Zaloguj się, aby obserwować  
paweln

Świat Dysku czyli Terry Pratchett

1379 postów w tym temacie

Dnia 19.02.2007 o 15:49, morthi napisał:

czy polskie wydanie "ruchomych obrazkow" ma rozne okladki ?

Nie wiem tak do końca czy to poprawili, bo na stronie merlina widzę, że nawet Prószyński tego nie zmienił sam wydając książkę (ilustracja jest z Nomów Księga Wyjścia) ja mam pierwsze wydanie jak jeszcze było to wydawane z Nową Fantastyką i jest ta okładka - spaścili strasznie chyba tego nie poprawili

http://www.merlin.com.pl/frontend/towar/402076

http://www.merlin.com.pl/frontend/towar/25889

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2007 o 15:49, morthi napisał:

czy polskie wydanie "ruchomych obrazkow" ma rozne okladki ?

Pierwsze wydanie ma okładkę z "Nomów".
Każde kolejne ma już prawidłową okładkę J. Kirby''ego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.02.2007 o 15:44, deecom napisał:

Te książki "Ciutludzie" i "Kapelusz..." tłumaczyła Dorota Malinowska-Grupińska - ludziska
już przy wydaniu narzekali na tłumaczenie -


Dać przykład? Dać? A co mi tam, i tak dam. :-)

Ciutludzie (czyli Wee Free Men - tłumaczenie nawet niezłe biorąc pod uwagę, że to książka właściwie dla dzieci) to taki ludek z motywami wyraźnie szkockimi. W pewnym momencie wznoszą okrzyki bojowe, a jednym z nich jest "There can be only one thousand" co jest najbardziej oczywistym nawiązaniem do Nieśmiertelnego jakie widziałem. Ale tłumaczka najwyraźniej o tym nie wie bo przetłumaczyła to jako "Jest nas tylko tysiąc". Nie dość że zgubiła nawiązanie, to nawet dosłowny sens zmieniła.

Dnia 19.02.2007 o 15:44, deecom napisał:

wszyscy wolą 100x bardziej Piotra Cholewę (za dużo ma do roboty pewnie w tym tłumaczenia już n-tych książek).


IMO dałby radę. Jakiś czas temu - tak ze dwa czy trzy lata - sam twierdził, że Pratchett nareszcie zwolnił i pisze już wolniej niż on tłumaczy. Ale seria Tiffany oraz Nauki Świata Dysku dzieją się niejako obok głównej z tego świata i w Polsce zdecydowano się je wydawać równolegle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.02.2007 o 22:38, pkapis napisał:

Ciutludzie (czyli Wee Free Men)...

nie chciałem tego dawać a co :P - niektóre z bugów tylko z "Kapelusza..."

http://www.prorok.pl/pratchett/art-965,0.html

Dnia 22.02.2007 o 22:38, pkapis napisał:

IMO dałby radę. Jakiś czas temu - tak ze dwa czy trzy lata - sam twierdził, że Pratchett nareszcie zwolnił i pisze już wolniej niż on tłumaczy.

No miał trochę roboty jak pierwsza książka (Kolor Magii) wyszła w PL w 1996 a do tej pory powstało już ponad 20 książek

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.03.2007 o 10:01, Abi Dalzim napisał:

Wie ktoś może kiedy ukaże się następna książka ze Świata Dysku i co to będzie?


o ile mnie pamięć nie myli to na gramsajcie Krejta we wpisach jest plan wydawniczy książek Pratchetta.
następną książką będzie "The Truth" - "Prawda". czyli rzecz o początkach dziennikarstwa w Ankh-Morpork.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.03.2007 o 14:36, Abi Dalzim napisał:

A nie wiesz kiedy wychodzi?

[wyciąg z gramsajta Krejta]

# Kwiecień: Prawda (The Truth)
# Lipiec: Thief of Time
# Wrzesień: Night Watch oraz Nauka Świata Dysku III (The Science of Discworld III: Darwin''s Watch)
# Październik: Kolor magii - komiks
# Listopad: Wintersmith

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

O Świecie Dysku opowiedzial mi kolega. Scislej opowiedzial mi o: Nobbym Nobbsie, śmierci, śmierci szczurow, niewidzialnym uniwersytecie,Herrbatce. Na moje imieniny kupil mi ksiazke z tej serii - "Ostatni Elefant". W tej ksiazce najbardziej mnie bawi kapitan Marchewa - wychowany przez krasnoludy kapitan srazy miejskiej, a jednoczesnie dyrektor Muzeum Chleba Krasnoludow, ktory zadziwiajaco wiele wie o Uberwaldzie (ehh te kopaplnie tluszczu). Na drugim miejscu jest kapitan Vimes, a na trzecim... wlasciwie wszystkie imiona i nazwiska, poczynajac od Marchewy, Herrbatce, Cud Tyłeczku, Nobbim Nobbsie, poprzez Lady Morgolott i na Albrechcie Albrechsonie konczac. Ogolnie ksiazka przykula mnie jak magnes do zelaza. Gdybym mial ja oceniac dal bym 9,9/10 za: nietuzinkowy chumor, swietna fabule, a odjalem 0,1 pkt. bo napisal ja nie krasnolud ^^.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.03.2007 o 20:16, Maciek72 napisał:

O Świecie Dysku opowiedzial mi kolega.

Cóż kolega rzucił cię od razu na głęboką wodę :-] Jeśli spodobały ci się perypetie Straży to powinieneś przeczytać wcześniejsze książki o nich traktujące
"Straż! Straż!
"Zbrojni"
"Bogowie, Honor, Ankh-Morpork"
Jeśli o jakiejś zapomniałem to proszę dodać. Ogólnie książek Pratchetta jest masa i praktycznie wszystkie charakteryzują się tym zwariowanym i nietuzinkowym (angielskim wręcz ;-P) poczuciem humoru. Warto przeczytać, ale to już chyba wiesz :-]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 02.03.2007 o 20:37, Hubi Koshi napisał:

"Straż! Straż!
"Zbrojni"


i jeszcze "Na Glinianych Nogach" ;)

Dnia 02.03.2007 o 20:37, Hubi Koshi napisał:

"Bogowie, Honor, Ankh-Morpork"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Osobiście najbardziej do gustu przypadły mi książki z udziałem wiedźm: "Równoumagicznienie", "Trzy Wiedźmy", "Wyprawa Czarownic", "Panowie i Damy", "Maskarada", "Carpe Jugulum" - którego wciąż nie zdobyłem ani nie przeczytałem (wstyyyd!). Tytuły w których pojawiają się Babcia Weatherwax, Niania Ogg, Magrat, czy też w późniejszych Agnes "Perdita X" Nitt cenię sobie nawet wyżej niż te w których Śmierć gra rolę pierwszoplanową.
Poza tym dużą sympatią darzę Niewidoczny Uniwersytet. Budzi bliskie skojarzenia z moim wydziałem na uniwersytecie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jest jakas zalecana kolejnosc wg. ktorej powinno sie czytac te ksiazki, czy tez moge zaczac bez obaw czytac pierwsza ktora wpadnie mi w lapska? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.03.2007 o 02:51, Ledoke napisał:

Jest jakas zalecana kolejnosc wg. ktorej powinno sie czytac te ksiazki, czy tez moge zaczac
bez obaw czytac pierwsza ktora wpadnie mi w lapska? ;)

Cóż podam dwa linki. Pierwszy to z Wikipedii o Świecie Dysku, masz tam wypisaną większość książek i kolejność ich wydania, więc nie powinieneś mieć problemu z połapaniem się co pierwsze :-]
http://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awiat_Dysku

Tutaj z kolei pewien towarzysz dał obrazek z diagramem chronologii Świata Dysku (po angielsku) więc tym również będziesz się mógł posiłkować
http://forum.gram.pl/forum_post.asp?tid=7294&pid=346

Ja osobiście polecam zacząć od Koloru Magii, a potem Blasku Fantastycznego (które są zresztą pierwszymi książkami o Świecie Dysku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.03.2007 o 02:51, Ledoke napisał:

Jest jakas zalecana kolejnosc wg. ktorej powinno sie czytac te ksiazki, czy tez moge zaczac
bez obaw czytac pierwsza ktora wpadnie mi w lapska? ;)


Ksiażki Pratchetta maja tą fajną cechę, że można je czytać niezależnie od siebie, ponieważ nic sie nie traci. Oczywiscie lepiej czytać wszystko po kolei, ale nic sie nie stanie jeśli sie przeczyta np. "Zbrojnych" przed "Strażą".

Zresztą Diuk Ankh, Komendant Straży Miejskiej, Lord Samuel "Terier Vetinariego" Vimes i jego podwładni rządzą !!!

Drugie miejsce zajmują Śmierć z rodziną.

Trzecie Niewidoczny Uniwersytet.

Czwarte egzekwo Srebrna Orda i Czarownice.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.03.2007 o 10:45, JaMES` napisał:

ogladal ktos moze filmowe wersje swiata dysku? Wyrd Sisters, Soul Music, Hogfather? czy warto
je obejrzec?

jak się przewinie parę stron do tyłu to podobno tak :) w wogóle co za pytanie jak bym miał szansę to bym oglądał od razu ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować