Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Wiedźmin 2 sprzedawany u nas jednak będzie miał DRM, wiemy jaki

358 postów w tym temacie

Dnia 15.04.2011 o 12:14, Miliydan napisał:

Witam, zbieramy wszystkie pytania, które do nas macie odnośnie Wiedźmina 2 i w przeciągu
kilku najbliższych dni będziemy na nie odpowiadać :)



Na komputerze na którym będę grał, nie mam dostępu do internetu. Czy to oznacza, że nie mam możliwości zainstalowania na nim gry? Czy możliwe byłoby abym ściągnął "dodatkowe dane" np. w pracy i przeniósł je na płycie do domu? Nie mam nic przeciwko wpisywaniu cd-keya, rejestracji gry, obowiązku trzymania płyty w napędzie, albo nawet otrzymaniu gry tydzień po premierze.

Czy istniałaby możliwość zamówienia wersji kolekcjonerskiej (wszystkie dodatki jak karty, popiersie itd), ale z grą w wersji z GOG (czyli bez konieczności podłączenia do internetu podczas instalacji)? Mi się nie śpieszy, może to być i miesiąc po premierze.
I właśnie czy pozostałe wersje Wiedzmina2 na pewno nie będą wymagały internetu do instalacji i grania?

pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2011 o 15:39, Feallan napisał:

Masz wolność. Kupujesz, albo nie.


:) Fajnie, że w końcu zrozumiałeś ;)

Ale jednak pomieszałeś poziomy dyskusji.


Dnia 15.04.2011 o 15:39, Feallan napisał:

W przypadku DRM-ów cegła będzie tylko jedna. Zdecydowana większość i tak grę kupi, z
DRM czy bez, bo po prostu chce zagrać. IMO odmawianie sobie gry ze względu na jej zabezpieczenia,
to jak nie kupić roweru, bo żeby pojeździć najpierw trzeba napompować koła i zdjąć blokadę...


Źle to interpretujesz. Odmawiam sobie grania w grę z DRMem bo mogę - mam w co grać i nie muszę grać w grę z DRMem.

Jeśli chcesz trzymać się analogii rowerowej - chcesz pojeździć. Masz do wyboru dwa - jeden super ekstra wypaśny ale aby go wziąć musisz pójść 5 km po koło, którego mu brakuje, albo drugi, kompletny tylko nieco starszy (wcale nie gorszy). Co wybierzesz? Ja wybieram kompletny.

Dnia 15.04.2011 o 15:39, Feallan napisał:

Kijem Wisły nie zawrócisz.


Właśnie dlatego wierzę, że w końcu Wydawcy będą musieli zrezygnować z DRMów - bo IMHO to własnie te chore zabezpieczenia są zawracaniem nurtu rzeki.

Więcej o tym: http://de99ial.polter.pl/,blog.html?8301

Dnia 15.04.2011 o 15:39, Feallan napisał:

Dziwni ludzie jacyś. Kiedyś byłem uzależniony od kompa, teraz jestem raczej od internetu.


Przykro mi to słyszeć. Naprawdę współczuję.


Dnia 15.04.2011 o 15:39, Feallan napisał:

Dla ludzi, którzy mogą mieć tylko bardzo wolne i bardzo drogie łącza? Raczej tak. Może
jakiś głupi jestem, ale widzę że za 57 zł miesięcznie można mieć nie-taką-złą ofertę
(oczywiście do grania takie coś się nie nadaje, ale do ściągnięcia tych 50 Mb?).


No jasne - jak nie masz dostępu do dobrego chleba to kupujesz spleśniały za podwójną cenę? Daj spokój...

OK chleb to może nie ta kategoria, ale samochód. Nie możesz kupić dobrego to płacisz dwa razy więcej za rzęcha? Nie. Dlatego te osoby wolą nie mieć sieci w domu niż przepłacać za byleco.

Dnia 15.04.2011 o 15:39, Feallan napisał:

Nie jest tak źle jak było jeszcze parę lat temu.


Nie jest tak dobrze jakbyśmy chcieli.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2011 o 15:43, Aachi napisał:

I właśnie czy pozostałe wersje Wiedzmina2 na pewno nie będą wymagały internetu do instalacji
i grania?


Co znaczy "pozostałe"?
Wersja STEAM - internetowa, również z aktywacją internetową oraz pobraniem aktualizacji w czasie instalacji
Wersje cyfrowej dystrybucji (poza GOG) - będą wymagały pewnie takiej samej aktywacji jak wersja płytowa

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czas i "wysiłek" potrzebny do zainstalowania zabezpieczeń jest żaden. Ale to i tak jest bez sensu bo piraci zapewne dostaną grę przed premierą >_>.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak .. niby nic takiego... ale teraz weźmy standardy a la CDP ... grę kupuje milion graczy i biegnie podniecona do domu odpalić wymarzonego Wieśka ... Płytki w napędach, po bliżej nieokreślonym czasie gra zainstalowana - pytanie o serial - pierwsza próba nieudana - za bardzo się łapki trzęsą ... druga ... poszło ... teraz jeszcze te 50 MB ... milion graczy uderza serwery CDP jednocześnie .... "Server is down .. "

I tak to gracze za własne ciężko zarobione pieniądze zostają "uszczęśliwieni" możliwością wzięcia udziału w krucjacie przeciwko piratom. Podaczas gdy większość graczy "nie przejmujących się zakupem pudełka" kończy ściągać grę z torrentów czy czegoś tam. Odpala grę ... (uwaga trudny moment) wpisuje w polu nr seryjny ciąg zer... wgrywa cracki i odpala grę ...

Najważniejsze to dbać o klienta...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2011 o 16:19, Festin napisał:

Tak .. niby nic takiego... ale teraz weźmy standardy a la CDP ... grę kupuje milion graczy
i biegnie podniecona do domu odpalić wymarzonego Wieśka ... Płytki w napędach, po bliżej
nieokreślonym czasie gra zainstalowana - pytanie o serial - pierwsza próba nieudana -
za bardzo się łapki trzęsą ... druga ... poszło ... teraz jeszcze te 50 MB ... milion
graczy uderza serwery CDP jednocześnie .... "Server is down .. "


Pamiętaj, że Tomek Gop powiedział, iż jest to Securom, zatem to serwery SONY będą a nie CD Projekt. Raczej nie ma się o co obawiać.

Dnia 15.04.2011 o 16:19, Festin napisał:


I tak to gracze za własne ciężko zarobione pieniądze zostają "uszczęśliwieni" możliwością
wzięcia udziału w krucjacie przeciwko piratom. Podaczas gdy większość graczy "nie przejmujących
się zakupem pudełka" kończy ściągać grę z torrentów czy czegoś tam. Odpala grę ... (uwaga
trudny moment) wpisuje w polu nr seryjny ciąg zer... wgrywa cracki i odpala grę ...

Najważniejsze to dbać o klienta...


Skoro wersja GOG ma być bez DRM, to nie ma tu miejsca na pracę piratów, cracki czy lewe seriale.
Nie sądzisz?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ugh... Zabrać kompa do kafejki internetowej/znajomego/sąsiada, podłączyć, odpalić grę, ściągnąć co trzeba i wrócić ze wszystkim do domu? Niestety nie widzę innej możliwości (poza zainstalowaniem neta oczywiście)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2011 o 18:11, Dobos napisał:

A jeśli nie ma laptopa tylko desktopa?

Od razu założyłem że to normalny komp (przy laptopie nie byłoby żadnych problemów bo po prostu zabrałby go tam skąd pisał teraz).
Podobne rozważania były przed premierą Half-Life 2 który do uruchomienia wymagał połączenia z netem przez cały proces instalacji i przy paru grach EA które do poprawnego działania miały żądać (a może i żądały) połączenia z netem przy każdym odpaleniu lub co kilka dni, na szczęście w wypadku W2 nie jest to aż tak ekstremalne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2011 o 15:49, de99ial napisał:

Jeśli chcesz trzymać się analogii rowerowej - chcesz pojeździć. Masz do wyboru dwa -
jeden super ekstra wypaśny ale aby go wziąć musisz pójść 5 km po koło, którego mu brakuje,
albo drugi, kompletny tylko nieco starszy (wcale nie gorszy). Co wybierzesz? Ja wybieram
kompletny.


Jeśli mają być w tej samej cenie, wybieram nowszy.

Ale w tej kwestii akurat do rowerów nie ma co porównywać, bo rower ma się zwykle jeden, a gier mnóstwo.

Dnia 15.04.2011 o 15:49, de99ial napisał:

Właśnie dlatego wierzę, że w końcu Wydawcy będą musieli zrezygnować z DRMów - bo IMHO
to własnie te chore zabezpieczenia są zawracaniem nurtu rzeki.


Ktoś już na pewno o tym mówił, ale ten konkretny DRM ma zapobiec piractwu u ludzi wiedzących tylko, jak się instaluję grę i wgrywa cracka. Żeby takiego Wieśka spiracić trzeba mieć pewną wiedzę - ty i ja zapewne zrobilibyśmy to bez problemu, ale czy zwykły Kowalski by sobie poradził? Zapewne albo by olał, albo poszedł do sklepu.

Dnia 15.04.2011 o 15:49, de99ial napisał:

Przykro mi to słyszeć. Naprawdę współczuję.


Nie jesteś uzależniony od internetu? Z połowa Polaków jest. Nikt się do tego nie przyznaje, a ja chociaż nazywam rzeczy po imieniu.

Internet albo lubisz, albo potrzebujesz do pracy, albo należysz do ułamka procentu ludzi, którzy mają komputer i internetu nie chcą. Pierwsza, lub druga sytuacja to uzależnienie.

Dnia 15.04.2011 o 15:49, de99ial napisał:

No jasne - jak nie masz dostępu do dobrego chleba to kupujesz spleśniały za podwójną
cenę? Daj spokój...


Spleśniały? Chleb gorszego gatunku, droższy i mniejszy, ale wciąż chleb. A chleb jest zazwyczaj potrzebny do życia. :)

Dnia 15.04.2011 o 15:49, de99ial napisał:

OK chleb to może nie ta kategoria, ale samochód. Nie możesz kupić dobrego to płacisz
dwa razy więcej za rzęcha? Nie.


Nie jeśli możesz jeździć autobusami. Jeśli mieszkasz na wygwizdowie i musisz JAKOŚ dojeżdżać do pracy - wykładasz na rzęcha.

Zresztą samochody to też nie ta kategoria, bo internetu skądinąd nie sprowadzisz, a samochód tak. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie tam DRM w Wiedźminie 2 jakoś bardzo nie przeszkadza. Poczekam na edycję rozszerzoną, która poprawi nie najlepszą optymalizację i usunie DRM. A jeśli takowa Edycja się nie pojawi, cóż - jest wiele gier o klasę lepszych, więc bez W2 jakoś przeżyję...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2011 o 19:54, Growin napisał:

Poczekam na edycję rozszerzoną, która poprawi nie najlepszą optymalizację i usunie DRM.


I tu cię pocieszę, albowiem z optymalizacją nie jest źle. Wręcz przeciwnie. Jeśli dac wiarę GOL-owi to jest bardzo dobrze. Zupełnie inaczej niż we wcześniejszej wersji gry. Zresztą poczekamy na recke w następnym CDA i wszystko bedzie jasne. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.04.2011 o 19:44, Feallan napisał:

Ktoś już na pewno o tym mówił, ale ten konkretny DRM ma zapobiec piractwu u ludzi wiedzących
tylko, jak się instaluję grę i wgrywa cracka. Żeby takiego Wieśka spiracić trzeba mieć
pewną wiedzę - ty i ja zapewne zrobilibyśmy to bez problemu, ale czy zwykły Kowalski
by sobie poradził? Zapewne albo by olał, albo poszedł do sklepu.


E... Typowego Kowalskiego zniechęca zwykły cdcheck - nie potrzeba DRMa do tego.

Dnia 15.04.2011 o 19:44, Feallan napisał:

Nie jesteś uzależniony od internetu? Z połowa Polaków jest. Nikt się do tego nie przyznaje,
a ja chociaż nazywam rzeczy po imieniu.

Internet albo lubisz, albo potrzebujesz do pracy, albo należysz do ułamka procentu ludzi,
którzy mają komputer i internetu nie chcą. Pierwsza, lub druga sytuacja to uzależnienie.


No nie zgodzę się. Uzależnienie to jednak coś innego niż potrzeba do pracy czy zwyczajne lubienie. Dla mnie sieć to narzędzie, przydatne ale radziłem sobie bez niego i jakbym nie miał to też bym sobie poradził i bym nie płakał.

Co do netu - właśnie nie jest to "must have" dla wielu tych ludzi i dlatego wielu z nich nie ma sieci w domu. Bo nie potrzebują aż tak bardzo, że byliby gotowi przepłacać. Wolą poczekać bo w końcu coś tam dotrze z lepszą jakością usług. Tylko potrzeba czasu. Summa summarum - są ludzie mający dobre kompy i nie mający dostępu do sieci. I jest ich sporo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mnie też DRM nie przeszkadza, zwłaszcza jeśli dzięki temu płyta będzie mogła leżeć w pudełku a nie się zużywać w napędzie :)
Jedyne na co narzekam to przekłamanie z możliwością wcześniejszego pogrania.

Nie jesteś uzależniony od internetu? Z połowa Polaków jest. Nikt się do tego nie przyznaje, a ja chociaż nazywam rzeczy po imieniu.

Otóż to, ja też przyznaję że jestem uzależniony :P Nie znaczy to że siedzę od rana do wieczora non stop online ale często odczuwam potrzebę serfowania :) myślę że większość osób posiadających stałe łącze to nałogowcy tylko się do tego nie przyznają :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 15.04.2011 o 20:33, HumanGhost napisał:

I tu cię pocieszę, albowiem z optymalizacją nie jest źle. Wręcz przeciwnie. Jeśli dac
wiarę GOL-owi to jest bardzo dobrze.

Patrząc na to jak gra wygląda i na jej wymagania mam (jak na razie) odmienne zdanie. Mam wrażenie, że wraz z pojawieniem się na rynku tych nowych GTXów od Nvdia twórcy olali już optymalizację.
>Zupełnie inaczej niż we wcześniejszej wersji gry.

Dnia 15.04.2011 o 20:33, HumanGhost napisał:

Zresztą poczekamy na recke w następnym CDA i wszystko bedzie jasne. :-)

Recenzje w CDA nigdy nie były i nigdy nie będą wyznacznikiem jakości gier.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2011 o 12:14, Miliydan napisał:

Witam, zbieramy wszystkie pytania, które do nas macie odnośnie Wiedźmina 2 i w przeciągu
kilku najbliższych dni będziemy na nie odpowiadać :)


Ok to ja chcę dwa :3

1. Czy do gry będzie dołączony jakiś edytor zadań? Produkcja wygląda teraz na o wiele bardziej rozbudowaną niż poprzednia w kwestii czysto technicznej więc czy zamierzacie dorzucić cokolwiek czy nie dacie rady tego skończyć przed premierą?

2. Czy macie w firmie praktyki dla studentów Computer Game Design i gdzie słać podanie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2011 o 21:12, Growin napisał:

Patrząc na to jak gra wygląda i na jej wymagania mam (jak na razie) odmienne zdanie.


Patrzeć na screeny i filmiki to sobie można, wiesz. Opieram sie na opinii ludzi, którzy narzekali na optymalizację we wcześniejszej wersji gry i zmienili zdanie po wypróbowaniu wersji późniejszej. Coś chyba ich do tego skłoniło, nie sądzisz?

Dnia 15.04.2011 o 21:12, Growin napisał:

Recenzje w CDA nigdy nie były i nigdy nie będą wyznacznikiem jakości gier.


A gdzie ja to napisałem? Po prostu jeśli w recenzji zostanie potwierdzona dobra optymalizacja to będą już dwie opinie opiniotwórczych mediów w tej sprawie. Według mnie to trochę więcej niż "patrzenie na to jak gra wygląda".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja się dziwię tylko, że im to się opłaca... nie dość, że tracą kasę płacąc za DRM to jeszcze zmniejszają liczbę klientów chętnych do zakupu.

A na piratach i tak wrażenia to nie zrobi, pewnie się nawet nie spocą łamiąc to...
Czysta głupota.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2011 o 20:37, de99ial napisał:

E... Typowego Kowalskiego zniechęca zwykły cdcheck - nie potrzeba DRMa do tego.


Ja tam jakimś specjalistą nie jestem, ale cdchecki są stosowane już od co najmniej 10 lat, chyba każdy domorosły pirat zdążyłby nauczyć się wgrywać cracka. :)

Dnia 15.04.2011 o 20:37, de99ial napisał:

No nie zgodzę się. Uzależnienie to jednak coś innego niż potrzeba do pracy czy zwyczajne
lubienie. Dla mnie sieć to narzędzie, przydatne ale radziłem sobie bez niego i jakbym
nie miał to też bym sobie poradził i bym nie płakał.


"Uzależnienie" to tylko słowo. Wiesz, o co mi chodzi. :)

Dnia 15.04.2011 o 20:37, de99ial napisał:

Co do netu - właśnie nie jest to "must have" dla wielu tych ludzi i dlatego wielu z nich
nie ma sieci w domu. Bo nie potrzebują aż tak bardzo, że byliby gotowi przepłacać. Wolą
poczekać bo w końcu coś tam dotrze z lepszą jakością usług. Tylko potrzeba czasu. Summa
summarum - są ludzie mający dobre kompy i nie mający dostępu do sieci. I jest ich sporo.


Nie wiem, nie znam się, żadnych statystyk też nie widziałem. Ale jak już mówiłem, w moim otoczeniu nie ma nikogo, kto mając jakikolwiek komputer nie ma internetu. :O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować