Zaloguj się, aby obserwować  
Lurrcio

Europa Universalis III - temat ogolny

719 postów w tym temacie

Bardzo ciekawymi krajami są Szwecja i Dania, rozgrywka dość trudna i wymagająca. Bardzo fajnie gra się Francją, Anglią natomiast w ogóle mi się nie podobało. Polską jest ciężko zaczynać od samego początku dużej kampanii, lepiej zacząć tuż po Unii Lubelskiej, czyli bodajże ok. 1580 roku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Norwegią się fajnie gra. Istnieje możliwość uzyskania Danii i Szwecji bez walki. Jeden warunek. Muszą się uruchomić dwa wydarzenia. Mi się to stało raz, a grałem niestety wiele razy :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.01.2013 o 18:01, Sigu napisał:

Norwegią się fajnie gra. Istnieje możliwość uzyskania Danii i Szwecji bez walki. Jeden
warunek. Muszą się uruchomić dwa wydarzenia. Mi się to stało raz, a grałem niestety wiele
razy :/

O A JA SPYTAM O COŚ!
Przed grą w ustawieniach, można poustawiać co ma być dowolnie, normalnie, historyczne zdarzenia i.. wiedza o odkryciach lądowych i morskich. O co z tym chodzi? 25 lepsze niż 200 czy odwrotnie? I jak ustawić te suwaczki, poza poziomami trudności, aby grało się fajnie?:P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze grałem na ustawieniach domyślnych z historycznymi wydarzeniami. Dla mnie jest to najbardziej naturalnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie tych odkryć - nawet jak dane państwo nie prowadzi odkryć nowych lądów i mórz na własną rękę, to i tak z czasem ta wiedza staje się powszechnie znana, a co za tym idzie nawet śródlądowe państwa poznają nieznane prowincje za morzem. Dzieje się to z pewnym opóźnieniem, tak że odkrywca przez pewien czas ma swoisty monopol na mapkę, dzięki czemu może np. jako pierwszy skolonizować dany teren. I teraz 25 i 200 oznacza, że wiedza o nowoodkrytych lądach będzie się rozprzestrzeniać do innych państw odpowiednio po 25 lub 200 latach po ich odkryciu. Można powiedzieć, że ustawienie 200 praktycznie eliminuje z kolonizacyjnego wyścigu kraje nieposiadające swoich własnych odkrywców, bo po 200 latach każda prowincja jest już skolonizowana :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiecie czy jest możliwość dołączania nowych krajów do Świętego Cesarstwa Rzymskiego (np. taka Polska, albo Francja) ?

Gram sobie Austrią. Nie miałem bladego pojęcia, że w środku Europy (Tyrol i okolice) mogą być złoża złota, przez przypadek dopiero zauważyłem :D. Jeszcze widzę, że sąsiad z dołu, Awinion ma 2 prowincje bogate w ten lukratywny kruszec. Nic tylko podbić i żegnajcie problemy z dukatami :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.01.2013 o 21:01, Skayfer napisał:

Nie wiecie czy jest możliwość dołączania nowych krajów do Świętego Cesarstwa Rzymskiego
(np. taka Polska, albo Francja) ?


Tak jest:) Ba nawet przewodziłem Cesarstwu Polską w jednej z moich gier by na końcu je jeszcze zjednoczyć:>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam weteranów EU3,

Jako początkujący hegemon napotkałem na pewien nieznośny problem...
Dlaczego zawsze jest tak, że za podbitą prowincję dostaję -4 infamii?

Przecież czasami są casus belli, które powinny ją obniżać...
I tak np. zaczynam wojnę, mam napisane 25% niesława (albo nawet 50%) po czym podbijam jakąś prowincję i dostaję -4 niesławy.
Również przy tych casus belli które powinny obniżać niesławę za pełną aneksję zawsze zgarniam pełną stawkę.

Czy ktoś ma jakiś pomysł dlaczego może się tak dziać??

Sprawdzałem nawet na Youtube filmik, na którym ktoś gra Kastylią, podbija Grenadę i dostaje -3..
Ja za ten oczywisty ruch dostaję -12... Cóż.. trudno się cieszyć strategowaniem w ten sposób..

Gram na EU3 Gold - Divine Wind (Prophet;-)) - czyli chyba najbardziej rozpopularyzowanej wersji..

Przyjmę wasalizację od forumowicza, który rozwiąże tą bolączkę początkującego hegemona!! :]

Dzięki za waszą pomoc...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przecież wystarczy uważnie czytać wskazówki w oknie wypowiedzenia wojny - przy każdym casus beli masz dokładnie opisane, jakie plusy i minusy jego użycia są.
Tak samo przy pokoju.

W twoim przypadku - masz pewnie wojnę na konkretne prowincje. Te konkretnie opisane (na które też pewnie powinieneś mieć core-y, ale tego pewien nie jestem) dają 0 infamii, pozostałe (nawet wygrane w tej samej wojnie) dają normalną karę 4 infamii.

P.S.
Tu masz dokładnie wszystko opisane:
http://www.paradoxian.org/eu3wiki/Casus_belli

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2013 o 22:26, Llordus napisał:

Przecież wystarczy uważnie czytać wskazówki w oknie wypowiedzenia wojny - przy każdym
casus beli masz dokładnie opisane, jakie plusy i minusy jego użycia są.
Tak samo przy pokoju.

W twoim przypadku - masz pewnie wojnę na konkretne prowincje. Te konkretnie opisane (na
które też pewnie powinieneś mieć core-y, ale tego pewien nie jestem) dają 0 infamii,
pozostałe (nawet wygrane w tej samej wojnie) dają normalną karę 4 infamii.

P.S.
Tu masz dokładnie wszystko opisane:
http://www.paradoxian.org/eu3wiki/Casus_belli


Tak, widziałem tą stronę... Ale na mojej kopii to tak nie działa.. ://

Przykład? Kastylia właśnie - świętaj wojna z Grenadą - czyli 25% niesławy (m.in. za aneksję).
Po czym dostaję -12 niesławy za aneksję 3 prowincji.

Jak rozumiem grając u siebie Kastylią w Wielkiej Kampanii dostaniesz mniej niesławy... zgadza się?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2013 o 22:36, denz napisał:

Tak, widziałem tą stronę... Ale na mojej kopii to tak nie działa.. ://


Musi działać tak jak opisano na tej stronie. Przeinstaluj grę, zainstaluj patche.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2013 o 22:54, Llordus napisał:

> Tak, widziałem tą stronę... Ale na mojej kopii to tak nie działa.. ://

Musi działać tak jak opisano na tej stronie. Przeinstaluj grę, zainstaluj patche.


Grę przeinstalowałem 3 razy... i nic...
Próbowałem zainstalować patcha 5.2 bo mam 5.1 i też nic...
Czyli chyba przypadek beznadziejny, bo coś czuje, że się nie znajdzie nikt z tym problemem.

Dodam, że w ustawieniach po zainstalowaniu też nic nie ryłem - wszystko na domyślnych.

LLordus - a którą masz wersję gry i patch'a ?

I czy... ekhm.. testujesz grę na Prophet'cie? <wink>

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2013 o 22:56, denz napisał:

I czy... ekhm.. testujesz grę na Prophet''cie? <wink>

Inaczej - co to ten prophet? :) Prawdę mówiąc przegapiłem to ustrojstwo. Gram na czystej wersji divine wind 5.1 jeśli mnie pamięć nie zawodzi. W każdym razie na ostatnim oficjalnym patchu. Nie kojarzę żadnych cudów z casus beli, stąd moje zdziwienie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cóż... Prophet to Ci którzy..e... udostępnili wersję ''orginalną inaczej'' do testowania przed zakupem orginału... :)
Ale co do zasady numer wersji się zgadza.

Czyli jednak przypadek z cyklu niewyjaśnione/kliniczne..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie.
Przypadek z cyklu kup legal i nie będziesz mieć żadnych problemów.
Polecam kupić na gamersgate lub steam jak będzie w promocji. Unikniesz ewentualnych problemów z "polskawością" wydań od cenędzy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2013 o 23:18, Llordus napisał:

Nie.
Przypadek z cyklu kup legal i nie będziesz mieć żadnych problemów.
Polecam kupić na gamersgate lub steam jak będzie w promocji. Unikniesz ewentualnych problemów
z "polskawością" wydań od cenędzy.


Dzięki bo szczerze mówiąc oryginał kupić zamierzam, choć na obecną chwilę jestem trochę spękany, żeby problem nie wystąpił w oryginale...
No nic - dzięki - sprawdzam linki.

Pozdrawiam!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.03.2013 o 23:18, Llordus napisał:

Przypadek z cyklu kup legal i nie będziesz mieć żadnych problemów.
Polecam kupić na gamersgate lub steam jak będzie w promocji. Unikniesz ewentualnych problemów
z "polskawością" wydań od cenędzy.


Bzdura. Wystarczy przestawić language na english w pliku setting i polska wersja jest po ang. Polską wersją mam, od Cenegi, a nigdy jej w tym języku nie widziałem, stąd zestaw sobie ceny i kup co Ci taniej wyjdzie sumarycznie.

Ogółem gry od Paradoxu polecam po ang, wtedy masz pewność, że unikniesz misz-maszów językowych przy patchach (bardzo rzadko jest konflikt) i dodatkach (zawsze jest konflikt), a do tego nie trzeba czekać na wydanie tego w PL, ani na spolszczenia.

DENZ

Co do bugu, są tylko dwie opcje:

- masz zedytowany plik odpowiadający za CB (nie chce mi się szukać, który to bo: a) łatwo znaleźć b) masz pirata)
- nie umiesz korzystać z CB, stąd sto razy przeczytaj co trzeba i zastosuj w praktyce, aż do skutku; z tą grą jest jak z matematyką, masz zrozumieć jak to działa, a nie wykuć na pałę

Gry z PI są tak zaprogramowane, iż trudno je w zasadzie zepsuć i nawet bawiąc się na własnę rekę w moddera, jakoś to chodzić będzie. Wadliwie, ale będzie. To pochodna tego, iż ich gry to rozbudowany excel, engine przerzuca cyferki z plików tekstowych i wylicza co i jak. NIe piszę tego z kapelusza, mam pewne doświadczenie co do modowania gry na własne potrzeby.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

vonArnold
No tak - jak widać powyżej wariant b) ma u mnie zastosowanie.
Zapewniam, że z CB umiem korzystać (tzn. umiałbym gdyby działało;>).
Powyżej jest link z youtube, na którym widać, że przy takich samych warunkach gość dostaje słusznie mniej niesławy w porównaniu do mnie.
Rozumiem, że gra jest równaniem, a właściwie setką różnych równań i w tym w sumie tkwi cała zabawa.

Jeżeli plik jest zreedytowany to patrz pkt b). - jak znajdziesz jaki to plik to będę wdzięczny.
Chciałem kupić oryginał na allegro na początek (lepsze to niż aktywowanie gry zawsze przez neta), ale tam z kolei chyba niedobór właściwych wersji..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.01.2013 o 21:01, Skayfer napisał:

Nie wiecie czy jest możliwość dołączania nowych krajów do Świętego Cesarstwa Rzymskiego
(np. taka Polska, albo Francja) ?


Może pisze po zbyt długie przerwie, ale jest taka opcja, mianowicie, by inne kraje zostały dołączone, ich stolica MUSI zostać uznana za Imperial Province. To się dzieje poprzez decyzję dostępną dla prowincji sąsiadujących z imperial provinces przy spełnieniu warunku pozytywnych relacji z kaiserem (chyba +50, nie pamiętam dokładnie). Dołączasz takie prowincje do skutku (często mogą odmawiać), aż dojedziesz do własnej stolicy.

Teraz tak, gdy chcesz dołączyć państwo AI to jest problem. Bo AI co do zasady nie dołącza prowincji do imperium. Ale można to obejść (pozostawiam inwencji twórczej).
Jak Ty grasz tym państwem zewnętrznym, to robisz jak napisałem wyżej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować