Zaloguj się, aby obserwować  
whitewolfpl

Civ4 - Temat ogólny

1160 postów w tym temacie

Ale jak np. podczas instalacji zaliczę poradnik dodany do gry (dzięki Ci wydawco :P) + zaliczę tutorial, powinienem czerpać radość z grania? Bo mam niemiłe wspomnienia z CIV II, a pudełko IV wygląda uroczo :)

I akurat szukam dokładnie gry tego typu więc...

Hmm, może, może :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.11.2006 o 16:57, Sephirath napisał:

Ale jak np. podczas instalacji zaliczę poradnik dodany do gry (dzięki Ci wydawco :P) + zaliczę
tutorial, powinienem czerpać radość z grania?


No tego Ci nie zagwarantuję. Każdy ma swój gust. Ale mam nadzieję, że jednak Ci się spodoba. Trzeba tylko na początku uzbroić się w nieco cierpliwości, bo sporo rzeczy trzeba zrozumieć dopiero podczas gry. Ale skoro pudełko Ci się podoba to powinno być OK;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrozumienie najłatwiej przychodzi podczas samej gry - po jakichś 5 pełnych grach powinieneś już wiedzieć, o co chodzi ;) Aha, polecam kapitalne forum tutaj: www.civfanatcis.com - mnóstwo wartościowej informacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba " http://www.civfanatics.com/" ;)

Dziękuję, poczytam...

Mi głównie chodzi o to, czy jest łatwiejsze i bardziej... wesołe... od Civ II :) Bo tamta mnie prawie zabiła, dawałem jej z 5 szans ale nic nie podziałało :P Ja tam jestem człekiem nieskomplikowanym, jeśli są przejrzyste zasady to nic tylko grać :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2006 o 14:02, Sephirath napisał:

Ja tam jestem człekiem nieskomplikowanym,
jeśli są przejrzyste zasady to nic tylko grać :D


To się chyba da zrobić (znaczy się grać na luzie, bez zastanawiania przez pół godziny nad tym, czy każde posunięcie nie wkopie nas w jakieś problemy;). Po tych pięciu (no może dziesięciu) rozgrywkach będziesz znał już mniej więcej podstawy. Wybierasz wtedy, któryś z najłatwiejszych poziomów i dalej sru. Robotnikom dajesz opcję pracy automatycznie (nie ma co nimi zawracać sobie głowy. Osadników szkolisz jak stać cię na kolejne miasto (jesteś na plusie w dochodach, a na naukę przeznaczasz 60-100% dochodów). Prócz tego budowle w zasadzie najpierw tylko podnoszące kulturę, zadowolenie i naukę, a w 2-4 miast cuda. Wynalazki kolejno najtańsze (wyjątkiem są te odkrywające nowe religie, dające wielkich ludzi i darmowe wynalazki). Gdy braknie Ci już wolnych terenów na kolonizację to tylko w zasadzie ograniczasz się do klikania na zmianę tur i wybór nowych budynków w miastach. Łatwo, luźno i przyjemnie. Jak dominujesz cywilizacyjnie nad innymi państwami to co zasady wojna Ci nie grozi (no chyba, że sam uniesiesz szabelkę;) i możesz spokojnie się przyglądać. Oczywiście to działa na najniższych poziomach (pierwszy i drugi, na trzecim nie próbowałem;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli że może sobie to kupię... Jakem Andrzej takem imieniny miewam niedługo... Hehehe :}

Oglądałem w sieci screeny, czytałem reckę w CDA... No i do tego czytam Was :)

Hehe, Cenega zarobi stówkę :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2006 o 14:33, Sephirath napisał:

Czyli że może sobie to kupię... Jakem Andrzej takem imieniny miewam niedługo... Hehehe :}


W razie czego 30.XI się upomnij o życzenia (gdybyśmy zapomnieli;).

Dnia 22.11.2006 o 14:33, Sephirath napisał:

Oglądałem w sieci screeny, czytałem reckę w CDA... No i do tego czytam Was :)


No tylko mam nadzieję, że Ci się spodoba i nie będziesz później na nas klął;)

Dnia 22.11.2006 o 14:33, Sephirath napisał:

Hehe, Cenega zarobi stówkę :P


Nie do końca - 99,90;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2006 o 14:43, Konrades napisał:

Czy ktoś z was gra w civ 4 na sieci????


Ja niestety nie. Z dwóch powodów. Po pierwsze póki co nie mam w domu internetu (jakoś nie mogę się zebrać;). Po drugie byłbym niezłym masochistą;) Grę uwielbiam ale wybitnym strategiem to nie jestem. Dobrze mi idzie na pierwszych trzech poziomach. Wyżej moje strategie zdają się psu na budę (jak zwykle słaba armia). Po prostu dostawałbym takiego łupnia, że jakby udałoby mi się dojść go roku 0 i zacząć naszą erę to byłby wielki sukces;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2006 o 14:47, Sephirath napisał:

Na razie spróbuję jeszcze grać w demko jakieś, zdecyduję się... Chyba CDA dawało jakiś czas
temu :)


A grałeś w Cywilizację III ?
Teraz jest w Kolekcji Klasyki za 25 złotych.
Zanim Ci się znudzi to Cywilizacja IV zdąży stanieć ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2006 o 14:50, Dux napisał:

mi się dojść go roku 0 i zacząć naszą erę to byłby wielki sukces;)

Fajnie było by zkims z Polski :) Jak sie zdecydujesz daj znac
:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2006 o 14:52, Konrades napisał:

Fajnie było by zkims z Polski :) Jak sie zdecydujesz daj znac :)


Nie ma sprawy. Ale główny problem to ciągle internet. Sknera jestem w wydawaniu kasy, wiem;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2006 o 14:51, pawcio321 napisał:

> Na razie spróbuję jeszcze grać w demko jakieś, zdecyduję się... Chyba CDA dawało jakiś
czas
> temu :)

A grałeś w Cywilizację III ?
Teraz jest w Kolekcji Klasyki za 25 złotych.
Zanim Ci się znudzi to Cywilizacja IV zdąży stanieć ;)



to już jest za 25 zł ?? myślałem że w grudniu dopiero będzie :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2006 o 15:05, Arlik napisał:

> > Na razie spróbuję jeszcze grać w demko jakieś, zdecyduję się... Chyba CDA dawało
jakiś
> czas
> > temu :)
>
> A grałeś w Cywilizację III ?
> Teraz jest w Kolekcji Klasyki za 25 złotych.
> Zanim Ci się znudzi to Cywilizacja IV zdąży stanieć ;)


to już jest za 25 zł ?? myślałem że w grudniu dopiero będzie :]


Reklamę widziałem w Clicku z ubiegłego miesiąca, wieć chyba już jest ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2006 o 14:29, Dux napisał:

To się chyba da zrobić (znaczy się grać na luzie, bez zastanawiania przez pół godziny nad tym,
czy każde posunięcie nie wkopie nas w jakieś problemy;). Po tych pięciu (no może dziesięciu)
rozgrywkach będziesz znał już mniej więcej podstawy. Wybierasz wtedy, któryś z najłatwiejszych
poziomów i dalej sru. Robotnikom dajesz opcję pracy automatycznie (nie ma co nimi zawracać
sobie głowy. Osadników szkolisz jak stać cię na kolejne miasto (jesteś na plusie w dochodach,
a na naukę przeznaczasz 60-100% dochodów). Prócz tego budowle w zasadzie najpierw tylko podnoszące
kulturę, zadowolenie i naukę, a w 2-4 miast cuda. Wynalazki kolejno najtańsze (wyjątkiem są
te odkrywające nowe religie, dające wielkich ludzi i darmowe wynalazki). Gdy braknie Ci już
wolnych terenów na kolonizację to tylko w zasadzie ograniczasz się do klikania na zmianę tur
i wybór nowych budynków w miastach. Łatwo, luźno i przyjemnie. Jak dominujesz cywilizacyjnie
nad innymi państwami to co zasady wojna Ci nie grozi (no chyba, że sam uniesiesz szabelkę;)
i możesz spokojnie się przyglądać. Oczywiście to działa na najniższych poziomach (pierwszy
i drugi, na trzecim nie próbowałem;).


Kilka spraw ;)
1. NIGDY nie ustawiaj automatycznej pracy robotnikom (jak już się nauczysz o co chodzi) - mają tendencję do budowania zbyt dużych ilości farm kosztem cottage''y (nie wiem jak to przetłumaczyli w polskiej wersji).
2. Nie rozbudowuj tak samo wszystkich miast - dużo bardziej opłaca się specjalizacja
3. Co do wynalazków - wręcz przeciwnie. Wynajdujesz te najbardziej potrzebne, resztę się nie przejmujesz, wyhandlujesz je sobie od sąsiadów.
4. Jak brak ci miejsca na kolonizację to a) szukasz go za morzem b) wypowiadasz wojnę ;P
5. Wojna grozi ci zawsze - zwłaszcza na wyższym poziomie trudności. Nigdy nie zapominaj o odpowiednio silnej armii do obrony (odpowiednio silna to taka, która jest silniejsza od tej, co masz obecnie :P) oraz zabezpieczeniu dyplomatycznym (najłatwiej jest mieć sojuszników zgadzając się na większość ich propozycji oraz będąc takiego samego wyznania). Aha, jak nadarzy się korzystna okazja, żeby wbić komuś nóż w plecy albo coś - to nie wahaj się.

Dwie rzeczy ode mnie:
1. Zdecydowanie najłatwiej jest zarobić na religii - przy odpowiedniej budowli, tworzonej przez Wielkiego Proroka, każde miasto z relgią odpowiadającą tej budowli to dodatkowe 2 GP. No i jeśli rywale nawrócą się na twoją religię, to też odnosisz same korzyści.
2. Nie ma jednego najlepszego sposobu gry, każda droga jest dobra pod warunkiem, że masz plan i wiesz co robisz. Więc po prostu - podczas rozgrywki myśl ;P

Miłej zabawy życzę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Grałem w demko - super mi się spodobało :D

A jak gra będzie jeszcze po polsku - miodzio i orzeszki :)

Aczkolwiek wybitnie mi nie leży animacja rydwanów... ale cóż, nie jest to coś co mi bardzo przeszkodzi w grze :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.11.2006 o 17:47, siepu napisał:

Kilka spraw ;)


Wezmę pod uwagę;) Dzięki. Zazanaczam tylko to, o czy zresztą pisałem, że ta strategia sprawdza się na najniższych poziomach. Sprawdza w tym sensie, że spokojnie można w ten sposób wygrać rozgrywkę. Na wyższych poziomach nie próbowałem, ale z doświadczeń z CIII mogę powiedzieć, że raczej na pewno by nie zadziałało. A że pewnie niedługo gra z tak słabym przeciwnikiem mie się znudzi to uwagi te z pewnością mi się przydadzą. Szczególnie uwaga dot. robotników. A do wojny będę musiał się przemóc;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sorki, że dwa posty pod rząd ale właśnie przypomniałem sobie, że miałem jeszcze takie pytanie. Niektóre budynki przestają działać/nie można ich wybudować po wynalezieniu konkretnego wynalazku. Część z nich ma tą cechę, że generuje punkty kultury. Moje pytanie jest takie: czy w momencie, gdy tracimy mozliwość budowy danego budynku (np. katedry po wynalezieniu metody naukowej) generuje on nadal punkty kultury? Czy może budynek jest już właściwie psu na budę (choć katedra akurat nie, bo sa jeszcze misjonarze)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.11.2006 o 09:35, Dux napisał:

gdy tracimy mozliwość budowy danego budynku (np. katedry po wynalezieniu metody naukowej) generuje
on nadal punkty kultury? Czy może budynek jest już właściwie psu na budę (choć katedra akurat
nie, bo sa jeszcze misjonarze)?

Kultura z tego co wiem cały czas jest generowana tak jak w przypadku cudów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować