• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
Anonim_7b12df9e45db10e15036aec9100762ee17450f42a515c021ada03cf41ff05247

Gry A Linux

Pytanie

27 odpowiedzi na to pytanie

  • 0
Dnia 06.10.2005 o 13:03, Siddhartha napisał:

odnośnie uruchamiania rozmaitych gierek na linuksie przez wine, winex, cedege itp.

temat myśle zainteresuje pare osób.


To trzeba bylo cos napisac a nie tylko zakladac temat.
Ledwo pol dnia jest nowe forum a juz 3 strony samych smieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

No właśnie, może ktoś napisze jak to wygląda...
Ja tylko uruchamiałem NWN tym klientem od Bioware (ale do tego trzeba mieć zainstalowaną wersję na Windows, żeby pliki przekopiować). Uruchomiło się raz i cięło się strasznie już w menu. Drugi raz mi się nie udało. Wogóle pod Linuxem wszystko się cięło - z pewnością wina sterowników, ale z Linuxem byłem wtedy mało obeznany.
A choć obecnie nie mam Linuxa ciekawi mnie jak wygląda ta sprawa z uruchomieniem. O ile dobrze kojarzę wine, to linuksowa implementacja funkcj WinAPI. A co z directX? Mało gier działa na OpenGL (a chyba tylko to jest w Linuksie). Możliwe jest odpalanie takich gierek?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 06.10.2005 o 21:15, Vel Grozny napisał:

No właśnie, może ktoś napisze jak to wygląda...
Ja tylko uruchamiałem NWN tym klientem od Bioware (ale do tego trzeba mieć
zainstalowaną wersję na Windows, żeby pliki przekopiować). Uruchomiło się raz i cięło się strasznie już w menu. Drugi raz
mi się nie udało. Wogóle pod Linuxem wszystko się cięło - z pewnością wina sterowników, ale z Linuxem byłem wtedy mało obeznany.
A
choć obecnie nie mam Linuxa ciekawi mnie jak wygląda ta sprawa z uruchomieniem. O ile dobrze kojarzę wine, to linuksowa
implementacja funkcj WinAPI. A co z directX? Mało gier działa na OpenGL (a chyba tylko to jest w Linuksie). Możliwe jest
odpalanie takich gierek?

Podam przykład.Jedna z wersji "Call of Duty" została stworzona pod Linuxa.Niestety producenci gier z przyczyn oczywistych nie chcą tworzyc aplikacji pod Open Source.Linux jest świetnym systemem,Fedora Core itd. to jednak wyższa szkoła jazdy i ludzie boją się nowej architektury tego OS-a.Szkoda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

wine +directx = cedega aczkolwiek z wydajnością u mnie też marnie było, nawet f: tactis chodził marnie na sempronie 2400+. dlatego też używam 2 systemów: Linuksa na co dzień, a windows do tego co na Linuksie nie pójdzie albo prędkość działania woła o pomstę do nieba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

rozwine temat. Gry na linuksie można podzielić na:

- gry napisane na tą platformę.
- gry portowane na linuksa (wspomniany NWN).
-gry z innych systemów operacyjnych uruchamiane przez emulatory.

To o czym piszecie, czyli cięcie sie gierek najpewniej polegało na braku zainstalowanych sterów do karty graficznej. Sam serwer X-sów posiada podstawe sterowniki które obsłużą Nvidie i ATI ale nie daja już wsparcia dla akceleracji 3D. Dla każdego z tych producentów można pobrać odpowiedni sterownik i zainstalować według jakiegos opisu - np. z forum.linux.com.pl.

Co do samej wydajności to różnie bywa. czasami jest niższa niż na windzie (mówie o gierkach przeznaczonych na m$) ale bywa również i lepsza lub taka sama. zasad co do tego nie ma.

Na dzien dzisiejszy z 6 gierek które posiadam wszystkie po paru próbach udało mi się odpalić przez wine. Metody są rozmaite, najczęściej wystarczy goła wersja wine i zainstalowanie directX''a. Jeśli są problemy z samym zainstalowaniem danej gierki (u mnie np. nie chciał ruszyć instalator Diablo 2 LOD) polecam małe obejście - instalacja na windowsie i pozniej skopiowanie gry na partycję root''a. Nie zawsze to działa, niemniej u mnie w 3 przypadkach pomogło a wspomniany D2 smiga aż miło:)

wazne jest aby posiadac jak najnowsza wersje wine, który to programik ukazuje sie co miesiac i jest całkiem darmowy. Jest to o tyle istotne iż ostatnimi czasy nastąpił jego gwałtowny rozwój i z wersji na wersję jest dużo lepiej.

co do wineX i cedegi to niestety są to programy płatne (darmowa wersja CVS)- oczywiście można je znaleźć gdzieś w necie, ale to już illegal.

co do wypowiedzi ze wineX to wine + directX to niestety nie do końca się zgodzę - ale w uproszczeniu można tak przyjąć.

to wszystko co mi przychodzi na razie do głowy. jeśli coś, pytania.

pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Linux nie jest popularny jako desktop i nie ma na razie dużo gierek na niego. I to jest problem. Ja mam Windowsa i Linuksa. Windowws tylko do grania, LInux do reszty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

A zapomniałem. Sony oficjalnie umożliwi instalacje Linuksa na PS3 ( tylko dokupić trza twardego, a Linux będzie w odpowiedniej wersji, zrobionej pod PS3, pewnie będzie oparty na Debianie), czyli do gierek P# do reszty Linux, prawie pełnosprawny komputer. Bo chyba drukarki nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 07.10.2005 o 10:28, AgayKhan napisał:

A zapomniałem. Sony oficjalnie umożliwi instalacje Linuksa na PS3 ( tylko dokupić trza twardego, a Linux będzie w odpowiedniej
wersji, zrobionej pod PS3, pewnie będzie oparty na Debianie), czyli do gierek P# do reszty Linux, prawie pełnosprawny komputer.
Bo chyba drukarki nie będzie.

nie bedzie też klawiatury.myszki i możliwosci rozbudowy. czyli do pełnosprawnego komputera daleko

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dnia 07.10.2005 o 10:48, sig. napisał:

nie bedzie też klawiatury.myszki i możliwosci rozbudowy. czyli do pełnosprawnego
komputera daleko

ale Firefox (albo Konqueror będzie), lepsza taka konsola niż goła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dnia 07.10.2005 o 13:00, AgayKhan napisał:

ale Firefox
(albo Konqueror będzie), lepsza taka konsola niż goła.

być będzie, ale bez klawiatury raczej sobie na forum/komentarza do newsa posta nie napisesz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 19.10.2005 o 10:31, AgayKhan napisał:

W Debianie jest wersja Quacka2 pod Linucha, trzeba tylko z cdromu dane pobrać, bo w http://ftp.us.debian.org/debian/pool/main/k/kdelibs/kdelibs4c2_3.4.3-1_i386.debbianie
jest tylko silnik

wszystkie wersje quake''a są pod Linuksa. po prostu za czasów jedynki ktoś zrobił nieoficjalny program do odpalania, programistom z id software pomysł sie spodobał, i tak każda ich gra oficjalnie działa na Linuksie (unreale zresztą nie pozostają w tyle). zresztą i tak publikują kody źródłowe swoich starszych tytułów wiec z płyty trzeba pobrać tylko tekstury i mapki (całą reszta jest publicznie dostępna za darmochę).
ps maniacy dooma (naturalnie 1 części) odpalili go już na telefonie komórkowym i aparacie fotograficznym, wiec quake pod linuksem nie jest niczym niezwykłym :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 07.10.2005 o 14:37, sig. napisał:


> ale Firefox
> (albo Konqueror będzie), lepsza taka konsola niż goła.
> > być będzie, ale bez klawiatury raczej
sobie na forum/komentarza do newsa posta nie napisesz.


bedzie jak sobie przez usbeka podlaczysz - razem z myszka. tak samo drukarka, a jak drukarka nie pojdzie przez usb to zawsze mozna po lanie :)

mam tylko nadzieje ze troche lepiej bedzie z linuxem dla ps3 niz dla ps2, ktory zostal wycofany ze sprzedazy :( niby mozna go jeszcze gdzies dostac, ale z supportem ciezko. no i szkoda ze to debian :( wole fedore

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Dnia 19.10.2005 o 11:32, sig. napisał:

go już na telefonie komórkowym i aparacie fotograficznym, wiec quake pod linuksem nie jest niczym niezwykłym :)

Taa, ale trza troszkę w necie poszukać, bo w większość dystr tego nie ma, a jak ma się założenie, iż pod Linuchem gier nie ma, to i szukać, się nie będzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

A ja właśnie słyszałem, że jest coraz większe zapotrzebowanie klijętów którzy są na linuxie Ubisoft w roku 2006 ma zacząć wypuszczać gry na systemy linux i windows :-) Musisz troche poczekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

ogólnie jest z tym coraz lepiej, choć sytuacja optymalna jeszcze nie jest. jak pamietam 2 lata temu moje poczatki z linuxem i gierki jakie na niego byly dostepne i teraz - to widze przeskok jakosciowy o jedna albo dwie kategorie wyzej.

nic tylko czekac na jeszcze lepsze czasy.

pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

używam Linuksa na codzień więc co nieco mogę napisać
gry działają ładnie, oczywiście po zainstalowaniu sterowników do karty graficznej
u mnie NWN działał nawet lepiej niż na windowsie
udało mi się odpalić wiele tytułów, dzięki cedega, pozatym ich support wiele daje (a co, płacę i wymagam ;)) )
najbardziej cieszyłem się kiedy udało mi się odpalić Baldura, bo to była pierwsza gra na Linuksie w jaką zagrałem ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Idzie ku lepszemu. Intel udostępnił sterowniki do swoich chpsetów na licencji GPL. Teraz tylko czekać na ATi i nVidię. Jak problemów z 3D nie będzie to może producenci gier przychylniejszym okiem spojżą na Linuksa. I zaczną wypuszczać równierz wersje gier na linuksa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować