Zaloguj się, aby obserwować  
EdenLord

Windows Vista - Temat ogólny

5642 postów w tym temacie

Dnia 11.06.2008 o 18:25, walgierz napisał:

> Miło mi dziecko, jak masz na imię ? :)

Albo skończysz traktować innych protekcjonalnie, albo ja zastosuję kary przewidziane
regulaminem. Być może czujesz się bardziej dorosły, ale zapewniam Cię, że ośmieszasz
się tylko.
Więcej ostrzeżeń nie będzie, przejdziemy do degradów.

Braaaaawo walgierz, należalo mu się

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.06.2008 o 15:36, Ponury Żniwiarz napisał:

Dużo to mi nie mówi ale jakbyś mógł pomyśleć.Bo moze byc narpawde uzyteczna

Naprawdę jeżeli sobie przypomnę lub znajdę w moim linkowym śmietniku tego właściwego linka, to od razu tu go podam. Obiecuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 11.06.2008 o 20:49, czaja24 napisał:

dla niedowiarków vista home premium 32bity Aero + wszystkie usługi w standardzie (indeksowanie calego HDD)

Bardzo ładnie to wygląda. Ja tylko od siebie dorzucę dwie uwagi.
1. Zakładając, że system jest bez uruchomionych programów spoza systemu - usługi zajmują 319 MB w pamięci fizycznej i najprawdopodobniej 770 MB danych relokowalnych, które są zrzucone do swapa (przydałyby się również karty aplikacji, procesów i usług), żeby to zweryfikować. Swap kontrolowany w pełni przez Vistę ma minimalny rozmiar taki jaki potrzebuje do wystartowania systemu i jego działania w trybie idle przy poprzednim uruchomieniu.
2. Literalnie rzecz licząc nie jest u Ciebie możliwe wczytanie programu, który będzie posiadał 600 MB pamięci nierelokowalnej (na przykład niektóre gry) bo wtedy pojawi się komunikat o braku pamięci. Próba wczytania programu o granicznej wielkości ok. 500 MB danych nierelokowalnych spowoduje wyczyszczenie całego cache dyskowego i w efekcie być może wyraźny spadek wydajności operacji dyskowych.

Jeszcze wyjaśnienie dla innych osób - kod nierelokowalny to taki, którego twórca uznał, że nie może znaleźć się w pliku wymiany i musi być stale obecny w pamięci fizycznej. W przypadku systemu operacyjnego jest to ścisłe jądro systemu (na tym obrazku jest to 37 MB), a dla gry może to być np. kod silnika graficznego. Jednak nawet jeżeli kod lub dane mogą być relokowalne, to w wypadku potrzeby użycia takiego elementu system musi najpierw coś ze zbyt małej pamięci wyrzucić (coś relokowalnego) po to, żeby "w jego miejsce" (to uproszczenie) wczytać to co musi zostać użyte/wywołane. To dlatego zbyt mała ilość pamięci fizycznej w stosunku do potrzeb tak fatalnie wpływa na wydajność komputera.

Można to bardzo (!) ostrożnie porównywać z XP Pro działającym bez swapa (tutaj 2 GB fizycznej):
Suma pamięci dla wszystkich procesów, to 261359 KB (255 MB) - po odjęciu firefoxa mamy 181539 KB (177 MB). W tle działa antywirus Symanteca, ale jego nie odliczam bo jakiś antywirus zawsze w pamięci dowolnej wersji Windows powinien działać.
Na obrazku poniżej nie należy wierzyć w następujące rzeczy:
1. "Użycie pliku stronicowania" mające rzekomo oznaczać zajętość pamięci - nie jest nią. Ta liczba 423 MB jest zasadniczo tylko "wymyślona" (pomijając fakt, że na systemie z wyłączonym swapem nie ma w ogóle pliku stronicowania). Co ciekawe w tym samym miejscu Vista pokazuje zajętość pamięci - inaczej liczonej niż w tym samym miejscu w XP. Żeby policzyć prawdziwą zajętość pamięci należy mozolnie zsumować pamięć wszystkich procesów oraz dodać wielkość jądra z zakładki wydajności. Wtedy można mówić o porównywaniu zajętości pamięci obu systemów (jeżeli będzie Ci się chciało to możesz to zrobić, albo wrzucić tu obrazek z zakładki procesów (tylko trzeba ją rozciągnąć, żeby wszystkie były widoczne wraz z zajętością przez nie pamięci).

Zauważ, że mimo, iż wydaje się że jądro Visty jest mniejsze bo pokazuje 87 MB w stosunku do 104 MB w XP - bo projektanci Visty wiele rzeczy przerzucili z NT Executive jądra do zewnętrznych usług (dlatego wydaje się mniejsze - przy okazji spowolnili system bo przenieśli je z ring 0 na ring 3) - to jednak np. ścisłe nierelokowalne jądro Visty jest dwa razy większe bo 37 MB w stosunku do 18 MB.
Podobnie z usługami, które przy 1 GB pamięci fizycznej zwyczajnie się nie ładują (XP tak nie potrafi). Vista jest dużo bardziej elastyczna pod tym względem od XP, ale paradoksalnie powoduje to wiele nowych problemów - niespotykanych na wcześniejszych wersjach.

Krótko reasumując - winietka z menedżera pamięci Visty zawiera o wiele ładniejsze liczby - ale jest to głównie zabieg marketingowo psychologiczny. Dowolna wersja XP bierze po prostu grubo ponad dwa razy mniej pamięci od Visty. Tylko trzeba to miarodajnie porównywać bo okna dialogowe wydajności menedżera pamięci nie pokazuje tego samego (inna sprawa, że przelicza z KB na MB).

ps. Do wszystkich. To nie jest post w celu robienia bezsensownej wojenki między XP, a Vistą. Proszę więc nie nakręcać takiego tematu.

20080612115008

20080612115015

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

powiem szczerze że nie chce mi się przeliczać i świdrować drzewa procesów. Ale pracuje na lapku z Vistą i 1GB ram czyli (960MB bo zintegrowana grafika trochę zabiera), przed SP1 było momentami ciężko, w tej chwili jest znacznie sprawniej. System jest stabilny. Nie użwam laptopa do grania tylko do pracy i w zadaniach które wykonuje spisuje się dobrze(exel, visual basic-w exelu,prosta edycja grafiki), i jedna zaleta która mnie w Vista bardzo cieszy to jednak dość wysoki poziom bezpieczeństwa w porównaniu do XP

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> > Dużo to mi nie mówi ale jakbyś mógł pomyśleć.Bo moze byc narpawde uzyteczna
> Naprawdę jeżeli sobie przypomnę lub znajdę w moim linkowym śmietniku tego właściwego
> linka, to od razu tu go podam. Obiecuję.

Czekam niecierpliwie:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołożyłem sobie dzisiaj 2GB RAM do już 2GB, w sumie niby 4GB. System Windows Vista 64bit.
Problem pokazuję na obrazku. Co zrobić, żeby było widoczne pełne 4GB i tu i tu?

20080612162251

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2008 o 16:22, GanD napisał:

Dołożyłem sobie dzisiaj 2GB RAM do już 2GB, w sumie niby 4GB. System Windows Vista 64bit.
Problem pokazuję na obrazku. Co zrobić, żeby było widoczne pełne 4GB i tu i tu?

najprawdopodobniej wina stoi po stronie BIOS, musisz włączyć pracę 64 bitową dla kontrolerów pamięci

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2008 o 17:37, Darkstar181 napisał:

> Mam zamiar przełożyc się z XP na Vista ponieważ obsługuje Direct10
To ja proponuje przygotować jakieś 6 tysięcy zł na kompa, bo gry na ustawieniach Dx10
mają niską wydajność. Praktycznie do tej pory nie wyszła żadna, która korzysta w pełni
z dobrodziejstw tych bibliotek.

Niską wydajnośc nie wiedziałem myślałem że będą wygladac rewelacyjnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2008 o 16:37, czaja24 napisał:

najprawdopodobniej wina stoi po stronie BIOS, musisz włączyć pracę 64 bitową dla kontrolerów
pamięci


A jak to zrobić dokładnie? Ja potrafię wejść do BIOSu, ale co dalej to już nie bardzo...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.06.2008 o 17:17, Damcio95Ziomek napisał:

> z dobrodziejstw tych bibliotek.
Niską wydajnośc nie wiedziałem myślałem że będą wygladac rewelacyjnie

Ano wyglądać rewelacyjnie to wyglądają :) Tylko że tną się jak człowiek przy goleniu jednorazówką.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2008 o 17:38, conradzik napisał:

Schodząc na chwilę z tematu... w jaki sposób uruchomiłeś gażdżet pogoda?


Trzeba pobrać z sieci pewną łatkę, która podmieni wadliwy plik, bo normalnie to w polskiej wersji systemu tego nie uruchomisz. Pobrałem to wieki temu, jeśli mnie pamięć nie myli, ze strony vista.pl, tyle że w tej chwili najwyraźniej przechodzą jakiś remont. Nie ma to jak wsparcie techniczne...

http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=6741&pid=2897 - tutaj odsyłam po szczegóły.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2008 o 17:19, GanD napisał:

> najprawdopodobniej wina stoi po stronie BIOS, musisz włączyć pracę 64 bitową dla
kontrolerów
> pamięci

A jak to zrobić dokładnie? Ja potrafię wejść do BIOSu, ale co dalej to już nie bardzo...

szukaj opcji HPET MODE(w płytach gigabyte) u innych producentów może to się nazywać Memory Mode Controller

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2008 o 18:06, czaja24 napisał:

szukaj opcji HPET MODE(w płytach gigabyte) u innych producentów może to się nazywać Memory
Mode Controller


Mam płytę od MSI. I coś te opcji znaleźć nie mogę, a przynajmniej nic, gdzie można by zmienić jakoś tę wartość.
Jeszcze jeden obrazek.
Tym razem wyłączyłem plik stronnicowania i system dostał w kilku miejscach wyraźnego kopa. Tyle że ramu ile było, to jest nadal.

20080612182435

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2008 o 18:24, GanD napisał:

> szukaj opcji HPET MODE(w płytach gigabyte) u innych producentów może to się nazywać
Memory
> Mode Controller

Mam płytę od MSI. I coś te opcji znaleźć nie mogę, a przynajmniej nic, gdzie można by
zmienić jakoś tę wartość.
Jeszcze jeden obrazek.
Tym razem wyłączyłem plik stronnicowania i system dostał w kilku miejscach wyraźnego
kopa. Tyle że ramu ile było, to jest nadal.

przejżyj instrukcję do płyty i opcji BIOS funkcja po funkcji znajdziesz coś takiego jak zmiana trybu pracy kontrolera pamięci, tylko skup się przy tym. Ja zwyczajnie nie pamiętam wszystkich biosow wszystkich firm, choć sprzętu się przez moje ręce durzo przewija

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie. Niedawno dostałem zaliczkę w pracy ,więc postanowiłem zrobić to co i tak w przyszłości mnie czeka. Otóż rozważam kupno systemu Windows Vista .Z racji tego, że jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się dłużej niż godzinę pracować na tym systemie mam do was pytania. Czy Vista jest warta tego aby zainstalować ją zamiast XP ? I którą wersję mi polecacie, Ultimate,Basic czy inną?

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.06.2008 o 20:03, napster6 napisał:

Witam serdecznie. Niedawno dostałem zaliczkę w pracy więc postanowiłem zrobić to co i
tak w przyszłości mnie czeka. Otóż rozważam kupno systemu Windows Vista .Z racji tego
że jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się dłużej niż godzinę pracować na tym systemie mam
do was pytanie. Czy Vista jest warta tego aby zainstalować ją zamiast XP ? I która
wersje mi polecacie, Ultimate,Basic czy inna?

Pozdrawiam.

Na to pytanie odpowiedzieć musisz sobie sam, a vistę możesz zainstalować na 30 dni jako trial i wyrobić zdanie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Udało się. Po tym jak nie znalazłem niczego takiego ani w BIOSie, ani w instrukcji do tegoż, pomyślałem sobie, że to może wina wersji BIOS. Trochę obawiałem się aktualizacji, bo nigdy wcześniej tego nie robiłem, ale ostatecznie okazała się łatwiejsza niż się spodziewałem i co najważniejsze system już sam z siebie w pełni widzi te 4GB RAM.

Z innej beczki: po aktualizacji BIOS płyty głównej musiałem od nowa aktywować system.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować