Zaloguj się, aby obserwować  
whitewolfpl

Civ4 - Temat ogólny

1160 postów w tym temacie

wlasnie skonczylem pierwsza dosc krotka rozgrywke.
w zasadzie z ta dyplomacja okazuje sie ze nie jest tak zle, jest trudno, ale nie jest zle. na poczatku troche nie zczailem zasad jakie tym rzadza i mnie troche wkurzala, ale po tej rozgrywce jest spoko. jest troche inaczej niz w poprzedniej czesci. widac od razu za co cie lubia, a za co nie i to pomaga.
co do zekomych wpadek z walka, to musze przyznac ze mi sie nie zdazalo, zeby np. mieczami ktos mi czolg rozwalil. jedyne co mnie zdziwilo, to to jak trudno jest zdobyc dobrze bronione miasto. byle grenadier ze 100% bonusem do obrony moze byc naprawde trudnym przeciwnikiem. duze znaczenie ma tez doswiadczenie wojsk, ktore moze przesadzic o zyciu lub smierci.
dzieki dobrze zrobionemu mechanizmowi kultur nie ma juz chamskiego wciskania miast w kazde wolne pole. po pierwsze jak nie masz otwartych granic (albo nie jestes w stanie wojny) to nikt nie wejdzie na twoje terytorium, po drugie nawet jak wejdzie i zbuduje miasto, to albo je od razu wchloniesz, albo nie bedzie mialo ono z czego wyzyc.

ogolnie jest super, mimo ze gra potrafi sie straszliwie mulic. pod koniec rozgrywki wczytanie save''a trwalo u mnie nawet okolo 3 minut. wygenerowanie historri do pokazania na zakonczenie trwalo jeszcze dluzej. pod tym wzgledem poprostu totalna porazka. nie wiem ile trzeba miec ramu, zeby to dobrze chodzilo, podobno gra potrafi sie mulic na 2gb co jest naprawde dziwne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.12.2005 o 02:53, penny napisał:

ogolnie jest super, mimo ze gra potrafi sie straszliwie
mulic. pod koniec rozgrywki wczytanie save''a trwalo u mnie nawet okolo 3 minut. wygenerowanie historri do pokazania na
zakonczenie trwalo jeszcze dluzej. pod tym wzgledem poprostu totalna porazka. nie wiem ile trzeba miec ramu, zeby to dobrze
chodzilo, podobno gra potrafi sie mulic na 2gb co jest naprawde dziwne.


No właśnie. To skandal - nie da się ukryć,że ktoś spartolił robotę. Pewno wystarczyło by posiedzieć ze 2-3 tyg dłużej i zoptymalizować kod gry. To nie jest przecież Quake 8 na litość Buzka...
Mam tylko nadzieję, że zaraz pojawi się kolejny patch który to poprawi. Póki co gra idzie w odstawkę - na znak protestu !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

PS: Ja rozumiem że gra musiała wyjść przed świętami by się lepiej sprzdać ale żeby taką fuszerkę techniczną odwalić to wstyd. Jak pójdzie fama to nikt (prawie) tego nie kupi a przynajmniej kilka osób zrezygnuje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.12.2005 o 02:53, penny napisał:

ogolnie jest super, mimo ze gra potrafi sie straszliwie mulic.

Z tego wychodzi, że trzeba mieć do niej bardzo dobry sprzęt :)

Evil Khan

Dnia 05.12.2005 o 02:53, penny napisał:

To skandal - nie da się ukryć,że ktoś spartolił robotę.

To niekoniecznie musi wynikać z niedopracowania kodu. Ja myślę, że w takiej grze AI ma co robić. Musi przeanalizować masę informacji i to może powodować przestoje. Przypomnij sobie Heroes. Tam też sporo trzeba było czekać na wykonanie ruchów przeciwnika, a kudy tamtej AI do Civ.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.12.2005 o 11:29, A-cis napisał:

To niekoniecznie musi wynikać
z niedopracowania kodu. Ja myślę, że w takiej grze AI ma co robić. Musi przeanalizować masę informacji i to może powodować
przestoje. Przypomnij sobie Heroes. Tam też sporo trzeba było czekać na wykonanie ruchów przeciwnika, a kudy tamtej AI do
Civ.


Cośty w Herosach był luz i było to normalne że trzeba czekać na przeciwnika boi jego ruch był widoczny na mapie. W civ3 gra muli się wraz z czasem grania coraz bardziej. A wczytywanie trwa w nieskończoność. Mam 1GB ramu i 2,5 GB procka więc nie wydaje mi się zeby to do gry strartegicznej było mało. Ktoś popsowo spartolił robotę i tyle. Coś jest zrabane bo żadna gra w którą grałem pomomo wielu fajerwerków tak sie nie muliła i nie alokowała tyle jednostek pamięci...


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.12.2005 o 12:02, Evil Khan napisał:

Cośty w Herosach był luz i było to normalne że trzeba czekać na przeciwnika boi jego ruch był widoczny na mapie

W Civce też ruch przeciwnika jest widoczny na mapie :)
Ale faktycznie, jeśli z takimi parametrami kompa jak podałeś jeszcze się muli, to coś nie jest w porządku.
Pacza masz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.12.2005 o 12:45, A-cis napisał:

Pacza masz?

patcha mam i nadal kiepsko
szczególnie przy wczytywaniu save''ów można spokojnie sobie zrobić kawę i obejrzeć tv bo czasem to trwa i z 5 min !!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.12.2005 o 03:06, Evil Khan napisał:

No właśnie. To skandal - nie da się ukryć,że ktoś spartolił robotę. Pewno wystarczyło by
posiedzieć ze 2-3 tyg dłużej i zoptymalizować kod gry. To nie jest przecież Quake 8 na litość Buzka...
Mam tylko nadzieję,
że zaraz pojawi się kolejny patch który to poprawi. Póki co gra idzie w odstawkę - na znak protestu !!!


ej, sluchajcie, ja juz o tym pisalem, ale chyba nikt nie zwrocil uwagi. problem nie lezy po stronie spartolonego kodu, tylko tego ze gra jest tak skonstruowana, zeby dalo sie latwo mody robic. tam wszystko sie opiera o xmla i pythona. glupi tutorial jest tez modem zrobionym w xml''u i pythonie. przetwarzanie duzych ilosci informacji w tej postaci to poprostu porazka. oni tego nie naprawia bo nie maja jak.
przyznam szczeze ze pomysl jest dobry, ale niestety troche przegieli idac "modziazom" na reke i mamy taki oto efekt. jedno jest pewne - potrzeba naprawde koszmarnej ilosci pamieci i ultra szybkiego hdd, zeby dalo sie w miare komfortowo grac.

sama gra jak juz sie zaladuje to potrafi wzglednie dobrze dzialac. dopiero jak np. kupuje sie od kogos mape i nagle pojawia sie kupa nowych danych do pokazania to gra zaczyna mulic i doczytywac. wczytywanie save''a to porazka tak samo jak ogladanie historii gry, ale pozatym da sie grac.

bedziecie sie musieli z tym pogodzic, bo podejrzewam ze zaden patch tego nie naprawi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.12.2005 o 13:12, penny napisał:

bedziecie sie musieli z tym pogodzic, bo podejrzewam ze zaden patch tego
nie naprawi.


no to żeś mnie załamał.... :((((

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

pozatym gra i tak ma małe wymagania wg. mnie, ilość animowanych obiektów i jakoś grafiki swoje wymaga
zobacz, że przy jednostkach każda jest animowana, dużo rzeczy się rusza, a mapę możesz tak oddalić, że widzisz cały glob, a to jednak też potrzebuje sprzętu ...

i tak na dzisiejsze nowe gry są to niewielkie wymagania, nadal mniejsze od AoE III, nie wspominając o najnowszych shooterach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze taka uwaga w kwestii wydajnosci: ponoc warto powylaczac dzwieki tla (tzw. ambient), bo to wszystko siedzi w pamieci, zeby byc gotowym do odtwarzania "co chwila". Moze troche przyspieszyc dzialanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.12.2005 o 14:54, Hegemon napisał:

Jeszcze taka uwaga w kwestii wydajnosci: ponoc warto powylaczac dzwieki tla (tzw. ambient), bo to wszystko siedzi w pamieci,
zeby byc gotowym do odtwarzania "co chwila". Moze troche przyspieszyc dzialanie.

Dzięks, spróbuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm, wiecie, mam gierke od kilku dni a ponieważ musialem wykastrowac kompa (skladam drugiego dla dziewczyny) mam tylko 512mb ram, Athlona 64, gf5900xt128mb. Gram prawie nonstop (sesje po 8-10h - jestem na zwolnieniu) od poczatku na patchu 1.09 i nie zauważyłem ŻADNYCH spowolnień pray mapach standard i dif. noble. Może to kwestia systemu? mam swieżo zainstalowanego xp sp2 z wszystkimiu łatami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jedyny problem jaki mialem - gra zaczynała klatkowac po oknie dyplomacji i dalej po jego zamknięciu - nowe stery do nForce rozwiązały problem - nie pytajcie dlaczego :)

Gra mi sie wczytuje poniżej minuty.

A odnośnie rozgrywki - jak łucznicy przeciwnika wykosili mi smigłowce prawie spadłem z krzesla :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2005 o 13:32, gmx napisał:

A odnośnie rozgrywki - jak łucznicy przeciwnika wykosili mi smigłowce prawie spadłem z krzesla
:)


Mieli łuki takie jak Rambo??? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odebrałem dziś wreszcie (ponad 2 tygodnie od zamówienia) z poczty grę.
Tak jak przypuszczałem mam problemy już z instalacją. Pooglądam sobie na razie instrukcję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja zainstalowałam wczoraj i chociaż miałam jak najgorsze przeczucia (goły Windows XP bez SP, emulatory etc.), nie miałam najmniejszych problemów. Te, jak sądzę, dopiero się zaczna - zważywszy, ze mam tylko 526 RAM-u... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2005 o 18:28, Epiphany napisał:

Ja zainstalowałam wczoraj i chociaż miałam jak najgorsze przeczucia (goły Windows XP bez SP,
emulatory etc.), nie miałam najmniejszych problemów.

Sęk w tym że ja mam Win 98SE :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.12.2005 o 02:53, penny napisał:

ramu, zeby to dobrze chodzilo, podobno gra potrafi sie mulic na 2gb co jest naprawde dziwne.


U mnie na 1 GB zadnego "mulenia" nie stwierdzilem.
A sama gra... rewelacja!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.12.2005 o 18:29, A-cis napisał:

Sęk w tym że ja mam Win 98SE :)


No to masz okazję, aby dostosować się do obowiązujących standardów ;P
Ja specjalnie dla Cywilizacji IV kupiłam napęd DVD ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować