Zaloguj się, aby obserwować  
paweln

Świat Dysku czyli Terry Pratchett

1379 postów w tym temacie

Dnia 27.05.2007 o 11:09, hito_kun napisał:

,,Mort":) Z tego co pamiętam to ,,Mortyr" był jakimś nudnawym polskim FPP i z twórczością Pratchetta
nic wspólnego nie miał;)

Rzeczywiście, my mistake xD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja właśnie stałem się szczęśliwym posiadaczem Prawdy. Włażę teraz do wanny z zimną wodą i zabieram się za czytanie :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

:) Ja niestety poczekam, aż Prawda trafi do jakiejś okolicznej biblioteki, bo szkoda mi forsy na książkę, którą przeczytam w jeden wieczór. Jak już skończysz to podziel się wrażeniami:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2007 o 14:49, Marrbacca napisał:

A ja właśnie stałem się szczęśliwym posiadaczem Prawdy. Włażę teraz do wanny z zimną wodą i
zabieram się za czytanie :D


To "Prawda" już wyszła?! No tak przecież o tym czytałem ;-P
No i o czym jest ta książka ? O straży, Rincewidzie, czy może historia odrębna, typy "Ruchome Obrazki" ?

PS NA pewno kupię tą książkę !!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.05.2007 o 21:13, Outlander-pro napisał:

To "Prawda" już wyszła?! No tak przecież o tym czytałem ;-P
No i o czym jest ta książka ? O straży, Rincewidzie, czy może historia odrębna, typy "Ruchome
Obrazki" ?


Odrębna historia z nowymi bohaterami, chociaż pojawiają się również Straż, Patrycjusz i żebracy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2007 o 15:12, pkapis napisał:

Odrębna historia z nowymi bohaterami, chociaż pojawiają się również Straż, Patrycjusz i żebracy.

Chyba w "Truth" się po raz pierwszy pojawia De Worde, mam rację? Właśnie czytam "Monstrous Regiment", w której też występuje...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2007 o 15:14, qrczak90 napisał:

Chyba w "Truth" się po raz pierwszy pojawia De Worde, mam rację? Właśnie czytam "Monstrous
Regiment", w której też występuje...


Tak, ale w Prawdzie jest głównym bohaterem, a w MR pojawia się epizodycznie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wiecie może jak zdobyć Dywan, Nomów Księgę Kopania i Johnny''ego i Bombę? Bo nigdzie ich nie ma, a to są jedne z ostatnich książek Pratchetta których nie czytałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2007 o 20:47, azur65 napisał:

Wiecie może jak zdobyć Dywan, Nomów Księgę Kopania i Johnny''ego i Bombę? Bo nigdzie ich nie
ma, a to są jedne z ostatnich książek Pratchetta których nie czytałem.


Wszystkie znajdziesz na allegro.
A co do mnie, dzisiaj zakupiłem Prawdę i zaraz zabieram się do czytania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2007 o 20:49, darkwind21 napisał:

> Wiecie może jak zdobyć Dywan, Nomów Księgę Kopania i Johnny''ego i Bombę? Bo nigdzie ich
nie
> ma, a to są jedne z ostatnich książek Pratchetta których nie czytałem.

Wszystkie znajdziesz na allegro.
A co do mnie, dzisiaj zakupiłem Prawdę i zaraz zabieram się do czytania.

Niestety ich tam nie znalazłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.05.2007 o 20:53, azur65 napisał:

> > Wiecie może jak zdobyć Dywan, Nomów Księgę Kopania i Johnny''ego i Bombę? Bo nigdzie
ich
> nie
> > ma, a to są jedne z ostatnich książek Pratchetta których nie czytałem.
>
> Wszystkie znajdziesz na allegro.
> A co do mnie, dzisiaj zakupiłem Prawdę i zaraz zabieram się do czytania.
Niestety ich tam nie znalazłem.

Mała poprawka, johnnego i księgi kopania już nie ma ( ze 2 dni temu jeszcze były) a dywan jest na pewno bo dzisiaj sprawdzalem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No cóż, jestem po przeczytaniu Prawdy i muszę powiedzieć, że książka jest dobra. Porusza fajną tematykę, pokazuje wyraziste postacie (Pan Tulipan wymiata :D), no i przede wszystkim daje dużą porcję śmiechu :). Czytało mi się bardzo przyjemnie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2007 o 18:25, Marrbacca napisał:

(Pan Tulipan wymiata :D)

...ony koneser ...onej sztuki z niego.

Książka jest fajna, jednak główny bohater jest tak płaski i sztampowy, że aż szkoda gadać.
Podoba mi się to, że mamy tu bohaterów dobrze już znanych widzianych z zupełnie innej perspektywy, rozwinięcie kilku postaci wcześniej tylko wspominanych / epizodycznych (Slant chociażby) i kilka smaczków na temat wydarzeń z poprzednich książek (np. kwestia brata Williama).
Solidna czwóra (z plusem) się należy, Pratchett nie schodzi poniżej określonego poziomu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 04.06.2007 o 19:00, Krejt napisał:

> (Pan Tulipan wymiata :D)
...ony koneser ...onej sztuki z niego.

Dokładnie dokładnie :D. I jeszcze te dragi ;)

Dnia 04.06.2007 o 19:00, Krejt napisał:

Książka jest fajna, jednak główny bohater jest tak płaski i sztampowy, że aż szkoda gadać.
Podoba mi się to, że mamy tu bohaterów dobrze już znanych widzianych z zupełnie innej perspektywy,
rozwinięcie kilku postaci wcześniej tylko wspominanych / epizodycznych (Slant chociażby) i
kilka smaczków na temat wydarzeń z poprzednich książek (np. kwestia brata Williama).
Solidna czwóra (z plusem) się należy, Pratchett nie schodzi poniżej określonego poziomu.

No cóż, muszę się zgodzić tak z oceną, jak z analizą. William rzeczywiście mógłby być pokazany lepiej, bo aktualnie tak naprawdę to nie można o nim wiele powiedzieć... Mi również podobało się pokazanie kilku z postaci inaczej niż dotychczas, to dodało im jeszcze większego smaczku :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2007 o 17:43, hito_kun napisał:

A ja dorwałem w bibliotece Muzykę Duszy. Jedna z niewielu książek Pratchetta, której jeszcze
nie czytałem:) Oby trzymała poziom...


niestety, IMO jest bardzo przeciętna (o nie, nie użyję słowa ''słaba''!). tylko kilka iście ''pratchettowskich'' tekstów, fabuła kuleje.
choć czytałem to chyba jak byłem chory i leżałem w łóżeczku - więc może gorączka wpłynęła na mój osąd... w każdym bądź razie - muszę przeczytać ''Muzykę Duszy'' jeszcze raz - aby w pełni wyrazić swoje zdanie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2007 o 17:49, Azrathel napisał:

niestety, IMO jest bardzo przeciętna (o nie, nie użyję słowa ''słaba''!). tylko kilka iście
''pratchettowskich'' tekstów, fabuła kuleje.
choć czytałem to chyba jak byłem chory i leżałem w łóżeczku - więc może gorączka wpłynęła na
mój osąd... w każdym bądź razie - muszę przeczytać ''Muzykę Duszy'' jeszcze raz - aby w pełni
wyrazić swoje zdanie ;)


"Muzyka duszy" niestety traci sporo w tłumaczeniu i nawet PWC nie jest w stanie temu zaradzić. Zbyt wiele tam gier słownych, których nie da się dobrze przetłumaczyć oraz nawiązań do muzyki, w tym do zespołów w Polsce znanych słabo albo wcale.
Na przykład pytanie które zadają głównemu bohaterowi to po polsku "Czy na pewno nie jesteś elfi?", ale nie jest to zbyt podobne do oryginalnego "Are You sure, You''re not elvish?" co brzmi prawie identycznie jak "Are You sure, You''re not Elvis?".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.06.2007 o 18:11, pkapis napisał:

Na przykład pytanie które zadają głównemu bohaterowi to po polsku "Czy na pewno nie jesteś
elfi?", ale nie jest to zbyt podobne do oryginalnego "Are You sure, You''re not elvish?" co brzmi prawie identycznie jak "Are You sure, You''re not Elvis?".

To jest właśnie trudne i dlatego niektórzy jak tłumaczą np. filmy, to robią z tego txty po Polską publiczność, żeby wszyscy wiedzieli o co chodzi - dobry przykład to Shrek, gdzie bardzo dużo się różni od PL dubbingu - można powiedzieć, ze to 2 różne filmy ;) ale nie wiem czemu bo oryginalne dowcipy też mi się podobają, trzeba wiedzieć o co chodzi. A co do tego, to ja bym to przetłumaczył na elfiś :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować