Bezi_113

Wiedźmin 3 - temat ogólny

6125 postów w tym temacie

Dnia 30.10.2015 o 17:25, ZubenPL napisał:

> > > Ja osobiście zawsze zaczynam od wyłączenia wszelkiego rodzaju efektów
świetlnych
>
> > (ambient
> > > occlusion)
> > Co jest takiego ohydnego w reistycznym cieniowaniu obiektów?
> Nie rozumiem pytania. Mówiłem o efektach świetlnych.
>
Ambient occlusion to właśnie efekt zapewniający realistyczne cieniowanie obiektów.

Co mogę powiedzieć... do tej pory przy włączonym efekcie każda gra było za bardzo rozmyta (nawet jak blur i bloom był wyłączony) a przez to niewyraźna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.10.2015 o 19:14, Madoc napisał:

Wiedźmin zamiótł na Złotym Dżojstiku i zgarnął w sumie 4 nagrody (w tym GOTY) + nagroda
dla CDPR dla najlepszego studia.


Taki dumny!!! :D Brawo dla polskiego studia! Szkoda, że tylko Polacy tak naprawdę czują w 100% klimat gry w tym polski język. Jeszcze raz brawo, ale zdziwiłbym się mocno jakby nie zostali tam uhonorowani.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady, myślę że nasi słowiańscy bracia zza południowych i wschodnich granic też się czują jak w domu. Pewnie ominęła ich część nawiązań i żartów przygotowanych po polsku, ale może ich rodzimi tłumacze to nadrobili.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.10.2015 o 20:47, Madoc napisał:

ale może ich rodzimi tłumacze to nadrobili.

Nie nadrobili. A przynajmniej nie ci angielscy. Niektóre kwestie sa po prostu pominięte, dialogi są krótsze. :P Porównywałem obie wersje i niestety - mimo, że dla nich to wciąż masa genialnej fabuły wydaje mi się, że my dostaliśmy jakieś 10% więcej dialogów + oczywiście nawiązania do kultury. Co do innych słowiańskich wersji jest już lepiej, aczkolwiek nawiązania do literatury już też wypadają słabiej. Dla nich niestety wieś Bronovitz to tylko wieś Bronovitz. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nagroda jak najbardziej zasłużona. Ciekawi mnie teraz kwestia rywalizacji naszej rodzimej produkcji z Fallout 4. Nie ukrywam, że ten drugi tytuł też ma szczególne miejsce w moim sercu jednak bardziej ze względu na dwie pierwsze części niż za dokonania Bethesdy, które były jedynie poprawne.
Jak dla mnie to właśnie seria Wiedźmin jest duchowym spadkobiercą wielkich cRPG-owych tytułów końca lat 90-ych i pierwszej dekady XXI wieku. Niestety w tej branży liczy się bardziej marketingowa papka niż rzeczowe argumenty i artystyczna wartość finalnego produktu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.10.2015 o 21:30, Madoc napisał:

Trochę szkoda, ale najwyraźniej nie traci jakoś dużo, skoro wygrał właśnie Złote Dżojstiki.

Po prostu oni nie mają pojęcia, że z tej gry można wyciągnąć jeszcze więcej. ;) Cóż, propsy dla nas. :D

Dnia 30.10.2015 o 21:30, Madoc napisał:

Ciekawi mnie teraz kwestia rywalizacji naszej rodzimej produkcji z Fallout 4.

Nie wiem czy będzie taka rywalizacja. Złote joysticki są za czwarty kwartał jednego roku i 3 kolejne roku następnego. A więc Fallout 4 będzie już w kategorii na następny rok. :P

Chyba, że chodzi ci o rywalizację "pozakonkursową", tzn. czy Fallout zdobędzie większe noty niż Wiedźmin.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 30.10.2015 o 23:58, Rick napisał:

Nie wiem czy będzie taka rywalizacja. Złote joysticki są za czwarty kwartał jednego roku
i 3 kolejne roku następnego. A więc Fallout 4 będzie już w kategorii na następny rok.
:P

Chyba, że chodzi ci o rywalizację "pozakonkursową", tzn. czy Fallout zdobędzie większe
noty niż Wiedźmin.


Są jeszcze przecież nagrody od krytyków "The Game Awards" rozdawane pod koniec roku i to one tak naprawdę są wyznacznikiem tego, której grze należy się tytuł GOTY. Tak więc na pewno wywiąże się między tymi grami walka tym bardziej zacięta, że obydwa tytuły są RPGami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.10.2015 o 00:39, EylembertTigg napisał:

Są jeszcze przecież nagrody od krytyków "The Game Awards" rozdawane pod koniec roku
i to one tak naprawdę są wyznacznikiem tego, której grze należy się tytuł GOTY. Tak więc
na pewno wywiąże się między tymi grami walka tym bardziej zacięta, że obydwa tytuły są
RPGami.


Czy ja o czymś nie wiem? Nowy Fallout już jest na rynku? :D
Nie wiadomo nawet czy to w ogóle będzie gra poprawna, a tym bardziej tak wybitna jak Wiedźmin :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.10.2015 o 01:20, pawbuk napisał:

Czy ja o czymś nie wiem? Nowy Fallout już jest na rynku? :D
Nie wiadomo nawet czy to w ogóle będzie gra poprawna, a tym bardziej tak wybitna jak
Wiedźmin :D

Miałbyś 100% GDYBY Bethesda była mało znanym studiem z niewielkim dorobkiem, tymczasem po niewielkim spadku formy przy okazji Obliviona, z tytułu na tytuł robią oni coraz lepsze gry ;) Dodatkowo w USA i Europie Zachodniej hajp na Fallouta4 jest niesamowity, a premiera już jest tuż, tuż ( niecałe 2 tygodnie ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak, też jestem zdania, że Fallout moze odebrać Wiedźminowi status GOTY niekoniecznie będąc przy tym grą wybitną. :P Skyrim też nie jest dla mnie grą wybitną. Owszem świat, niektóre zadania i wolność w robieniu co się chce są na bardzo wysokim poziomie, ale np. taka główna oś fabularna jest miałka. :P W Skyrima się zagrywałem, ale przy Wiedźminie bawiłem się zdecydowanie lepiej.

Anyway, zmierzam do tego, że na Fallouta jest taki hype, że ludzie niekoniecznie będą podchodzili do niego z pewną dozą obiektywizmu. A biorąc pod uwagę, że wiedźmin jest dla wielu nową marką, a redzi nowym studiem możliwe jest wiedźmin ostatecznie przegra z Bethesdą "bo tak". :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak więc

Dnia 31.10.2015 o 00:39, EylembertTigg napisał:

na pewno wywiąże się między tymi grami walka tym bardziej zacięta, że obydwa tytuły są
RPGami.


Nazywanie Wiedźmina 3 grą RPG jest trochę na wyrost, a bardziej action-RPG z większym naciskiem na pierwszy człon. Dodatkowo porównanie F4 do W3 pod względem mechaniki RPG nijak ma się do różnic między tymi grami. Możliwość poprowadzenia postaci w Falloutach i Wiedźminach to niebo a Ziemia. Przy Falloucie rozwój postaci po prostu przytłacza ten z Dzikiego Gonu, czy serii Wiedźmin w ogóle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.10.2015 o 12:53, TigerXP napisał:

No i co z tego rozwoju jak gry od bethesdy sa tak bezplciowe, ze w to sie nie da grac.
Gry wydmuszki, ot co.

Nie komentowałem tego, w jaki sposób te gry utrzymują klimat czy fabułę(choć szczerze to o bezpłciowość produkcji śmiało posądziłbym BioWare choćby za DA:I) tylko ile jest RPG w RPG a Wiedźmin 3 ma ten system po prostu mniej rozbudowany(co broń Boże nie jest wadą)
W sumie to może i masz trochę racji, ale zarówno Fallout 3 i NV oraz pomimo że bezpłciowe, miażdżyły klimatem i na większość rzeczy nie zwracałem nawet większej uwagi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.10.2015 o 13:46, Snafu napisał:

W sumie to może i masz trochę racji, ale zarówno Fallout 3 i NV oraz pomimo że bezpłciowe,
miażdżyły klimatem i na większość rzeczy nie zwracałem nawet większej uwagi.


W trójke gralem i mnie nie porwala, ale ze to nie moje klimaty to sie nie wypowiadam. A NV robiło akurat Obsidian gwoli scislosci.
A jesli chodzi o elementy RPG w RPG to faktycznie w wiesku caly rozwój postaci byl troszke nieprzemyslany moim zdaniem. Co nie zmienia faktu ze wole wspaniala historie i barwnych bohaterów ze spieprzonym rozwojem postaci, niz swietny rozwoj postaci i wspanialy ale jednak pusty swiat.
Moze dlatego tez zagrywalem sie w gothici, gdzie nie ma sie co oszukiwac rozwój postaci tez byl raczej sredni (choc moim zdaniem i tak lepszy od wieskowego).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Owszem, za NV odpowiada Obsidian, co nie zmienia faktu że to kolejna gra z serii. Która podobnie jak Trójka miała potężny wręcz klimat.
Co do Wiedźmina, mi tam nawet taki rozwój postaci odpowiada, nie przepadam za klasycznymi rozwiązaniami, wolę się skupiać na fabule, klimacie czy innych duperelach aniżeli na tym, jak rozłożyć punkty. Dlatego błędem jest stawianie Wiedźmina na jednej półce z grami pokroju Fallout, gdzie aspekt rozwoju postaci jest jednak dużo bardziej rozbudowany ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.10.2015 o 11:35, Snafu napisał:

Nazywanie Wiedźmina 3 grą RPG jest trochę na wyrost, a bardziej action-RPG z większym
naciskiem na pierwszy człon. Dodatkowo porównanie F4 do W3 pod względem mechaniki RPG
nijak ma się do różnic między tymi grami. Możliwość poprowadzenia postaci w Falloutach
i Wiedźminach to niebo a Ziemia. Przy Falloucie rozwój postaci po prostu przytłacza ten
z Dzikiego Gonu, czy serii Wiedźmin w ogóle.


Będąc tak drobiazgowym co do typologi tych obydwu gier, to trzeba stwierdzić, że grom od Bethesdy bliżej do typowego sandboxa niż rasowego cRPG, a porównanie Fallouta2 do Falouta3 wypada bardzo blado dla tego ostatniego. Biorąc pod uwagę aspekty, które najbardziej się liczą w gatunku cRPG, tam właśnie Bethesda ma największe problemy. Trzeba pamiętać, że rozwój postaci to nie jest najważniejszy rzecz dla tego gatunku gier, gdyż w niektórych Hack ''n'' Slash ta mechanika bywa znacznie bardziej rozwinięta niż to bywa u Bethesdy. Natomiast w niektórych już klasycznych cRPG-ach ta mechanika bywała na szczątkowym poziomie, np. KotORy.
Biorąc pod uwagę także klimat, moim zdanie gry od Bethesdy są mocno przeszacowane, bo znowu porównanie F1 i 2 do F3, działa mocno na niekorzyść tego ostatniego. Natomiast, pod tym względem, porównanie Skyrima do Wiedźmina 1 i 2, wypada na korzyść tych dwóch ostatnich tytułów. Kiedy natomiast porównamy W3 i Skyrima, wtedy Bethesda już zupełnie nie ma szans. Ich światy są puste, kartonowe i po prostu mało wiarygodne. Zbudowane bez elementarnej wiedzy inżynieryjnej, architektonicznej, bez zmysłu artystycznego. Klimat, owszem, pojawia się, ale po zastosowaniu tony modów. Jak ktoś mądrze nazwał kiedyś ich gry, jest to po prostu symulator manekina.
Niewątpliwie zgodzić się jednak muszę, że gry od Bethesdy maja jedną zasadniczą i fundamentalna przewagę nad tytułami od CDP RED, a jest to widok FPP, który to znacznie zwiększa imersje gracza.
Mógłbym jeszcze poruszyć wątek fabuły i zadań, jednak nie chcę się tutaj bardziej znęcać nad Bethesdą ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

To nie jest drobiazgowość, tylko prawda. Wiedźmin 3 nie jest typową grą RPG, dlatego napisałem, że stawianie jej na równi z Falloutem jest nie na miejscu. Dla mnie ten element w Dzikim Gonie jest świetny, ale fajni typowych RPGów znajdą tutaj mniej rzeczy związanych z mechaniką gier RPG niż przy Falloucie. Stosunek Fallouta 3 czy NV do wcześniejszych części pominę, bo przy pierwszych Falloutach spędziłem bardzo mało czasu. No i właśnie, nikt tutaj Fallouta 3 do dwójki czy jedynki nie porównywał :P Mnie klimat w trzeciej części Fallouta się bardzo podobał, więc to raczej kwestia gustu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.10.2015 o 15:55, Snafu napisał:

To nie jest drobiazgowość, tylko prawda. Wiedźmin 3 nie jest typową grą RPG, dlatego
napisałem, że stawianie jej na równi z Falloutem jest nie na miejscu.

A ja napisałem, że jeśli jesteśmy tak dokładni co do gatunkowości Wiedźmina, to powinniśmy być tak samo dokładni co do Fallouta3 i NV, a jeśli tak to im także daleko to prawdziwego, jak piszesz "klasycznego" cRPG, przy czym za takiego trzeba uważać Fallouta 1 i 2. Nie rozumiem, dlaczego takiego porównania mamy tutaj nie stosować, przecież potrzebny jest jakiś wyznacznik RPG-owości, jakiś niedościgniony wzór, za który można tutaj uznać dwa pierwsze Fallouty. Tak więc tak jak wspomniałem wcześniej, Fallout3 jest świetnym sandboksem, jednak tragicznym Falloutem i słabym RPG-iem. Do tego jeśli oceniać najnowszego Wiedźmina pod względem, tylko i wyłącznie klimatu, to góruje on nad każdym tytułem od Bethesdy jaki do tej pory był jej dziełem. Fallouta 4 nie oceniam, bo wiadomo, nie grałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się