Zaloguj się, aby obserwować  
paweln

Świat Dysku czyli Terry Pratchett

1379 postów w tym temacie

Dnia 09.04.2010 o 19:26, Tajemnic napisał:

Przepraszam jeśli ten link pojawił się już miliard razy, ale ja na niego wpadłem dopiero
teraz ;P
http://www.youtube.com/watch?v=o4VlX9cMEbw
Mi się obydwa filmy "aktorskie" podobały, więc mam nadzieję że i "Going Postal" będzie
sympatyczne.


Oglądałem tylko pierwszą część Koloru magii i razem z koleżanką (wielka fanka tegoż świata) doszliśmy do wniosku, że rzeczywiście jest nieźle, chociaż Vetinari wydaje nieco za mało... vetinaryczny ;] I nie mam pojęcia, jak mogli nie dać genialnej sceny w samolocie! >.<

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.
Od dłuższego czasu planuję zapoznać się z twórczością Pana Terry''ego Pratcheta.
Tylko chciałbym zapytać, od czego zacząć najlepiej ? Coś będącego niejako wstępem do jego twórczości albo coś, co stanowi jej prawdziwą kwintesencję. :-)
Tak w empiku zerknąłem okiem na pierwszy lepszy tytuł "Straż! Straż!" i naprawdę nie mogłem się oderwać. ;-)
Genialna narracja i mistrzowskie wstawki opisowe.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2010 o 11:32, Dann napisał:

Witam wszystkich.
Od dłuższego czasu planuję zapoznać się z twórczością Pana Terry''ego Pratcheta.
Tylko chciałbym zapytać, od czego zacząć najlepiej ? Coś będącego niejako wstępem do
jego twórczości albo coś, co stanowi jej prawdziwą kwintesencję. :-)
Tak w empiku zerknąłem okiem na pierwszy lepszy tytuł "Straż! Straż!" i naprawdę nie
mogłem się oderwać. ;-)
Genialna narracja i mistrzowskie wstawki opisowe.

Bierz Straż i Zbrojnych. Nie są pierwsze chronologicznie, ale chyba najlepiej pokazują, na czym fenomen Świata Dysku polega. Jak cię spodoba to kontynuujesz serię o Straży, albo zaczynasz nową (Mort, albo trzy Wiedźmy).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2010 o 11:35, Asthariel napisał:

Bierz Straż i Zbrojnych. Nie są pierwsze chronologicznie, ale chyba najlepiej pokazują,
na czym fenomen Świata Dysku polega. Jak cię spodoba to kontynuujesz serię o Straży,
albo zaczynasz nową (Mort, albo trzy Wiedźmy).


Masz na myśli:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrojni
http://pl.wikipedia.org/wiki/Stra%C5%BC_nocna_%28%C5%9Awiat_Dysku%29

Te dwa tytuły ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2010 o 11:32, Dann napisał:

Witam wszystkich.
Od dłuższego czasu planuję zapoznać się z twórczością Pana Terry''ego Pratcheta.

Witaj! Ze swojej strony mogę Cię zapewnić, iż Pratchett geniuszem jest i jak najbardziej warto się zapoznać z jego dziełami :)
Pytanie od jakiej książki zacząć czytać przewija się przez ostatnie 3-4 strony tego tematu, więc warto poczytać stare posty. Ja tylko w skrócie się powtórzę i powiem, że warto albo czytać chronologicznie, albo jakoś podcyklami.
Na początek to albo "Kolor Magii", ew. "Straż! Straż!" bądź "Mort".
Ja sam zaczynałem od tej ostatniej z wymienionych książek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2010 o 11:41, Outlander-pro napisał:

Pytanie od jakiej książki zacząć czytać przewija się przez ostatnie 3-4 strony tego tematu,
więc warto poczytać stare posty. Ja tylko w skrócie się powtórzę i powiem, że warto albo
czytać chronologicznie, albo jakoś podcyklami.


A przepraszam za moje lenistwo oraz ignorancję i dziękuję za wyrozumiałość i cierpliwość. :-)

Dnia 23.05.2010 o 11:41, Outlander-pro napisał:

Na początek to albo "Kolor Magii", ew. "Straż! Straż!" bądź "Mort".
Ja sam zaczynałem od tej ostatniej z wymienionych książek.


No to ja chyba zacznę od "Straż! Straż!", bo jak zacząłem czytać, to co chwila wszyscy w empiku patrzyli na mnie jak na idiotę. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2010 o 12:05, Asthariel napisał:

> Te dwa tytuły ?
Nie, Zbrojnych i Straż! Straż!, którą czytałeś w Empiku :-)


OK, wszystko jasne. Dzięki raz jeszcze za pomoc. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu obejrzałem film kolor magii... spodobał mi się. Chyba wezmę się za czytanie książek pratchetta...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2010 o 12:06, Dann napisał:

A przepraszam za moje lenistwo oraz ignorancję i dziękuję za wyrozumiałość i cierpliwość.
:-)

No problemo, jakbyś miał jakieś wątpliwości to pytaj, a chętnie odpowiem :)

Dnia 23.05.2010 o 12:06, Dann napisał:

No to ja chyba zacznę od "Straż! Straż!", bo jak zacząłem czytać, to co chwila wszyscy
w empiku patrzyli na mnie jak na idiotę. ;-)

Po "Straż! Straż!" warto sięgnąć właśnie po "Kolor Magii" albo "Morta" właśnie, bo to jedne z pierwszych książek, a uniwersum mocno się rozwijało razem z kolejnymi odsłonami cyklu no i warto utrzymać jako taką chronologię ;)
Ankh-Morpok (największe miasto na Dysku ... a przynajmniej najbardziej śmierdzące) nie jest tym samym miastem w "Straż!..." co np w "Świecie Finansjery" (jeden z ostatnich książek z cyklu).
Miłego czytania :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2010 o 13:13, GanD napisał:

Cieszę się, że bierzesz się za jakąś porządną lekturę ;)


Ja naprawdę bardzo cenię sobie surrealizm. :-) Na dodatek połączony z lekko filozoficznym odniesieniem do tego, dokąd my ludzie naprawdę zmierzamy oraz co na tym świecie jest naprawdę ważne. A wszystko to, dla podtrzymania owego surrealistycznego klimatu, opatrzone jest subtelną magiczno-humorystyczną otoczką.
Z nadzieją na takie właśnie doznania, której to nadziei trzymam się na podstawie dotychczasowych kontaktów z twórczością Pana Pratchetta (bardziej z trzeciej ręki, drobnych opisów lub fragmentów wybranych jego książek), zabieram się do czytania tej naprawdę specyficznej prozy omawianego tu autora.
Czy się nie zawiodę ? Czas pokaże. ;-)

Dnia 23.05.2010 o 13:13, GanD napisał:

A teraz zajrzyj tutaj: http://dyskowe.info/topics17/kolejnosc-czytania-sd-vt802.htm
Więcej problemów z chronologię mieć nie powinieneś.


No po prostu brak mi słów. ;-)
Dzięki wielkie za linka... czyli zaczynam od Cyklu o Straży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.05.2010 o 13:27, Outlander-pro napisał:

No problemo, jakbyś miał jakieś wątpliwości to pytaj, a chętnie odpowiem :)


OK. ;-)

Dnia 23.05.2010 o 13:27, Outlander-pro napisał:

Po "Straż! Straż!" warto sięgnąć właśnie po "Kolor Magii" albo "Morta" właśnie, bo to
jedne z pierwszych książek, a uniwersum mocno się rozwijało razem z kolejnymi odsłonami
cyklu no i warto utrzymać jako taką chronologię ;)


Tak też planuję zrobić... ale wszystko po kolei. Najpierw "Straż! Straż!". ;-)

Dnia 23.05.2010 o 13:27, Outlander-pro napisał:

Ankh-Morpok (największe miasto na Dysku ... a przynajmniej najbardziej śmierdzące) nie
jest tym samym miastem w "Straż!..." co np w "Świecie Finansjery" (jeden z ostatnich
książek z cyklu).

Dnia 23.05.2010 o 13:27, Outlander-pro napisał:

Miłego czytania :)


A dzięki i nawzajem. ;-)
Chociaż nie wydaje mi się, aby całość wciągnęła mnie bardziej niż kolejne części Harry''ego Pottera, ale liczę na równie bliskie moim własnym poglądom i wartościom przesłania. Tylko podane w nieco innym stylu. ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, przeczytałem jakiś czas temu całą serię o Straży i nie ukrywam poczytałbym jeszcze^^. Czy orientuje się ktoś może czy ma być wydana dalsza część tej serii, czy "Łups!" było ostatnią? Domyślam się, że odpowiedź "nie wiadomo" także może się pojawić;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.06.2010 o 20:13, Dard napisał:

Witam, przeczytałem jakiś czas temu całą serię o Straży i nie ukrywam poczytałbym jeszcze^^.
Czy orientuje się ktoś może czy ma być wydana dalsza część tej serii, czy "Łups!" było
ostatnią? Domyślam się, że odpowiedź "nie wiadomo" także może się pojawić;)

Na razie, Łups jest ostatnie.
Teraz polecam zabrac się za trzy Wiedźmy, i Wyprawę Czarownic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, w seriach nawet dość się już orientuje, także z tym nie ma problemu, po prostu miałem nadzieję, że może kroi się już coś nowego z tego konkretnego cyklu:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wyszli, zostali zakupieni i przeczytani. Daruję sobie recenzję, mam tylko komentarz odnośnie całości Świata Dysku.
Podoba mi się bardzo, że kolejne części cyklu nawiązują do wydarzeń z poprzednich. Ot obecny już niemal w każdej Puls, wspomnienia poczmistrza, banku, Lady Margolotty (jeśli dobrze pamiętam imię ;)). Bohaterowie różnych "podcyklów" mający krótkie epizody w nie swoich częściach - Vimes i de Worde w Niewidocznych Akademikach ;).
Ale jednocześnie od paru książek związanych z AM ciągle wydaje mi się, że cała seria zbliża się do końca. Świat ewoluuje w "prawie idealny". Każda książka naprawia jakiś element miasta, sprawiając że zaczyna działać bez problemów. Poczta, bankowość, gazety, metro :P, zapowiedziane podatki, piłka nożna :P. Tak jak Śmierć który od gościa zabijającego sprzedawcę na ulicy wyewoluował w filozofa i dobrego kumpla, tak samo i miasto wydaje mi się zbliżać do swojego końcowego stadium. I to trochę smutne jest :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.06.2010 o 11:23, Marrbacca napisał:

I to trochę smutne jest :(

Nie, smutne jest że Pratchett ma Alzheimera i stwierdził że napisze jeszcze z 3 może 4 książki i na tym skończy :-( Zresztą problemy do rozwiązania zawsze się znajdą :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować