• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
fish13

Restart komputera

Pytanie

Ostatnio grając w różnorakie gry komputer się restartuje lub po prostu się "zatrzymuje" to znaczy obraz się zawiesza i nic się nie da zrobić tylko trzeba zresetować go z "klawisza". Stosunkowo nie dawno go formatowałem (jakiś miesiąc dwa temu), dzisiaj został jeszcze wyczyszczony, i same temperatury procka i dysku są w normie. Ostatnio wymieniłem dwa kondensatory na płycie głównej i teraz wszystkie są w 100% sprawne. Pozostałe podzespoły sprawdzałem różnymi programami ( ram- memtest, dysk - hdtune). Nie mam zielonego pojęcia co może być przyczyną tych restartów i niestabilności. Specyfikacja
Intel Pentium IV HT 3.0 Ghz
2048 MB RAM
Radeon 3850 512 MB 256 BIT (AGP)
dysk Samsung 120 GB
zasilacz Chieftec 400 W
Windows XP Home Edition SP3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

7 odpowiedzi na to pytanie

  • 0

/.../

Mój znajomy miał identyczny problem, z tym że zwisy zdarzały mu się nawet na ekranie BIOS-u. Skończyło się wymianą płyty głównej. Ewentualnie winny może być zasilacz, tutaj proponowałbym ściągnąć OCCT i zapuścić na nim mniej więcej godzinny test. Jeśli napięcia będą niestabilne to znalazłeś winowajcę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Zrobiłem test tym programem, ale niestety żadnego nie udało mi się ukończyć, pojawiały się te same problemy co w czasie grania. Po prostu anulowałem w czasie testu i dlatego mam te screeny. Z tego co widzę to napięcie jest w miarę w porządku, gorzej z kartą graficzną bo coś się troszkę grzeje. (przed zawieszeniem dochodziło do 93 stopni)

20110520095421

20110520095426

20110520095429

20110520095431

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 20.05.2011 o 01:20, ziptofaf napisał:

/.../

Mój znajomy miał identyczny problem, z tym że zwisy zdarzały mu się nawet na ekranie
BIOS-u. Skończyło się wymianą płyty głównej. Ewentualnie winny może być zasilacz, tutaj
proponowałbym ściągnąć OCCT i zapuścić na nim mniej więcej godzinny test. Jeśli napięcia
będą niestabilne to znalazłeś winowajcę.



Te wysokie temperatury grafiki nie dawały mi spokoju i sprawdziłem jeszcze dwoma programami - everestem i gpu-z oba wykazały w stresie maksymalnie 55 stopni. Poniżej załączam screena ( na screenie jest everrest i speed fan bo akurat z gpu-z nie wykonałem screena).

20110520105102

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 20.05.2011 o 10:51, fish13 napisał:

Te wysokie temperatury grafiki nie dawały mi spokoju i sprawdziłem jeszcze dwoma programami
- everestem i gpu-z oba wykazały w stresie maksymalnie 55 stopni. Poniżej załączam screena
( na screenie jest everrest i speed fan bo akurat z gpu-z nie wykonałem screena).


OCCT do oporu obciąża kartę graficzną, więc to normalne że pokazuje wysokie temperatury. Fakt że to dziwne że aż tak wysokie, przeczyściłbym na twoim miejscu jej chłodzenie. Choć jednocześnie to nie ona powoduje zwisy PC-ta, to by się mogło zdarzyć przy ponad 100 stopniach, 90 jest jeszcze znośne dla karty graficznej. Napięcia są w normie.

Pytanie ode mnie - komp zawiesza się tylko podczas wymagającej pracy? Czy też robi to niezależnie od tego co akurat się na nim dzieje? Jeśli to pierwsze to eksperymentowałbym z obciążaniem na maksa tylko jednego podzespołu (np. Nuclearus benchmark obciąża tylko proca a oglądanie filmów w HD jest obecnie przerzucone na kartę graficzną i procesor ma wtedy zużycie mocy na poziomie 2%) i sprawdził co go zawiesi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 20.05.2011 o 11:30, ziptofaf napisał:

> Te wysokie temperatury grafiki nie dawały mi spokoju i sprawdziłem jeszcze dwoma
programami
> - everestem i gpu-z oba wykazały w stresie maksymalnie 55 stopni. Poniżej załączam
screena
> ( na screenie jest everrest i speed fan bo akurat z gpu-z nie wykonałem screena).


OCCT do oporu obciąża kartę graficzną, więc to normalne że pokazuje wysokie temperatury.
Fakt że to dziwne że aż tak wysokie, przeczyściłbym na twoim miejscu jej chłodzenie.
Choć jednocześnie to nie ona powoduje zwisy PC-ta, to by się mogło zdarzyć przy ponad
100 stopniach, 90 jest jeszcze znośne dla karty graficznej. Napięcia są w normie.

Pytanie ode mnie - komp zawiesza się tylko podczas wymagającej pracy? Czy też robi to
niezależnie od tego co akurat się na nim dzieje? Jeśli to pierwsze to eksperymentowałbym
z obciążaniem na maksa tylko jednego podzespołu (np. Nuclearus benchmark obciąża tylko
proca a oglądanie filmów w HD jest obecnie przerzucone na kartę graficzną i procesor
ma wtedy zużycie mocy na poziomie 2%) i sprawdził co go zawiesi.



Przeczyściłem wszystkie podzespoły raz jeszcze, wymieniłem pastę termoprzewodzącą na procesor, sprawdziłem miernikiem poziom napięcia, wszystko by się zgadzało. Robiłem test Nuclearus benchmark i nie zawiesił się w ogóle komputer. Dzisiaj zostawiłem otwartą obudowę i zacząłem grać i o dziwno komputer się w ogóle nie wyłączał. Mam wrażenie że jakiś podzespół komputera się przegrzewa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Drobny update, teraz jest jeszcze gorzej niż wcześniej. Teraz komputer się restatruje nawet przy normalnej pracy (przeglądarka, gg), a nie jak wcześniej tylko przy grach. Ja już sam nie wiem co mam robić, i w czym leży problem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować