• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
Kaskaderos

Czy to wina karty graficznej?

Pytanie

Witam. Zastanawiam się czy ten problem to wina karty graficznej lub czegoś innego. Podczas normalnej pracy nic się nie dzieje z obrazem, ale gdy włączę jakąś grę np. GTA IV lub L4D2 to po kilku minutach następuje zawieszenie się gry oraz obrazu tzn. małe kwadraciki przebiegające po przekątnej monitora. Pomaga tylko reset. Na nowych sterownikach jak i na starszych jest to samo. Sprawdzałem też na 32-bitowym systemie, ale też to samo.

Oto mój sprzęt:

System: Windows 7 Home Premium 64-bit Service Pack 1
Płyta Główna: Gigabyte GA-P35-DS3
Procesor: Intel Core 2 Duo E8500 @3.16 GHz
RAM: 4 GB DDR 2 800 MHz
Karta graficzna: Asus ENGTX 460 DirectCU TOP 1024 MB
Zasilacz: Chieftec CTG-550-80P 550W

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

14 odpowiedzi na to pytanie

  • 0

Temperatury w miarę ok. to jest screen ze spoczynku rozumiem ?
Temp procesora trochę spora jak na spoczynek [50 stopni w idlu, czyli w stresie przebija luzem 65 może nawet ponad 70, ale to nie powinno dawać takich wyników, przegrzewający się procesor o ile ma ustawiony bezpieczny próg w biosie najwyżej by zresetował cały system a ty masz artefakty bardziej typowe dla grafiki lub uwalonego zasilacza]

Pobierz program Video Card Stability Test, po zainstalowaniu odpal HWMonitor, potem odpal Video Card Stability Test, zarzuć mu testowanie non-stop i obserwuj jak wzrastać będzie temperatura grafiki.

Podobny test możesz zrobić dla procesora np programem OCCT, pobierz, zainstaluj, odpal HWMonitor po czym odpal OCCT i Test CPU i obserwuj temperatury.

Jeśli coś się w czasie testu zwiesi lub wyskoczą takie artefakty jak podczas grania znajdziesz winowajcę.

Bezpieczne temperatury pod obciążeniem :

Grafika 81-85 [można i do 90 stopni dojechać, nie mniej jeśli GPU osiąga takie wysokie wyniki to znak, że jest z nim coś nie tak, może być mocno zakurzony, może nie działać prawidłowo wiatrak lub turbina ititd]
Procesor 55-60 [względnie do 65-70, ale tu tak samo jak w przypadku grafiki jeśli proc przebija się ponad 60 stopni to znak, że coś jest nie tak - zablokowany wiatrak, zakurzony itp itd]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Po pół godzinnej to imho żaden wynik =)
W sensie stricte temperatury, jak najbardziej dobry [mój po OC z 30 na 4.0 ma w stresie stabilne 51-55 stopni], nie mniej po takim czasie to nie jest miarodajne.
Trzeba by po OC zrobić test najmniej 2-3 godziny np Orthosem, jak się nic nie zwiesi a temperatura nie przebije 60 stopni jest dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Tylko dodam, że normalnie mój procek ma ok 39*, czyli wzrost to kilka stopni, przez te pół godziny na chwilę temperatura spadła z 42 do 41*...Sprawdzałem to testem wbudowanym w program everest:P taki trochę zdezorientowany jestem:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Everest... hmmm...
Zrób sobie test Orthosem albo OCCT przy włączonym HWMonitorze, wtedy będziesz miał miarodajny wynik.

P.S.
Jaki procesor i jakie chłodzenie ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

W rzeczy samej sprawa wygląda na dosyć poważną...
Polecam Ci zaktualizować sterowniki do karty graficznej, płyty głównej.

Temperatury generalnie nie są złe, sam mam znacznie większe podczas gry.
Możesz też ściągnąć 3D mark i sprawdzić jak karta zareaguje na test.

Piterixos Nie ma jakichś standardów temperatur ,generalnie zależą one od sprzętu, zamontowanego zestawu chłodzącego bądź aktualnie wykonywanej pracy na komputerze.
Po tym co widzę nie masz się co martwić, temperatury masz i tak świetne :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Nie no jest pewien umowny "standard", proc do 70, grafika do 90, imho to są graniczne temperatury dla nowych układów z czego za zdrowe i "idealne-maksymalne" pod full obciążeniem uznawał bym proc 55, grafika do 80. Mniej więcej utrzymanie takich progów gwarantuje najdłuższy żywot podzespołów [u mnie osobiście procek po OC stoi na stabilnym 52-55, grafika stoi pod full obciążeniem an progu 65-70, z czego jedyne gry które ją do 70 stopni dociągają poza furmarkiem to nowy wiesiek i crysisy, reszta nie przebija z reguły 60 stopni]

A za idealny idle uznał bym za 35-40 proc, 40-45 grafika [sporadycznie zależnie od modelu do 50]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 18.07.2011 o 13:34, Pietro87 napisał:

Everest... hmmm...
Zrób sobie test Orthosem albo OCCT przy włączonym HWMonitorze, wtedy będziesz miał miarodajny
wynik.

P.S.
Jaki procesor i jakie chłodzenie ?


AMD Sempron 2600+ 1.6GHz@2GHz, a chłodzenie to sam nie wiem jakie, ale chyba firmowe AMD (jest znaczek na wiatraczku. Innych informacji na nim nie znalazłem. I właśnie napisałem, o tym bo mnie te wyniki bardzo dziwią...procek mam pięcioletni, i przez ten czas ani razu nie wymieniałem tej pasty co się smaruje procka.

PS Może mam takie temperatury dlatego, że to po prostu mało wydajny procek (jakby coś to się nie naśmiewać:P)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Temperatury są o tyle dziwne, że są dosyć niskie.
Mogą świadczyć o uszkodzonej czujce która podaje zły odczyt.

Nie mniej jak nie ma objawów typowych dla przegrzewania, to nie masz się co martwic, widać jest dobra cyrkulacja powietrza, stosunkowo dobra temperatura w mieszkaniu to i procesor nie szaleje [u siebie w zimę jak dla testu zakręciłem ogrzewanie i otworzyłem okno, zjechałem z temperatura w stresie na kręconym procku z 53 na 46 samym wychłodzeniem mieszkania=)]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Bez przesady nie mówimy o takich skrajnych temperaturach, ale spójrz: mamy lato , upał na dworze . Nie ma sie co dziwić, mój laptop jest tak gorący w południe, że ledwo go dotknąć można.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Idle 39 i stres pod obciążeniem po 30 minutach 42 to nie jest dla ciebie dziwnie niska temperatura jak na taki stary procesor jak AMD Sempron 2600+ ?
Dla mnie jak najbardziej co najmniej dziwny odczyt [zwłaszcza, że to lata najprawdopodobniej na boxowym chłodzeniu]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować