Zaloguj się, aby obserwować  
paweln

Świat Dysku czyli Terry Pratchett

1379 postów w tym temacie

Dnia 13.08.2009 o 00:58, Arande napisał:

> > /.../

Fakt, trochę pokręcony post, ale chyba mniej więcej wiem, o co chodzi. :D Szkoda tylko,
że nie znam tego podziału, ale poznam. :p

Służę pomocą, zapomniałem o wikipedii, a tam ten podział jest, proszę bardzo - http://pl.wikipedia.org/wiki/Świat_Dysku

Dnia 13.08.2009 o 00:58, Arande napisał:


Oczywiście nie pomyślałam, żeby najpierw przejrzeć dokładnie temat - głupia ja. :P No,
ale jest późno, a poza tym moje pytanie tak nagle przyszło mi do głowy, gdy zobaczyłam
ten wątek na wierzchu, i postanowiłam je od razu wysłać. ;)

Eee tam :P Kto pyta nie błądzi. Parę osób już zadawało to pytanie, więc może warto skorzystać z szukajki i znaleźć posty z radami.
Ogólnie warto czytać chronologicznie, a przynajmniej podcyklami. Bo linia czasu jest i głupio by było zacząć od końca ;-)

EDIT: tak, dzięki Krejt, o ten link chodziło. Ale w międzyczasie przypomniałem sobię o wikipedii :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2009 o 01:06, Arande napisał:

No a na przykład co Ty byś mi polecił? :p Która Ci się najbardziej podobała?

Ja ostatnio proponuję na dobry początek "Pomniejsze bóstwa", bo to pojedyncza pozycja poza podcyklami, a przy tym śmieszna, niegłupia i nienachalnie pouczająca. :)
No i zalicza się IMO już do tego trochę "mądrzejszego" Świata Dysku.
A ponieważ jestem też wielkim fanem komendanta Vimesa, to oczywiście "Straż! Straż!" - jako pierwszy rozdział krwawych i burzliwych dziejów Straży Miejskiej Ankh-Morpork. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2009 o 01:06, Arande napisał:

No a na przykład co Ty byś mi polecił? :p Która Ci się najbardziej podobała?


Mi osobiście, mimo iż darzę Rincewinda jak i kłótnie magów wielką sympatią, to jednak trochę bardziej podoba mi się cykl o straży :)
Dlatego polecę "Straż! Straż!". Polecę też "Pomniejsze Bóstwa". Nie jest to książka związana z żadnym cyklem, dlatego można ją przeczytać bez stresów, a wg mnie jest to jedna z najlepszych z całej serii ŚD.
Poza tym Śmierć jest super ;) Widzę, że pominełaś "Kosiarza" - warto to nadrobić! ;]

Jak coś to wal śmiało, odpowiemy na Twoje pytania.

EDIT: Krejt, czytasz mi w myślach? Podobno genialne umysły myślą tak samo, więc ...
xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba większość fanów Pratchetta właśnie bardzo lubi cykl o Straży Miejskiej ;] Akurat on najbardziej jest podobny do naszego rzeczywistego świata.
Chociaż z drugiej strony taka książka jak "Pomniejsze bóstwa", która została wydana gdzieś na początku lat 90, to aktualnie robi wielką karierę moim skromnym zdaniem ;] Wszystkie te wojny na Bliskim Wschodzie idealnie pasują do tej książki. Tylko skąd Praczet mógł o tym wiedzieć, że coś takiego się wydarzy ;]
Aktualnie poszukuję "Ostatniego bohatera" chodząc po różnych sklepach, ale chyba już go nigdzie tak nie kupię, prawda?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.08.2009 o 10:24, SiDi napisał:

Aktualnie poszukuję "Ostatniego bohatera" chodząc po różnych sklepach, ale chyba już
go nigdzie tak nie kupię, prawda?

Hmm raczej będzie trudno. Ja go mam, kupiłem na stronie empik.com, ale jak patrzę teraz to jest tylko "produkt niedostępny"... Poszukaj może na jakichś stronach wysyłkowych, może na merlinie mają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Wam obu za porady, fajnie się składa, że były identyczne, bo to daje już dwa głosy na "Pomniejsze bóstwa", a zaintrygował mnie ten tytuł. :P Już wiem, na co będę zbierać pieniążki. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.08.2009 o 11:35, HareQ napisał:

Mam pytanie, mianowicie chciałbym zacząć czytać Terr''ego ( Świat Dysku , interesuje
mnie jednak czy zaczynać od 1 części czy raczej można dowolnie sobie dobierać tytuły?

Powinno się zaczynać raczej do dowolnie wybranej części, ponieważ książki te są napisane w ten sposób, że można je praktycznie czytać w dowolnej kolejności. Aha, a na poczatek polecam "Piekło pocztowe" ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.08.2009 o 11:38, BadVanquish napisał:

> Mam pytanie, mianowicie chciałbym zacząć czytać Terr''ego ( Świat Dysku , interesuje

> mnie jednak czy zaczynać od 1 części czy raczej można dowolnie sobie dobierać tytuły?

Powinno się zaczynać raczej do dowolnie wybranej części, ponieważ książki te są napisane
w ten sposób, że można je praktycznie czytać w dowolnej kolejności. Aha, a na poczatek
polecam "Piekło pocztowe" ;]


Trochę źle to ująłeś. Gdyż czytanie Pratchetta w dowolnej kolejności będzie niosło tylko niezrozumienie ;]
Dlatego powinno się czytać książki wg kolejności; czyli cykl o Straży Miejskiej zacząć od "Straż! Straż!" o Rincewindzie od "Koloru Magii" itd. Dany cykl można wybrać w dowolnej kolejności IMO ;] Wyżej był podany link http://dyskowe.info/topics17/kolejnosc-czytania-sd-vt802.htm więc stąd najlepiej się można dowiedzieć jak czytać (ew. Wikipedia). Tak zwane 'samostójki' można czytać w dowolnej kolejności.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

IMHO fail, Vimes to raczej Clint Eastwood w wiecznym grymasem i kiepsko obciętym zarostem. House nadaje się Vorbisa, jeżeli by zmienił kolor skóry, ogolił się na łyso i założył soczewki :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2009 o 18:55, Ostrowiak napisał:

IMHO fail, Vimes to raczej Clint Eastwood w wiecznym grymasem i kiepsko obciętym zarostem.
House nadaje się Vorbisa, jeżeli by zmienił kolor skóry, ogolił się na łyso i założył
soczewki :D

Vorbis... mhm tego chyba akurat nie pamiętam, co to był za jeden ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2009 o 13:57, Ostrowiak napisał:

Fanatyczny kapłan Oma uważający ludzi za rodzaj materiałów/środków roboczych. "Pomniejsze
Bóstwa"

Aaa chyba go pamiętam, ten co chciał Bruthę usmażyć na tym narzędziu do tortur w kształcie żółwia ??

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować