Zaloguj się, aby obserwować  
Lurrcio

Europa Universalis III - temat ogolny

719 postów w tym temacie

Dnia 08.04.2013 o 18:51, Bithda napisał:

Hmm w jakim okresie najlepiej jest zacząć grać Polską? Nie Do włączenia Litwy, nie chce
mieć ich ziem.


Nie chcesz mieć tymczasowo Litwy, czy w ogóle robić ekspansji na wschód?

Dla Polski to konieczność dziejowa, prędzej czy później konfliktu z Rosją nie da się uniknąć, ktoś musi kogoś wchłonąć. Potem to już scenariusz rosyjski - ekspansja do Pacyfiku (ja dotarłem w połowie XVIw). Najciekawszy scenariusz to 1399. Tyle tylko, że sąsiedztwo Mongołów i tak wymusza ekspansję na wschód. Zachód mało się Polską interesuje. Zresztą, sąsiadów masz słabych, nie liczą Czech. Zakon Krzyżacki się zjada na dzień dobry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecacie grę jakimś Państwem o jednej prowincji? Myślałem o Wirtemberdze albo Kolonii.. Choć to trochę wieje grozą, ale nudzić się chyba nie da.. Co myślicie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zauważył ktoś( lub tylko ja tak mam), że przy żądaniu o aneksję naszego wasala zawsze jest mało prawdopodobnie-nieprawdopodobnie ale po kilku próbach(u mnie) w końcu anektuje? Nie rozumiałem tego, ale gdy zobaczyłem wskaźnik buntów w takich prowincjach.. powyżej 12(!) w Transylvanii (grając Polszy) miałem 13.9(bunt co miesiąc). Chodzi po prostu o to, że władza jest przychylna ale lud- w ogóle?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.04.2013 o 19:41, Bithda napisał:

Polecacie grę jakimś Państwem o jednej prowincji? Myślałem o Wirtemberdze albo Kolonii..
Choć to trochę wieje grozą, ale nudzić się chyba nie da.. Co myślicie?


Z ciekawszych polecam Ryukyu, Granadę, The Knights.

Generalnie OPMy są dla mocno doświadczonych graczy, a Ty takim się nie jesteś. Odradzam zabawę, dopóty mocno niewgryziesz się w grę. Te z HRR są generalnie najłatwiejsze z racji bycia członkiem HRR i protekcji cesarza. Tylko wiesz, tym grać na dłużej jest monotonnie, bo co tu robić? HRR nie zjednoczysz. Jak już to brać OPMa z CoTem i zawojować handel.

>Zauważył ktoś( lub tylko ja tak mam), że przy żądaniu o aneksję naszego wasala zawsze jest mało >prawdopodobnie-nieprawdopodobnie ale po kilku próbach(u mnie) w końcu anektuje?

Kwestia matematyki. Mało prawdopodbne nieznaczy, że niemożliwe, prawda?

>gdy zobaczyłem wskaźnik buntów w takich prowincjach.. powyżej 12(!) w Transylvanii (grając Polszy) miałem >13.9(bunt co miesiąc). Chodzi po prostu o to, że władza jest przychylna ale lud- w ogóle?

Inne mechanizmy żądzą aneksją wasali, inne ryzykiem buntu. To nie ma związku ze sobą. Na marginesie, wartości rzędu kilkunastu to średnie, a nie wysokie. Powyżej 20 robi się nieciekawie. A Te Twoje wskażniki pewnie z róznicy kultury, nacjonalizmu, religii, war exhaustion, stability, różnych decyzji, działalności agentów, najpewniej. Jest tego znacznie więcej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.04.2013 o 23:40, vonArnold napisał:

> żądzą

"Rządzą", a nie "żądzą". Co za babol...

żądza to się we mnie budzi gdy mam casus belli na łakomy kąsek obok :D Przegrałem, dosłownie, Polakami. Miałem informacje o rozbiciu państwa, buntownicy przejęli 5 prowincji które włączyli do Węgier i stworzyli Ukrainę, nie byłem w stanie walczyć na 3 fronty. Trudno się gra Polską. O ile Kastylią w 100 lat podbiłem pół Europy i skolonizowałem masę terenów tak Polakami trudno mi się dobić do Morza bez wojny pobocznej. Muszę nową taktykę obrać..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Anektować uda się za pierwszym razem, gdy przejąłeś całe (niezbyt duże) państwo. Żeby zaanektować Francję trzeba stoczyć chyba 4-5 wojen, na Polskę 2-3.

Ja polecam spokój na samym początku grania Polską. Po pewnym czasie wybuchają bunty w Czechach i na Węgrzech i jest pewna szansa, że buntownicy poproszą o przesunięcie granic na twoją korzyść. Na północy masz Teutonów, więc utwórz sojusz z prowincjami rosyjskimi, co powinno pomóc odciążyć twoje północne granice, a skupić będziesz musiał się tylko na zachodnich. Dodatkowo warto, z tego co pamiętam, zawrzeć sojusz z Danią, ponieważ mają flotę i atakują prowincje niemieckie z północy, co znowu odciąża twój minimalny udział w wojnach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.04.2013 o 10:48, Bithda napisał:

żądza to się we mnie budzi gdy mam casus belli na łakomy kąsek obok :D Przegrałem, dosłownie,
Polakami. Miałem informacje o rozbiciu państwa, buntownicy przejęli 5 prowincji które
włączyli do Węgier i stworzyli Ukrainę, nie byłem w stanie walczyć na 3 fronty. Trudno
się gra Polską. O ile Kastylią w 100 lat podbiłem pół Europy i skolonizowałem masę terenów
tak Polakami trudno mi się dobić do Morza bez wojny pobocznej. Muszę nową taktykę obrać..


Polska jest wbrew pozorom dość prosta, wynika to z sąsiedztwa Mongołów, garść rad. Weź tylko na wzgląd, że Polską kampanię grałem w sierpniu 2012, więc pamięć może szwankować:

- olej zachód, nie ma po co się do HRR pchać na początku gry, tym bardziej, że oni też się nami nie interesują
- dołącz do HRR dla bonusu z imperial integrity
- sojusz z Bohemią i Hungardy; oni też zwykle z TO mają alias, tak więc zmiejszamy ryzyko wojny na 3 fronty;
TO trzeba szybko wyeliminować (słabe armie mają), najlpiej gdy potną się ich sojusze, albo jakoś wmieszamy się w konflikt
- Litwa jako przydupas, tarcza od wschodu i cieć armie na cały świat, odziedziczymy ich zwykle między 1500-1600r.; grunt nie dać im się rozrosnąć, bo się oderwą
- początkowo ekspansja na tereny Mongołów, przemy do Uralu, na ile na pozwolą katoliccy misjonarze
- z Otto na spokojnie bo wojna wygląda zwykle następująco: zajmujemy wszystko na zachód od bosforu, po czym obchodzimy nigga sea; kary za WE i att są tak horendalne, że to nie ma sensu; niestety zwykle po eliminacji Mongołów, Otto zaczynają się do nas przyczepiać
- po Mongołach z jednej strony ekspansja do Pacyfiku, Chin, Korei (dochodzimy ok 1600 bez pośpiechu), z drugiej strony unifkacja wschodu (podbój Rusi)
- potem już jak Ci się podoba, bo stajesz się de facto potęgą światową, na lądzie, bo tą Polską, o ile nie mamy kolonii, idziemy w land na maxa

Powyższy schemat jest podyktowany skutkami naszych poprzednich działań i obawiam się, że niewiele może tu zmienić. Zapewne gdyby olać ekspansję na ziemie Mongołów, a robić wgłąb w HRR, inaczej by to wyglądało, ale tutaj zwykle nas Austria zje. A Otto i tak prędzej czy później przyjdą, więc lepiej samemu ich zjeść, niż doświadczyć Otto od Wisły, po Pacyfik, od Syberii po Indie (tak się stało w mojej grze Prusami :D ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 27.04.2013 o 16:50, norbi354 napisał:

witam czy można zlikwidować ośrodki handlu?


Tak, obok ikonki z wytwarzanym towarem w oknie prowincji masz taki "młoteczek". Nim się COT''y buduje/niszczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.04.2013 o 13:37, norbi354 napisał:

nie ma u mnie tego czegoś :(


"eu 3 how to build cot"

W google grafika. Pierwszy obrazek [z wenecją]. Kolejne też pewnie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2013 o 03:08, demon1220 napisał:

Mam takie małe pytanko jest coś takiego jak Westernizacja w grze bo gram Polską a czytałem
na forum że takie coś istnieje

To jest zmiana grupy technologicznej na zachodnią. Daje to bonus w postaci szybszego postępu naukowego, ale zmienia też zdaje się rodzaje dostępnych wojsk, co wg mnie jest raczej minusem, szczególnie na wczesnym etapie gry, kiedy to Polacy mają dobre wojsko.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.05.2013 o 21:41, PinKee napisał:

To jest zmiana grupy technologicznej na zachodnią. Daje to bonus w postaci szybszego
postępu naukowego, ale zmienia też zdaje się rodzaje dostępnych wojsk, co wg mnie jest
raczej minusem, szczególnie na wczesnym etapie gry, kiedy to Polacy mają dobre wojsko.

W ostatnim dodatku jest to mocno kosztowne. Są 2 etapy.
1. Westernizacja. Najbardziej boli kara do staba -5 + wzrost kosztu podnoszenia staba.
Na tym etapie zmienia się tylko grupę technologiczną - czyli "wynalazki" odkrywają się w takim samym tempie, jak państw "zachodnich". Jednostki wciąż pozostają z grupy eastern.
2. Modernizacja wojska. Dopiero ta decyzja powoduje, że jednostki militarne stają się tymi z zachodniej grupy technologicznej. Również boli silny spadek staba.

Więcej detali tutaj:
http://www.paradoxian.org/eu3wiki/Westernize
http://www.paradoxian.org/eu3wiki/Military_Modernization

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie o grę wieloosobową, otóż gramy z kolegą sobie na hamachi ale chwilę po starcie nas desynchronizuje, idzie coś z tym zrobić? Czasem uda si pograć kilka godzin ale w końcu i tak desynchro i rozgrywka do śmieci a szkoda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.09.2013 o 02:03, LubieWafle napisał:

Mam problem... dzisiaj po kilku sekundach od zaczęcia gry, wywala ona do
pulpitu. Jest to wersja Steam, Complete. Co robić?

Najpierw zbadaj spójność plików gry w opcjach gry na Steam. Może to pomoże na początek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.09.2013 o 02:24, Janek_Izdebski napisał:

> Mam problem... dzisiaj po kilku sekundach od zaczęcia gry, wywala ona do
> pulpitu. Jest to wersja Steam, Complete. Co robić?
Najpierw zbadaj spójność plików gry w opcjach gry na Steam. Może to pomoże na początek.

Sprawdziłem. Nie działa. Podobnie odinstalowałem grę, też nic. Potem odinstalowałem grę i usunąłem WSZYSTKO z katalogu Steam (oczywiście savy przekopiowałem). Też to nie dało efektu. Co ciekawe, crash następuje po dwóch dniach w grze. Na działającym savie, który mam, po zapisaniu gry ten następny save z zapisaną grą zachowuje się tak samo.
Próbowałem otworzyć sejwy w notatniku i usunąć coś tam o "colonization" (linijka tekstu), ale nie dało to nic oprócz zniszczenia save''a. :P Ale mam jeszcze kopię zapasową.
Zależy mi na tym, by gra działala, bo ostatni save mam 9 lat wcześniej, a gra wywala z każdego sejwa z 1670 roku. Nie próbowałem iść dalej i zapisać gry, bo obawiam się, że stracę czas, a przyczyna może być gdzieś indziej.
Jakieś pomysły?:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować