Zaloguj się, aby obserwować  
Olamagato

Stało się. Grę z grafiką Crysisa 2 może zrobić nawet gimnazjalista

24 postów w tym temacie

Firma Crytek właśnie udostępniła darmowy SDK z silnikiem Cry Engine 3.
Na Cry Engine 3 oparta jest gra Crysis 2.
Jeżeli ktoś chce się zmierzyć z robieniem gier na peceta z jakością obrazu lepszą od konsoli, to właśnie można pobrać te jedyne 659 MB zawierające cały silnik i potrzebne narzędzia:
http://www.crydev.net/

W przypadku komercyjnego wykorzystania gry zrobionej z użyciem tego silnika studio pobierze (jak deklaruje) 20% zysków z gotowego produktu.

Jakieś dwa lata temu sądziłem, że moment taki nastąpi za jakąś dekadę. A tu niespodzianka. Dzisiaj naprawdę dobra grafika przestała być problemem i nikt nie musi wymyślać koła od początku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2011 o 19:26, Olamagato napisał:

Firma Crytek właśnie udostępniła darmowy SDK z silnikiem Cry Engine 2.
Jeżeli ktoś chce się zmierzyć z robieniem gier na peceta z jakością obrazu lepszą od
konsoli, to właśnie można pobrać te jedyne 659 MB zawierające cały silnik i potrzebne
narzędzia:
http://www.crydev.net/


Mały błąd. To CE3, a nie 2. Pierwszy CryEngine był w Far Cry''u, drugi w pierwszym Crysisie, a trzeci w Crysis 2.

Po drugie, temat powinien nazywać się jakoś bardziej adekwatnie do tego co zawiera. Gdy zobaczyłem jego nazwę, to zupełnie nie wiedziałem o co chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2011 o 19:54, lis_23 napisał:

W tytule newsa pisze o " Crysis 2 " a on jest na Cry Engine 3,a nie 2 ;)

No bo pisząc posta wcisnąłem nie ten numerek. Chodzi oczywiście o darmowe wykorzystanie Cry Engine 3.
Poprawiłem posta. Nazwa tematu jest właściwa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co ściągam, bo i tak się nie znam, ale popatrzę sobie ;) Liczę na wysyp jakiś interesujących, nietypowych produkcji. Niech ktoś zrobi w końcu grę z dinozaurami na miarę Tresspassera!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../

Nie no, z tym gimnazjalistą to bym nie przesadzał, nie chce mi się wierzyć żeby SDK Crysisa był aż tak prosty, jakiś język skryptowy itd w końcu tam wbudowany pewnie jest i z marszu się tego nie wykorzysta ^_^

Ale przyznam, sam też nie spodziewałem się opublikowania tak skomplikowanego engine''u. Bo, co by nie mówić, to jest dosłownie spełnienie marzeń dla moderów - dostać takie cudeńko za darmo ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niech ktoś zrobi Fallout''a na ty silniku, prooosszzeee. Zdzierżę każde wymagania :P
Ciekawe czy silnik pozwala na robienie tylko gier FPSopodobych. Chętnie bym zobaczył konwersję takiego BG albo SoaSE :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2011 o 20:43, malaczek1 napisał:

Edytor ma takie same jak gra?

Z oficjalnej strony który Olamagato podał w pierwszym poście:
System Requirements [Developer]
• Supported operating Systems: XP, Vista, Windows 7 (with Windows 7 recommended)
• CPU: Intel Core 2 Duo 2GHz, AMD Athlon 64 X2 2GHz or better
• Memory: GB RAM (4 GB recommended)
• Video Card : nVidia 8800GT 512MB RAM, ATI 3850HD 512MB RAM or better

System Requirements [End User]
End Users who only use the game launcher without Sandbox have lower system requirements.
• Supported operating Systems: Windows XP SP2, Windows Vista SP1 or SP2, Windows 7
• CPU: 32-bit or 64-bit processor (a multi-core processor is strongly recommended)
• Memory: 1 GB RAM (2 GB recommended)
• Video Card: ShaderModel 3 capable graphics card (for example an NVidia 6 series card)

Edytor ma wyższe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2011 o 20:39, ziptofaf napisał:

Nie no, z tym gimnazjalistą to bym nie przesadzał

Ale za to jak ładnie brzmi... :)

Dnia 24.08.2011 o 20:39, ziptofaf napisał:

nie chce mi się wierzyć żeby SDK Crysisa był aż tak prosty

Oczywiście, że nie jest. Tym bardziej, że nie ma tam ani odrobiny kodów źródłowych (są tylko nagłówki dla bibliotek w C++).

Dnia 24.08.2011 o 20:39, ziptofaf napisał:

jakiś język skryptowy itd w końcu tam wbudowany pewnie jest i z marszu się tego nie wykorzysta ^_^

Zanim ktoś dojedzie do poziomu skryptów, to najpierw lekko osiwieje. To mnóstwo informacji do przetrawienia.

Dnia 24.08.2011 o 20:39, ziptofaf napisał:

Bo, co by nie mówić, to jest dosłownie spełnienie marzeń dla moderów - dostać takie cudeńko
za darmo ;)

Nie przesadzajmy. Może to uprościć głębokie modowanie niektórych gier na CE3, ale to raczej byłaby poboczna sprawa. Z tego co pamiętam Crytek wypuścił pierwszy engine i oczekiwał na kupowanie go i używanie przez developerów. Nie udało się, więc sami zrobili pierwszą grę. Potem pojawiło się kilka innych, ale oszałamiającego sukcesu jaki jest opisywany w różnych newsach, to ja nie widzę. Sprzedaż engine''u okazała się raczej porażką. Skoro tak, to firma najwyraźniej zwróciła się nie do starych wyjadaczy, ale do potencjalnie nowych twórców gier, którzy na tym silniku mogą stworzyć całe setki badziewia, ale też może kilka nowych unikatów, które w grach mogą zmienić epokę. Nie tyle w kwestii grafiki, bo tu w ciągu najbliższych lat rewolucji raczej wielkiej nie będzie, ale w pomysłach na gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.09.2011 o 20:26, Piterixos napisał:

Rozumie, że wcześniej aby móc stworzyć grę na tym silniku musiałbym zapłacić kupę szmalu
no nie?


Było trzeba wykupić silnik od firmy za określoną przez nich sumę. A to w sumie jest dobre zagranie z ich strony. Jeśli ktoś stworzy grę na ich silniku to zarobią dużo więcej kasy :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.09.2011 o 20:26, Piterixos napisał:

Rozumiem, że wcześniej aby móc stworzyć grę na tym silniku musiałbym zapłacić kupę szmalu
no nie?

Dokładnie. Teraz jeżeli zrobisz grę i nic na niej nie będziesz zarabiał (np.freeware, dla znajomych itp.), to również nic nie musisz Crytekowi zapłacić. Zapłacisz 1/5 tego co sam zarobisz. W sumie dość uczciwe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowo zapłacisz dopiero wtedy gdy już będziesz wiedział że wszystko poszło tak jak chciałeś, i prawdopodobnie będą chętni na kupno. A wcześniej najpierw trzeba by było zapłacić (za licencję) a potem liczyć na to że uda się zrobić coś, co da się sprzedać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Heh, i może to jest odpowiedź na pytanie czemu do tej poru tylko Crysis korzystał z tego silnika. Chyba sobie dużo żądali za jego nabycie :)

Mimo wszystko te 20% to też może być całkiem sporo od ogólnej sprzedaży gry. Nie chcę być złowieszczym, ale jakoś nie sądzę by za parę lat dzięki temu powstał wysyp gier na tym silniku. Pożyjemy, zobaczymy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A to jeszcze jedno pytanie. Czy mając ten silnik do dyspozycji, oraz mając naprawdę ogromne ilości wolnego czasu, oraz ogromne umiejętności, naprawdę bym sobie mógł własnoręcznie stworzyć Crysisa jedynkę od podstaw?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2011 o 16:31, Piterixos napisał:

A to jeszcze jedno pytanie. Czy mając ten silnik do dyspozycji, oraz mając naprawdę ogromne
ilości wolnego czasu, oraz ogromne umiejętności, naprawdę bym sobie mógł własnoręcznie
stworzyć Crysisa jedynkę od podstaw?


W sumie, to dlaczego nie? Nawet możesz od podstaw Crysisa 2 zrobić. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.09.2011 o 16:38, DoMiNo1992 napisał:

> A to jeszcze jedno pytanie. Czy mając ten silnik do dyspozycji, oraz mając naprawdę
ogromne
> ilości wolnego czasu, oraz ogromne umiejętności, naprawdę bym sobie mógł własnoręcznie

> stworzyć Crysisa jedynkę od podstaw?

W sumie, to dlaczego nie? Nawet możesz od podstaw Crysisa 2 zrobić. :)


No więc gdyby znalazł się jakiś zapaleniec, to mógłby zarobić niezłą kasę nic nie wydając o.O

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować