Zaloguj się, aby obserwować  
Lurrcio

Europa Universalis III - temat ogolny

719 postów w tym temacie

Dnia 03.07.2006 o 16:46, Backside napisał:

> Dumping dumpingiem, ale i tak gra będzie tańsza w sklepach netowych o kilka złotych. Nie
tak
> jak w przypadku HOMM V, gdzie praktycznie można było kupić za 80 zł, ale około 10 zł na
pewno.

W tym momencie prawei cytujesz Markuza :).

Do dumpingu w grach w Polsce raczej by nie doszło, bo sprzedają się dość słabo porównując z
zamożniejszymi krajami. Poza tym celem dumpingu jest wygryzienie konkurencji alternatywnym
produktem. Akurat w Polsce nie ma takiej sieci (poza kioskiem Ruchu), która by rzeczywiście
mogła zdominować sprzedaż - nie sądzę, żeby zarówno Gram.pl, Empik, MM, Saturn itp miały jakieś
rewelacyjny udział procentowy w rynku, aby dumping im się opłacał


Ja przepraszam bardzo ale dumping jest zabroniony w polsce. Inna sprawa, że ciężko go udowodnić. :]

10złotych to na prawdę nie wiele - ja licze, że MediaMartk postawi jakąś Polską cenę, czyli coś między 80-90złotych... zresztą o czym ja tutaj marze - pewnie premiera gry będzie miała obsuwe i z niecierpliwości kupie w Szwecji za 150złotych, ale co tam ważne bym miał je w dzień premiery lub tydzień po niż czekać dłużej.

Panowie może jednak skupmy się na komentarzach do gry, aniżeli na teoriach za ile by gra poszła. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.07.2006 o 20:27, s2nto napisał:

Panowie może jednak skupmy się na komentarzach do gry, aniżeli na teoriach za ile by gra poszła.
:)

Po premierze komentarze dot. gry będą niestety zależne od jej ceny, bo nie wszystkich może być stać na komentowanie. ;) Ale skoro Marcuz wspomniał jeszcze coś o gadżetach, to cena 80-90 zł będzie usprawiedliwiona. Zgłaszam chęć na testowanie polskiej wersji EU III!!! lukaszeq@poczta.fm

:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.04.2006 o 13:01, lurynowicz napisał:

Witam wszystkich fanów serii ze studia Paradox!

Jak sądzicie? Czy najnowsza część Europy Universalis nie zatraci grywalności poprzedniej części
i czy rozwinie nowe możliwości w sposób zadowalający? Mam nadzieję, że wątek ekonomiczny zostanie
bardziej rozwinięty.

Oto parę screenów, jakimi uraczono nas na stronie www.paradoxplaza.com

Czekam na Wasze opinie.



Gra będzie na pewno super. Szkoda tylko że znowu Cenega podebrała CDP ten tytuł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Krótkie FAQ związane z wydaniem EU ]I[ zapraszam do lektury:)

RÓŻNE

Q: Ile prowincji będzie w grze?
A: 1700+

Q: Jakie będą ramy czasowe EU3?
A: 1453-1789

Q: Jaką ilością państw będzie można grać?
A: 250, ale będzie można dodawać dowolną liczbę nowych.

Q: Czy tym razem kalendarz będzie prawidłowy?
A: Tak. Będą lata przestępne, nie wiadomo jednak jeszcze, czy lata kończące się na 00 (np. 1500) też będą przestępne czy nie.

Q: Podobno grafika w grze ma być 3D, czy to prawda?
A: Tak. Ale aktualna grafika, jaką można zobaczyć na screenach nie jest jeszcze wersją ostateczną. To oznacza także, że grę będzie można dowolnie oddalać i przybliżać, bez określonych stopni zooma, jak w EU1 i 2.

Q: Czy będę mógł obracać kamerą tak jak chcę, czyli czy będzie można oglądać mapę do góry nogami?
A: Najprawdopodobniej tak, ale mogą być pewne restrykcje.

Q: Jak dużo scenariuszy będzie w grze?
A: W EU3 będzie można zacząć od dowolnej daty od roku 1453 (po upadku Bizancjum) do 1789. Będzie także można wybrać scenariusze, dla osób które nie są obeznane z historycznymi datami.

Q: Jak dużo TAG-ów dla krajów będzie w grze?
A: Wszystkie kombinacje dowolnych trzech liter, najprawdopodobniej także cyfr. Razem daje to 17 576.

Q: Jakie rodzaje map będą w grze?
A: Znane rodzaje map:
Geograficzna
Polityczna

Q: Jakie będą największe nowości w EU3?
A: Idee Narodowe, Tradycja Lądowa i Morska, Doradcy, prawie wszystko będzie można modować.

Q: Jak dużo uwagi będzie poświęcone reszcie świata poza Europą?
A: Europa będzie najważniejszym obszarem gry, ale to nie oznacza ignorowania pozostałych kontynentów.

Q: Czy łatwiej będzie określić kto jest częścią HRE?
A: Tak. Będzie można zobaczyć wszystkich członków, wszystkich elektorów, a także na kogo będą głosowali w następnej elekcji.

Q: Który system będzie w grze: Punkty Zwycięstwa, czy Prestiż?
A: W grze będzie Prestiż.

Q: Czy w grze będzie BB (Bad Boy)
A: Tak. Będzie limit oznaczający złą sytuację, chociaż będzie można ten limit przekroczyć.

Q: W jakim stopniu determinowany będzie system wydarzeń?
A: Nie będzie wydarzeń tylko z jedną opcją.

HRE & PAPIESTWO

Q: Słyszałem, że kraje, które nie były historycznie częścią cesarstwa, mogą stać się jego częścią. Czy to prawda?
A: Nie jest to do końca jasne. screeny pokazują, że tak, ale jest to wczesna wersja i nie jest do końca wyjaśnione.

Poza grą można oczywiście zmienić i wybrać kto jest częścią HRE a kto nie, zanim zacznie się grę.

Q: Czy będzie można grać jako Państwo Papieskie?
A: Nie potwierdzono tego, ale najprawdopodobniej nie. Państwo Papieskie będzie kierowane przez AI, ale różna państwa będą mogły na nie wpływać, np. Poprzez przekupywanie kardynałów. .

Q: Czyli mogę przekupywać kardynałów, by robić co chcę?
A: Nie wiadomo, ale pewne jest, że przekupywanie ich, prowadzi do kontrolowania kurii rzymskiej, co będzie skutkowało określonymi profitami, jak dodatkowi dyplomaci, prestiż, i obniżenie kosztów stabilności, nie wiadomo tylko, czy określonych prowincji, czy całego państwa.

Q: Czy kardynał który rezyduje w mojej prowincji będzie mnie popierał?
A: Tak. Chyba, że zostanie przekupiony, ale będziesz mógł przekupić go z powrotem za mniejszą cenę.

Q: Czy kardynałowie umierają, czy są „nieśmiertelni”?
A: Kardynałowie umierają i pojawiają się nowi, nie koniecznie w tej samej prowincji. Wybiera ich Papież, ale gracz nie ma wpływu na wybór.

WOJSKO

Q: Co to jest Lądowa i Morska Tradycja, i jak to działa?
A: Tradycja zmienia się w czasie zależnie od kilku czynników, związanych z bitwami i wojną. Zwłaszcza od liczby wybranych bitew. Potrzeba odpowiedniego poziomu tradycji dla rekrutowania generałów i admirałów, oraz eksploratorów i konkwistadorów.

Q: Czy monarcha może dowodzić armią?
A: Tak. Każdy monarcha może potencjalnie dowodzić wojskiem, oczywiście jedni są lepsi od drugich. W przeciwieństwie do EU1/2 nie będzie zdefiniowanych dowódców w pliku, tylko decydując o tym, że monarcha zostaje dowódcom jego statystyki monarsze zostaną skonwertowane na statystyki dowódcy. Jednakże, jeżeli monarcha zginie w bitwie jako lider, jako władca zginie również.

Q: Co się stanie jeżeli monarcha zginie w bitwie?
A: Nie zostało to jeszcze wyjaśnione

Q: Czy będzie można zdobyć statek podczas bitwy na morzu?
A: Wspomniano o tym, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone.

Q: Jako rodzaje oddziałów wojskowych będą w grze?
A: Rodzaje wojsk bazują wciąż na trzech podstawowych typach, ale będą dostępne także różne typy specjalne.

Znana lista wojsk specjalnych:
Dragoni (co to oznacza w szczegółach nie wiadomo)

Q: Jak dużo rodzajów statków będzie w grze?
A: razem 16, w różnych przedziałach czasu i w różnych regionach.

Znana lista rodzajów statków:
capital ships
3-deckers
galleons
caracks
light ships
2-deckers
frigates
galleys

TECHNOLOGIA

Q: Czy w EU3 będą te same technologie co w EU2
A: Nie do końca

Technologie w grze:
Lądowa
Morska
Handel
Produkcja
Rządowa

Q: Jak dużo poziomów będzie w każdej kategorii?
A: 60

Q: Czy wciąż będą grupy technologiczne, jak w EU1/2?
A: Tak, ale w EU3 będzie ich więcej niż w EU2
Grupy technologiczne:
Latin bazowa prędkość
Eastern 0.9 prędkości bazowej
Muslim 0.8
Indian 0.6
Chinese 0.5
African 0.2
New World 0.1

ADMINISTRACJA

Q: Kim są doradcy?
A: Doradcy, jak liderzy i monarchowie, są postaciami. Gracz może mieć trzech doradców w tym samym czasie, poprawiających zdolności władcy i kraju. Będzie się o nich rywalizować z innymi krajami, ale tylko w tej samej grupie technologicznej, by nie doszło do sytuacji, w której Leonardo da Vinci będzie doradcą w Chinach.

W grze będą doradcy historyczni, ale nie wiadomo jeszcze, czy będą także losowi

Q: Co to są idee narodowe?
A: Jest ich pięć grup (morska, lądowa, kolonizacja, ekonomia i kultura), mają one globalny efekt, podobnie jak ustawienia polityki wewnętrznej. Z każdej grupy wybiera się jedną. Dostępność idei zależy od poziomu rozwoju technicznego.

Znane IN:
Bill of Rights -1% RR
Military Drill +0.5 morale

Q: Czy wciąż będą religie i kultury?
A: Tak będą, ale ich liczba nie jest jeszcze znana.

Q: Czy moge zmieniać mój ustrój kiedy chcę i na jaki chcę?
A:Tak, jeżeli masz odpowiedni poziom technologi rządowe. Są także ograniczenia wyboru innego ustroju, w zależności od posiadanego obecnie.

Q: Jak dużo rodzajów ustroju będzie możliwe do wyboru?
A: Dokładna lista nie jest jeszcze znana.

Znane rodzaje ustrojów:
Monarchia absolutna
Monarchia administracyjna: Lata między zmianą polityki 12, Wydajność produkcji + 0.5
Monarchia despotyczna: L/polityki 20, BB limit + 10
Monarchia feudalna: L/polityki 16, MP + 15, Limit wojsk lądowych + 15
Republika Magnacka
Republika Kupiecka: L/polityki 16, koszt kupców – 0.25
Republika szlachecka: L/polityki 15, tolerancja + 1

Q: Czy mogę wreszcie zmienić poziom podatków?
A: Tak. Będzie można być tyranem i zdzierać z ludności kraju całe złoto, co nie pozostanie bez konsekwencji dla bezpieczeństwa monarchy...

Q: Czy AI będzie zmieniać ustawienia polityki wewnętrznej (poza eventami)?
A: Tak.

Q: Jak dużo budynków będzie w grze?
A: Dokładna liczba nie jest jeszcze znana.

Znana liczba budynków:
admiralicja: Tradycja Morska +1%, budowa tylko w stolicy
dom kupiecki: modyfikacja podatków +5%
Akademia wojskowa

źródło: www.EUFI.org

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A to przecież nie wszystko :D Jeszcze mogą czymś zaskoczyć, a z pewnością mają wiele pracy ;)

Wielka jest ta możliwość rozpoczęcia w dowolnym momencie. Wielka w wielu znaczeniach :)

Martwią natomiast, grupy technologiczne, gdyż poza ilością narazie żadnych zmian. Jednak sam nie wiem, jakby to inaczej rozwiązać, więc takiego szczegółu nie będę się jakoś mocno czepiał ;)

Co innego ekonomia w grze. Tu jeszcze muszą nas oświecić, bo prawie nic o niej nie wiadomo. Oczywiście oprócz tego, że będzie :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Uch:) Zapowiada się smokowicie;) Jestem Fanem EU i ta trzecia częsć zapowiada się wyśmienicie:) Nic tylko czekać a potem grać nocami:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2006 o 10:30, Stwór napisał:

Uch:) Zapowiada się smokowicie;) Jestem Fanem EU i ta trzecia częsć zapowiada się wyśmienicie:)
Nic tylko czekać a potem grać nocami:)


A jak wiadomo, często czekanie jest równie przyjemne ;)
Ja się czuje jak przed premierą pierwszej częsci :) Wtedy to zapowiadała się wysmienita gra, zupełnie inna strategia, niż dotychczasowe. Teraz mam podobnie, z tym że wiem czego się mniej więcej spodziewać, ale mimo to czuje już powiew świeżości. Umm jak ostatnio duszno... ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2006 o 16:01, Bedwyr napisał:

więcej spodziewać, ale mimo to czuje już powiew świeżości. Umm jak ostatnio duszno... ;)

Chłopcy z Paradox powinni zrobić jakiegoś podcasta do ściągnięcia, taką dźwiękową zapowiedź gry, aby podkręcała klimat kiedy jest "zamuła" spowodowana upałem. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.07.2006 o 21:27, lurynowicz napisał:

Chłopcy z Paradox powinni zrobić jakiegoś podcasta do ściągnięcia, taką dźwiękową zapowiedź
gry, aby podkręcała klimat kiedy jest "zamuła" spowodowana upałem. ;)


Nie obraziłby się. Im więcej tym lepiej ;) Ale nie wiem, czy to by tylko bardziej nie podgrzało atmosfery ;) :P
Jednak wygląda na to, że wakacyjna aura dopadła i Johan''a i spółkę, gdyż na ponaglenia dotyczące diary, odpowiada "summer holidays" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaginął nam temat w pomrokach. Czas trochę odświeżyć.

Wczoraj pojawiła się zapowiedź i jednocześnie wrażenia z bety udostępnionej mediom: http://gry.onet.pl/Europa_Universalis_III,zap_itm.html?OID=1360681&GameOID=2017

Z tego co można przeczytać to jej działanie to koszmar, ale mimo wszystko wrażenia z grania zmniejszają je do "koszmarku" ;) Też chętnie bym się pomęczył ^^
Jeszcze coś mi się nasuwa na myśl. Po wcześniejszych screenach byłem pewien o mapę polityczną, ale na tych wygląda tragicznie :/ Może to przez te granice... albo kolory... a może dlatego, że akurat pokazuje rozdrobnione państwowo tereny Rzeszy (Niderlandy, czy Skandynawia wyglądają lepiej).

I jeszcze tradycyjnie "Diary...":
9 sierpnia - nowy, bardziej przejrzysty panel rokowań pokojowych; kilka nowych opcji, z czego najciekawszą jest zyskiwanie (lub tracenie) core''ów
16 sierpnia - wojna sukcesyjna; specjalny event, gdy królowi się zdarzy zejść z tego świata bezpotomnie
23 sierpnia - trochę wojenki, poruszanie jednostkami, podział armii na regimenty (woohoo :), a także świetny pomysł na ukazanie zajętych prowincji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Narazie grafika wygląda nienajlepiej. Niestety zaniepokoiły mnie właśnie głosy o fatalnym działaniu programu. Mam nadzieję, że nie dostaniemy ciągle wieszającego się niewypału... Aczkolwiek wojna sukcesyjna... hmm... nareszcie będzie można tworzyć jako-takie unie bez specjalnej gry dyplomacyjnej (wystarczy że nam władca na tamten świat się przeniesie;)). Już nie mogę się doczekać kolejnego zmieniania historii!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kiepskie działanie bety niepokojące jest szczególnie, gdy słyszy się o premierze już na początku następnego roku. Oby się nie pośpieszyli z wydaniem, bo nie chce takiego zonka jak z HV...
Choć przyszło mi do głowy, że to może intecjonalne działanie Paradox''u by nie zdradzić wszystkiego ;)

Prawda, że wojna sukcesyjna to będzie jeden z tych cudnych smaczków gry ^^ Ale podobno dość rzadki będzie to event. Jak już przy tym jesteśmy to cieszy fakt, że mariaże będą miały większe znaczenie, a nie takie powierzchowne jak w EU2.

No i jeszcze jeden diary, który się wcześniej nie zmieścił ;)
13 wrześień - tym razem oblężenie, ale ważniejsza jest nowość - alerty, będą wyskakiwać w postaci takich małych czerwonych kwadracików, zamiast sypiących się natrętnie na ekran okienek. Proste, ale genialne ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.10.2006 o 19:52, Galadin napisał:

Nie grałem nigdy w grę typu EU, ale uwielbiam dobre strategie. Myślicie, że EU 3 spodoba mi
się?


Będę szczery:) Śmiało zagraj w EU 2 jak uda ci się zostać, a będziesz wiedziałco nas czeka:) I EU 2 dzisiaj nadal jest piekielnie grywalną grą:) A graficzka 2D wcale nie straszy:) Polecam szczerze!:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.10.2006 o 19:52, Galadin napisał:

Nie grałem nigdy w grę typu EU, ale uwielbiam dobre strategie. Myślicie, że EU 3 spodoba mi
się?


No to w takim razie grzech :].
EU 2 było już dodawane do jakichś czasopism, tak więc pewnie można kupić na jakimś allegro za grosze.

Gra jest fantastycznie pomyślana i niesamowicie wciągająca. za EU 3 trudno nam ręczyć, bo jeszcze nie widzieliśmy :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2006 o 23:52, Bedwyr napisał:

alerty, będą wyskakiwać
w postaci takich małych czerwonych kwadracików, zamiast sypiących się natrętnie na ekran okienek.
Proste, ale genialne ^^

Nareszcie!!! Myśle, że wszystkich tutaj piszacych wkurzały te wyskakujące zewsząd okienka... Mam nadzieję tylko, ze będą sygnalizowane one jakimś malutkim sygnałem dźwiękowym, aby całkiem nie zginęły w ferworze podbijania. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie było nic o tym wspomniane. Myślę, że nie zapomną o tym i z pewnością dostosują glośność do ważności alertu :D

Kolejne screeny z "Diary...":
27 września - kolejny piękny obrazek wysp, tym razem panoramiczny ^^
11 października - tu mamy mapę dyplomatyczną, jak widać podobne alerty będą też przy ofertach dyplomatycznych, poprawiono widok miasta; no i jak to Johan napisał: podziwiajcie potęgę Rosji ;)

Nie będę już wspominać o poziomie graficznym mapy... Ale zupełnie nie podobają mi się kolory Szwecji i Prus. Zlewają się z Bałtykiem xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować