Zaloguj się, aby obserwować  
FranTic69

Kącik Historyczny: II Wojna Światowa i wszystko co z nią związane

1683 postów w tym temacie

Dnia 06.07.2007 o 16:12, Fleming08 napisał:

> Widziałem też zdjęcie B-17 który wrócił do bazy bez przedniej części samolotu i ogromną
dziurę
> która kończyła się tuż przed kabiną

To musiało być naprawde koszmarne,co przeżywała załoga...to chyba nawet gorsze od łodzi podwodnej:/

Wg. mnie największym koszmarem dla tych którzy latali na bombowcach (w tym przypadku niemieckich) to rosyjskie taranowanie. Najbardziej zasłynął porucznik Chruszczenkow który jednego dnia staranował 3 (sic!)
samoloty

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2007 o 16:09, Fleming08 napisał:

To jest też wstyd dla Francuzów,że jednak Polska broniła się zacieklej przy znacznie mniejszych
mozliwościach militarnych i gospodarczych...gdyby jednak francuzi ruszyli się na niemcy już
w 1939 to myśle ze woja też moga by potoczyc sie inaczej.


Owszem, jednak Niemcy dokładnie przewidzieli to, że nie zareagują. Wiedzieli o tym, że będą siedzieć w okopach i martwić się o własne tyłki. Francuzi byli tchórzami, większość z nich po upadku Paryża od razu zaczęła kolaborować z Niemcami, a część wstąpiła nawet do Wermachtu...
PS: Jeśli znasz się na broni (wszystkie okresy), zapraszam do tematu Jaka to broń - gra -----> http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=11309&u=1796#end

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 06.07.2007 o 16:14, JaqbD napisał:

Owszem, jednak Niemcy dokładnie przewidzieli to, że nie zareagują. Wiedzieli o tym, że będą
siedzieć w okopach i martwić się o własne tyłki. Francuzi byli tchórzami, większość z nich
po upadku Paryża od razu zaczęła kolaborować z Niemcami, a część wstąpiła nawet do Wermachtu...
PS: Jeśli znasz się na broni (wszystkie okresy), zapraszam do tematu Jaka to broń - gra -----> http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=11309&u=1796#end


Na broni to znam się głównie z I i II wojny,na wspólczesnej słabo...

--->gogiell:a ten Chruszczenkow...przeżył to,czy dostał pośmiertnie 20 kg medali?<lol2>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2007 o 13:36, JaqbD napisał:

Nie róbmy offtopa bo będą dymić :)
Co sądzisz o ambicji Hitlera ? Gdyby nie jego wybitni dowódcy - Manstein, Rommel i ..... ten
jeszcze jeden :P to Niemcy nie przeszliby przez Francję jeszcze w 43''.


Guderian

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam w jednej z encyklopedii II WŚ zdjęcie z okopów niemieckich jeden dzień przed tym jak Francja się poddała . Wykopany mały lufcik i tabliczka pod nim: Jedno spojrzenie na linie nieprzyjaciela - 1 papieros.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2007 o 16:21, Fleming08 napisał:

Na broni to znam się głównie z I i II wojny,na wspólczesnej słabo...

Widzisz, u mnie też kiepsko z nowoczesną bronią, dlatego temat trochę podupadł od kiedy dają tam jakieś nowe cacuszka i prototypy amerykańskich APC z 3 armatami, tudzież APC z Obcego II :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2007 o 16:09, Fleming08 napisał:

> Pewnie. Opracowana przez Niemców taktyka Blitzkriegu (wojna błyskawiczna) odwracała przestarzałą

> taktykę I WŚ -- wojnę pozycyjną o 180 stopni. Ta polegała na szybkich uderzeniach dywizji
panc.
> i rozbijaniu niedobitków przy pomocy piechoty. Na linii Maginota siedziała armia wszystkich

> krajów. Przy tak wielkiej armii francuskiej siedzącej w okopach Niemcy nigdy by się nie
przebili.
> Pozostało więc tylko przejście przez Belgię i Holandię, gdzie Niemcy nie zastali żadnego
oporu..

To jest też wstyd dla Francuzów,że jednak Polska broniła się zacieklej przy znacznie mniejszych
mozliwościach militarnych i gospodarczych...gdyby jednak francuzi ruszyli się na niemcy już
w 1939 to myśle ze woja też moga by potoczyc sie inaczej.



Armia Francuska była liczebniejsza od Niemieckiej... A "bronili" się chyba o tydzień dłuzej od Polski... hitler po tym powiedział, "Francja poddała się jak prostytutka"... No a gdyby Francja wkroczyła w 1939 to było by zwycięstwo.. Na zachodzie Niemcy nie mieli wojsk, tam była ilość minimalna, co stwierdzili później takze i Niemcy... wojna trwała by kilka tygodni.. no i w tedy, ZSRR by nie za atakował Polski.. bo Stalin czekał do 17-stego tlyko po to, aby byś pewnym, że Polska nie bęzie miała żadnej pomocy, nie chciał wojny z zachodem..

A w sumie, to Francja popełniła błąd już w 1933 , bo Piłsudski zaproponował prewencyjny atak na Niemcy zaraz po dojściu Hitlera do władzy Francji ... Baa Hitler uważał, pakt o nieagresji z Polską w 1934r za wielki sukces swej dyplomacji i rozwiązanie strachu przed wkroczeniem Polaków..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2007 o 16:23, JaN-J napisał:

Guderian

Dzięki wielkie, Nie wiem jak mogłem o nim zapomnieć. To przecież był genialny strateg. Sorry za rażący błąd :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2007 o 16:21, Fleming08 napisał:


> Owszem, jednak Niemcy dokładnie przewidzieli to, że nie zareagują. Wiedzieli o tym, że
będą
> siedzieć w okopach i martwić się o własne tyłki. Francuzi byli tchórzami, większość z
nich
> po upadku Paryża od razu zaczęła kolaborować z Niemcami, a część wstąpiła nawet do Wermachtu...

> PS: Jeśli znasz się na broni (wszystkie okresy), zapraszam do tematu Jaka to broń - gra
-----> http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=11309&u=1796#end

Przeżył :0 Widziałem zdjęcie tego pilota który stoi obok samolotu ze zdezelowanym śmigłem (jak on wylądował???) Sprawdziłem w książce jakie maszyny zniszczył: FW-189 i 2 Do 215

Dnia 06.07.2007 o 16:21, Fleming08 napisał:

Na broni to znam się głównie z I i II wojny,na wspólczesnej słabo...

--->gogiell:a ten Chruszczenkow...przeżył to,czy dostał pośmiertnie 20 kg medali?<lol2>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2007 o 16:25, Homo sum napisał:

A w sumie, to Francja popełniła błąd już w 1933 , bo Piłsudski zaproponował prewencyjny atak
na Niemcy zaraz po dojściu Hitlera do władzy Francji ... Baa Hitler uważał, pakt o nieagresji
z Polską w 1934r za wielki sukces swej dyplomacji i rozwiązanie strachu przed wkroczeniem Polaków..

Tym bardziej, że w 36'' powtórnie do Nadernii wkroczyły wojska niemieckie (traktat wersalski tego zabronił), w 37'' Anschluss Austrii, 38'' Agresja na Czechosłowację - powstanie Słowacji. To wszystko świadczyło o tym, że ta wojna nadejdzie szybko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2007 o 16:29, JaqbD napisał:

> A w sumie, to Francja popełniła błąd już w 1933 , bo Piłsudski zaproponował prewencyjny
atak
> na Niemcy zaraz po dojściu Hitlera do władzy Francji ... Baa Hitler uważał, pakt o nieagresji

> z Polską w 1934r za wielki sukces swej dyplomacji i rozwiązanie strachu przed wkroczeniem
Polaków..
Tym bardziej, że w 36'' powtórnie do Nadernii wkroczyły wojska niemieckie (traktat wersalski
tego zabronił), w 37'' Anschluss Austrii, 38'' Agresja na Czechosłowację - powstanie Słowacji.
To wszystko świadczyło o tym, że ta wojna nadejdzie szybko.

Przypominają mi się słowa Hitlera: "Trzeba chronić Niemców mieszkających we Francji"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba nie wiesz o czym mówisz... Blitzkriegu został opracowany sporo przed 1 W.Ś. Po zjednoczeniu Niemiec i Włoch pod koniec XIX w. Prawie wszystkie mocarstwa europejskie szykowały się do wojny... w ramach tych przegotowań niemcy opracowali nową taktyke mającą im zapewnić zwycięstwo na 2 frontach, rosyjskim i to miała być ta „bardziej” pozycyjna wojna, czyli na wyniszczenie... i na francuskim która bardziej miała przypominać wojne błyskawiczną jaką znamy dzisiaj(oczywiście że bez czołgów bo te jeszcze nie istniały :P)... żabojady większość sił zgromadzili na granicy ze szwabami ale co umożliwiało szwabom przejście przez niderlandy i szybkie zajęcie Paryża, czyli po prostu chcieli ominąć wojska Francji ale im się nie udało. Wszyło mi „troszkę” inaczej :D jak wszyscy wiemy. Uważam że gdy dwie armie o podobnej sile zcierają się ze sobą i następuje impas w walkach to naturalne że się okopują i starają się utrzymać pozycje... on i mamy wojne pozycyjną i chyba żadna armia na świecie do tego nie dąży ani nie dążyła...

Niemcy w czasie 2 W.Ś używali zmodyfikowanej wersji starego planu i oczywiście na szerszą skale...


sorry na błędy ale strasznie chce mi się spać przez tą pogode :\

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2007 o 16:25, Homo sum napisał:

A w sumie, to Francja popełniła błąd już w 1933 , bo Piłsudski zaproponował prewencyjny atak
na Niemcy zaraz po dojściu Hitlera do władzy Francji ...


No jednak opinia światowa i tak by na się nie zgodziła.Za bardzo obawiano się o pokój na świecie,a jednak gdyby się na ten atak zgodzono to pewnie unikło by się II wś. chociaż sam nie wiem,jakie by miało to następstwa...

--->gogiell:ah tak,przypomina mi się,że on faktycznie zeskoczył...był też taki przypadek w bitwie o Anglie,że brakło anglikowi amonicji i wpakował swój myśliwiec w niemiecki bombowiec i też przeżył..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2007 o 16:51, Fleming08 napisał:

i też przeżył..

Ludzie to mają szczęście. Jestem pewny, że jak ja bym tak zrobił, to pożegnałbym się z życiem :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2007 o 16:59, JaqbD napisał:

Ludzie to mają szczęście. Jestem pewny, że jak ja bym tak zrobił, to pożegnałbym się z życiem
:)


Heh..Zacznijmy od tego,że nie nie mamy licencji pilota(chyba,że ktoś z forumowiczów ma,he)...a co dopiero o wycelowaniu samolotu w inny i wyskoczeniu...tak apropos:nie tylko japońce mieli kamikaze-niemcy tez wymyślili typ V1 z pilotem:p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

niemcy tez wymyślili typ V1 z pilotem:p
Rakieta V1 z pilotem ? :)
Musiało to nieźle wyglądać - koleś siedzi na rakiecie (żarcik) :)
Nie słyszałem o tym i nie spodziewałbym się tego po Niemcach :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2007 o 17:08, JaqbD napisał:

niemcy tez wymyślili typ V1 z pilotem:p
Rakieta V1 z pilotem ? :)
Musiało to nieźle wyglądać - koleś siedzi na rakiecie (żarcik) :)
Nie słyszałem o tym i nie spodziewałbym się tego po Niemcach :P


Miałem nawet kiedyś tego model kartonowy.To było z wiazku z małą celnościa standardowych V 1.W założeniu pilot miał wyskakiwać nad celem,ale wiesz,to było tylko założenie,a rzeczywistość była inna...fakt faktem,ze zbyt wielu tych wersji V 1 nie zrobili,tak jak i wiele z cudownych broni,jakie niemcy robli pod koniec wojny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O Wittmannie z Super Ekspresu (dzisiejszy, strona 14, akapit "Nie miał równych"):

" Sam Wittmann poległ w walce z czołgistami ... 2. Pułku Pancernego 1. DPanc. gen. Maczka. Wittmann zniszczył dwa polskie Shermany, ale trzeci oddał celne strzały. Cała załoga zginęła. Polski 2. Pułk Pancerny w walce z Tygrysami stracił aż 32 z 36 posiadanych Shermanów, ale powstrzymał niemieckie natarcie."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niemożliwe. wszędzie podają (książki, programy na Discovery), że Wittman zarobił bombę. Co do strat Shermanów to się zgodzę, ale śmierć Wittmana jest przekłamana.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować