Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Weekend z Warhammer 40.000: Dawn of War II - Retribution: Zbrojownia Imperium

12 postów w tym temacie

gram.pl

Tak jak chciałeś Panie sporządziłem wstępną wersję raportu na temat uzbrojenia jednostek piechoty, ze szczególnym uwzględnieniem szlachetnych Adeptus Astartes, znajdujących się na pokładzie krążownika imperialnego Anioł Zemsty.

Przeczytaj cały tekst "Weekend z Warhammer 40.000: Dawn of War II - Retribution: Zbrojownia Imperium" na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słaby artykuł... dużo treści, mało konkretnych informacji, bzdurne tłumaczenie oryginalnego nazewnictwa...
No i kaliber .75 =/= 75 mm! 7,5 cm to już armata, a nie broń ręczna. Czasem trzeba zastanowić się nad tym, co się pisze, a nie zarażać głupotami niedouczonych (bo nie każdy musi się na tym znać). Przykładowo: 30 = 0,30 cala = 7,62 mm, kal. 50 = 12,7 mm, kal. 357 = 0,357 cala = 9 mm. W takim przypadku .75, czyli 3/4 cala = 19,05 mm!!!

"Rzadko zwykły śmiertelnik jest w stanie zdobyć broń należącą do Kosmicznego Marines. Nawet jeśli mu się to uda, jest ona duża i nieporęczna w rękach zwykłej istoty ludzkiej. Często jest też zakodowana genetycznie, tak by mógł jej używać jedynie prawowity właściciel."
Co za bzdury, jak broń może być zakodowana genetycznie? Owszem, są blokady, ale NIE GENETYCZNE. Ponadto normalny człowiek jest w stanie unieść ciężki bolter w rękach, a Adeptus Arbites mają boltery wzoru Ultima na wyposażeniu. Kolejny stek bzdur. NIE MA MNIEJSZYCH WERSJI BOLTERÓW. Są różne wzory, ale wszystkie są zasilaną taką samą amunicją.

"Słuszny Popłoch wśród wrogów wywołuje również broń plazmowa, której najpotężniejsze warianty używane są przez Adeptus Astartes - praktycznie nikt inny nie ma dostępu do tej niemal zapomnianej technologii. Podobnie jak w innych przypadkach istnieje kilka rodzajów tego uzbrojenia, od przerażających dział plazmowych, których zbiorniki z paliwem należy nosić na plecach (montuje się je również na pojazdach), przez lżejsze i mniejsze karabiny oraz pistolety."
Kolejna bujda. Broń plazmowa jest powszechnie używana przez Gwardię Imperialną, może nawet w większym stopniu, niż robią to Kosmiczni Marines, głównie dlatego, że Forgeworldy mają prawo dostarczaj uzbrojenie wpierw swoim regimentom, co czyni np. świat Rhyza sławny w tworzeniu czołgów Leman Russ Executionera.

"Miotacze ognia są uniwersalne i w miarę proste w obsłudze, dlatego znalazły szerokie zastosowanie w Gwardii Imperialnej, a nawet poza nią. Te modele miewają jednak zupełnie inne paliwo, które dodatkowo musi być dostarczane z większego zbiornika."
Kolejna bujda, WSZYSTKIE MIOTACZE OGNIA W IMPERIUM ZASILANE SĄ PRZY POMOCY PROMETHIUM, żelowej substancji, która zapala się po kontakcie z tlenem i płonie pod wodą.

Matko, ludzie, poszukajcie trochę w źródłach, zanim zaczniecie pisać artykuły... A wystarczyło zajrzeć na stronę kolektywu Dawn of War i tam znaleźć pomoc w już gotowych artykułach na ten temat...nawet ilustracje są...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do miotaczy się nie zgodzę. Nie wszystkie używają promethium. Na mniej rozwiniętych światach używa się innych substancji chemicznych, które używane są przez mieszkańców, siły obronne i czasem też inne "jednostki".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ale mówimy o gwardii imperialnej i SM, czy o jakiś zacofanych światach? Bo artykuł traktuje o tym pierwszym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, opisy mają trochę błędów. Na przykład Gwardia też używa bolterów przeróżnej maści. W tym ciężkich bolterów tak jak SM - montowane są na pojazdach a wersje przenośne obsługiwane przez drużyny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sporo błędów. Nie będę wszystkich wymieniał, ale najważniejsze, które mi się rzuciły w oczy, to:

-"Rzadko zwykły śmiertelnik jest w stanie zdobyć broń należącą do Kosmicznego Marines."
Kosmicznego Marine rzecz jasna?

-"Najpotężniejsze egzemplarze tego rodzaju broni są w posiadaniu Legionów Kosmicznych Marines i Inkwizycji."
Legiony Kosmicznych Marines były za czasów Wielkiej Krucjaty i Herezji Horusa. Teraz są Zakony.

-"Najbardziej znane spośród nich są miecze, noże oraz topory łańcuchowe."
Osobiście nigdy w życiu nie słyszałem o nożu łańcuchowym. o_O

Slova, blokady genetyczne są, ale co najwyżej w artefaktach z Mrocznej Ery Technologii. Oczywiście ich obecność w zwykłych bolterach to bzdura.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do noży łańcuchowych - takowych nie ma, są za to ostrza wibracyjne, dość powszechne z resztą, zarówno wśród gangsterów jak i służb Imperium.

Arcling: Gwardia używa Bolterów przeróżnej maści, ale nie oficjalnie, chociaż niekiedy Karskini dostają do dyspozycji Bolter, zaś sam Boltgun to nic niezwykłego. A i ciężki bolter nie jest wcale tak bardzo ciężko, by jeden żołnierz nie dał rady go przenieść, w końcu to cięższy karabin maszynowy. Catachanie umieją z nich nawet strzelać na stojaka, jak SM.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiepski artykuł, jedziemy po kolei.
"Rzadko zwykły śmiertelnik jest w stanie zdobyć broń należącą do Kosmicznego Marine." Nie jest w stanie. Istnieją modele dostępne dla nie-Astartes dostępne dla Gwardii Imperialnej, Inkwzycji, szlachty i właściwie każdego kogo stać. Jednak boltera Astartes zwykły człowiek nijak nie jest w stanie zdobyć.

" Często jest też zabezpieczona, tak by mógł jej używać jedynie prawowity właściciel."
Boltery nie mają zabezpieczeń biometrycznych. Zwłaszcza że przechodzą z właściciela na właściciela.

"To właśnie dlatego miotacze ognia są symbolem naszej gorejącej wiary."
Większość Marines jest ateistami, postrzegają Imperatora i Primarchów jako figury Ojców i największych z wojowników, część co prawda jest religijna ale raczej mniejszość.

"adeptów Inkwizycji"
Nie ma czegoś takiego jak adept Inkwizycji. Termin Adept ma bardzo konkretne znaczenie w uniwersum Warhammera 40 000, jest to pracownik Administratum.

"Miotacze używają paliwa zwanego promethium"
Prometium. Skoro spolszczacie nazwy to wszystkie a nie tylko co po niektóre.

" zbroje Terminator"
Pancerze Terminatorskie, lub Pancerze Terminatorów. Terminator to nie nazwa pancerza a jednostki i wyróżnienia. Pancerz wywodzi swoją nazwę od tego, nie na odwrót.

" metalowych rękach Dreadnoughtów"
Drednotów. Jak już mówiłem, jak spolszczamy to wszystko, a nie wybiórczo.

"Jej użycie upodobali sobie zwłaszcza Adeptus Astartes"
Bzdura, broń energetyczna jest równie popularna pośród Inkwizycji, wysokich rangą oficerów Gwardii Imperialnej, Adeptus Arbites, szlachty, Wolnych Handlarzy, Adeptus Mechanicus i bogaczy, kiedy myśli się o broni energetycznej nikomu nie przychodzi do głowy od razu skojarzenie z Astartes.

"technologii najczęściej spotykane są szpony energetyczne oraz pancerne rękawice."
Najczęściej spotykane są topory i miecze energetyczne. To że broń jest przydzielana tylko najlepszym nie znaczy że jest najrzadsza.

"arcyzdrajcą Primarhem Horusem."
Primarchą Horusem.

Ogólnie to przy okazji pisania artykułów o lore 40k polecam albo poczytać (Codexy, książki czy przy braku czasu - świetne Lexicanum), albo popytać fanów, choćby tu na forum w którym dyskutujemy o uniwersum Mrocznego Millenium czy też na forach takich jak Bell of the Lost Souls, Warseer, Heresy-Online czy Bolter & Chainsword.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I kolejny poprawczak...
"Najczęściej spotykane są szpony energetyczne oraz pancerne rękawice"
"Znacznie rzadziej spotyka się miecze i topory energetyczne. Dostęp do nich mają zwykle jedynie wyżsi rangą członkowie Kosmicznych Marines i broń taka nie jest wydawana "lekką ręką".
Ehh... Szpony energetyczne są jeszcze trudniej dostępne niż miecze energetyczne, podobnie rękawice. Ich otrzymanie jest trudne, częściej spotkamy sierżanta z mieczem niż szponami.

"niewielu ma dostęp do tej niemal zapomnianej technologii" (broń plazmowa)
Prawda, jednak SM otrzymują ją na zasadzie umów z Adeptus Mechanicus. Niewiele zakonów jest w stanie ją wyprodukować na własną rękę. Znana mi jest jedynie Krucza Gwardia, mająca władzę nad planetą o zdolnościach produkcyjnych Forge World, Deliverance.

I tu muszę chyba poprawić użytkownika...

"To właśnie dlatego miotacze ognia są symbolem naszej gorejącej wiary."

Autor pisze ten tekst jako raport członka Adeptus Administratum. Oni, jako zwykli ludzie, mocno wierzą w Imperatora.

"Większość Marines jest ateistami, postrzegają Imperatora i Primarchów jako figury Ojców i największych z wojowników, część co prawda jest religijna ale raczej mniejszość."

Mniejszość? Jadę po kolei:
Fanatyczne i mocno wierzące zakony:
Iron Hands
Red Talons
Brazen Claws
Black Templars
Blood Angels

I to początek, czubek góry lodowej. Zakony ateistyczne:
Jedyny naprawdę mi znany, to Krucza Gwardia. Znajdziecie jakiś artykuł, który temu przeczy- pokażcie mi. Nie ma dokładnego opisu wiary wszystkich zakonów (są ich tysiące), więc nie możesz mieć pewności. W kodeksach mamy dostęp do opisu zaledwie ok. 8 zakonów, i zubożałego ok. 12.Nie dawaj opinii, nie będąc pewnym.

"Najrzadsza i najbardziej zaskakująca jest technologia sprzężenia pozwalająca na połączenie dwóch narzędzi zniszczenia w jedno. W ten sposób powstają boltery podwójne, łączone z bronią laserową, miotaczami, a nawet granatnikami."

Jeśli mówimy o sprzężonych bolterach sztormowych, używanych przez terminatorów- nie doczepia się do nich żadnej dodatkowej broni. Co najwyżej, do zwykłego boltgun można zmodyfikować o dołączenie ładunku Prometium, Melta lub plazmowego, tworząc combi- bronie (Sorry, ale tłumaczenia nie znalazłem, a mam angielską wersję kodeksu), karabiny boltowe, które raz na bitwę mogą wystrzelić dodatkowym ładunkiem.

To by było na tyle. Zanim (Lub jeśli) skrytykujecie, zastanówcie się i podajcie mi link lub numer strony w kodeksie, przeczący temu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Żaden z tych wymienionych przez Ciebie zakonów nie uznaje Imperatora za boga, jedynym takowym są Grey Knights. Fanatyczne oddanie sprawie to wcale nie fanatyczna wiara. Imperator sam nie chciał byc uznany za boga i jego synowie spełniają jego wolę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować