Zaloguj się, aby obserwować  
FranTic69

Kącik Historyczny: II Wojna Światowa i wszystko co z nią związane

1683 postów w tym temacie

Założyłem temat, na którym to chciałbym podyskutować ogólnie o dla nas- miłośników historii* bardzo ciekawym epizodzie XX w.,ale dla ludzi żyjacych w tamtych czasach b. tragicznym.Kto ma jakieś propozycje na rozpoczęcie dyskusji?.


*Zakładam,że ludzie odwiedzający ten temat właśnie nimi są.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2006 o 19:27, Rafcio Master napisał:

a czy to nie ty powinienes zapdac jakis dobry temat?

Właśnie brakuje mi pomysłu,aby cokolwiek "zapodać",II Wojna Światowa to temat długi i szeroki,dlatego ciężko coś wybrać.
Ale dobrze:
UZBROJENIE

Uzbrojenie Aliantów kontra uzbrojenie Niemców

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

fajnie sie mam :D za moim domem było lotnisko polowe związku radzieckiego :) a dowiedziałem sie o tym dopiero dziś :D i podobno latało z tąd 500 misji bojowych:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Moze trzeba by zacząc od przyczyn wybuchu drugiej wojny swiatowej co???

Nie wieadomo czy wszyscy wiedzą o przyczynach wybuchu teże srasznej wojny, która wybuchła. A mianowicie ignorancja państw, które wygrały I Wojnę światową i zezwolenie na aneksje Austrii, na wcielenie sudetów do III Rzeszy oraz nie reagowanie na zadne zachcianki Hitlera, na wszystko mu pozwalano ponieważ się go bano ale gdyby wtedy zareagowali to Hitler by nie wywołał wojny gdyz by przegrał. Wreszcie dochodzimy do sprawy polskiej, na która padło pierwsze uderzenie!!! Nikt z sojuszniczych państw nam nie pomógła (a chodzi mi tu dokładnie o Anglie i Francje) Mówia, że gdyby wtedy zaatakowali Niemcy to Hitler by przegrał wojnę!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2006 o 17:42, wdowiakm napisał:

A mianowicie ignorancja państw, które wygrały I Wojnę światową i zezwolenie na aneksje Austrii,
na wcielenie sudetów do III Rzeszy oraz nie reagowanie na zadne zachcianki Hitlera, na wszystko
mu pozwalano ponieważ się go bano ale gdyby wtedy zareagowali to Hitler by nie wywołał wojny


Polityka zagraniczna Anglii i Francji w stosunku do Niemiec i problemu rewizji postanowień w Weimarze wyrażała się w słowie appeasament (chyba tak to się pisze). Nie wiem, czy byli tak naiwni, ale sądzili, że Hitler próbuje jedynie zniwelować straty poniesione przez Niemców wskutek traktatu weimarskiego (ubytek terytorialny, pozbawienie w praktyce wojska itd.) byleby zachować pokój w Europie - bo pamiętano jeszcze, jak wielkie szkody uczyniła I wojna światowa. No i Hitler wykorzystał to doskonale - rozbudował, zmechanizował i "uzawodowił" siły lądowe, rozwinął bardzo lotnictwo, zainwestował w niekonwencjonalne podówczas środki (jak Ubooty czy rakiety, a nawet w bomby atomowe). Powiększył swoje państwo o Austrię, czeskie Sudety, litewską Kłajpedę, rozciągnął swoją władzę na Czechy i Słowację... Słowem, Europa Zachodnia sama sobie pięlegnowała potęgę tego zbrodniarza.

Dnia 30.05.2006 o 17:42, wdowiakm napisał:

gdyz by przegrał. Wreszcie dochodzimy do sprawy polskiej, na która padło pierwsze uderzenie!!!
Nikt z sojuszniczych państw nam nie pomógła (a chodzi mi tu dokładnie o Anglie i Francje) Mówia,
że gdyby wtedy zaatakowali Niemcy to Hitler by przegrał wojnę!!!


Hitler i tak wojnę przegrał. Gdyby nastąpił jednak atak Anglików i Francuzów na Niemców, Polska byłaby znacznie odciążona i wcale nie wiadomo by było, czy ZSRR przyłączy się do wojny (kto chciałby się przyłączyć do przegrywającego państwa).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2006 o 19:47, Miocen napisał:

> A mianowicie ignorancja państw, które wygrały I Wojnę światową i zezwolenie na aneksje
Austrii,
> na wcielenie sudetów do III Rzeszy oraz nie reagowanie na zadne zachcianki Hitlera, na
wszystko
> mu pozwalano ponieważ się go bano ale gdyby wtedy zareagowali to Hitler by nie wywołał
wojny

Polityka zagraniczna Anglii i Francji w stosunku do Niemiec i problemu rewizji postanowień
w Weimarze wyrażała się w słowie appeasament (chyba tak to się pisze). Nie wiem, czy byli tak
naiwni, ale sądzili, że Hitler próbuje jedynie zniwelować straty poniesione przez Niemców wskutek
traktatu weimarskiego (ubytek terytorialny, pozbawienie w praktyce wojska itd.) byleby zachować
pokój w Europie - bo pamiętano jeszcze, jak wielkie szkody uczyniła I wojna światowa. No i
Hitler wykorzystał to doskonale - rozbudował, zmechanizował i "uzawodowił" siły lądowe, rozwinął
bardzo lotnictwo, zainwestował w niekonwencjonalne podówczas środki (jak Ubooty czy rakiety,
a nawet w bomby atomowe). Powiększył swoje państwo o Austrię, czeskie Sudety, litewską Kłajpedę,
rozciągnął swoją władzę na Czechy i Słowację... Słowem, Europa Zachodnia sama sobie pięlegnowała
potęgę tego zbrodniarza.

> gdyz by przegrał. Wreszcie dochodzimy do sprawy polskiej, na która padło pierwsze uderzenie!!!

> Nikt z sojuszniczych państw nam nie pomógła (a chodzi mi tu dokładnie o Anglie i Francje)
Mówia,
> że gdyby wtedy zaatakowali Niemcy to Hitler by przegrał wojnę!!!

Hitler i tak wojnę przegrał. Gdyby nastąpił jednak atak Anglików i Francuzów na Niemców, Polska
byłaby znacznie odciążona i wcale nie wiadomo by było, czy ZSRR przyłączy się do wojny (kto
chciałby się przyłączyć do przegrywającego państwa).

Przegrał zgodzę się ale gdyby wcześniej Anglia i Francja zareagowała to wojna by w takim stopniu nie wybuchła gdyż Hitler by nie miał szans:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2006 o 16:45, wdowiakm napisał:

> > A mianowicie ignorancja państw, które wygrały I Wojnę światową i zezwolenie na aneksje

> Austrii,
> > na wcielenie sudetów do III Rzeszy oraz nie reagowanie na zadne zachcianki Hitlera,
na
> wszystko
> > mu pozwalano ponieważ się go bano ale gdyby wtedy zareagowali to Hitler by nie wywołał

> wojny
>
> Polityka zagraniczna Anglii i Francji w stosunku do Niemiec i problemu rewizji postanowień

> w Weimarze wyrażała się w słowie appeasament (chyba tak to się pisze). Nie wiem, czy byli
tak
> naiwni, ale sądzili, że Hitler próbuje jedynie zniwelować straty poniesione przez Niemców
wskutek
> traktatu weimarskiego (ubytek terytorialny, pozbawienie w praktyce wojska itd.) byleby
zachować
> pokój w Europie - bo pamiętano jeszcze, jak wielkie szkody uczyniła I wojna światowa.
No i
> Hitler wykorzystał to doskonale - rozbudował, zmechanizował i "uzawodowił" siły lądowe,
rozwinął
> bardzo lotnictwo, zainwestował w niekonwencjonalne podówczas środki (jak Ubooty czy rakiety,

> a nawet w bomby atomowe). Powiększył swoje państwo o Austrię, czeskie Sudety, litewską
Kłajpedę,
> rozciągnął swoją władzę na Czechy i Słowację... Słowem, Europa Zachodnia sama sobie pięlegnowała

> potęgę tego zbrodniarza.
>
> > gdyz by przegrał. Wreszcie dochodzimy do sprawy polskiej, na która padło pierwsze
uderzenie!!!
>
> > Nikt z sojuszniczych państw nam nie pomógła (a chodzi mi tu dokładnie o Anglie i
Francje)
> Mówia,
> > że gdyby wtedy zaatakowali Niemcy to Hitler by przegrał wojnę!!!
>
> Hitler i tak wojnę przegrał. Gdyby nastąpił jednak atak Anglików i Francuzów na Niemców,
Polska
> byłaby znacznie odciążona i wcale nie wiadomo by było, czy ZSRR przyłączy się do wojny
(kto
> chciałby się przyłączyć do przegrywającego państwa).
Przegrał zgodzę się ale gdyby wcześniej Anglia i Francja zareagowała to wojna by w takim stopniu
nie wybuchła gdyż Hitler by nie miał szans:)


Według mnie jedna z wielu przyczyn przegranej Trzeciej Rzeszy leży w postępowaniu Hitlera.Ignorował on w wielu przypadkach porady swoich dowódców i doradców wojskowych.Jego cała strategia opierała się o to,by wszystkim swoim wojskom kazać walcztć do upadłego,do ostatniego naboju.Przez co posyłał swoich żołnierzy na śmierć.Kompletnie nie rozumiał znaczenia pojęcia strategiczny odwrót (vide:Stalingrad).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 03.06.2006 o 20:04, kombesista napisał:

Według mnie jedna z wielu przyczyn przegranej Trzeciej Rzeszy leży w postępowaniu Hitlera.Ignorował
on w wielu przypadkach porady swoich dowódców i doradców wojskowych.Jego cała strategia opierała
się o to,by wszystkim swoim wojskom kazać walcztć do upadłego,do ostatniego naboju.Przez co
posyłał swoich żołnierzy na śmierć.Kompletnie nie rozumiał znaczenia pojęcia strategiczny
odwrót (vide:Stalingrad).


Zgadzam się z ta teorią. Może gdyby Hitler był inny tzn. słuchał swych dowódców nie ignorował wszystkiego i nie był taki dumny to może i by wojne wygrał ale na jego nieszczęście przegrał:) Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.04.2006 o 19:31, kombesista napisał:

Uzbrojenie Aliantów kontra uzbrojenie Niemców

Trudno tu porównywać.Każda strona miała lepsze i gorsze bronie.Alianci wielokrotnie atakowali Tompsonami i karabinami M1 Garand(czy jakoś tak).Z kolei Niemcy walczyli równie skutecznymi MP40.Mieli też bardzo dobre(moim zdaniem) karabiny jedno-strzałowe kar98k(można je zauważyć choćby w serii CoD).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio jestem zafascynowany Działem Kolejowym,istne monstrum:

Kaliber:800 mm (!!!)
Maksymalna donośność pocisku:ok.50 km
Masa pocisku: blisko 5 lub 7.5 tony
Obsługa (wraz z ochroną policyjną i obroną przeciwlotniczą): ok. 5000 osób (w tym 500 artylerzystów)
Prędkość początkowa pocisku: 710-820 m/s
Całkowita działa wraz z lawetą i zespołem platform kolejowych: 1 350 000 kg (!!!)
Działo mogło wystrzelić max. 2-3 razy na godzinę.

Wszystko pięknie tylko na co to wszysko?.Działo zostało zbudowane zostało na polecenie Hitlera (chyba).Decyzja o budowie tego ptwora mogła mieć związek z jego megalomanią.
Działo mogło wystrzelić max. 2-3 razy na godzinę,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.06.2006 o 21:25, matizek12 napisał:

Jeśli ktoś ma problem ze skojarzeniem cudownego M1 Garanda zamieszczam jego fotkę:

M1 Garand rzeczywiście był dobry,skuteczny i niezawodny (z tego co czytałem).Świetnie nadawał sie do tępienia Niemców jak i Japończyków. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.06.2006 o 21:29, kombesista napisał:

> Jeśli ktoś ma problem ze skojarzeniem cudownego M1 Garanda zamieszczam jego fotkę:
M1 Garand rzeczywiście był dobry,skuteczny i niezawodny (z tego co czytałem).Świetnie nadawał
sie do tępienia Niemców jak i Japończyków. :D

Właśnie.Ups, zapomniałem o małym uzupełnieniu:
kaliber-30mm
szybkość pocisku-2800 stóp na sekundę
Efektowny zasięg-440 jardów
Bardzo duże zastosowanie miał(tak jak powiedziałeś) w walce z japończykami jak i w wojnie w Wietnamie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.06.2006 o 20:14, wdowiakm napisał:


> Według mnie jedna z wielu przyczyn przegranej Trzeciej Rzeszy leży w postępowaniu Hitlera.Ignorował

> on w wielu przypadkach porady swoich dowódców i doradców wojskowych.Jego cała strategia
opierała
> się o to,by wszystkim swoim wojskom kazać walcztć do upadłego,do ostatniego naboju.Przez
co
> posyłał swoich żołnierzy na śmierć.Kompletnie nie rozumiał znaczenia pojęcia strategiczny

> odwrót (vide:Stalingrad).

Zgadzam się z ta teorią. Może gdyby Hitler był inny tzn. słuchał swych dowódców nie ignorował
wszystkiego i nie był taki dumny to może i by wojne wygrał ale na jego nieszczęście przegrał:)
Pozdrawiam

Właśnie, u podstaw tego leżą chyba wszystkie militarne klęski Trzeciej Rzeszy.Najlepszy przykład:
Normandia,Hitler całkowicie ignorował swoich doradców,bo był przekonany,że to on jest najmądrzejszy,a jego zdziesiątkowane wojska są w stanie pokonać o wiele liczniejszych Aliantów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.06.2006 o 21:00, kombesista napisał:

Wszystko pięknie tylko na co to wszysko?.Działo zostało zbudowane zostało na polecenie Hitlera
(chyba).Decyzja o budowie tego ptwora mogła mieć związek z jego megalomanią.
Działo mogło wystrzelić max. 2-3 razy na godzinę,

W grze Commandos 1 w siódmej misji trzeba zniszczyc takie oto dziło :D
No nie powiem misja zdźiebko trudna :D
I jesli mnie pamiec nie myli jeszce widziałem te działo w jakies grze ale nia pamietam w jakiej (Call of Duty 2 ? )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ostatnio dowiedzialem sie o ciekawej informacji - mianowicie Hitler byl wielkim przeciwnikiem palenia :) zolnierzom nie wolno bylo palic na sluzbie :) a ludziom w miejscach publicznych, gbudynkach i innych :) zostalo tez rpzeznaczone ok 100 tys marek na badania zwiazane z rakiem :)

i jak sie to ma do wszystkich filmow gdzie niemcy kopca ile wlezie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować