• 0
Zaloguj się, aby obserwować  
fifomaniak

Nowy dysk twardy - komputer nie wykrywa

Pytanie

Kupiłem do swojego starocia nowy dysk twardy WD Caviar Blue 500 GB Sata II. Z tego co wyczytałem SATA są kompatybilne wstecz, mój gruchot ma SATA I, więc powinno chodzić.
No to poszedłem dzisiaj do sklepu odebrać dysk, kupiłem kabel, zadowolony, podłączam, no i lipa - dysku nie widać.
Moja stareńka mobo to MSI K8T Neo-V V2.0. Bios jest zaktualizowany, stery do chipsetu też, zaktualizowałem stery do kontrolera VIA SATA RAID.
W biosie mam opcje co do trybu SATA - IDE i RAID. Domyślnie była RAID - wczytywanie windowsa przycina się w pewnym momencie i trwa dłuższą chwilę. Jak przestawię na RAID, tak samo długo się wczytuje, tylko jeszcze przy bootowaniu bios szuka dysków IDE (zakładam, że to emulacja) i też przycina się tak jak windows przy wczytywaniu.
Szukałem, szukałem w googlach i nie znalazłem nic, co by mi pomogło. Znalazłem takie cuś - http://wdc.custhelp.com/app/answers/detail/search/1/a_id/1400#jumper - no to jako, że mam SATA I, wziąłem zworkę, spiąłem piny 5 i 6 wedle rysunku (co prawda nie mam molexa obok, no ale liczyłem od prawej, więc chyba dobrze), ale kompletnie nic to nie dało.
Jeszcze jeden objaw, jaki komp wypluwa, to wyświetla problem właśnie ze sterownikiem via sata raid controller w menedżerze urządzeń.
Niezbyt mam warunki, żeby przetestować dysk w jakimś innym urządzeniu - mam jedynego peceta w domu, no ale wydaje mi się, że powinny działać. Dysk na pewno dostaje prąd i jakoś tam pracuje, bo coś się nagrzewa.
Aha, byłbym zapomniał - mam XP z SP3.
Nie będę tam systemu stawiał, to ma być dysk na inne rzeczy, bo aktualny mam tak zapchany, że żeby coś zainstalować, musze usunąć inną rzecz i średnio mi się to widzi.

Ma ktoś jakiś pomysł, co zrobić, żeby ten dysk działał?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

  • 0

A czy kompatybilne wstecz nie oznacza czasem, że płyta główna obsługująca Sata 2 obsługuje też sata 1? Bo może ci się pomyliło, że płyta główna z sata 1 obsługuje też sata 2.

Jak bredzę 3 po trzy to niech mnie ktoś poprawi bez nerwów.

EDIT: Coś wyczytałem, że chyba trza poprzestawiać jakieś zworki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 12.09.2011 o 21:42, lord0 napisał:

podstawowe pytanie, czy BIOS widzi dysk ?


No jak przerzuce go na tryb IDE to i dam wykrywanie, to mieli mieli z 2 minuty i nic z tego w koncu nie wynika, także generalnie nie wykrywa go.

@ribik - to jak to jest z tą kompatybilnością wsteczną sATA? Coś źle zrozumiałem?

@Piterixos - napisałem, że spiąłem piny 5 i 6 zworką według rysunku i brak efektu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Kompatybilność jest owsem, tak jak myślałeś czyli w obie strony.
SATA II działają na mobo z SATA I ze zmniejszoną prędkością dla starego w tym wypadku standardu.
Podobni na SATA II wejdzie dysk z SATA I i tez zadziała z odpowiednio mniejsza prędkością.
Czasami potrzeba do tego zworki zapiętej właśnie na piny 5-6.
Czasami - owa kompatybilność w przypadku zbyt starych płyt nie zadziała choć byś się głowił, przestawiał tryb z RAID na IDE lub na AHCI.
Czasem może pomóc upgrade biosu od mobo, aczkolwiek gwarancji że SATA I obsłuży dysk SATA II nigdy 100% nie ma [kontroler może odmówić współpracy i dupa zbita]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Czyli po prostu moja mobo nie ogarnie tego dysku i tyle. Bo tak jak mówiłem, spiąłem piny 5-6 i różnicy nie było żadnej, dalej nic nie wykrywał.
No bo innej opcji nie mam, bios wgrany najnowszy mozliwy, sterowniki od czipsetu też.
Czyli dysk poczeka sobie do wymiany płyty głównej :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0

Yup na to wygląda.
Bo ja nie mam pomysłów, zwyczajnie kontroler odmawia współpracy i tu nic nie przeskoczy [zwyczajnie - tak bywa, rzadko ale jednak]

Aczkolwiek nie ma tragedii - dobre mobo dostaniesz teraz za całkiem rozsądne pieniądze, więc czeka cie jedynie jeszcze jeden dosyć umiarkowany wydatek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 0
Dnia 13.09.2011 o 15:16, Pietro87 napisał:

Yup na to wygląda.
Bo ja nie mam pomysłów, zwyczajnie kontroler odmawia współpracy i tu nic nie przeskoczy
[zwyczajnie - tak bywa, rzadko ale jednak]

Aczkolwiek nie ma tragedii - dobre mobo dostaniesz teraz za całkiem rozsądne pieniądze,
więc czeka cie jedynie jeszcze jeden dosyć umiarkowany wydatek.


Mój kontroler SATA to VIA sata raid VT8237, jeśli to coś zmienia.
No tak, tylko że kupno mobo to także kupno nowego proca, ramu, grafy, a co za tym idzie zasilacza. Więc generalnie cały komp do wymiany. I tak niedługo trzeba będzie zrobić...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować