Zaloguj się, aby obserwować  
whitewolfpl

Civ4 - Temat ogólny

1160 postów w tym temacie

Ja w ogóle nie zamierzam go ściagać i instalować. No bo skoro nie obsługuje najnowszego patcha, to po co mam sobie tym zawracać głowę :)
Spróbuję jak będzie nowsza wersja, tzn. 1.61

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ale co dziwne...

np ktoś zakupi produkt Civ 4 PL i zainstaluje i oo fajnie fajnie gra smiga po polsku itp .. a tu zaraz sie dowiaduje że jest nowy patch .. oo SUPER ! sciąga i instaluje i ZONK ! Tagi wyskakują i w ogóle błędy w tłumaczeniu :(( i co ma zrobić? sprawdza na stronie cenegii i dupa nie ma jeszcze pod 1.61 i kicha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.05.2006 o 17:25, Azazell3 napisał:

jak tam polska wersja ? udana? chodzi mi oczywiscie o drugie wydanie Civ 4 :) i jak wam sie
podoba spolszczenie cenegi?

Jak zwykle technicznie biorąc amatorskie - zrobione zupełnie tak jak mogą to zrobic amatorzy, którzy przeciez nie mają dostępu do wszystkich danych. Zamiast dodać obsługę kolejnego języka po prostu podmieniono teksty z języka włoskiego usuwając w ten sposób jeden język dostępny w oryginalnej grze. Nieoficjalne spolszczenie zrobione jest w ten sam sposób tylko przez podmianę francuskiego. Czyli na tym samym poziomie amatorszczyzny. Przy czym to drugie jest o tyle sensowniejsze, że aby grać w wersję francuską trzeba się zaopatrzyć we francuską klawiaturę AZERTY, a włoska wersja może używać klawiszy US, czyli tych samych co nasze. Podmianka francuskiego jest więc bardziej uzasadniona.

Porządne spolszczenie lub wydanie polskiej wersji powinno w tym wypadku polegać na dodaniu języka polskiego do istniejącego wyboru, obsługiwać od razu najnowszego patcha, spolszczyć samouczek w wersji mówionej i być może jako mały bonus dodać polską nację do istniejących narodów (tak jak w modzie "Polacy").
A jak jest wiadomo. Do kilku tłumaczeń można się nawet przyczepić bo są po prostu błędne.
Można mieć tylko nadzieję, że to nie jest wersja ostateczna oficjalnego spolszczenia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy ktoś w ogóle obejrzał całą "listę płac". Jest jedna z lepiej zrobionych. Po pierwsze bardzo ładny podkład muzyczny i cały czas pokazują nam się wersje koncepcyjne różnych elementów z gry, zdjęcia z czasu projektowania itp.
W ogóle zresztą ta wersja Cywilizacji jest unikalna ponieważ muzyka (+ dźwięki i efekty) w grze jest naprawdę ładna, dobrze dopasowana i niezbyt nużąca. Otwierając ekran miasta mamy dźwięki charakterystyczne dla miasta z danej epoki, muzyka jest również z właściwej epoki, po oddaleniu mapy mamy szum wiatru, a po dużym przyblizeniu na pierwszy plan wysuwają się dżwięki otoczenia. No i ekran startowy tej wersji wreszcie robi niezłe wrażenie.
Co jak co, ale to chyba jedyna gra, która ma z edukacja bardzo dużo. Nawet teksty opisów wynalazków bazują na najnowszych odkryciach historyków i tępią stereotypy. Np. wreszcie Caryca Katarzyna wygląda tak jak powinna i teraz już jest jasne dlaczego Stasiek Poniatowski (i połowa znanych faciów ówczesnego świata) latał za nią jak jakiś frajer (w Civ 2 i 3 była pokazana jako stara już baba).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.05.2006 o 22:13, Olamagato napisał:

Co jak co, ale to chyba jedyna gra, która ma z edukacja bardzo dużo. Nawet teksty opisów wynalazków
bazują na najnowszych odkryciach historyków i tępią stereotypy.

Mnie jednak dużo bardziej podobała się Civilopedia z (chyba) Civ II. Tam gdzie można się było przenosić między hasłami. Nie mówię o zawartości merytorycznej a jedynie stronie technicznej.

A co do Civ IV. Mam zastrzeżenia do zbyt szybko znikających komunikatów. Czasami popatrzę gdzieś za jakąś jednostką i zdążę przeczytać tylko fragment. Powinna być gdzieś jakaś księga (lista), gdzie można by wrócić i przeczytać co się w danej turze wydarzyło.
A może takie coś gdzieś jest, tylko ja o tym nie wiem?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 02:40, A-cis napisał:

A co do Civ IV. Mam zastrzeżenia do zbyt szybko znikających komunikatów. Czasami popatrzę gdzieś
za jakąś jednostką i zdążę przeczytać tylko fragment. Powinna być gdzieś jakaś księga (lista),
gdzie można by wrócić i przeczytać co się w danej turze wydarzyło.
A może takie coś gdzieś jest, tylko ja o tym nie wiem?


jest .. na głwonej stronie w czasie gry na górnej lewej stronie .. pod iloscią złota masz przycisk taki i tam masz wszelaką historie tur itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 07:22, Azazell3 napisał:

jest .. na głwonej stronie w czasie gry na górnej lewej stronie .. pod iloscią złota masz przycisk

Jest!!! Rzeczywiście. Nie zwróciłem jakoś uwagi na tą ikonkę i myślałem że to zwykły ozdobnik :))
A tam jest cała rozbudowana księga nawet z zapisaem bitw :)

Tyle, że prawdę mówiąc, czułem przez skórę, że coś takiego powinno być. Civilizacja jest zbyt dopracowaną grą aby opuścili taki szczegół. Prawdopodobnie gdyby nie wprowadzili tej "książeczki", to komunikaty by były do końca tury, lub do jakiejś opcji wygaszającej. Sid Maier by nie wypuścił braku czegoś :)))

Dzięki Azazell :))))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

tak gra jest bardzo dopracowana:)) bardzo podobają mi się utworki ktore lecą w roznych epokach , antyk, sredniowiecze, renesans , cos pieknego .. ta muzyka bardzo mocno dodaje klimat do gry tzn wzmacnia go:)

ja lubie sobie powoli grac i cieszyc sie kazdą technologia:) itp

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 02:40, A-cis napisał:

Mnie jednak dużo bardziej podobała się Civilopedia z (chyba) Civ II. Tam gdzie można się było
przenosić między hasłami.

W tej wersji też możesz. Wystarczy, że klikniesz prawym klawiszem myszy na ikonkę. Mozesz w ten sposób przsuwac się po technologiach w górę i w dół. To samo dotyczy udostępnianych jednostek. Jedyne co zauważyłem z poważnych braków, to kompletny brak opisów skutków istnienia wzgórz. Po prostu nie ma takiego hasła - ani w typach terenu, ani w cechach terenu. Być może jest zagubione i dałoby sie wejść gdzieś z tekstu gdyby nie to, że w tej wersji faktycznie nie można skakać po odnośnikach w tekście - tych, które nie mają własnych ikonek.
Jakbys się przypatrzył, to powinieneś też zauważyć, że niektóre wynalazki wymagają takich powiązań z innymi (np. alternatywnych), że nie można tego wyrysować w oknie doradcy naukowego. Jedyna możliwość popatrzenia sobie na pełne drzewko wynalazków, to papierowa karta wynalazków dołączona do gry.

Dnia 03.05.2006 o 02:40, A-cis napisał:

Nie mówię o zawartości merytorycznej a jedynie stronie technicznej.

Od strony technicznej Civilopedia z dwójki miała jedną poważną wadę - była bardzo ciężka do lokalizacji, ponieważ był to osobny program exe. W polskiej wersji było też kilka błedów, które powodowały niedostępność kilku haseł, do których trzeba było się dostawać "z innej bańki". :)

Dnia 03.05.2006 o 02:40, A-cis napisał:

A może takie coś gdzieś jest, tylko ja o tym nie wiem?

Chyba coś niezbyt uważnie czytałeś instrukcję. ;) Ja tam zawsze próbuję kliknąć na wszelkie sposoby w każdy element na ekranie. Również z kombinacjami ctrl, alt i shift. Zauważ, że menu kontekstowe, to shift i lewy klik myszy - powinieneś potestować możliwości. Mnie na początku denerwował układ kratki poziomej z Civ1 bo wolałem układ izometryczny z Civ2. Ale jak pogrzebałęm, to się doczytałem, że wystarczy wcisnąć ctrl i strzałka, żeby sobie prawie dowolnie odwrócić widok. A oprócz tego jest również dostępna swobodna kamera pod ctrl+alt+f o ile sobie w civilization4.ini przestawisz odpowiednie 0 na 1.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cenega mnie zawiodła ponieważ wiedziała, że producent wydał nowego patcha 1.61 do civilization 4 a Cenega zamiast spolszczyć juz do tego patcha to spolszczyła do Patcha 1.52, mogli premiere przedłuzyć żaden gracz się by nie obraził a tutaj duzo graczy posciągało sobie tego nowego patcha i co i spolszczenie nie działa. Naszczęście ja wszystkie poprawki do civ4 mam w kompie i zainstalowałem sobie tylko patcha 1.52 ale równie dobrze mogłem sobie pograć w ta grę z najnowszym patchem 1.61. mam nadzieje, ze cenega nie zawiedzie i w niedługim czasie wyda drugie spolszczenie do tego patcha. Do tego czasu maja ogromnego minusa. CdPROJEKT górą!!!! Pozdrawiam wszystkich fanów serii!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 14:27, Olamagato napisał:

Jakbys się przypatrzył, to powinieneś też zauważyć, że niektóre wynalazki wymagają takich powiązań
z innymi (np. alternatywnych), że nie można tego wyrysować w oknie doradcy naukowego. Jedyna
możliwość popatrzenia sobie na pełne drzewko wynalazków, to papierowa karta wynalazków dołączona do gry.

To zauważyłem, i drzewko przypiąłem sobie na ścianie przed biurkiem, jako że w tej chwili gram wyłączie w Civilizację :)
Z okna doradcy naukowego praktycznie nie korzystam. Chyba że chcę kliknąć na jakiś wynalazek, który jest 2 - 3 szczeble w przodzie.

Dnia 03.05.2006 o 14:27, Olamagato napisał:

Chyba coś niezbyt uważnie czytałeś instrukcję. ;)

Myślę, że w 100% jej jeszcze nie przeczytałem. Jako że gram w Civkę od "jedynki", to rozpocząłem grę od razu. Bez czytania. I tylko jak miałem jakieś wątpliwości, to próbowałem znaleźć stosowny fragment. Tak po fragmentach, to przeczytałem znaczną część. Ale jak widać - nie wszystko (jeżeli ta informacja o notatkch jest podana). Na pewno też nie przeczytałem jeszcze "Posłowia" Sorena Johnsona :)

Dnia 03.05.2006 o 14:27, Olamagato napisał:

Zauważ, że menu kontekstowe, to shift i lewy klik myszy - powinieneś potestować możliwości.

To już przećwiczyłem, bo miałem problemy z połączeniem jednostek w jeden oddział.
Zauważyłem też, że sporo skrótów klawiaturowych nie jest jednak w instrukcji podane.

Dnia 03.05.2006 o 14:27, Olamagato napisał:

Mnie na początku denerwował układ kratki poziomej z Civ1 bo wolałem układ izometryczny z Civ2.

A ja wolę taki układ. Właśnie jak wprowadzili w Civ 2 układ romboidalny (a byłem bardzo przyzwyczajony do kwadratowego z Civ 1), to strasznie mnie to irytowało. Podobnie jak przestawienie panelu roboczego z lewej strony na prawą :DDD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ukazała się nowa wersja Nieoficjalnego Spolszczenia .. Miłego grania !!

Wersja Spolszczenia 2.1.1
Najnowsza Wersja z dnia 04.05.06

Poprawki:
- Poprawiono poważne błędy w tłumaczeniu które zostały wykryte.
- Poprawiono błędy w wyświetlaniu ilości buteleczek przy najechaniu na wynajdywaną technologie
.. i wiele wiele innych błędów

Pobrać możecie stąd:
http://rapidshare.de/files/19538189/civ4pl211.exe.html
http://www.megaupload.com/?d=U4L0G2BC
http://www.sendmefile.com/00347703

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z Civ. w wersji PL, gra strasznie wolno "chodzi". Moja konfiguracja to RAM 1GB, Barton 3200, GF 6600GT. Najdziwniejsze jest to, że nic się nie zmienia pomimo zmiany ustawień graficznych na najniższe. Jako domyślne komp. ustawia mi wszystko na maxa. Może ktoś miał podobne problemy ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2006 o 21:57, Pablor napisał:

Mam problem z Civ. w wersji PL, gra strasznie wolno "chodzi". Moja konfiguracja to RAM 1GB,
Barton 3200, GF 6600GT. Najdziwniejsze jest to, że nic się nie zmienia pomimo zmiany ustawień
graficznych na najniższe. Jako domyślne komp. ustawia mi wszystko na maxa. Może ktoś miał podobne
problemy ???



zmien sterowniki do karty graf .. pokombinuj z różnymi :)...
wyłącz antyaliasing i AAF w windowsie ...

zainstaluj najnowszą łatke 1.61 ktora bardzo przyspiesza grę

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam wersję PL, patch o którym piszesz z tą wersją nie działa tak jak powinien (u mnie zmieniło języki do wyboru na włoski, hiszpański itp.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam sprzęt o którym pisałem dwa posty wyżej, zmieniłem stery na najnowsze i....... nic. Działa szybko tylko na najniższych detalach, faktycznie trochę przesadzili z wymaganiami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pablor niemożliwe ja mam Athlon 64 3000 , 1 gb ram , x600 pro i gram na max detalach bez AA i mam plynniutko :)


widocznie masz sposlzczenie Cenegi ich sposlzczenie nie dziala z 1.61

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.05.2006 o 22:22, Pablor napisał:

Ja mam sprzęt o którym pisałem dwa posty wyżej, zmieniłem stery na najnowsze i....... nic.
Działa szybko tylko na najniższych detalach, faktycznie trochę przesadzili z wymaganiami.

a na jakiej mapie? na kazdej czy tylko na duzej? gra ma ogromne wymagania jesli chodzi o duze mapy - zzera potworne ilosci pamieci. przejrzyj sobie poczatek watku - tam jest to poruszone. rozwiazan jest kilka - wystarczy zaglebic sie w plik CivilizationIV.ini

Azazell3 -> smiem twierdzic, ze kwestia spolsszczenia nie ma tutaj wiele do gadania. problemem jest sam engine gry, ktory niestety jest jaki jest...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

penny --> a gdzie ja pisalem ze spolszczenie ma cos do gadania w kwestii plynnosci? znam sie na tych sprawach i takiego głupstwa bym nie napisał :)

pisalem jemu ze ma zapewnie spolszczenie z cenegii bo ona nie wspoldziala z 1.61

tak na huge map zżera ostro pamięć ale mówie jak sie zainstaluje 1.61 chodzi o wiele bardziej płynnie .. chociaż mi i też bez smigalo nawet na najwyzszej mapie ..
a masz lepszy sprzet coś masz nie tak

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować