Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Polacy odpalą Wiedźmina 2 dzień wcześniej, niż reszta świata!

469 postów w tym temacie

Dnia 15.04.2011 o 14:24, Isildur napisał:

Nie było takiego zapisu, że będzie można zagrać tydzień przed...


Był, ale dawno już został zmieniony/wyedytowany. Niestety nie posiadam notarialnie poświadczonego zaświadczenia o tym fakcie, więc wiem, że nie jest to dla Ciebie dowód.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż, ja podsumuję całą sprawę prosto. Gram.pl mogło się zachować bardzo fair i ładnie, pisząc prostego newsa (a że tych jest o Wieśku MASA, to nie powinien to być problem" o treści:

"Słuchajcie, jako że zależy nam na Was, klientach, chcieliśmy, byście mieli jak najwięcej przywilejów. Stąd dostaniecie kolekcjonerkę sporo wcześniej. Niestety, jak dowiedzieliśmy się na konferencji CDP, okazuje się, że zabezpieczenia i tak uniemożliwą Wam granie przez jakiś czas. Na pocieszenie możemy powiedzieć, że posiadacze EK będą mogli zagrać dzień przed premierą. To mniej niż kilka dni, ale zawsze coś.

Mamy nadzieję, że ta niedogodność nie zniechęci Was do składania zamówień. Dziękujemy, że już tyle z Was nam zaufało i złożyło pre-order"


I byłoby z jednej strony uczciwie, z drugiej strony w porządku wobec graczy, bez zmieniania CZEGOKOLWIEK. Ale niestety, news był inny, odwracający kota ogonem, w dodatku aktywność moderacji tu na forum też jest, jaka jest. Nie dziwcie się więc, ekipo Gram.pl, że hate niejako sam się napędza - bo braniem wody w usta i wychwalaniem czegoś, co jest ograniczeniem, sami ten hate prowokujecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Z tego rozumiem, to pierwsza jawna informacja o zastosowaniu zabezpieczenia pojawiła się na wczorajszej konferencji. Sklep zatem miał jak najbardziej prawo nie wiedzieć, że zabezpieczenie będzie zastosowane (ani jakie). Do wczoraj wszystkie wypowiedzi mówiły, iż sprawa ewentualnych zabezpieczeń jest w toku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Na ile pamiętam, to w trakcie pierwszych dni pre-ordera było mówione, że na całym świecie EK jest dostępna tylko i wyłącznie w Polsce, na gram.pl, jako specjalne uhonorowanie polskich Graczy. Oczywiście nie przytoczę tutaj teraz cytatu, więc i tak nikt mi "nie uwierzy" :> Już ktoś tutaj pięknie wypunktował, że gram.pl skłamało podając info o posiadaniu EK przez użytkowników nawet tydzień przed, jest to fizycznie niewykonalne przy aktualnie panującej dacie wysyłki 12. maja (chyba, że zostanie ona przyspieszona) - ale niestety nikt z administracji się nie odniósł do tego argumentu (pomijam już ninja edit, mam jednak nadzieję, że ktoś screena zrobił) . Nie zamierzam nie wiadomo jak panikować i podnosić larum, ale oczekuję gry 13. maja, powiedzmy, że ew. 14. lub 15. nie będę jeszcze robił scen. Ale zamierzam rozpakować przesyłkę w obecności kuriera i dokładnie sprawdzić zawartość, jeśli będzie brak czegokolwiek (zgodnie z listą zawartości podawaną na gram.pl) , nie przyjmę przesyłki... proste ;) pozdrawiam!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2011 o 14:28, WinKami napisał:

> Nie było takiego zapisu, że będzie można zagrać tydzień przed...

Był, ale dawno już został zmieniony/wyedytowany. Niestety nie posiadam notarialnie poświadczonego
zaświadczenia o tym fakcie, więc wiem, że nie jest to dla Ciebie dowód.


A ja owszem, posiadam. Przezornei zrobiłem print screena, bo domyślałem się, ze edytują, i potem będą wkręty, ze czegoś takiego nie było. Proszę bardzo, oto link:

http://img864.imageshack.us/img864/8528/gramd.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pozwól, że coś tobie zacytuje:

"1) Czy będę mógł kupić polskie wydanie EK Wiedźmina 2 poza sklepem gram.pl?
Nie. W Polsce ten produkt sprzedaje wyłącznie sklep gram.pl - inaczej niż było w przypadku EK pierwszej części, kiedy można ją było kupić także w sieciach innych sklepów niewysyłkowych.
Dodatkowym bonusem związanym z EK jest wcześniejsza dostawa - według obecnie ustalonej daty premiery (wtorek, 17.05.2011), spodziewaj się, że otrzymasz ją już w piątek 13.05.2011 lub wcześniej." - Źródło: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=35166&pid=5300

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2011 o 14:30, G_S_PattoN napisał:

Z tego rozumiem, to pierwsza jawna informacja o zastosowaniu zabezpieczenia pojawiła
się na wczorajszej konferencji. Sklep zatem miał jak najbardziej prawo nie wiedzieć,
że zabezpieczenie będzie zastosowane (ani jakie). Do wczoraj wszystkie wypowiedzi mówiły,
iż sprawa ewentualnych zabezpieczeń jest w toku.


http://www.gram.pl/news_8QrkGui3_Tworcy_gry_Wiedzmin_2_Zabojcy_Krolow_biora_piratow_za_fraki.html -> "CD Projekt RED wielokrotnie zapowiadali, że ich najnowsze dzieło będzie pozbawione uciążliwych zabezpieczeń DRM" Przeczytaj, zanim zmienią. ;P

@Tenebrael

Skrina mogłeś przerobić. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2011 o 14:30, G_S_PattoN napisał:

Z tego rozumiem, to pierwsza jawna informacja o zastosowaniu zabezpieczenia pojawiła
się na wczorajszej konferencji. Sklep zatem miał jak najbardziej prawo nie wiedzieć,
że zabezpieczenie będzie zastosowane (ani jakie). Do wczoraj wszystkie wypowiedzi mówiły,
iż sprawa ewentualnych zabezpieczeń jest w toku.

Do wczoraj wszystkie wypowiedzi mówiły, że nie będzie żadnych zabezpieczeń. Nawet szanowi redaktorzy gram.pl w swoim pr0gramie o tym rozmawiali. Wiedźmin 2 był kreowany przez nich jako gra bez utrudniających życie legalnemu użytkownikowi zabezpieczeń, także tutaj. Z całego kontekstu tej sytuacji, czyli zachowania gram, sklepu i CDP wynikało, że gracz dostający grę przed premierą włoży płytkę do czytnika, zainstaluje produkcje i zacznie grać. A jednak jest inaczej. Jeżeli wina za te wprowadzanie w błąd leży po stronie CDP( trudno ażeby nie wiedzieli jak ich produkcja będzie wyglądać) to dlaczego gram nie przeprosiło użytkowników w sposób jaki powyżej podał Tenebrael ? To byłoby prawdziwie profesjonalne stanięcie na wysokości zadania.

Wydaje mi się, że znam na to pytanie odpowiedź. Od kilku miesięcy prawie codziennie pojawiają się na serwisie sponsorowane przez CDP newsy o Wiedźminie. Czasami dotyczą nawet największej głupoty. Nawet jeżeli gram.pl nie miało do wczoraj informacji o zabezpieczeniach, co z uwagi na bliskie powiązania kapitałowe, oraz obecność sponsorowanych newsów przez CDP na stronie i wyłączność na kolekcjonerkę, jest raczej niemożliwe, powinno zachować się w inny sposób, szanujący swoich użytkowników. Nie zachowało się jednak tak dlatego, że widocznie umowa sponsorska z CDP zabrania jakiejkolwiek krytyki samego studia i ich projektu, widocznie zabrania jakichkolwiek informacji mogących źle wpłynąć na Wiedźmina 2. Stąd te właśnie odwrócenie kota ogonem w newsie.
Tak czy siak marketing i pieniądze dla serwisu okazały się ważniejsze od wiarygodności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2011 o 14:34, Isildur napisał:

Pozwól, że coś tobie zacytuje:

"1) Czy będę mógł kupić polskie wydanie EK Wiedźmina 2 poza sklepem gram.pl?
Nie. W Polsce ten produkt sprzedaje wyłącznie sklep gram.pl - inaczej niż było w przypadku
EK pierwszej części, kiedy można ją było kupić także w sieciach innych sklepów niewysyłkowych.
Dodatkowym bonusem związanym z EK jest wcześniejsza dostawa - według obecnie ustalonej
daty premiery (wtorek, 17.05.2011), spodziewaj się, że otrzymasz ją już w piątek 13.05.2011
lub wcześniej." - Źródło: http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=35166&pid=5300

Rozumiem, przyjąłem do wiadomości. Ale gdzie tu odniesienie się do tego co napisałem ? :) Niestety nie do końca się zrozumieliśmy. Akurat nie mam wielkich pretensji do CDP, że EK jest nie tylko w PL, ale pamiętam słynną konferencję (gdy odpalono pre-order) kiedy mówiono że EK jako taka jest domeną tylko i wyłącznie Polski... a tu widzę sprzedaż również w sklepie za granicą, o czym ktoś powyżej wspomniał. Wskazałem tylko nieścisłość, ale bez przesady akurat tego nie zamierzam się jakoś czepiać. A podana data wysyłki zgadza się z tym co podawałem w moim poście (przyjmując, że przesyłka idzie kurierem). Ale nadal w dzisiejszym newsie widnieje słowo tydzień oznaczające 7 dni, czyli 17-7 = 10 : czyli od 10. maja teoretycznie powinniśmy otrzymywać nasze egzemplarze, co jest po prostu niewykonalne. Gubicie się w zeznaniach Drodzy Państwo :) IMO najlepszym wyjściem z całej tej sytuacji będzie jakieś oficjalne stanowisko CDP+gram.pl , w którym wszystko zostanie podane kawa na ławę. Pzdr!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@wojteq_pol : EK od zawsze miała być dostępna, taka sama, na całym świecie. Oglądałem na żywo jak ją prezentowali, więc wiem. Po prostu gram.pl ma wyłączność w Polsce.

@Isildur, konkretne stwierdzenie, że posiadacze EK na 100% zagrają przed weekendem nigdy się nie pojawiło. Ale chyba nie powiesz, że zapowiedź dostarczenia przed weekendem nie była dla Ciebie konkretnie tożsama z możliwością zagrania przed weekendem, dopóki nie pojawił się ten news o innym stanowisku?

Dodatkowo, tak jak w tym ostatnim newsie, bardzo często pojawiały się takie półgębkowe wypowiedzi typu "posiadacze EK będą mieli grę już w piątek!", które każdy rozumiał jako zapowiedź możliwości wcześniejszego grania. I nikt tego nie sprostował, tylko pozwalał żyć tej informacji na wszystkich forach, która napędzała sprzedaż EK u fanów głodnych zagrania w Wieśka jak najwcześniej.

Gram.pl powinno rozwiązać to tak jak napisał Tenebrael. Wtedy nikt by nie miał do nich pretensji i cały hate spadłby na CDP, a gram byłoby tylko ofiarą. A tak sami sobie napędzili dramę, próbując z faila zrobić super zaletę.

Więc gracze jak najbardziej mogą się czuć oszukani...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Coś musiałeś pomieszać, bo gram.pl nie prowadzi sprzedaży zagranicę, więc nie możliwym jest by EK np. na rynek angielski znajdowała się w ofercie sklepu gram.pl ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I można powiedzieć, że dotrzymali umowy - wersja GOG jest pozbawiona zabezpieczeń.
Łatwo też wytłumaczyć dlaczego ta, a nie inna.
GOG mieści się pod tym samym dachem co CDP/CDPR, jest również spółką/firmą z rodziny Optimus.
Zatem w tym wypadku nie ma ryzyka wycieku danych przed premierą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2011 o 14:45, Isildur napisał:

Coś musiałeś pomieszać, bo gram.pl nie prowadzi sprzedaży zagranicę, więc nie możliwym
jest by EK np. na rynek angielski znajdowała się w ofercie sklepu gram.pl ;)

Nie mówiłem o gram.pl, chodziło mi o to, że wydawało mi się, że gram.pl miało mieć wyłączność na EK na cały świat (bo EK miała być tylko w PL, a tu tylko gram.pl miało ją sprzedawać), a tutaj ktoś podawał link do sklepu za granicą, który ma w ofercie EK. Jak jednak napisał MortalPL podobno jednak EK nie była zapowiadania jako wyłącznie polska, więc przyznaję, że tutaj mogłem się pomylić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2011 o 14:40, maurras napisał:

Do wczoraj wszystkie wypowiedzi mówiły, że nie będzie żadnych zabezpieczeń. Nawet szanowi
redaktorzy gram.pl w swoim pr0gramie o tym rozmawiali.


Mylisz się. W wielu wywiadach Tomasz Gop mówił, iż wersja GOG nie będzie miała zabezpieczeń, natomiast losy wersji pozostałych wydawców są dyskutowane.
Przykład:

http://polygamia.pl/Polygamia/12,95387,9311544,PTV_Live__Zadajemy_Wasze_pytania_o_Wiedzmina_2.html?bo=1

Filmik 2, czas pytania: 2m 04s

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2011 o 15:04, G_S_PattoN napisał:


Przesłuchałem
Cytat:
"To nie będzie DRM"
Myśl:
"To nie będzie uciążliwe dla użytkownika" - proszę wybaczyć, ale brak możliwości zagrania przez parę dni to chyba jest jednak ograniczenie i to uciążliwe dla gracza.

Niemniej odnośnie samego braku zabezpieczeń przyznaje, że się myliłem, co do kwestii, że miało ich w ogóle nie być. Natomiast tak czy inaczej faktem jest, że w takim razie była prowadzona nieprawdziwa propaganda, m.in. na gram.pl, że ich nie będzie.
Ale koniec końców kwestia zabezpieczeń i tak jest w tym wypadku marginalna, bo co innego obecność zabezpieczenia, a co innego wprowadzenie w błąd na temat możliwości zagrania przed premierą przez gram.pl.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w nosie pre-order, ale rozumiem wzburzenie. Była obiecanka wysyłki nawet tydzień przed premierą, prawda? Gra wtedy nie miała mieć DRM, prawda? Więc automatycznie ta rozgrywka miała być umożliwiona wcześniej...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.04.2011 o 14:35, Isildur napisał:

> http://img864.imageshack.us/img864/8528/gramd.png
>
No dobra tutaj przyznaje że się myliłem, ale nie jestem w stanie powiedzieć dlaczego
to jest poprawione.


I tyle chciałem usłyszeć. Jeśli masz do nich jakieś wtyki, to powiedz im, żeby poprawili też ten tydzień - bo sam widzisz, że fizycznie NIEMOŻLIWE jest dostanie gry 7 dni przed premierą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zastanawia mnie stanowisko ludzi, którzy piszą, że "nigdzie nie było mowy o wcześniejszym graniu, tylko o wysyłce".
Osobiście zamówiłem kolekcjonerkę po to aby wcześniej pograć, ponieważ wydedukowałem, że będzie to możliwe gdy tylko zainstaluję grę. Jak mogłem tak pomyśleć? Spieszę z wyjaśnieniami. Otóż czytałem informacje (jak np. ta przytoczona wyżej) http://www.gram.pl/news_8QrkGui3_Tworcy_gry_W...a_fraki.html stwierdzające, że nie będzie żadnych zabezpieczeń co utwierdziło mnie w przekonaniu, że to ode mnie zależeć będzie kiedy uruchomię grę. Rozumowanie to wydaje mi się naprawdę logiczne. Co za tym idzie, wysyłka 12 maja (to, że jest napisane "tydzień" to dla mnie nie jest bulwersujące bo łatwo można było to zweryfikować i wcześniej nikt się nie żalił, ale nie o tym miałem...) kopia gry dotrze - powiedzmy 14, czyli mam grę w posiadaniu na 3 dni przed premierą, instaluję (bo nie ma zabezpieczeń) i gram. No i to jest właśnie interpretacja - myślę, że sporej grupy osób, którzy zdecydowali się na zamówienie EK, w każdym razie taka była moja interpretacja.
Podsumowując co najmniej dziwne wydaje mi się podnoszenie, że nikt nie mówił o wcześniejszej możliwości grania.
Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować