Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Artykuł: Składamy komputer do The Elder Scrolls V: Skyrim. Sprawdź czy Ci pójdzie!

97 postów w tym temacie

...że Battlefield 3 pójdzie nawet na Atari, co ma procesor z waty i stali...

Pokochałem me Atari
Było z drewna i ze stali
Z prądem niezbyt to działało
Węgla sypać należało


Mój C64 pociągnął by nawet Crysisa w HD, ale nie dałem rady podpiąć czytnika DVD, a odczytanie z kasety magnetofonowej trwało by dłużej niż ludzie żyją.

Puściłem sobie test kompa pod Skyrima na syqtemrequirements lab. Jestem trochę powyżej minimalnych, zaniża mi karta graficzna (co rozumiem, Radeon 4800 to żadna miss Waikiki) i RAM, którego mam 3,7 giga a powinienem mieć 4. Fajnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

BF3, cody nie moje klimaty, w shootery skończyłem grac lata temu [znudzenie materiału, ile można =)]
Aczkolwiek przejście na 7mke tylko pod spełnianie wymagań dla jakiejś gry to żaden problem [ani techniczny, ani finansowy]

Aczkolwiek wszystko co teraz wychodzi obsługuje normalnie rendering dx9 i winxp, bo zwyczajnie za dużo ludu siedzi na XPku ciągle [nie tyle ze względu na szybkość grania, bo ta przy dobrym sprzęcie się nie zmienia, aczkolwiek XP to chyba najlepiej połatany stabilny system, do przyszłego roku poleci w odstawkę i u mnie, ale do tego czasu we wszystkie multiplatformowe hity pociągnę bez trudu]

BF3 jest obok Just Cause 2 nielicznym wyjątkiem od reguły obecnie.
Żadna nadchodząca produkcja nie poszła tym kierunkiem =)


No i tak jak składałem kompa E8400 był najwyższym modelem do tego z kosmicznymi osiągami na dany okres w kwestii OC i pod owe OC go kupowałem razem z mugenem jako chłodzeniem.
Obecny komp to chyba najbardziej niezawodna maszyna jaką miałem na pokładzie, grafika całe swoje życie chłodniutka [no ok komp jest regularnie czyszczony, średnio raz na miesiąc do półtora maks, generalnie dbam o swoje rzeczy], zawsze 43-45 stopni w idle i w stresie około 55-70 zależnie od gry [chyba tylko wiesiek 2 mi wygrzewa ta grafe na 70-73 stopnie, furmark w extreme burning mode dobijał 69-70 i tak się zatrzymywał bujając tym 1 stopniem w górę i w dół] no i to jest grafika w technologii 65nm więc jak na ten proces technologiczny wyniki ma rewelka jak dla mnie, procek podobnie w idlu 34-36 stopni w stresie 50-56.
Ktokolwiek dostanie tego kompa w prezencie w przyszłym roku będzie miał z niego super gamingową maszynę do nadrobienia zaległości z ostatnich kilku lat =)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Crask - znam ten tekst, ale wata lepiej pasowała ze względu na zużywane waty ;) Co do płyty głównej - obsługuje ona jak najbardziej DDR3. Bije się w piersi natomiast, bo tylko 1333, a nie 1600, jak napisałem. Tekst poprawiłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Waaazuuup -> Teraz są inne czasy, kiedyś grafika w grach i wymagania szły dość znacząco w górę non stop. Teraz rynek stoi w miejscu. Na GF8800GT można grać niemal we wszystko na niemal maksymalnych ustawieniach.
Sam mam GT240 karta owszem dość słaba, ale o dziwo ciągnie BF3 na średnio-wysokich w 1148x768. No chyba, że ktoś naprawdę chce grać powiedzmy w 1920 i z AA, ale ja nie wiem po co i na co to komu, grafika i tak na takich ustawieniach jakich mam wygląda znakomicie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tekst z pingwinem naprawdę mocny :) Ale do rzeczy.
1. Procesor nie najgorszy, ale za kilkadziesiąt zł wiecej można nabyć 955BE (wyżej taktowany + pamięć L3)
2. Płyta bardzo słaba. Nieco Droższa MSI 870-C45, jest zdecydowanie lepsza i to w każdym aspekcie.
3. Jak najbardziej Ok. Tylko zauważ że między 1333 a 1600 praktycznie nie ma rożnicy w wydajności. Ale cena niska, nie będę się kłócił.
4. Karta absolutnie niewystraczająca do gry. Potrzeba conajmniej, HD6770 aka 5770 do zagrania choćby na średnich (klasa 550ti) Zapraszam na pclab, jak chcesz ze mną podyskutować na ten temat.
5. Z dyskami wiadomo jak jest - po powodziach 2x podwyżki.
6. Zasilacz niezły, ale to stara konstrukcja, zdecydowanie lepszy był by xfx 450 (nowoczesna konstrukcja, same zalety). A tak na marginesie - dlaczego do zestawu z athlonem który ciągnie 95w + 6670 60w, polecasz zasilacz 500w? Skoro do takiego cfg wystarczył by i 300w?
7. Napęd dobry i ogólnie polecany.
8. Obudowa, to najwięszy facepalm z tego zestawu. Plastikowy i-box i to za cenę za którą można nabyć świetnego SilentiumPC Brutus 410 Pure Black ? Stop joking dude.
Podsumowując - dokładając sto złotych do procesora i płyty głównej i kolejne sto do karty graficznej, uzyskamy znacznie lepszy zestaw. Zasilacz a zwłaszcza obudowa - koniecznie do wymiany.

Chcią uzyskac większą wydajność należało podjąć by nstępujące kroki - podkręcić procesor do conajmniej 3.8ghz, co wiąże sie z wymianą zasilacza na xfx 550w (955be po podkręceniu dużo żre w, a nowa karta 6850 po mocnym oc też sporo więcej niż 5770). z racji że chłodzenie box jest mało wydajne i bardzo głośne, warto by było kupić nowe - najlepiej znany z solidności - SilentiumPC Fortis lub zalmana performa.
Kolejny krok karta graficzna - Radeon 6850 bądz gtx460. Jest to typowy mid w rosądnej cenie i do tego wydajne.
Podsumowanie no. 2 - Cooler + nowa karta + mocniejszy zasilacz (120zł +ok 200 + 50zł)
Szybko licząc - za około 1900 zł możemy mieć całkiem niezły zestw. O wiele lepszy od twojego wynalazku. Natomiast po oc procka i wymianie coolera, grafiki + mocniejsza zasiłka, daje sumę około 2300zł - mamy już konkretny zestaw do gier, który może nie jest killerem na max detale, ale nic lepszego za te pieniądze się nie kupi.
Na koniec, ponowie gratz tekstu z pingwinem, ale tym razem gra na pianinie w twojej lodówce. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Valmar - dzięki za gratulację i za konstruktywna krytykę :)
Dodam tylko coś na moją obronę: karta to absolutne minimum - jak zresztą pisałem w tekście. W Full HD na pełnych detalach oczywiście nie pójdzie, tak więc polecałem lepsze. Poprzednie zestawy zostały skrytykowane za za wysoką cenę więc tutaj skupiłem się na zestawie minimum. A co do obudowy - to kwestia gustu ;) Tu również dyktowała rolę cena. Sam mam Antca Twelve Hundred Case :)

Ale wiadomo - albo cena mała i zestaw średni albo wyższa i dużo lepszy. Nie dogodzę wszystkim ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.11.2011 o 13:42, Willow napisał:

Valmar - dzięki za gratulację i za konstruktywna krytykę :)
Dodam tylko coś na moją obronę: karta to absolutne minimum - jak zresztą pisałem w tekście.
W Full HD na pełnych detalach oczywiście nie pójdzie, tak więc polecałem lepsze. Poprzednie
zestawy zostały skrytykowane za za wysoką cenę więc tutaj skupiłem się na zestawie minimum.
A co do obudowy - to kwestia gustu ;) Tu również dyktowała rolę cena. Sam mam Antca Twelve
Hundred Case :)

Ale wiadomo - albo cena mała i zestaw średni albo wyższa i dużo lepszy. Nie dogodzę wszystkim
;)

Zgadzam się, ale wymiana zasilacza i obudowy nie podlega zwiększeniu wydatków. Proponuję alternatywy w tej samej cenie. O ile zasilacz, nie jest zły, zapewniam że z i-box''em sprawa ma się inaczej. Są to podrzędne plastikowe budy, z praktycznie zerową cyrkulacją powietrza i do tego nietrwałe. Za 130 zł można nabyć stalowego, solidnie wykonanego i polecanego na większości for brutusa 410 (o tematyce podzespołów komputerowych). Co do twojego anteca, to wiadmo - niebo a ziemia. Ogólnie antec ma produkty b. wysokiej jakości. Tyle że drogie :f

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

I na takim kompie Skyrim dziala na maxa? To moja karta graficzna byla drozsza od calego tego komputera i ja sie martwie czy to pojdzie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ahh przepraszam, to sa minimalne. To jakbym mial wydac 1700 zl zeby grac na minimum to wolalbym juz dodac 500 zl i miec cos lepszego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A co z laptopami, ilu graczy gra na lapkach? Nik nigdy nie podaje info jak to będzie działać na mobilnym sprzęcie.
Ja mam

AMF Phenbom II x4 (2.3)
ATi Mobility Radeon HD 5850 HD
10GB RAM

i na tym W2 na słabych detalach działa w miarę ok, a na średnich spada czasem poniżej 19fps, zwłaszcza w obozie na początku gry lub we mgle (15fps) - i interesuje mnie to, czy na tym sprzęcie pogram w Skyrim, tak aby wyglądało to nie gorzej niż na konsolach (wydaje mi się, że nie ma na to szans)...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Słabiutki artykuł. W cenie kilkadziesiąt zł niższej od Athlona II X4 640 mamy Pentium Dual Core G840, który jest od niego nie tylko wydajniejszy, ale też ma mniejszy apetyt na prąd. Za 400-430 zł jest i3-2100, z którym Athlon już kompletnie nie ma szans. Poza tym procesor w artykule jest nieproporcjonalnie mocny w stosunku do karty graficznej, która to przecież jest od niego w grach nieco ważniejsza. Idąc dalej - słaba płyta główna na starym chipsecie, nieopłacalne pamięci 2x2GB, przez co już na starcie mamy oba sloty na RAM zajęte (a więc o przyszłej rozbudowie RAMu możemy zapomnieć). Dual Channel w grach nic nie daje, toteż nie ma sensu inwestować w pamięci 2x2GB, nie mówiąc już o tym, gdy płyta ma tylko 2 banki pamięci. Karta graficzna ze starą pamięcią GDDR3 również jest nieopłacalna. Za 50 zł mniej można mieć tą samą kartę z 512MB pamięci GDDR5. Więcej ta karta i tak nie jest w stanie wykorzystać, a to nie ilość pamięci na karcie świadczy o jej wydajności. Model z 512MB GDDR5 powinien być tak samo lub minimalnie szybszy od wersji ze starą pamięcią GDDR3.Cenę dysku aż z ciekawości sprawdziłem na ceneo - okazuje się, że w cenie 231 zł jest on w jednym sklepie. Niestety, wszystkie sztuki zostały już tam wyprzedane. W innych sklepach ceny tego dysku zaczynają się od 366 zł. Pomijam już fakt, że dysk ten jest z serii Green, a więc jest bardzo wolny w porównaniu do innych HDD. Zasilacz jest nieopłacalny oraz nieproporcjonalnie mocny w stosunku do reszty podzespołów. Za ok. 150-160 zł można mieć Chiefteca GPA-500S8, który oferuje niewiele mniej niż OCZ, a jest zauważalnie tańszy. Tak naprawdę do zestawu starczyłby Tacens Radix IV 450W za 130-140 zł. Mały cytat z artukułu - "Zasilacz OCZ StealthXStream 2 500W (250 zł) może nie wystarczyć jeżeli dołożyliście do Geforce''a GTX460". Oczywiście nie jest to prawdą. Taki zestaw z GTX 460 będzie pobierał z gniazdka maksymalnie 350-380W (a pewnie trochę mniej). OCZ SXS2 500W ma 432W na linii +12 V, a więc mielibyśmy jeszcze zapas mocy. Obudowa to piekarnik (sam mam I-Boxa - nie polecam) o tragicznej jakości wykonania. W podobnej cenie jest o wiele lepszy SilentiumPC Brutus 310 / 410 Pure Black. Podsumowując - za 1700 zł da się złożyć coś zauważalnie lepszego od proponowanego w artykule zestawu, przede wszystkim ze sporo lepszą kartą graficzną, przy której Skyrim powinien ruszyć przynajmniej na średnich detalach, oczywiście, w rozsądnej rozdzielczości. Artykuł nie jest może znowu aż taki najgorszy, aczkolwiek części można było dobrać lepiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Phi, ostatnio spalił mi się 8800gtx, więc kupiłem gtx570 na dobry początek modernizacji pc. Póki co mam jeszcze c2d e6850 i 3gb ddr2 800mhz. BF3 biega mi bez żadnej przycinki na ultra (nie licząc tekstur i cieni obniżonych o jeden stopień), z maksymalnym AA i rozdzielczością 1920x1080.

Nie spodziewałem się, że gra będzie tak dobrze śmigać na tym sprzęcie, ale dzięki temu, że tak się stało, postanowiłem wstrzymać się jeszcze ze zmianą reszty komponentów, a to doprowadziło do paru stówek oszczędności :)

Jeśli Skyrim będzie śmigał choćby na średnich ustawieniach tak dobrze, jak bf, to na pewno nie zmienię nic w komputerze jeszcze z dobry rok :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.11.2011 o 13:01, Kalach1992 napisał:

Jak ktoś będzie miał info na temat wydajności na 9800GT w 1280x1024 to pisać


Mam GF 9800GT, czekam na preorder i jak tylko będzie można grę odpalić dam znać jak lata na tej karcie :) może nawet nagram coś na youtube (dam link)
Bardziej mnie martwi moje 2 GB ram :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować