Zaloguj się, aby obserwować  
Lurrcio

Europa Universalis III - temat ogolny

719 postów w tym temacie

Ech Jest może wydany u nas w kraju jakiś dodatek do EU III?:) Bo z tego co widzę to jest tylko EU III i nie ma na co liczyć;( Ale chciałbym się dowiedzieć czy ktoś może ma z polską wersją? Czy z nią działa taki dodatek jeśli już się kupi nawet za granicą i co dokładnie zmienia?:)
Bo prócz śmigania w WoWa znów pożarła mnie na dobre EU, ale jest kilka bugów i niuansów które mnie irytują i może w dodatku którymś są poprawione. Jak np. Masz sojusz, czy rozejm nigdzie nie pisze do kiedy trwa aż nie pojawi się takowa informacja. Bo pożyczki można chociaż w statystykach sprawdzić. brakuje mi takiego rozwiązania jak w EU II gdzie wystarczyło najechać na dany napisz o rozejmie.. Np. Mamy rozejm z Sabaudia do 1496 czerwca 18 etc. A tego nie ma w EU III i troszkę mnie to irytuje bo przeszkadza w planowaniu.. A tak to super:) Gram jak szalony :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio trochę pogrywam w EU III. Zawiązując sojusz jest on chyba na czas nieokreślony. I z jednej strony to dobrze, bo jak masz dobre stosunki z danym krajem to możesz być spokojny, że Cię nie zaatakuje. Planowanie jest dobre, fajnie się naszymi gra. Jak tylko ustabilizujesz kasę to można pośmigać mocniej, ale najlepiej na początku bawić się w dyplomatę i mieć trochę wojska na bunty i pomoc sojusznikom :P przynajmniej ja tak gram i jest git :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2008 o 22:47, haderQ napisał:

Ja ostatnio trochę pogrywam w EU III. Zawiązując sojusz jest on chyba na czas
nieokreślony. I z jednej strony to dobrze, bo jak masz dobre stosunki z danym krajem
to możesz być spokojny, że Cię nie zaatakuje. Planowanie jest dobre, fajnie się naszymi
gra. Jak tylko ustabilizujesz kasę to można pośmigać mocniej, ale najlepiej na początku
bawić się w dyplomatę i mieć trochę wojska na bunty i pomoc sojusznikom :P przynajmniej
ja tak gram i jest git :)


Ja jestem starym wyjadaczem w EU:) Gram od pierwszej cześć w całą serię więc nie musisz mnie uczyć jak grać:P w EU III Polską i Litwą zostałem nie dość że potęgą kolonialną to jeszcze podbiłem 3/4 europy:) Teraz bawię się jakimś małym państwem ala Wenecja, czy Sycylia bo to dopiero wyzwanie:)
Nie mniej dobrze by było wiedzieć ile trwa np. rozejm, a nie że wyskakuje informacja że rozejm się kończy za 2 miesiące :P I tylko patrzeć jak będą chcieli mnie złupić bo walczę na innym froncie :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ja w jedyneczke to grałem masakrycznie, w dwójkę trochę mniej a teraz wpadła mi trójeczka w łapki. Jakoś tak widzę, że mając z kimś sojusz to jak masz stosunki 190-200, to raczej problemów nie ma, że zaatakują. U mnie skutkuje. Pozdro ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2008 o 23:18, haderQ napisał:

No ja w jedyneczke to grałem masakrycznie, w dwójkę trochę mniej a teraz wpadła mi trójeczka
w łapki. Jakoś tak widzę, że mając z kimś sojusz to jak masz stosunki 190-200, to raczej
problemów nie ma, że zaatakują. U mnie skutkuje. Pozdro ;)

Nie o sojusz Stworowi chodzi, ale o rozejm - czyli takie zawieszenie broni podpisywane podczas zakończenia wojny między dwoma państwami. Nie ma wtedy mowy o stosunkach 190-200 :)

Stwór
Zdaje się, że rozejmy są zawsze na taki sam okres czasu podpisywane, jeśli się nie mylę to na 10 lat.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2008 o 23:22, Quatre napisał:

Stwór
Zdaje się, że rozejmy są zawsze na taki sam okres czasu podpisywane, jeśli się nie mylę
to na 10 lat.


Sprawdzę podczas następnego konfliktu i pokoju:) A pytałem bo podpisałem pokój, zaczynam wojować na drugim froncie, a tu info że rozejm się kończy, a przez ten czas przeciwnik nazbierał mocnych sojuszników i robi się groźnie:) A gdybym to wiedział nie wypowiadałbym wojny kolejnej tak pochopnie bo może to mnie zgubić :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2008 o 23:26, haderQ napisał:

O kurcze, po 23 jest, człowiek mało spał i wychodzi na jaw brak zrozumienia :P
Sorki za wprowadzenie w błąd :)

Nic nie szkodzi :)
btw polecam zagranie Francją i od razu atak na Anglię (Francja zaczyna właśnie w stanie wojny z nimi), mały desant przez Kanał i biwakujemy w Londynie :D Ja tak właśnie zrobiłem i po kilku wojnach miałem podbite wszystkie angielskie prowincje prócz stolicy, za to Angole się rozlokowali w Północnej Ameryce. Ciekawa rozgrywka była, bo najsilniejszym państwem (po mojej Francji ma się rozumieć) była Portugalia, i to mimo podbicia przeze mnie ich rdzennych prowincji na Półwyspie Iberyjskim (powtórka z rozrywki, bez stolicy).
Wydaje mi się, że ta gra jest mocno niezbalansowana i państwa kolonialne (czyli Anglia, Portugalia, kraje hiszpańskie) mają znacznie łatwiej niż kraje śródlądowe, takie jak Polska :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2008 o 23:31, Stwór napisał:

Sprawdzę podczas następnego konfliktu i pokoju:) A pytałem bo podpisałem pokój, zaczynam
wojować na drugim froncie, a tu info że rozejm się kończy, a przez ten czas przeciwnik
nazbierał mocnych sojuszników i robi się groźnie:) A gdybym to wiedział nie wypowiadałbym
wojny kolejnej tak pochopnie bo może to mnie zgubić :P

Nie wiem czy na pewno 10 lat trwa rozejm, ale na 100% każdy rozejm trwa tyle samo czasu, więc wystarczy, że jedną datę zawarcia rozejmu sobie zapamiętasz sprawdzisz po jakim czasie się skończy. A z tymi sojuszami przeciwników to ja znam ten ból - Portugalia non stop się z Hiszpanią i Anglią kumałą w mojej najfajniejszej rozgrywce i ciężko było taki tercecik uszczknąć :D Triumwiratu im się zachciało! ^_^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.09.2008 o 21:27, Stwór napisał:

Ech Jest może wydany u nas w kraju jakiś dodatek do EU III?:) Bo z tego co widzę to jest
tylko EU III i nie ma na co liczyć;( Ale chciałbym się dowiedzieć czy ktoś może ma z
polską wersją? Czy z nią działa taki dodatek jeśli już się kupi nawet za granicą i co
dokładnie zmienia?:)

Czytalem artykul w Kompanii Graczy albo, tutaj na Gram.pl, ze oczywisice dodatkow po polsku niema. Ech. Ja, nauczony doswiadczeniem z Victoria czy EU II, nie kupilem polskiej wersji. Byly jakies straszne problemy z patchem.
Niedlugo ma sie ukazac wersja kolekcjonerska, znaczy sie sama gra + dwa dodatki, prawdopodobnie do kupienia przez Gamers Gate. Wydaje sie optymalne rozwiazanie.
W ogole polecam kupowanie przez Gamers Gate. Konto internetowe w multibanku, do tego netkarta i juz mozecie szalec. Mozna tam nawet odkladac tygodniowke :)

Dnia 21.09.2008 o 21:27, Stwór napisał:

Jak np. Masz sojusz, czy rozejm
nigdzie nie pisze do kiedy trwa aż nie pojawi się takowa informacja.


Tak, mi tez tego brakuje. Sojusze sa na czas nieograniczony, znaczy sie do pierwszego ''nie wsparcia'' sojusznika.
Natomiast to uprzedzenie, ze konczy sie rozejm, wygasa pozyczka, bardzo wygodne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.09.2008 o 10:36, ninjaska napisał:

W ogole polecam kupowanie przez Gamers Gate. Konto internetowe w multibanku, do tego
netkarta i juz mozecie szalec. Mozna tam nawet odkladac tygodniowke :)


Zauważyłem i już dodatki kupiłem:) Każdy po 19.99 euro!!:) Ale jakie zdziwienie było moje gdy zobaczyłem objętość.. Bardziej wyglądają na patche, a nie dodatki i każdy po 20 euro:) :P
Multibanku nie potrzebuje bo mam kartę kredytową w WBK:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

17 października br. premiera w Europie "Europa Universalis III Complete" - w Polsce (polska wersja) też ma się podbno ukazać - daty i ceny jeszcze nie podano.

W Rosji "Europa Universalis III" (ros) ukazała się 16 lutego 207 r., pierwszy dodatek EU3: Napoleon''s Ambition" (ros) 17 grudnia 2007 r. - drugi dodatek "Europa Universalis 3: In Nomine" ukazał się 18 lipca 2008 (eng) a 3 października 2008 r. (ros).

20081008143710

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, że Cenega nas nie rozpieszcza tak jak Ruskich :/ Ale jednak trzeba przyznać, że troszkę mniejszym rynkiem jesteśmy niż Rosja, a Europa Universalis to produkt raczej niszowy i wątpię, żeby miał dziesiątki tysięcy zwolenników w Polsce. Jednak z chęcią zagrałbym w EU3 Complete.
A na razie zmykam do HoI 2 ^_^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jesli to kogos interesuje - jest mozliwosc kupna w Polsce obu dodatkow do EU III :)

Innymi slowy - wlasnie dzisiaj kupilem sobie Europa Universalis III: Zloty Pakiet Dodatkow. Koszt - 69,99. Sklad - In Nomine oraz Napoleon''s Ambition - czyli oba dodatki do EU III.

Dostepnosc - Empik, Kolpolter (tam nabylem) oraz sklep GOLa. O dziwo - gram.pl, w Wirtusie oraz w sklepie Cenegi produkt nie jest dostepny.

Osobiscie dorwalem to w salonie Kolpoltera (w Warszawie), mieli fajna promocje i przy grach Cenegi kupionych za powyzej 50 plnow, dorzucali jeszcze cos gratisowo z Kolekcji Klasyki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.12.2008 o 19:59, Quatre napisał:

Dodam jeszcze, że widziałem ten zestaw w Saturnie w Katowicach.

Grałeś już? Warto wydać 7 dych na dwa dodatki?


Nie, nie gralem. Zainstalowalem dopiero. Ale kiedy pogram? Cholera wie, co mi sie zachce, jak w kolejce stoja jeszcze Drakensang, Fallout 3 czy Max Payne (wstyd przyznac, ale dotad nie gralem). Ale i tak kupilem - na Gamersgate oba dodatki chodza po 19 Euro, razem 38x4=152 pln- a to i tak zanizony szacunek, bo przeciez Euro stoi powyzej 4 plnow obecnie. Tak wiec obecnie te dodatki w wydaniu pl kosztuja i tak o polowe taniej, niz w dystrybucji elektronicznej.
Niestety wydanie polskie jest bardzo ubogie - to w sumie tylko pudelko i plyta, no i kod do rejestracji na stronie Cenegi. Na szczescie jakies instrukcje (jakies - bo nie wczytywalem sie dokladnie) sa dolaczone jako pdf-y. Niemniej wolalbym jednak jakas ksiazeczke.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja gdybym kupił taką grę, to od razu bym grał jak opętany :) Pewnie dlatego jeszcze nie mam tych dodatków, bo nie mam czasu na takie opętanie obecnie ^_^
Jak już wygospodarujesz wolną chwilę i zagrasz, to opisz swoje spostrzeżenia na temat, ok? :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.12.2008 o 21:19, Quatre napisał:

Ja gdybym kupił taką grę, to od razu bym grał jak opętany :) Pewnie dlatego jeszcze nie
mam tych dodatków, bo nie mam czasu na takie opętanie obecnie ^_^
Jak już wygospodarujesz wolną chwilę i zagrasz, to opisz swoje spostrzeżenia na temat,
ok? :]


Hmm, problem w tym ze mam wlasnie na kompie pare takich nowosci (przynajmniej dla mnie), ktore wciagaja tak, ze gra sie jak opetany :) Niestety, czasu brakuje nawet na jedno opetanie, o 3 czy 4 rownoczesnie nie mowiac :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.12.2008 o 21:19, Quatre napisał:

Ja gdybym kupił taką grę, to od razu bym grał jak opętany :) Pewnie dlatego jeszcze nie
mam tych dodatków, bo nie mam czasu na takie opętanie obecnie ^_^
Jak już wygospodarujesz wolną chwilę i zagrasz, to opisz swoje spostrzeżenia na temat,
ok? :]


Heh, jednak na EU z dodatkami padlo, przynajmniej troche :) Czy jestem zadowolony? Tak.
Dlaczego? Dlatego (czyli kilka rzeczy, ktore najbardziej rzucily mi sie na oczy):

- mocno ograniczony "ping pong" czyli ganianie niedobitkow. Teraz jesli jest zachowana przewaga liczebna, oraz wroga armia zostaje szybko rozbita, to nastepuje jej rozwiazanie. To dodatkowo zwieksza wage, jaka nalezy przykladac do morale wojska.

- komp buduje silniejsze armie, ciezko wygrac wojne z duzym panstwem ganiajac wciaz armie po 2000-3000 ludzi.

- komp znacznie sensowniej dobiera sojusze - ciezko np. bic Krzyzakow, gdy maja sojusz z (dosc silnymi) Wegrami.

- w koncu mozna zautomatyzowac wysylanie kupcow. Oczywiscie moze to miec tez negatywny wplyw (niekontrolowany odplyw gotowki szczegolnie po rozpoczeciu nowego roku), niemniej caly aspekt zostal dosc ladnie zautomatyzowany i dosc fajnie sie nad tym panuje. Tak czy siak - nigdy komp nie wysyla kupca, jesli przez to mialy by byc niedobory w skarbcu, zatem najwazniejsze zabezpieczenie istnieje :)

- w koncu wykorzystanie misjonarzy tez zostalo poprawione. Obecnie wysyla sie goscia w jakis rejon i lozy kase na jego utrzymanie. Utrzymywac go trzeba do momentu az w koncu kiedys akcja nawrocenia mu sie uda. Nie ma wiec tego jednego jedynego rzutu losowego, tylko stala polityka religijna.

- teoretycznie (wg instrukcji, jesli pamietam) wladca HRE powinien dbac o interesy swoich poddanych, i jesli ktorys z nich jest atakowany, to cesarz wystepuje w jego obronie. W praktycne nie sprawdzalem czy i jak to dziala, szczegolnie w przypadku gdy dwoch czlonkow cesarstwa bije sie ze soba.

- wydluzono czas gry - zaczyna sie wczesniej i konczy pozniej niz podstawka.

- nowe doktryny panstwowe

- zmodyfikowane i rozwiniete bunty. Do tego stopnia, ze na zajetych przez buntownikow terenach moze powstac nowe panstwo.

- szereg usprawnien w interface, m.in. poprawki na mapie handlowej czy swietne menu podsumowujace wynik kazdej z wojen w ktorych bierzemy udzial. Tak samo poprawki w menu dotyczacym rokowan pokojowych - widac, czy przeciwnik moze sie zgodzic na propozycje, czy nie. Poprawki przy okazji wypowiedzenia wojny - widac mniej wiecej (bo przy duzych sojuszach z obu stron czesc tekstu niestety jest niewidoczna ;/ ) kto moze (lub musi) sie do walki przylaczyc. I pewnie szereg innych zmian ktorych tutaj nie wymieniam.

- mozliwosc przeniesienia stolicy (nie probowalem)

- mozliwosc tworzenia wlasnych centrow handlowych (tez nie probowalem)

- zdaje sie, ze rozwinieto tez modul papieski, teraz Papiez moze ekskomunikowac i/lub zwolywac krucjaty przeciwko krajom

- kolejna nowosc to tzw. Decyzje. Czesc z tego to de facto wydarzenia, ktore juz byly i na ktorych reakcja miala konkrenty wplyw. Rozwinieto te idee - teraz mozna podejmowac decyzje zwiazane z religia (pula do wyboru w menu religii), decyzje zwiazane z poszczegolnymi prowincjami (np. przylaczenie prowincji do dobr Cesarstwa) czy dla calego panstwa.

- nowy mechanizm przyznawania misji. Na poczatkowa (i niezbyt dluga gre jak na razie) musze przyznac, ze to co komp mi dawal w misjach, wygladalo dosc sensownie. Nie bawilem sie w sprawdzanie, co inne kraje mialy realizowac (z paroma nielicznymi wyjatkami) - ale to co widzialem, tez wygladalo dosc sensownie.

- szereg innych zmian, ktore juz sobie daruje - bo musialbym przepisywac instrukcje - a to chyba nie ma sensu :)

Osobiscie polecam zakup obu dodatkow - gra sie zupelnie inaczej i gra jest chyba wiekszym wyzwaniem niz podstawka (chociaz nie moge powiedziec zebym byl super wymiataczem w tej grze, wiec moge sie mylic ;) ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Dzięki za informacje. Chociaż z drugiej strony - po coś Ty mi to mówił?!? Teraz będę miał ostrą chcicę na te dodatki ^_^ A tu zarówno z kasą , jak i z czasem kiepsko :/
No nic to, coś się wymyśli.
A pochwal się jeszcze jakim to państwem grasz i jak Ci idzie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować