Zaloguj się, aby obserwować  
paweln

Świat Dysku czyli Terry Pratchett

1379 postów w tym temacie

NIedawno przeczytałem ,,Prawdę'''' i wystawiłbym jej ocenę 7/10 w porownaniu z poprzednimi dziełami autora. Intryga kryminalna zeszła na drugi plan , zastąpiona przez żarty dotyczące dziennikarstwa. Otto jest świetny. Książka na pewno lepsza od Ostatniego KOntynentu , na pewno gorsza od Carpe Jugulum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.06.2007 o 16:23, Asthariel napisał:

Książka na pewno lepsza od Ostatniego KOntynentu , na pewno gorsza od Carpe Jugulum.

Nic dodać, nic ująć.
Z ostatnich pozycji Prawda jest jeszcze IMO lepsza od Piątego elefanta, który mnie śmiertelnie wynudził.
Natomiast CJ to absolutne mistrzostwo. Pisze to człowiek, który za cyklem o wiedźmach naprawdę nie przepada. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A dla mnie z kolei do najlepszych dzieł Pratchetta należy właśnie the Fifth Elefanth, zaraz po Night Watch i Feet of Clay, a piszę to jako zatwardziały fan owej straży ;) the Truth rzeczywiście jakoś nie zachwyca, podobnie jak Last Contintent. W ogóle to już dawno nic porządnego o Rincewindzie nie było, przecież nie zginął, mógłby się pojawić w kolejnej książce. Thud! też jest o straży miejskiej i bitwie w Koom Valley, a co będzie potem niestety nie wiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.06.2007 o 20:20, GanD napisał:

Thud! też jest o straży
miejskiej i bitwie w Koom Valley, a co będzie potem niestety nie wiem.

Making Money - czyli powrót Moista von Lipwig (Going Postal). Całość kręci się wokół mennicy w Ankh-Morpork.
Data wydania: 24 września 2007. :)
A w trakcie pisania jest The Nation i Unseen Academicals (ta druga o piłce nożnej).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.06.2007 o 22:12, Krejt napisał:

Making Money - czyli powrót Moista von Lipwig (Going Postal).


Tego pana znam, ale żeby jego przygody mnie jakoś zachwyciły... Owszem, zmartwychwstanie po egzekucji przez powieszenie to dość interesujący początek, ale potem... niespecjalnie przekonały mnie te "duchy" listów. Natomiast ta nazwa obiła mi się już o uszy, tylko nie wiedziałem, o czym będzie treść, no szkoda, wolałbym coś o Śmierci... albo Monstrous Regiment 2 lub Rincewinda ;)

Dnia 09.06.2007 o 22:12, Krejt napisał:

A w trakcie pisania jest The Nation i Unseen Academicals (ta druga o piłce nożnej).


To pierwsze z niczym mi się obecnie nie kojarzy, ale drugi tytuł wskazuje bezpośrednio na ekipę Niewidocznego Uniwersytetu, więc może doczekam się wreszcie wielkiego powrotu Rincewinda... albo Kwestora ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2007 o 00:33, GanD napisał:

To pierwsze z niczym mi się obecnie nie kojarzy, ale drugi tytuł wskazuje bezpośrednio na ekipę
Niewidocznego Uniwersytetu, więc może doczekam się wreszcie wielkiego powrotu Rincewinda...
albo Kwestora ^^

Eee, kwestora nie wpuszczą na boisko jak im zacznie latać :D "Muszę lecieć. Tylko, że nie mogę." :D:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 09.06.2007 o 17:11, Krejt napisał:

> Książka na pewno lepsza od Ostatniego KOntynentu , na pewno gorsza od Carpe Jugulum.
Nic dodać, nic ująć.
Z ostatnich pozycji Prawda jest jeszcze IMO lepsza od Piątego elefanta, który mnie śmiertelnie
wynudził.


Piąty Elefant nudny ? Ja właśnie go czytam i uważam że jest bardzo dobry. Wczoraj kupiłem Prawdę i zabiorę się za jej czytanie po "Elefancie", w któreym śmieszą mnie np. dyplomatyczne dyskusje. Jest to IMO bardzo dobra książka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Co sądzicie o "Zadziwiający Maurycy i jego uczone szczury"? Pewnie było to już poruszane, ale nie mam siły przeglądać 40 stron. Dosyć dawno temu to czytałem, ale wspominam to jako najmroczniejszą książkę ze świata dysku. A przecież to tylko książeczka dla dzieci :|

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2007 o 17:08, Astropath napisał:

Co sądzicie o "Zadziwiający Maurycy i jego uczone szczury"? Pewnie było to już poruszane, ale
nie mam siły przeglądać 40 stron. Dosyć dawno temu to czytałem, ale wspominam to jako najmroczniejszą
książkę ze świata dysku. A przecież to tylko książeczka dla dzieci :|

rzeczywiscie, bylo w niej cos niepokojacego. nawet bardzo... http://en.wikipedia.org/wiki/Rat_king

ale traktowalbym ja raczej jako odrebne opowiadanie umiejscowione na dysku, a nie czesc cyklu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.06.2007 o 17:08, Astropath napisał:

Co sądzicie o "Zadziwiający Maurycy i jego uczone szczury"?

Absolutnie fenomenalna książka. Kto wie, czy nie jest to szczytowe osiągnięcie Pratchetta jako pisarza.
I nie dajcie się nabrać, w tej książce nazwa "Świat Dysku" mogłaby się w ogóle nie pojawić, a książka i tak obroniłaby się sama. Po prostu kawał świetnej literatury, wbrew pozorom niekoniecznie dla dzieci.

A to że książka zapoczątkowała serię "Young Adult" w Discworldzie? Cóż, sam Gaiman niejednokrotnie powtarzał, że dzieci po prostu lubią się bać. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tysiącletnia wskazówka i krewetki! :D
Wczoraj przeczytałem ...oną "Prawdę". I muszę przyznać, że bardzo mi się ...ona książka podobała. :P Jest w niej bardzo ciekawa ...ona fabuła, genialne ...one postacie (A przede wszystkim pan Tulipan i Otto :D), a także wiele ...onych zabawnych sytuacji. Uważam, że każdy, kto lubi czytać książki ...onego Pratchetta (a sądzę, że takich jest wielu ;)), powinien jak najszybciej kupić "Prawdę". :) Bo warto. :)
Na koniec nie pozostaje mi nic innego, jak powiedzieć: demoniszcze! xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czytam "Bogowie, honor, Ankh-Morpork" i rozwaliło mnie kilka rzeczy:
Rozmyślania Vimesa na temat monologu gen. Tacticusa: Veni, vidi, vici: "Prawdopodobnie spędzał w namiocie długie noce, przeglądał słownik i szukał krótkich słów zaczynających się na V. Veni, verdi, vomui - przybyłem, zzieleniałem, zwymiotowałem? Visi, veneri, vamoosi - odwiedziłem, zachorowałem na wstydliwą chorobę, uciekłem?"
Powiadomienia De-organizator i tłumaczenie się Vimesa Marchewie.
Próba znalezienia nowego komendanta straży przez Lorda Rusta - F. Colona:
-To było polecenie sierżancie.
-Nie, sir!
-Sierżancie!
-Może je pan sobie wsadzić tak gdzie słońce nie dochodzi" ("gdzie Ali Młotokrad węgiel trzyma").

Wracając do "Piątego Elefanta" to moim ulubionym cytatem jest: "Małżeństwo zawsze jest związkiem dwojga ludzi gotowych przysiąc, że tylko to drugie chrapie".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niedawno skończyłem "Prawdę" i muszę powiedzieć że wydawała mi się jedną z lepszych książek z całej serii:) Zastanawiam sięczy przeczytać "Równoumagicznienie", warto?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.06.2007 o 12:48, StroggMan napisał:

Zastanawiam sięczy przeczytać "Równoumagicznienie", warto?


Jest to jedna ze słabszych książek w całym cyklu, ale i tak warto. W końcu Pratchett to Pratchett :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.06.2007 o 22:11, StroggMan napisał:

A później lepiej ...one "Pomniejsze Bóstwa" czy ...one "Carpe Jugulum"?

...ona to jest tylko i wyłącznie "Prawda". :D "Pomniejszych bóstw" to ja (jeszcze) nie czytałem, ale "Carpe Jugulum" jest, według mnie, znakomitą książką, więc radzę Ci od niej zacząć. :)
A u mnie siedzą sobie dwie książki Pratchetta - "Kosiarz" i "Muzyka duszy" i czekają aż znajdę czas na ich przeczytanie. Jeśli skończę czytać jakąś z nich, to oczywiście dam znać i napiszę, jak mi się podobało. :) Bo podobać mi się będzie na pewno. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.06.2007 o 22:16, StroggMan napisał:

A jaka jest twoja ulubiona książka z Discworlda? Albo kilka bo jednej to sie nie da wymienić:P

Ja aż tak dużo książek Pratchetta nie czytałem. :P Może jakieś dziesięć. :D Ale moje ulubione to chyba właśnie "Prawda" i "Carpe Jugulum". Jeszcze "Mort" mi się bardzo podobał. :) Pozostałe jego książki oczywiście też są bardzo dobre, chociaż to chyba już wszyscy wiedzą. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować