Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów - recenzja

98 postów w tym temacie

Masz racje Krzycho i podales dobry przyklad. Nie rozumiem ludzi ktorzy narzekaja na ocene... poza tym jak juz nie raz mowiono jest to ocena subiektywna, ocena RECENZENTA. Nie musicie sie z nia zgadzac.

Zreszta nie ma co tlumaczyc i sie sprzeczac o wsyzstko, ide przechodzic wieska poraz drugi :) (czekalem z tym na patcha i sie doczekalem )

PS. czy tylko ja mam wiecznie problemy z dodawaniem posta? musze probowac czesto po kilka razy zanim zalapie ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2011 o 13:59, wychylylybym napisał:

PS. czy tylko ja mam wiecznie problemy z dodawaniem posta? musze probowac czesto po kilka
razy zanim zalapie ;/

Coś nam szwankuje, już jest śledztwo wdrożone. Może to CIA z okazji przyjazdu prezydenta USA skanuje portal, na którym zbyt często się pisze o Black Ops, ale w niezrozumiałym języku? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To samo było widać w przeciągu tych paru godzin oczekiwania na patcha w komentarzach pod newsem na thewitcher.com.
Na wersji angielskiej, ludzie wszelkich nacji i mówiący wszelkimi językami pisali komenty typu: "no cóż, zdarza się", "mam nadzieję, że to nic poważnego i szybko się uporają", "trzeba poczekać i będzie dobrze"
A na polskiej wersji co się działo? Aż szkoda o tym gadać. Zwłaszcza o jakimś szczylu spamującym białymi kwadratami i wulgaryzmami, w dodatku w newsach i pl i eng ...;[.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja dodawać komentarzy bezpośrednio ze strony nie mogę, za każdym razem muszę wchodzić na forum, no i okno dodania posta dziwnie się "rozjeżdża" i muszę pisać w opcji full screen ;] Może gram.pl nie lubi Chrome''a ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2011 o 10:11, HumanGhost napisał:

Jak to brak obsługi monitorów 16:10?

masz racje, brak obslugi monitorow 16:10 oznaczalby, ze gra nie dziala na takich monitorach, a problem jest z tym, ze sa czarne pasy w natywnych rozdzialkach

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2011 o 14:19, mronoth napisał:

masz racje, brak obslugi monitorow 16:10 oznaczalby, ze gra nie dziala na takich monitorach,
a problem jest z tym, ze sa czarne pasy w natywnych rozdzialkach


Hmm, semantyka?

Obróćmy to. Powiedzmy, ze gra wymaga karty zgodnej z 9.0c, ale wymagane są karty od powiedzmy 7600gt. A odpalamy na 6600, czy jakims Intelu i pojawiają się jakies problemy z obrazem czy czymś. Tutaj tez jak masz monitor 16:10 i odpalisz sobie natywną rozdzielczość. To gra tego monitora do porzadku nie obsługuje ;)

Choć powinno tutaj być raczej "wsparcie" jak "obsługa", ale to raczej ma minimalne znaczenie. Raczej kazdy wie o co biega ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Choć powinno tutaj być raczej "wsparcie" jak "obsługa", ale to raczej ma minimalne znaczenie. Raczej kazdy wie o co biega ;)"

Dla Ciebie, czy dla mnie jak i dla wielu innych to jest oczywiste. Ale na pewno jest wiele ludzi ktorzy mysla iz gra calkiem nie bedzie dzialac na tego typu monitorach... sam czytalem takie komentarze na roznych forach, zalosne ale prawdziwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2011 o 14:41, wychylylybym napisał:

"Choć powinno tutaj być raczej "wsparcie" jak "obsługa", ale to raczej ma minimalne znaczenie.
Raczej kazdy wie o co biega ;)"

Dla Ciebie, czy dla mnie jak i dla wielu innych to jest oczywiste. Ale na pewno jest
wiele ludzi ktorzy mysla iz gra calkiem nie bedzie dzialac na tego typu monitorach...
sam czytalem takie komentarze na roznych forach, zalosne ale prawdziwe.

Dobra, zmieniłem ten element na - mam nadzieję - czytelniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2011 o 14:41, wychylylybym napisał:

sam czytalem takie komentarze na roznych forach, zalosne ale prawdziwe.


Dlatego jak ktos sie nie zna, mógłby te pierdoły zweryfikować, a nie popychać dalej :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A świat? Czy jest otwarty w przeciwieństwie do pierwszej części? Czy dopiero po wykonaniu kilku misji będzie możliwość dalszej eksploatacji świata? Mam na myśli świat otwarty jak w Oblivionie i zamknięty jak w Arcanii.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2011 o 16:24, El_Cascador napisał:

A świat? Czy jest otwarty w przeciwieństwie do pierwszej części? Czy dopiero po wykonaniu
kilku misji będzie możliwość dalszej eksploatacji świata? Mam na myśli świat otwarty
jak w Oblivionie i zamknięty jak w Arcanii.


Nie jest to sandbox typu gier z serii Gothic czy Elder Scrolls. Dostajesz tutaj jeden rozległy obszar do eksploracji na każdy akt, przy czym oczywiście nie można wracać do poprzednich lokacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2011 o 13:15, Krzycho napisał:

Mam też wrażenie że polscy recenzenci hamowali się przy ocenach, z chęcią daliby więcej
ale za dużo osób by na nich naskoczyło że CDP sponsoruje no i gra polska więc za to wysoka
ocena.

Cała prawda. Wyraźnie widać syndrom "syna nauczycielki" po polskich serwisach growych...

Wszyscy będą mówić, że taki dzieciak ma fory w szkole, że matka mu daje łatwe zadania itd., więc w efekcie w ramach obrony przed takimi zarzutami młody ma dużo bardziej pod górkę niż reszta.

Tu jest dokładnie to samo, każdy się boi powiedzieć, że gra jest po prostu jednym z najlepszych RPGów jakie powstały, bo zaraz oberwie, ze to wyższa ocena, bo gra polska, że to do CDP czy tam Agory należy itd.

Cały Świat pieje z zachwytu nad tą grą, gracze w 20% postów rzucają GOTY, a i GOTD (game of the decade) czy "best game ever" nierzadko się pojawiają. Jedynie kilka serwisów budujących swoją popularność na byciu "anty" dało gorsze oceny (zapewne licznik ich odsłon zaraz po tym oszalał, bo znaleźć na tych serwisach jakiś pozytywny komentarz do recenzji to nie lada wyczyn, gracze jadą po takim Destructoid jak po burej suce, a i PCGamerowi się oberwało).

U nas to niestety normalka, że ponarzekać trzeba, zazdrość i zawiść od razu widać. Co prawda to zdecydowana mniejszość (sporo się zmieniło w ciągu ostatnich lat), ale trudno trzeba z takimi jakoś wytrzymać (osobiście się z takimi osobami nie zadaję ;), szkoda zdrowia i humoru).

Aha ktoś tu porównywał problemy techniczne W2 do BLOPS, przepraszam ale "hahahaha" to mało. Po pierwsze skala nieporównywalna, po drugie CDPR już pierwszym Wiedźminem udowodniło wydając EE, że nie olewa graczy (co również na Zachodzie było przyjęte wręcz z niedowierzaniem), ciągle coś naprawiają a większości graczy gra od początku działała bezbłędnie, czego o BLOPS powiedzieć nie można.

Co do długości gry, to zliczanie jednego przejścia nie jest fair, bo praktycznie jest to co najmniej jeden cały akt mniej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie zacytować i lekko zmodyfikować mój inny post z gramu:

Grę oceniłbym na 8+/10 (śmieszą mnie (a jednocześnie porażają) ludzie, którzy uważają ocenę 8,5 za zbyt niską ocenę i "uwłaczającą czci W2. Pranie mózgu na nich się już udało, jak widać).

Spoiler

Zacznijmy od tego, że gra jest skierowana do ludzi, którzy czytali już Sapkowskiego (motyw Gonu, Ciri, Yenefer, normalny gracz, niezaznajomiony z Sapkowskim zrobi tylko "wtf?" jak to usłyszy.Trzeba znać sagę, by należycie docenić ten wątek).

Sam wątek fabularny jest dziwny. Wiedźmini do wynajęcia? Znów "zły" Nilfgaard? Czarodziejek też można się było szybko domyśleć (oczywiście trzeba było wiedzieć, że Loża istnieje i czarodziejki do niej należące przed niczym się nie cofną). Największe plusy fabularne dla mnie to Saskia (jako całość i opcja nie zabijania jej) i możliwość wypuszczenia Letho (wielki pokłon za tą możliwość).



Graficznie, muzycznie i głosowo jest bardzo fajnie i nie wahałbym się tutaj wystawić najwyższych not (las w okolicy Flotsam jest naprawdę pięknie wykreowany).

Jeśli chodzi o potwory... Jest znacznie gorzej niż w jedynce. Polecam sprawdzić bestiariusz na wiedźmińskiej wiki, by przypomnieć sobie z czym mieliśmy tam do czynienia. A co mamy w W2?

Spoiler

Ludzie, utopce, nekkery (straszny spam przez I i II akt, 2 odmiany, przy czym wojowników zauważyłem tylko w akcie I), zgnilce, endriagi (znów tylko 2 odmiany), harpie (2 odmiany. Trzecia tylko w jaskini. Spam przez drugi akt i część trzeciego), upiory, gargulce tylko w króciutkim akcie trzecim, czasem jakiś Pożeracz Ciał (czy jakoś tak). Z ciekawszych przeciwników: Kaczerb pojawia się 3? razy. Krabopająk 2 razy. Żywiołak Ziemi 2? razy. O Bruxie nic nie wiem. Królowa Endriag 2 razy. Raz Królowa Harpii (zabiłem ją przez przypadek, w całej chmarze innych harpii, phi). Można doliczyć trolle (ale szkoda je zabijać, bo są fajnie zrobione) i draugiry, ale tych z kolei nie bije się bo szkoda czasu na to. Kejrana, Drauga i Smoka wszyscy znają. Jak dla mnie to mało (zwłaszcza że przeważa spam nekkerów podstawowych i harpii przeplatanych Eryniami.



Bugi i uciążliwości (wg mnie), jakich się doszukałem.

Walka na początku (później lepiej, wiadomo przyzwyczaić się można. Ale nie do walk w ciasnych pomieszczeniach).
Od cholery lewitujących przedmiotów.
Niemożność zmiany oddalenia kamery.
Eliksiry możliwe do wypicia tylko podczas medytacji (i na taką walkę z Draugiem nie wypijesz żadnych..).
Miecze Geralta lubią sobie wyjść z pochew i lewitować na jego plecach.
W kilku momentach gra się wysypała, ot tak sobie, bez żadnego komunikatu, nic.
Nie byłem w stanie ukończyć questa na harpie. Zmarnowałem ok. 25 pułapek i nic to nie dało, pomimo świecących się gniazd, biegania wokół nich, odprawiania rytuałów itp.
Gra krótka (III akt jest długości max. połowy I lub II aktu). Na normalu, minąwszy 3-4 questy poboczne zajęła mi 16 godzin ( i tak dużo straciłem na powtarzaniu niektórych elementów, czy też bezsensownym bieganiu za składnikiem).
Brak skrzynki/schowka u karczmarza (ale patrząc na długość gry już się tak nie dziwię).
Niektórych pojemników nie można dosięgnąć.
Spoiler

W misji z kopalnią w II akcie, 3 zapchlone grubasy zapędziły mnie w ciasny kąt i wykorzystały :( (w jednym miejscu wchodząc po pojemnik, krasnale poszły za mną i skutecznie zablokowały, konieczny było załadowanie save''a, a i tak o mało co za drugim razem sytuacja się nie powtórzyła).

Najlepsze: Podczas misji, gdy mamy pokazać Iorwethowi, że Letho chce go oszukać nastąpiło u mnie zabawne wydarzenie. Otóż mamy poprowadzić elfa niby jeńca. Porozmawiałem z nim i już mam z nim iść, by spotkać się z Letho, gdy z krzaków wypada zbugowany Roche i zaczyna okładać Iorwetha...



Niby dużo uwag zamieściłem, ale w dalszym ciągu uważam, że W2 to bardzo dobra gra rpg. W końcu 8,5 nie jest złą oceną (niech jakiś wyprany fanboy spróbuje się przypieprzyć o zbyt niską ocenę). Szkoda, że W2 nie jest grą rewolucyjną, jak to próbują nam wszyscy wokół wmówić, byłoby bardzo fajnie.


Co do torby (zarzut naczelnego fanboya Blasting_Power (każdy kto żąda oceny 10 za coś co razi błędami jest fanboyem) na temat nieczytelności ikonek w torbach i wychwalanie pod niebiosa list):
Jakoś w W1 były ikonki i sprawdzało się to dobrze. Jakoś w grach mmo masz ikonki (nie listy) i tez sprawdza się to dobrze. Ba! W jedynce na ikonce było już pokazane, jaką substancję dany składnik posiada. Skoro przy substancjach jestem... to pomysł na Albedo, Nigredo i Rubedo również był przyjemny. W końcu większa różnorodność i możliwości mieszania, a o to chodzi, nie?


Co do stwierdzenia, że cały świat pieje z zachwytu to moge napisać tak: Żryjmy gówno! Miliony much nie moga się mylić (jeśli ktoś uzna to za obelgę w stronę wieśka to tylko mu współczuję)!

"Co do długości gry, to zliczanie jednego przejścia nie jest fair, bo praktycznie jest to co najmniej jeden cały akt mniej."

Nie fair? Tyle trwa gra. Jak przejdziesz ją dziesięć razy to będzie trwać dziesięć razy więcej niż JEDNO przejście. I co to w ogóle za stwierdzenie? W grze rpg, w której wczuwam się w bohatera nie będę grał drugi raz po przeciwnej stronie tylko dlatego, żeby zobaczyć co by było gdyby. Wcielam się w bohatera i staram się wybierać takich wyborów, jakich on by dokonał. Jeżeli stwierdzasz, że mam przejść drugi raz grę, bo inaczej jestem hejterem, który pieje, że gra jest za krótka to sorry Winnetou, ale nie mam zamiaru zmieniać przemyślanych decyzji bo tak.


Jeszcze jedno: ocena 10 powinna być przyznawana grze WYJĄTKOWEJ, pozbawionej niedoróbek większego kalibru i z małą ilością tych mniejszego, a taką W2 na pewno nie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Wiedźmak to fajna gra, ale nie dałbym więcej niż 8. Świat jest dośc ubogi, tereny zamknięte i ograniczone, liczba przeciwników mała, techniczna strona gry pozostawia wiele do życzenia, liczba questów pobocznych to śmiech na sali, przeważnie są one dość krótkie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

chciałem udowodnić osobą pokroju maXan, że rozdziałka 4:3/16:10 nie wymarała, wręcz odwrotnie jest najbardziej popularna. (przeklikaj tam sobie w statystykach rozdzielczość).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.05.2011 o 21:51, mashallah napisał:

chciałem udowodnić osobą pokroju maXan, że rozdziałka 4:3/16:10 nie wymarała,
wręcz odwrotnie jest najbardziej popularna. (przeklikaj tam sobie w statystykach rozdzielczość).


Luz gościu, zapytałem bo wypowiedź troszkę mi zamieszała. =)
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować