Zaloguj się, aby obserwować  
Nagaroth

Transhumanizm H+

76 postów w tym temacie

Dnia 24.08.2011 o 22:16, Dann napisał:

Nie powstanie, bo jest to zwyczajnie fizycznie niemożliwe, podobnie jak np. podróże w
czasie. Jest to nierealne z jakiegokolwiek punktu widzenia i nigdy nie będzie miało miejsca.


A możesz to jakoś uzasadnić ? - Nie możesz.

Wiele rzeczy wydawało się niemożliwych jeszcze 100 lat temu: czarne dziury, lasery, teleportacja itd.; a dzisiaj to oczywistość . Możliwa jest nawet Twoja samoistna teleportacja w przypadkowy rejon kosmosu , mało prawdopodobna ale możliwa. Także nie mów że coś jest niemożliwe bo prawdopodobnie jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Polecam zapoznanie się z wykładami jednych z najwybitniejszych fizyków teoretycznych naszych czasów, wliczając w to pana Michio Kaku.

Pan Kaku, razem ze swoimi kolegami po fachu z radością stwierdzają, że sprawy typu podróże w czasie (których efektów nie widzimy, bo ma to się wiązać z wielowymiarowością Wszechświata), czy też teleportacja to tylko kwestia czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2011 o 22:16, Dann napisał:

Nie powstanie, bo jest to zwyczajnie fizycznie niemożliwe, podobnie jak np. podróże w
czasie. Jest to nierealne z jakiegokolwiek punktu widzenia i nigdy nie będzie miało miejsca.
To nie to samo, co polecieć w kosmos i zbadać inne planety. Takie coś jest jak najbardziej
w zasięgu, ale pewne rzeczy jakie widujemy w obecnych filmach S-F (jak właśnie SI czy
podróże w czasie) są zwyczajnie nie do zrealizowania fizycznie, technicznie, naukowo
czy filozoficznie czy pod jakimkolwiek innym względem.

Zdajesz sobie sprawę że ludzki mózg to tak na dobrą sprawę jedynie bardzo zaawansowany komputer? Jeśli nie lubisz porównań o lataniu to weźmy komputery, czy 50 lat temu komuś się marzyły super komputery jakie mamy teraz? Czy ktoś myślał że dzisiaj będziemy mieć w zegarku więcej mocy obliczeniowej niż oni wtedy mięli w najpotężniejszych komputerach? Rozwój nowych materiałów i technologii sprawia że nasze komputery stają się coraz potężniejsze i bardziej rozbudowane. Spójrzmy na Grafen który już teraz jest opiewany jako następca krzemu w układach scalonych, albo komputery kwantowe. Już teraz tworzone są programy i maszyny zdolne samemu podejmować decyzje lub uczyć się. Bardzo proste i nieskomplikowane, ale muchy też super rozwiniętych mózgów nie mają. Ludzie nie są w stanie przewidzieć co się w dziedzinie technologi zdarzy za 10-15 lat, a ty twierdzisz że z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ nie powstaną SI NIGDY? Nawet za 100-500 lat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2011 o 21:53, Hubi_Koshi napisał:

weźmy komputery, czy 50 lat temu komuś
się marzyły super komputery jakie mamy teraz?


Aż chce się zacytować to co Ken Olsen - inżynier z MIT i założyciel Digital Equipment Corporation powiedział w 1977: "There is no reason for any individual to have a computer in his home."

A jest jak jest. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2011 o 22:10, Nagaroth napisał:

Aż chce się zacytować to co Ken Olsen - inżynier z MIT i założyciel Digital Equipment
Corporation powiedział w 1977: "There is no reason for any individual to have a computer
in his home."


A jest jak jest. :)

Heh sam miałem ochotę zacytować Billa Gatesa
"640kb ought to be enough for anybody."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 25.08.2011 o 21:47, ww3pl napisał:

Pan Kaku, razem ze swoimi kolegami po fachu z radością stwierdzają, że sprawy typu podróże
w czasie (których efektów nie widzimy, bo ma to się wiązać z wielowymiarowością Wszechświata),
czy też teleportacja to tylko kwestia czasu.

Nie wiem kim jest ten Kaku, ale z tego co wiem już dawno udowodniono że podróże w czasie nie są możliwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2011 o 21:47, ww3pl napisał:

Pan Kaku, razem ze swoimi kolegami po fachu z radością stwierdzają, że sprawy typu podróże
w czasie (których efektów nie widzimy, bo ma to się wiązać z wielowymiarowością Wszechświata),
czy też teleportacja to tylko kwestia czasu.


Zależy w jaki sposób miałyby te podróże w czasie się odbywać, bo z kolei Einstein udowodnił, że są możliwe, ale nie dla człowieka. To znaczy, aby poruszać się z prędkością światła, trzebaby było posiadać pojazd o nieskończonej wielkości, co jest dość trudne do stworzenia ;)

Teleportacja akurat jest możliwa, nie zapominajmy, że już przeteleportowano atom. Niby mało, ale to już i tak jest sukces.

@Henrar
Wormhole się tłumaczy jako tunel czasoprzestrzenny, a nie robacze dziury ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2011 o 22:53, Darkstar181 napisał:

Nie wiem kim jest ten Kaku, ale z tego co wiem już dawno udowodniono że podróże w czasie
nie są możliwe.


To źle wiesz , bo obecna fizyka nie uniemożliwia podróży w czasie, ale ostateczną odpowiedź da teoria unifikacji.
A M. Kaku jest profesorem fizyki na NY City University.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2011 o 22:56, Ichibanboshi-kun napisał:

Teleportacja akurat jest możliwa, nie zapominajmy, że już przeteleportowano atom. Niby
mało, ale to już i tak jest sukces.

Więcej! Z tego, co mi wiadomo, udało się już teleportować wiązkę lasera.

Co do podróży w czasie - prawda, jeśli mówimy o podróżowaniu przy pomocy pojazdu.
A co z 'wormholes'? Dziurami w czasie i przestrzeni, łączącymi dwa, różne miejsca we wszechświecie, w innym miejscu w czasoprzestrzeni? Jeśli dobrze kojarzę, naukowcy pracują w tej chwili nad sposobem na tworzenie (czy też otwieranie) takich tuneli, co tylko jeszcze bardziej wpływa na moją wyobraźnię. Oh, boy!

*Edit*
Dopiero zauważyłem, że Henrar pisał już o moich kochanych tunelach. Cóż, trudno.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2011 o 22:53, Darkstar181 napisał:

Nie wiem kim jest ten Kaku, ale z tego co wiem już dawno udowodniono że podróże w czasie
nie są możliwe.


Profesor Michio Kaku to znany popularyzator nauki, fizyki i transhumanizmu. Gorąco polecam jego książki, zwłaszcza "Hiperprzestrzeń" i "Wszechświaty Równoległe".

I nie, nie udowodniono nic w sprawach podróży w czasie. Obecny stan nauki mówi że w teorii powinny być możliwe. Kaku sporo m.in. o tym pisze w swoich książkach.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2011 o 22:56, Ichibanboshi-kun napisał:

Zależy w jaki sposób miałyby te podróże w czasie się odbywać, bo z kolei Einstein udowodnił,
że są możliwe, ale nie dla człowieka. To znaczy, aby poruszać się z prędkością światła,
trzebaby było posiadać pojazd o nieskończonej wielkości, co jest dość trudne do stworzenia
;)
(...)


Ymm, o ile wiem to Einstein był przeciwny możliwości podróży w czasie , dopiero Godel znalazł pare rozwiązań dla jego równań które na to zezwalały pod pewnymi warunkami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2011 o 23:28, ev1l_on3 napisał:

Ymm, o ile wiem to Einstein był przeciwny możliwości podróży w czasie , dopiero Godel
znalazł pare rozwiązań dla jego równań które na to zezwalały pod pewnymi warunkami.

Hmm, w taki mrazie musiał być bład w artykule, który 3 lata temu czytałem w jednej z polskich gazet. Już nie pamiętam której, ale gdzieśmam go wydrukowanego.

@ww3pl
No to tego już nie wiedziałem, będę musial sobie poszukać, bo jest to szalenie interesujące.

Pewnie nim wymyślą jak ów tunel otworzyć, to pewnie jeszcze zdąrząz dwa razy podważyć akutalną teorię :) Jednak gdy już im się uda, to zacznie się na pewno niesamowicie ciekawy okres w historii ludzkości.
Zapewne i tak tego nie dożyjemy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Podróże w czasie w teorii może i powinny być możliwe. W praktyce jednak pojawia się mnóstwo czynników możliwie je utrudniających. Pierwszym problemem jest sama prędkość światła. Trzeba pamiętać że to nie jest nawet stała wartość która zależy od wielkości całego wszechświata (który podobno cały czas się powiększa) drugim czynnikiem jest droga jaką to światło ma przebyć. Teoretycznie możliwe, w praktyce chyba nie osiągalne, bo z każdą chwilą sytuacja ulega zmianie (mówię chyba bo pewnym na 100% być nie mogę) Następnym problemem będzie położenie ziemi w przyszłości i przeszłości. Nie wiemy na ile ruchome i względem czego są elementy znajdujące się w kosmosie. Nawet jeśli założymy że miejsce ziemi względem środka wszechświata nie ulega zmianie (co i tak jest prawdopodobnie błędne) to i tak zmieni się jej odległości względem jego krańca. Co nam po przeniesieniu w przeszłość, jeśli wylądujemy w próżni (jak nie gorzej). Co prawda wizja okrążania ziemi przez 50 lat z prędkością światła i możliwość zobaczenia własnych wnuków w wieku poważniejszym od nas jest kusząca to jednak ilość trudności do pokonania jest przerażająca i wystarczy chwilę pomyśleć by uświadomić sobie że nie o wszystkich nawet, sobie zdajemy sprawę. Ale to już jest temat bardzo odległej przyszłości. My czy nasze dzieci, nie mamy nawet najmniejszej szansy tego doczekać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co do pana Michio Kaku to bardzo podobała mi się jego książka "Fizyka rzeczy niemożliwych". Niestety była pożyczona od kolegi, i nie przeczytałem całej, a teraz chyba jest trudno dostępna w sprzedaży, ale była zgrabnie napisana. Zatem jak wiemy teleportacja czy podróże w czasie z punktu obecnej wiedzy z dziedziny fizyki są możliwe - teraz tylko czekać na jej rozwój :)

A trochę bardziej w temacie - transhumanizm to ciekawa rzecz i wydaje się być pewnikiem, że będzie się rozwijać. Wspomniane augmented reality czy inne bioniczne kończyny i dodatki pewnie się pojawią, ale ciężko powiedzieć obecnie na jaką skalę. Może będziemy upgrade''ować całe ciało i zmieniać kończyny, a może tylko implanty w mózgu, poprawiające percepcje, stałe połączenie z internetem/następcą internetu/łączami/infopłaszczyznami/jak zwał, tak zwał. Podoba mi się fakt, iż w polskiej literaturze temat transhumanizmu porusza często Jacek Dukaj - oszczędnie pojawia się to w "Lodzie", który przeczytałem, a na półce czekają już "Czarne Oceany", gdzie transhumanizm jest głównym tematem. Ponoć jest temat ten jest mocno podkreślony w zbiorze opowiadań "Król Bólu" (również czeka na półce :)).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obecnie naukowcy nie tyle próbują stworzyć tunele czasoprzestrzenne co przede wszystkim potwierdzić ich istnienie w naturze. Mamy ten sam przypadek jak z czarnymi dziurami w latach 30 i 40 - prawa fizyki mówią że mogą istnieć ale jeszcze ich nie zaobserwowaliśmy.

http://www.centauri-dreams.org/?p=486 - tu znajdziecie interesujący artykuł o poszukiwaniu tuneli
http://www.centauri-dreams.org/?p=168 - zaś tu o tym jak je zaobserwować
http://www.centauri-dreams.org/?p=561 - tu z kolei o ich tworzeniu

Zasadniczy problem polega na tym że mogą one być w skali nano, czyli praktycznie nie możliwe do zaobserwowania. Wtedy też naukowcy będą musieli wymyślić nie tyle co jak je stworzyć a jak je powiększyć. Ważnym problemem też jest ich stabilność, obecna teoria mówi że tunele skolapsują jeśli wejdą w kontakt z materią. Można jednak do ich stabilizacji użyć egzotycznej materii zwanej negatywną materią - problem w tym że o ile prawa fizyki pozwalają istnieć czemuś takiemu to jednak nigdzie czegoś takiego jak dotąd nie zaobserwowaliśmy.

Jeśli są wśród nas osoby bardziej zaznajomione z fizyką to tu znajdziecie dwa ciekawe artykuły naukowe na ten temat:
http://www.orionsarm.com/fm_store/TraversableLorenzianWormholes-Overview.pdf - o zdatnych do podróży tunelach czasoprzestrzennych.
http://arxiv.org/PS_cache/gr-qc/pdf/0406/0406080v1.pdf - o tworzeniu "podróżowalnych" tuneli czasoprzestrzennych z czarnych dziur.

Ja osobiście zrozumiałem może z 1/10 tych tekstów. Niestety jestem humanistą. ;P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2011 o 23:40, Outlander-pro napisał:

Co do pana Michio Kaku to bardzo podobała mi się jego książka "Fizyka rzeczy niemożliwych".


W takim razie polecam też jego serial popularnonaukowy pod tym samym tytułem (oryginalnym) "Physics of the Impossible". :)

Dnia 25.08.2011 o 23:40, Outlander-pro napisał:

a teraz chyba jest trudno
dostępna w sprzedaży,


Przez jakiś czas tak było, ale bodajże w poprzednim roku był dodruk wszystkich pozycji pana Kaku więc dostaniesz ją bez problemu. :)

Dnia 25.08.2011 o 23:40, Outlander-pro napisał:

Zatem jak wiemy teleportacja czy podróże
w czasie z punktu obecnej wiedzy z dziedziny fizyki są możliwe - teraz tylko czekać na
jej rozwój :)


Lub odkryjemy jakieś prawo fizyki które stwierdzi że jednak nie są możliwe (tzn. podróże w czasie, bo z teleportacją to już teraz sobie radzimy).

Dnia 25.08.2011 o 23:40, Outlander-pro napisał:

Wspomniane augmented reality czy inne bioniczne kończyny i dodatki
pewnie się pojawią, ale ciężko powiedzieć obecnie na jaką skalę.


Raczej sporą bo to łatwe do osiągnięcia rzeczy (w porównaniu do wielu innych obecnie badanych technologii) i właściwie już powoli wchodzące do naszego życia. Przykłady dotyczące AR jak i bionicznych kończyn podawałem na poprzedniej stronie. Na tych technologiach można sporo zarobić w wiele różnych sposobów. AR w formie że tak powiem, niemowlęcej, ma już większość smartfonów.

Dnia 25.08.2011 o 23:40, Outlander-pro napisał:

Ponoć jest temat
ten jest mocno podkreślony w zbiorze opowiadań "Król Bólu" (również czeka na półce :)).


Owszem jest. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ktoś może mi wytłumaczyć o co tutaj w praktyce chodzi? Wikipedia jest dość... lakoniczna w tym temacie ( albo nie chce mi się wszystkiego czytać :p )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.08.2011 o 00:00, Sigu napisał:

( albo nie chce mi się wszystkiego czytać :p )


Przeczytaj mój post otwierający temat, tam z grubsza wyjaśniam o co chodzi. A jeśli cię to głębiej zainteresuje to rzuciłem też kilka przydatnych linków. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.08.2011 o 00:00, Sigu napisał:

Ktoś może mi wytłumaczyć o co tutaj w praktyce chodzi? Wikipedia jest dość... lakoniczna
w tym temacie ( albo nie chce mi się wszystkiego czytać :p )


Pierwszy post się kłania.

@Nagaroth
>W takim razie polecam też jego serial popularnonaukowy pod tym samym tytułem (oryginalnym) "Physics of the Impossible". :)

Dzięki, nie wiedziałem, że istnieje :)

>Przez jakiś czas tak było, ale bodajże w poprzednim roku był dodruk wszystkich pozycji pana Kaku więc dostaniesz ją bez problemu. :)

W takim razie muszę sprawdzić, bo patrzyłem z pół roku temu i większość jego pozycji była niedostępna. Ale skoro zrobili dodruk to muszę się zaopatrzyć :)

>Lub odkryjemy jakieś prawo fizyki które stwierdzi że jednak nie są możliwe (tzn. podróże w czasie, bo z >teleportacją to już teraz sobie radzimy).
Co prawda, to prawda - a nuż odkryjemy jakieś nowe prawa fizyki, albo stare okażą się niepoprawne? Co do podróżowania w czasie, to jeśli się nie mylę, Kaku pisał, że na pewno jest możliwa podróż w przyszłość. Wystarczy odpowiednio szybki statek kosmiczny, był tam jeszcze jakiś związek z grawitacją i tym, że w różnych miejscach, czas płynie z różną prędkością. Niestety, nie jestem kompetentny by się w tych sprawach wypowiadać - kiedyś temat mnie mocno interesował i sporo o tym czytałem, ale obecnie nic nie pamiętam, zatem nie chcę się wypowiadać i byki popełniać :) Ale na pewno było o tym, że w przyszłość możemy się udać - wykorzystuje ten fakt nawet Dan Simmons w cyklu "Hyperiona" (obecnie czytam :)), gdzie podróże międzygwiezdne są możliwe, ale okupione są tzw. "długiem czasowym". Sama podróż może trwać np. 3 miesiące, ale w międzyczasie w świecie mijają np. 2 lata. W ogóle jest to ciekawe zjawisko, że czas może płynąć z różną prędkością! :)

>Raczej sporą bo to łatwe do osiągnięcia rzeczy
Można zgadywać, czytając różne powieści SF - różne są wizje :)

W ogóle masz ode mnie plusa za założenie takiego tematu - dobrze, że się rozwija! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat, ale wszystko to rozbija się tak naprawdę nie o pytanie czy takiej lub innej rzeczy da się dokonać z technicznego punktu widzenia, ale raczej o to czy powinno się to robić. Pojawiła się tu już postać wielkiego wizjonera pchnięcia znajomości ludzkich możliwości naprzód - Mengele. Wraz z nim i jego kolegami pojawia się też widmo tworzenia ubermenscha - bo niestety tym w rzeczywistości jest transhumanizm. A może ktoś z was wierzy naiwnie w to, że takie coś zostanie wykorzystane do nieodpłatnego i szczytnego celu leczenia chorób?

Pytanie właściwe, zadawane tez w grach (przodują imho Fallout, Planescape: Torment i Deus Ex) to kwestia tego jaka jest i co może zmienić naturę człowieka. Wniosek niestety jest prosty i bardzo oczywisty - ludzie każde odkrycie będą starali się przerobić w taki sposób, by wygenerować swój zysk i upadek oponentów. Szczególnie dotyczy to naszych czasów. Na przełomie XIX i XX wieku można było spokojnie badać promieniowanie X we własnym zakresie bez mieszania w to ''racji stanu'', o tyle teraz analogiczne badania podlegają państwowym lub korporacyjnym klauzulom tajności. uczynienie odkryć globalnie dostępnymi wcale nie poprawia sytuacji, bo wtedy wszyscy rzucą się do wyścigu o ich upodlenie przez wykorzystanie do własnych egoistycznych celów.

Transhumanizm jest interesująca ideą, dającą wiele ciekawych pomysłów na rozwój człowieka. To samo dotyczy komunizmu, demokracji, kapitalizmu, miłości, równości i wielu innych czysto teoretycznych zagadnień, które w starciu z kwintesencja ludzkiej próżności i amoralności walą się w gruzy stając się przyczyną cierpień.

Dodajmy do tego fakt tzw. naturalnego porządku. Są powody dla których ludzie jako organizmy nie posiadają skrzydeł - doklejanie ich sobie na siłę i udawanie ptaka to już nie postęp, ale rzucenie wyzwania czemuś z czym lepiej nie igrać (a wielokrotnie udowadnialiśmy jako cywilizacja, że sobie z takimi sytuacjami radzić nie potrafimy).

W przekonaniu o tym, że takich sensacyjnych dróg postępu człowiek powinien się wystrzegać przekonuje mnie dodatkowo to co piszą tutaj Nagaroth i Growin w kontekście eksperymentów na ludziach i granicy życia oraz śmierci. Stajecie panowie wobec tajemnicy, wobec czegoś niezrozumiałego i nieogarnionego ludzkim umysłem, co kryje się w śmierci człowieka. Nie wiem ile razy zdarzyło wam się walczyć bezpośrednio o kolejnych kilka godzin ludzkiego życia, ile razy dawaliście lub odbieraliście nadzieję rodzinie bądź samemu zainteresowanemu, ile razy w czasie takich działań prześladowało was poczucie bezsensu, ile razy poczucie zwycięstwa, a ile razy totalnej porażki. To dla mnie nie stało się łatwiejsze z biegiem lat i kolejnych numerów na tej liście. Bardziej codzienne, łatwiejsze do ukrycia, bardziej zwyczajnie - tak, ale nie łatwiejsze, nie bardziej zrozumiałe. I dobrze. Wobec śmierci trzeba czuć respekt i pokorę - wobec ograniczeń ludzkich możliwości też. Wedle starego porzekadła - wyżej niż masz tyłek nie podskoczysz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować