I porównam do swojej, ponieważ moje "standardy obiektywizmu" wydają się troszkę odmienne od twoich.

Tzn, może napisz po prostu w punktach, na czym polega nieobiektywizm recenzenta. Tak to napiszę, chociaż to nie była to recenza tylko "Nowy styl Dragon Age 2 z perspektywny konsolowca". Więc wyrzuć się z wszystkich zarzutów, jakie masz, bo wiesz- jak już dyskutować, to najlepiej na przykładach.


Tak odbiegając od tematu, zapowiadasz się wspaniale na przyszłość do zasilenia szeregów PIS. Kto nie z nami, ten przeciw nam. Kto nie myśli jak my, ten się myli. Jest PIS i jest ZŁO ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie ,skoro większośc twierdzi że zapowiedź DA II jest nieobiektywna i sponsorowana przez EA.To jak nazwać przesłodzone zapowiedzi Wiedźmina II, (nie tylko na gram.pl),gdzie redaktorzy słodzą tej grze aż za nadto?.
Dlatego cała ta dyskusja jest zbędna. Redaktor miał prawo tak napisać.I tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2011 o 12:58, palpatine napisał:

Tak odbiegając od tematu, zapowiadasz się wspaniale na przyszłość do zasilenia szeregów
PIS. Kto nie z nami, ten przeciw nam. Kto nie myśli jak my, ten się myli. Jest PIS i
jest ZŁO ;).


Przecież od lat wiadomo *mlask*, że jedynymi obiektywnymi mediami w Polsce są Radio Maryja, Gazeta Polska/Warszawska/Wolska (?) :P Reszta to manipulacja prawdą i nieobiektywne przedstawianie sytuacji :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2011 o 12:58, palpatine napisał:

Tak odbiegając od tematu, zapowiadasz się wspaniale na przyszłość do zasilenia szeregów
PIS. Kto nie z nami, ten przeciw nam. Kto nie myśli jak my, ten się myli. Jest PIS i
jest ZŁO ;).


Przecież od lat wiadomo *mlask*, że jedynymi obiektywnymi mediami w Polsce są Radio Maryja, Gazeta Polska/Warszawska/Wolska (?) :P Reszta to manipulacja prawdą i nieobiektywne przedstawianie sytuacji :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2011 o 12:59, hammerfall87 napisał:

A jak nazwiesz masowe eksterminowanie potworków grą taktyczną ?


No nie wiem. Według niektórych takie Diablo to RPG, więc tutaj jest RPG^2. Oni nie mają *obiektywnej* racji? Oh shit, sorry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2011 o 12:34, Graffis napisał:

Ani jednego, ani drugiego udowadniać nie muszę. Dlaczego? Bo nie oskarżyłem o to autora
tekstu, ani nie napisałem, że preordery są odwoływane. Zasugerowałem jedynie, że jest
to pierwszy powód jaki mi przychodzi do głowy, by ktoś o w miarę dobrze działających
dwóch półkulach mózgu napisał tak beznadziejny tekst. Sam przyznasz, że charakter tekstu
jest promocyjny i wymierzony w stronę najgłośniej krytykowanych stron dema (grafiki,
systemu dialogów, monotonności lokacji, prymitywnej walki) - ciekawy zbieg okoliczności.


Konstruktywna krytyka i nawet ostra dyskusja ok - ale proponuję trochę ochłonąć i przystopować

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ło matko święta...

Czytanie ze zrozumieniem, niektórych nie boli. Toż to nie można przedstawić GRY obiektywnie? Kretynizmów nie wypisujesz, ale zapędziłeś się z interpretacją, cóż to się dzieje może to przez ten *mlask* eh.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2011 o 12:44, The-Darkest napisał:

Ech, ciesze sie ze chociaz Ty to zrozumiales:) To wcale nie jest wbrew temu co mowil,
tylko dziala to na zasadzie przekory:) tak jak np: spotykasz marsjanina ktory mowi Ci:
"wszyscy marsjanie klamią!" Mowi prawde czy klamie? i tak mozna w nieskonczonosc;)

>
Oj można :)

Dnia 01.03.2011 o 12:44, The-Darkest napisał:

Potraktuje to jako komplement flirciarzu:D

Zatem trafnie to przyjęłaś, to jest swoisty komplement. A co do flirciarza to jakoś ostatnio coraz częściej mi to zarzucają.

Ale by post był też na temat związany z artykułem: Ja w to będę grał, koniec kropka :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2011 o 13:02, Shinigami napisał:

Ło matko święta...

Czytanie ze zrozumieniem, niektórych nie boli. Toż to nie można przedstawić GRY obiektywnie?
Kretynizmów nie wypisujesz, ale zapędziłeś się z interpretacją, cóż to się dzieje może
to przez ten *mlask* eh.


A co rozumiesz przez "obiektywne" przedstawienie gry? Po obiektywne przedstawienie zjawisk/wydarzeń/rzeczy zapraszam do encyklopedii PWN. Przedstawienie gry, w której jednemu grafika "ssie" a innemu "szczęka opada" nie jest możliwe. Tak samo *mlask* z filmem - Ty uznasz oscarowego zwycięzce za totalna szmirę, a świat filmu za arcydzieło. Kto ma rację? Gdzie *mlask* obiektywizm? Wybacz kolego, ale przy mediach obecnych w popkulturze jest tylko subiektywizm. Obiektywizm jest pojęciem z założenia nieistniejącym i niemozliwym w swej *mlask* popkulturalnej egzystencji. Takie życie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 01.03.2011 o 12:47, Lordpilot napisał:

zawsze będę bronił prawa do wyrażania własnych opinii,
nawet takich sprzecznych z moimi :) Tak po prostu jestem skonstruowany, nie potrafię
A tego się tutaj autorowi odmawia rzucając niewybrednymi epitetami - gdyby
napisał (wbrew sobie), że demo mu się nie podoba i jest "do bani" to byłoby "wporzo"
?

wiadomo, są gusta i guściki, ale po przeczytaniu całego tematu "demo DA" pełnego żali i skonfrontowaniu tego z tym tekstem gdzie całe listy tamtych wad tutaj okazują się zaletami (podpowiedzi dla debila -ok, słaba grafika - w sumie ok, dorosłośc to dalej tylko groteskowa krew -ok, jest łatwo, szybko, efektownie - wielkie ok, etc) a najpoważniejszą wadą jest dla autora to, że czcionka wygląda jak times new roman..
no ok, są opinie i opinie, ale coś co ląduje na głównej jednego z największych portali to nie jest taka tam zwykła pisanina losowego usera z forum, ale gościa, który jest w redakcji i dostaje pieniądze za to co pisze, a dostaje je za swoje pisanie, ponieważ uważa się go za dostatecznie kompetentnego by zabierać w danej sprawie głos. A jeśli to co ja czytam nie pokrywa się zupełnie z tym co widzę ja i kilkanaście innych osób (tutaj jest spokój, ale w temacie o demie to wręcz rzeź była), to jest tu chyba coś nie tak. Zwłaszcza jak w dodatku autor swoim tekstem robi czarny PR pewnej kategorii graczy ;)

Dnia 01.03.2011 o 12:47, Lordpilot napisał:

Zaręczam Ci Mistrzu Ciemności, że w Twojej obronie też bym stanął - a nie raz i nie dwa
krytykowałeś na tym forum konsole i graczy konsolowych,

zapewniam cię, że jakby PC był wiodącą platformą i to z jego powodu każdy FPS wyglądałby identycznie, albo gdybym musiał na swojej konsoli obsługiwać menusy latając analogiem-kursorem bo gra byłaby kiepskim portem z pieca, to też bym narzekał ;) A to, że jest odwrotnie i wydawcy/devsi sami mówią "gra wygląda tak i tak, bo DVD xboxa jest za małe (a na dwóch płytach nie wydamy bo to koszty), nie ma AA bo PS3 go nie obsługuje a gra jest prostsza bo gracz konsolowy jest inny i nie lubi myśleć nastawiając się na akcję" no to.. cóż.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 01.03.2011 o 13:06, absmak napisał:


A co rozumiesz przez "obiektywne" przedstawienie gry? Po obiektywne przedstawienie zjawisk/wydarzeń/rzeczy
zapraszam do encyklopedii PWN. Przedstawienie gry, w której jednemu grafika "ssie" a
innemu "szczęka opada" nie jest możliwe. Tak samo *mlask* z filmem - Ty uznasz oscarowego
zwycięzce za totalna szmirę, a świat filmu za arcydzieło. Kto ma rację? Gdzie *mlask*
obiektywizm? Wybacz kolego, ale przy mediach obecnych w popkulturze jest tylko subiektywizm.
Obiektywizm jest pojęciem z założenia nieistniejącym i niemozliwym w swej *mlask* egzystencji.
Takie życie.

Zgadzam się, obiektywizm w tych dziedzinach to mit. Nie każdemu będzie się podobało to co inny uzna za arcydzieło. I w takim przypadku cały obiektywizm szlag trafia.
A tak by było ciekawiej:
Obiektywizm - przedstawianie i ocenianie czegoś w sposób zgodny ze stanem faktycznym, niezależnie od własnych opinii, uczuć i interesów.
Subiektywizm - przedstawianie i ocenianie czegoś wyłącznie z własnego punktu widzenia.
Nadal ktoś chce na siłę doszukiwać się obiektywizmu w ocenie filmów i gier??
Obiektywnie można spojrzeć na zdarzenia w świecie realnym, np w polityce ale nie w rozrywce tego typu. Jeżeli ktoś jeszcze tego nie zrozumiał to pisząc te komentarze marnuje tylko swój cenny czas i zużywa nadaremnie klawiaturę...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2011 o 13:06, absmak napisał:

A co rozumiesz przez "obiektywne" przedstawienie gry?


Rozumiem, że nie sposób napisać tekstu, który zawierać w sobie będzie szersze spojrzenie aniżeli to, że gra jest świetna, czy totalnie do niczego?

Kiedyś redaktorzy CDA potrafili przedstawić tytuł powiedzmy ''chłodnym'' okiem - nie z pozycji podnieconego fana czy krzyczącego anty-fana. Solidne dziennikarstwo tego moim zdaniem wymaga. Niestety nawet oni zatracili tą umiejętność, więc może coś w tym jest. Takie życie, cóż szkoda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2011 o 13:16, Shinigami napisał:

> A co rozumiesz przez "obiektywne" przedstawienie gry?

Rozumiem, że nie sposób napisać tekstu, który zawierać w sobie będzie szersze spojrzenie
aniżeli to, że gra jest świetna, czy totalnie do niczego?


Ale to wciąż będzie subiektywne spojrzenie.

Dnia 01.03.2011 o 13:16, Shinigami napisał:


Kiedyś redaktorzy CDA potrafili przedstawić tytuł powiedzmy ''chłodnym'' okiem - nie
z pozycji podnieconego fana czy krzyczącego anty-fana.


Owszem. Swoim chłodnym, subiektywnym okiem, z którym jeden się zgadzał, a inny nie. Ot, nic wspólnego z obiektywizmem.

Dnia 01.03.2011 o 13:16, Shinigami napisał:

Solidne dziennikarstwo tego moim
zdaniem wymaga.


Tzn. czego?

>Niestety nawet oni zatracili tą umiejętność, więc może coś w tym jest.

Dnia 01.03.2011 o 13:16, Shinigami napisał:

Takie życie, cóż szkoda.


Każdy człowiek posiada tę boską umiejętność. Nazywa się ona własnym zdaniem i nie wyginie nigdy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2011 o 12:58, palpatine napisał:

Na prawdę, z chęcią zapoznam się z twoją prywatną klasyfikacją.

Nie mam prywatnej klasyfikacji. Po prostu oczekuję, że dziennikarz pisząc artykuł nie będzie posługiwał się argumentami takimi jak przedostatni akapit jako podsumowanie swojej opinii. Najpierw dostajemy ogromną porcję superlatyw, do tego takich które są wycelowane w główne argumenty krytykujących demo. Autor właściwie niczego nie argumentuje, poza tym że ''tak podoba mi się bardziej.'' Na koniec dostajemy informację - wam niech lepiej też się spodoba, bo nic lepszego się nie pojawi, kthnxbai. Nie ma konkretnych argumentów ratujących DA2 przed zarzutami graczy, w ogóle nie są one wspomniane. Nie ma słowa o tym, że seria była kiedyś zapowiadana jako oldschoolowy cRPG, poza tym że czas oldschoolowoe preferencje porzucić. To jest zaprzeczenie obiektywizmu i niemal 100% laudacja na temat tego dema.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2011 o 13:19, Graffis napisał:

To jest zaprzeczenie obiektywizmu i niemal 100% laudacja na temat
tego dema.


Do niektórych to chyba nigdy nic nie trafi...jednak szkoda klawiatury.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować