Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Artykuł: Forza Motorsport 4 - recenzja

22 postów w tym temacie

Krzysiek Ogrodnik

Wiecie dlaczego ludzie kochają supersamochody? Głównym powodem nie jest ani świetny wygląd, ani piekielnie dobre osiągi. Bogacze wydają na nie pieniądze, bo każdy jeden udany model z tej kategorii daje dziką frajdę kierowcy z jazdy. Twórcy Forzy chyba w końcu to zrozumieli i przygotowali nową odsłonę serii w podobnym duchu, który przyświeca projektantom Ferrari.

Przeczytaj cały tekst "Artykuł: Forza Motorsport 4 - recenzja" na gram.pl

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak oglądałem screeny Gran Turismo to jakośnie wywołały u mnie jakiegoś specjalnego zachwytu. Ale te z Forzy naprawde wyglądają jak z reala, więc aż taka różnica w ocenach (GT5 na gramie dostało 8.0) mnie nie dziwi

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Warto byłoby dodać, że niestety oglądając wyścig z wnętrza samochodu nie widać w ogóle szyb w pojeździe.
Nie ma zabrudzeń, nie wspominając o kroplach deszczu czy też działających wycieraczkach.
Nie ma zmiennych warunków pogodowych oraz nocnych wyścigów. Ba, nawet nie da się włączyć świateł, czy też nie działają LED-owe światła do jazdy dziennej, które powinny działać ciągle np. w Audi R8.
Pod tym akurat względem wygrywa GT5. Pod każdym innym Forza.
Mam obie konsole. Na PS3 GT5 a na Xboxie na razie mam odblokowane demko Forzy z 45-cioma samochodami więc mam porównanie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Może demo się jakoś różni, ale grając w nie byłem zawiedziony. Samochody wpadają w poślizgi jak na lodzie, ale za to wystarczy trzymać skręcone koła żeby jechać w drifcie... TRAGEDIA! Grafika jak w trójce, jakaś durna muzyka i nienaturalne trasy. FORZA 2 to jest coś czego żadna gra chyba nie pobije. Trójka jeszcze dawała radę, ale styl jazdy był znacznie gorszy. Zawiodłem się!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja uważam że to najlepsza część póki co. Świetna symulacja, grafika powala, cienie, odbicia itp są naprawdę jak prawdziwe, cud miód ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaskoczyliście mnie z tą recenzją. Gra jak najbardziej świetna a pre-order już zamówiony. Nic tylko czekać na premierę :)

--> karas2002 A grałeś w trybie symulacji?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2011 o 10:15, Moooras napisał:

Jak oglądałem screeny Gran Turismo to jakośnie wywołały u mnie jakiegoś specjalnego zachwytu.
Ale te z Forzy naprawde wyglądają jak z reala, więc aż taka różnica w ocenach (GT5 na
gramie dostało 8.0) mnie nie dziwi

To nie są screeny tylko zdjęcia z photomode...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2011 o 20:56, byverter napisał:

> Jak oglądałem screeny Gran Turismo to jakośnie wywołały u mnie jakiegoś specjalnego
zachwytu.
> Ale te z Forzy naprawde wyglądają jak z reala, więc aż taka różnica w ocenach (GT5
na
> gramie dostało 8.0) mnie nie dziwi
To nie są screeny tylko zdjęcia z photomode...


Gameplaye to też photomode?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2011 o 21:43, Moooras napisał:

> > Jak oglądałem screeny Gran Turismo to jakośnie wywołały u mnie jakiegoś specjalnego
Gameplaye to też photomode?

Tam akurat to kiepsko wygląda i dźwiękowo i graficznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ekhm... osoba która pisała ten fragment textu o Fanatecu mogłaby to zrobić nieco rzetelniej.

Po pierwsze: jest to niemożliwe, aby grała ona na Xboxie używając Fanateca Turbo Racing. Dlaczego? Bo to był model tylko dla PC/PS3. Prawie podobnym był Fanatec Turbo S. Prawie. :P Ten pomimo prawie tego samego wyglądu, także obicia skórą koła kierowniczego etc. współpracował już z X360. Poza tym posiadał inne bebechy elektroniczne (pomijam tutaj silniczek FF).

Kolejna sprawa: kierownice Fanateca nie posiadają 3 silniczków FF.
Kiera posiada 1 silniczek Mabuchi 550 RS o mocy około 50-60W oraz 2 niewielkie silniczki wibracyjne w kole kierowniczym.

Następnie: kierownicy Fanatec Turbo S w sklepie Fanateca już nie kupicie. Był to model limitowany do 10 tys szt, obecnie jeśli chce ktoś kierę od Fanateca do X360 to polecam albo model GT2 (alcantara, mrrr ^^) albo dedykowaną kierę do FM4, CSR Wheel. Obydwie kosztują chyba tyle samo, tj. 250€.
Jeśli ktoś już się zdecyduje na kupno tej kiery musi się liczyć z tym, że w skrajnym przypadku poczeka nawet 3 miesiące na swój towar (ja czekałem 2 miesiące przykładowo, ofc musiałem zrobić przedpłatę).

Jeszcze mój mały komentarz odnośnie cen kierownicy: jeśli kogoś stać na G25, to za jakieś 100PLN więcej może stać się posiadaczem Fanateca GT3 RS V2 kompatybilnego z PC i PS3 (wyjdzie to około 240€ + do 20€ przesyłka). Jeśli chce mieć kompatybilność z X360 to niech doliczy 70€ na droższy model kiery. Jeśli ktoś nadal ma kasę to może zaszaleć i wziąć pedały za 150€ albo nawet 200€ oraz shiftery za 60€ nie 30€.
Jeśli ktoś nie wie czemu te pedały są takie drogie, to w skrócie: one nie bazują na potencjometrach, tam odczyt na sprzęgle i gazie jest oparty innej zasadzie, zaś hamulec jest oparty na load-cellu.

Ogólnie to jeśli nie jesteście maniakami samochodów i gier wyścigowych to sobie darujcie taki sprzęt, szczególnie, jeśli zagracie na nim raz na 3-4 tygodnie. Kiery te zdecydowanie polecam osobom często śmigającym, głównie w symulatory, gdyż pomysł Fanateca z przeniesieniem oddziaływań silniczka FF przez pasek klinowy sprawdza się znacznie lepiej aniżeli przez zębatki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2011 o 18:45, akodo_ryu napisał:

Niech mi ktoś powie, bo zawsze się nad tym zastanawiałem - czy do X360 da się podłączyć
jakąkolwiek godną uwagi kierownicę, czy tylko "Made for X360"?

Wiki listuje tylko kilka modeli ( http://en.wikipedia.org/wiki/Xbox_360_accessories#Xbox_360_Wireless_Racing_Wheel ), wydaje mi się, że to jednak nie są wszystkie. W każdym razie wybór akcesoriów do X360 jest skromniejszy względem PS3 - taka już polityka firmy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Razem z premierą Forzy wychodzi kilka nowych kierek, MS nareszcie kierownicową politykę trochę ''rozluźnia'', poza Fanateciem będa też m.in. Mad Catzy. W brytyjskich sklepach wysyłkowych jak ShopTo czy zavvi/thehut można je sobie pooglądać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja czytałem recenzje tutaj : [m] jestem zachwycony :). Mam zamiar kupić. Tutaj troche zbyt słdzicie Forzy 4 któa chyba nie jest aż tak doskonałą, zwałśzcza, że IGN dosyć ostro ją ocenił ;) - chyba mało zapłącił Micro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2011 o 23:14, byverter napisał:

Tam akurat to kiepsko wygląda i dźwiękowo i graficznie.


Dla Ciebie nie ma dobrej gry, więc oszczędź nam tych głupot jakie piszesz (już nie pierwszy raz).

Po ograniu dema w zupełności zgadzam się z recenzją. Model jazdy jest w tej części po prostu świetny. Myślałem, że prócz zwiększenia nadsterowności nie można zrobić już nic, a tu jednak się myliłem. Na kierownicy czuć auto tak dobrze, że dokładnie wiem jak szybko trzeba jechać w zakrętach bez asysty hamowania (bez której było ciężko w FM3, bo nie było tak bardzo czuć prędkości). Z fajniejszych spraw, to na reszcie auta brzmią tak jak powinny. To po prostu istny geniusz. Ze zmian drobnych, ale wkurzających to bardzo ucieszyłem się, że polepszyli widoczność zegarów i na reszcie mamy prędkości w km/h, a nie milach. To był tak strasznie denerwujący mnie szczegół, że nie mogłem się na zegary patrzyć, po prostu wtedy się gubiłem. Graficznie to jest już wystarczająca półka. Lepiej już nie ma zbytnio sensu robić. Można ewentualnie jakieś cienie i światła poprawiać. To jest taki poziom, że już teraz coraz bardziej wygląda to jak rzeczywistość, a nie gra. Niestety trochę zbyt ciemno jest w środku, ale to mam nadzieję się zmieni. Poczucie prędkości jak to w recenzji zostało wyszczególnione jest teraz bardzo dobre, jak wcześniej napisałem, dzięki niemu mogę teraz spokojnie jeździć bez linii. Mi w tym demie bardzo podoba się czasówka z Zondą (zresztą jak widać nie tylko mi ;) ). Pędzenie z ogromną prędkością przez to miasto jest bardzo efektowne. Jeszcze zauważyłem skrócenie loadingów i zwiększenie pracy kamery.

Szkoda, że nie ma nocy i zmiennych warunków. Bez nocy dałoby się obyć, bo większość wyścigów i tak odbywa się w dzień, ale ja bardzo chętnie zobaczyłbym deszcz. Deszcz to fajna sprawa, bo trzeba być dużo bardziej skupionym.

No nic, jedyne co mi zostaje to czekać do premiery. Już tylko kilka dni i mam nadzieję, moja kolekcjonerka do mnie przyjdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2011 o 21:36, Xjumpaytech napisał:

> Tam akurat to kiepsko wygląda i dźwiękowo i graficznie.

Dla Ciebie nie ma dobrej gry, więc oszczędź nam tych głupot jakie piszesz (już nie pierwszy
raz).

Po ograniu dema w zupełności zgadzam się z recenzją. Model jazdy jest w tej części po
prostu świetny.

To jest coś na co liczę. Zamówiłem nawet LCE. Tylko tej ułomnej konsoli nie mam...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować