Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Artykuł: Tydzień z PEGI: PEGI w praktyce, czyli wizyta w sklepach

35 postów w tym temacie

Dnia 16.07.2011 o 18:16, Mercuror napisał:

PEGI i inne systemy oceniania pełnią wyłącznie funkcję informacyjną, ergo
sprzedawca nie ma prawa zabronić kupna nieletniemu.


PEGI pełni rolę informacyjną i nie jest zapisane w ustawie. Tym niemniej prawo pozwala sprzedawcy odmówić sprzedaży towaru z ważnych powodów - w tym wypadku takim powodem może być treść nieodpowiednia do wieku odbiorcy.

@ MSPRISON

Symptomatyczne jest, że najbardziej pyskują ci, którzy mogą zostać poproszeni o okazanie dowodu. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie można sprzedawać alkoholu nieletnim.
Można sprzedawać gry z PEGI 18 nieletnim.
ALE
Sprzedawca może odmówić sprzedania jakiegokolwiek towaru ( tak więc Pani, która odmówiła sprzedania gry (fear?) postąpiła zgodnie z prawem, zupełnie inną kwestią jest, co nią kierowało, ale najwyraźniej zdrowy rozsądek)

to teraz przestajemy 10000x raz pytać o to samo, bo wszystko jest wyjaśnione :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

a jak ktoś pozwala dziecku grać w death space, to już jego sprawa. ja mojemu nie pozwolę, ale pokera nawet go nauczę :) kwestia podejścia, wyjaśnienia konsekwencji, odpowiedniej edukacji (dziecka i rodzica)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

@orlgath przy premierze nowego wieśka poszedłem z kumplem (właśnie idziemy do 2 kl. gimnazjum) do sklepu nie dla idiotów. Przy kasach powiedzieli nam, że tego nam nie sprzedadzą bo to nie dla nas.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Imeilik7415 <-- Wybacz, ale źle zinterpretowałeś moją wypowiedź. Zaznaczyłem wyraźnie, że gry a alkohol to dwie różne kwestie. Jeżeli chodzi o gry, to warto, aby rodzice zainteresowali się, w co gra jego pociecha ? Alkohol ? Dobrze wiemy, że łatwo takowy zdobyć, ale tu również rola rodziców jest znacząca, by nie zbagatelizować jakichkolwiek symptomów.

Vojtas <--- Wskazałem tylko przykład sytuacji a także sposób, w jaki mógłbym się zachować, co nie oznacza, że właśnie tak bym postąpił.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może jestem dziwny nieodpowiedzialny, ale mniejsza z tym.
Pisząc ten komentarz czuje się jak starzec.
Zgadzam się z tym co powiedzieli Palpatine_II oraz Zordon88.
Wszystko zależy od podejścia i zdrowego rozsądku, do pewnego wieku sama psychika pełni role jaką spełniać maja oznaczenia PEGI.
Pamiętam jak jakieś hmmmm 13-14 lat temu ciągle gapiłem się na mojego starszego brata grającego w Sołtysa, Red Alert, Duke Nukem''a, Doom, Anno 1602, Constructor, GTA i Theme Hospital. Po roku takiego patrzenia stwierdziłem że jestem gotowy na granie wybrałem C&C:Red Alert po pierwszym ataku ZSRR i zniszczeniu mojej bazy się po prostu popłakałem (ahhh pięknie czasy). Jako że dwóch komputerów u mnie w domu nie było, parę razy graliśmy razem na zasadzie "ja biorę klawiaturę a ty mysz i ciśniemy w tego Duke''a".
Tak, mając 5 lat grałem w tą pełną przemocy grę. Czy przez to jestem psychopatą? Może... Gram w Killing Floor''a i biegam tam po mieście z toporem strażackim w ręku, ale nigdy sam... zawsze ze stałą ekipą.

Pisząc tą linijkę zastanawiam się czy ta wiadomość ma jakikolwiek sens, ale ciągnę dalej.

Cóż... niektórzy może odmową sprzedaży gry albo czymś innym zrażają się do zakupów i po prostu ciągną ją z internetu nie zważając na prace którą ktoś musiał wykonać żeby wyszła na światło dzienne.
Jednak ja chodziłem od kasy do kasy aż ktoś mi sprzedał (tutaj akurat już Wh40k:Dark Crusade)
Wiecie co?
Kupowanie gier stało się dla mnie czymś czego nie zastąpi nic innego.
Przekopywanie się przez setki pudełek by znaleźć to jedyne, to po które się tu wybrałem.
Przejść do kasy, przekazać w formie pieniężnej dowód uznania dla twórców.
Wrócić komunikacją miejską a w trakcie jazdy kilkanaście razy przeczytać opis z pudełka, nie mogąc się doczekać jego otwarcia.
Otwierając pudełko poczuć ten zapach... (Nie mam pojęcia czemu pudełko od Black & White 2 miało taki ładny zapach)
Przeżyć przygodę, zobaczyć świetne zakończenie (zupełnie inne niż koniec Mount & Blade''a podstawki).
[Możliwe że nazwiecie mnie kolejny raz chorym psychicznie, ale na końcu CoD5 popłakałem się ;''] oczywiście zupełnie z innej przyczyny niż z C&C kilkanaście lat wcześniej, zapewniam was że nie myślałem wtedy o tym czy według oznaczeń PEGI ta gra jest odpowiednia dla mojego przedziału wiekowego]
A wszystko to by postawić pudełko obok innych.
Czy może to zastąpić coś innego?? (no właściwie mógłbym sobie poszukać dziewczyny ale to już inny temat)

Moim zdaniem PEGI powinno dalej zostać "tylko"(albo aż) wskazówką.
Pierwszy komputer dostałem w 4tej klasie podstawówki i powiem wam ze wcześniej nie ma chyba sensu.
Proponuje pegasusa albo konsole nintendo z Marianem hydraulikiem na pokladzie, niech sie ucza klasyki.
A gry jeśli gra się w nie z kimś innym są moim zdaniem OK bez względu na ograniczenia wiekowe (oczywiscie w granicach zdrowego rozsądku).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Według mnie PEGI jest przesadzone jak na dzisiejsze czasy. Praktycznie w każdej grze jest przemoc i każda gra ma oznaczenia w których nie mieści się młodzież. A przecież na podwórku, w szkole, a przede wszystkim w TV widzą dokładnie to samo co w grach. Rozumiem oznaczenia 18+ dla naprawdę chorych gier pokroju Dead Space itd. Ale jak mi w wieku 16 lat odmówiono sprzedaży Mass Effecta 2 to było dla mnie śmieszne. Jest wiele gier z oznaczeniami 18+ w które już spokojnie 12latek mógłby grać.

Właściwie to jak ktoś chce w coś zagrać to i tak w to zagra, bez względu na jakieś śmieszne zakazy.
Ja np. w bardzo młody wieku pociskałem w postala (i w kilka innych gier tego typu) i chyba jestem normalnym zdrowy człowiekiem, za to znajdzie się setka pojebów, która mimo że nie grała w tego typu gry to zrobią coś głupiego.

Tak więc właściwie oprócz obniżenia progów PEGI powinno się je dodatkowo traktować TYLKO jako sugestia, bo każdy człowiek jest inny i inaczej zareaguje na takie czy inne treści.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2011 o 03:12, Arek1993 napisał:

Według mnie PEGI jest przesadzone jak na dzisiejsze czasy. Praktycznie w każdej grze
jest przemoc i każda gra ma oznaczenia w których nie mieści się młodzież.


Nieprawda. Gier z oznaczeniami PEGI 18 jest ok. 5%. PEGI 16 nie więcej niż 10%.

Dnia 17.07.2011 o 03:12, Arek1993 napisał:

A przecież na podwórku, w szkole, a przede wszystkim w TV
widzą dokładnie to samo co w grach.


No i co z tego? Rodzicom nie należy się dodatkowa informacja?

Dnia 17.07.2011 o 03:12, Arek1993 napisał:

Właściwie to jak ktoś chce w coś zagrać to i tak w to zagra, bez względu
na jakieś śmieszne zakazy.


A to już jest kwestia między rodzicami i dziećmi. PEGI nie jest stroną, zrozum to.

Dnia 17.07.2011 o 03:12, Arek1993 napisał:

Ja np. w bardzo młody wieku pociskałem w postala (i w kilka innych
gier tego typu) i chyba jestem normalnym zdrowy człowiekiem,


Hehe, dobre sobie. Nie Tobie to oceniać. Równie dobrze mógłbym pytać Polaka-patriotę, który kraj jest najfajniejszy na świecie. Jego odpowiedź jest oczywista podobnie jak Twoja. Nie dla dzieci stworzono PEGI, tylko dla rodziców.

Dnia 17.07.2011 o 03:12, Arek1993 napisał:

Tak więc właściwie oprócz obniżenia progów PEGI


Dlaczego obniżyć? Z jakiej racji niby? Boisz się czegoś?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z tym że powinni zrobić test wysyłając tam dzieciaka z ukrytą kamerką xD
Ostatnio w czerwcu byłem świadkiem "niewiedzy" takiego jednego rodzica
Otóż jestem sobie w Empiku w Koninie, regały wypełnione EP Wiedźmina 2...
Podbiega dzieciak może 8 letni i co bierze?!
Otóż tą właśnie grę, później biegnie do tatusia który chyba nie słyszał za dużo o grze i idą do lady...
Chwile potem dzieciak wychodzi ze sklepu z rogalem na buźce, ściskając "Wiesława 2".
Mogłem się wtedy odezwać ale po co?
Ojciec miał pewnie nauczkę gdy zobaczył początek prologu, oczywiście o ile siedział wtedy z nim xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No dobra, znawca w sklepie może zaproponować grę "dopasowaną do wieku", ale jeśli ktoś nie jest nie znającym się na komputerach rodzicem, po prostu wejdzie, weźmie tytuł z półki i kupi. Cały ten system opiera się na wyimaginowanym założeniu, że dziecku do kupienia gry potrzebny jest rodzic. Dlatego oznaczenia nie są w ogóle potrzebne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2011 o 04:45, Vojtas napisał:

Nieprawda. Gier z oznaczeniami PEGI 18 jest ok. 5%. PEGI 16 nie więcej niż 10%.

Skąd te dane to ja nie wiem, ale kategoria 18+ w grach typu Mass Effect, Assassin''s Creed, w których właściwie nie ma nic po za tym co widzimy w telewizji jest bezsensowne.

Dnia 17.07.2011 o 04:45, Vojtas napisał:

> A przecież na podwórku, w szkole, a przede wszystkim w TV
> widzą dokładnie to samo co w grach.
No i co z tego? Rodzicom nie należy się dodatkowa informacja?

Rodzic który się orientuje w temacie (np. sam gra w gry) oleje PEGI, bo wie że PEGI o niczym nie świadczy i w wielu grach jest zawyżone.
Zanim mi tu znowu zaczniesz coś tłumaczyć, wytłumacz mi z jakiego powodu chociażby wspomniany wcześniej Mass Effect jest 18+? Przecież nie ma w nim nic co mogło by dziecku skrzywić psychikę, bardziej niż TV.

Dnia 17.07.2011 o 04:45, Vojtas napisał:

> Ja np. w bardzo młody wieku pociskałem w postala (i w kilka innych
> gier tego typu) i chyba jestem normalnym zdrowy człowiekiem,
Hehe, dobre sobie. Nie Tobie to oceniać. Równie dobrze mógłbym pytać Polaka-patriotę,
który kraj jest najfajniejszy na świecie. Jego odpowiedź jest oczywista podobnie jak
Twoja. Nie dla dzieci stworzono PEGI, tylko dla rodziców.

Hehe, nigdy nie miałem problemów z prawem, nikogo nie skrzywdziłem, więc chyba jednak aż tak złego wpływu na mnie te gry nie miały.

Dnia 17.07.2011 o 04:45, Vojtas napisał:

> Tak więc właściwie oprócz obniżenia progów PEGI
Dlaczego obniżyć? Z jakiej racji niby? Boisz się czegoś?

Dlatego, że teraz każdy kto orientuje się w temacie zazwyczaj olewa PEGI, bo by jego dziecko w 80% gier, w które gra musiało wyrzucić, a jakoś nie zauważają nic szczególnie złego w tych grach.
"Boisz się czegoś?", hm... tak mam koszmary w nocy z PEGI w roli głównej xD A tak serio to czego mam się bać? Mnie PEGI już i tak nie dotyczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oj no co wy? Przecież gry są dla dzieci i większość dorosłych tak sądzi więc jak coś co jest dla dzieci ma być brutalne?

Dowód? Jeśli masz 25+ lat, to w nowym otoczeniu powiedz, że lubisz grać i zobacz reakcję ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.07.2011 o 20:27, maniekk napisał:

Jeśli masz 25+ lat, to w nowym otoczeniu powiedz, że lubisz grać i zobacz reakcję ;)


Tak jest u nas w kraju. W USA to norma...tam to nawet jakbyś się przyznał, że pociągają Cię mężczyźni nic by się szczególnego nie stało ;]

Co do newsa to chciałem powiedzieć, że najbardziej czekałem na ten "dzień z PEGI" i zawiodłem się. Powód? Sam news był o tym czy sprzedawcy znają się na grach, i nie było testu z dzieckiem :(

Pytanie do autora:

Napisałeś: Z kolei za trzecim razem wybrałem się do sklepu po grę naprawdę. Naprawdę, to znaczy, że ostatecznie ją kupiłem.

Powiesz nam z czym w końcu wyszedłeś ze sklepu? Jestem ciekaw co wybrałeś dla 5-letniego syna :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>> Nieprawda. Gier z oznaczeniami PEGI 18 jest ok. 5%. PEGI 16 nie więcej niż 10%.

Dnia 17.07.2011 o 18:03, Arek1993 napisał:

Skąd te dane to ja nie wiem, ale kategoria 18+ w grach typu Mass Effect, Assassin''s
Creed, w których właściwie nie ma nic po za tym co widzimy w telewizji jest bezsensowne.


Nie kategoria jest bezsensowna. Przemoc w mediach tradycyjnych, które ją hołubią, bo się dobrze sprzedaje - to jest bezsensowne.

Dnia 17.07.2011 o 18:03, Arek1993 napisał:

Rodzic który się orientuje w temacie (np. sam gra w gry) oleje PEGI, bo wie że PEGI o
niczym nie świadczy i w wielu grach jest zawyżone.


PEGI nie jest dla rodziców, którzy są na bieżąco z grami. Sądziłem, że jest to oczywiste.

Dnia 17.07.2011 o 18:03, Arek1993 napisał:

Zanim mi tu znowu zaczniesz coś tłumaczyć, wytłumacz mi z jakiego powodu chociażby
wspomniany wcześniej Mass Effect jest 18+?


Zapewne dlatego, że pojawia się przemoc i seks. Kwestia przypisania odpowiedniej kategorii wiekowej może być dyskusyjna, ale przy tak dużej liczbie tytułów nie da się całkowicie wyeliminować usterek czy pomyłek - zwłaszcza, że PEGI w 90% przypadków przychyla się do propozycji wydawcy - bo kategorię proponuje właśnie wydawca w ankiecie.

Dnia 17.07.2011 o 18:03, Arek1993 napisał:

Przecież nie ma w nim nic co mogło by dziecku skrzywić psychikę, bardziej niż TV.


A Ty, rzecz jasna, jesteś kompetentnym psychologiem, tudzież medioznawcą z wieloletnim doświadczeniem. Powtórzę: nie do Ciebie jest kierowane PEGI, nie Tobie to oceniać.

Dnia 17.07.2011 o 18:03, Arek1993 napisał:

Hehe, nigdy nie miałem problemów z prawem, nikogo nie skrzywdziłem, więc chyba jednak
aż tak złego wpływu na mnie te gry nie miały.


Nie znam Cię, nie mogę tego ocenić, nawet gdybym chciał. Ale nie chcę.

Dnia 17.07.2011 o 18:03, Arek1993 napisał:

Dlatego, że teraz każdy kto orientuje się w temacie zazwyczaj olewa PEGI,


Jw. PEGI jest dla tych, którzy informacji potrzebują, a nie dla tych, którzy wiedzą, co jest grane.

Dnia 17.07.2011 o 18:03, Arek1993 napisał:

bo by jego dziecko w 80% gier, w które gra musiało wyrzucić, a jakoś
nie zauważają nic szczególnie złego w tych grach.


To, że ktoś pozwala dziecku na wszystko, nie oznacza, że ja też mam zacząć. I to tyczy się nie tylko mnie.

Dnia 17.07.2011 o 18:03, Arek1993 napisał:

A tak serio to czego mam się bać? Mnie PEGI już i tak nie dotyczy.


Bo strach bardzo często jest przyczyną niechęci wobec czegoś/kogoś. Stąd pytałem, czy się lękasz PEGI.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Sory panowie ale całkowicie się z wami nie zgadzam, uważam, że PEGI to poprostu spam, który utrudnia życie graczom- czyli że jak osoba jest w wieku 14 lat to nie może grac w FPS-y? Przykładowo nie widziałem, żebyś wymienił tu jakiegoś FPS-a. Co z tego, że PEGI to sugestia skoro ok. 2 lata temu mając 14 lat, 2 sprzedawców nie chciało mi sprzedać MW2 (1.Empik, Mężczyzna, 2. Media Markt, kobieta). Jaki był tego sens skoro następnego dnia zamówiłem je paczką z gram.pl? Nie lubię ani gier pokroju FIFY, strategii, a wyścigówki uważam poprostu za nudne. Czyli zostały dla mnie tylko RPG-sy? Co z wszystkimi grami, które jako nowości prezentujecie na swojej stronie skoro młodzież nie będzie mogła ich kupić. Narobić smaku a potem powiedzieć spier**lać gdyż są za młodzi? A nie! Przecież będą mogli zamówić je z gram.pl...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować