Zaloguj się, aby obserwować  
paweln

Świat Dysku czyli Terry Pratchett

1379 postów w tym temacie

Po małej przerwie w czytaniu ŚD przeczytałem prawie w jeden dzień bo tak mnie wciągneło "Kosiarza". I znowu mogę sobię pod nosem powiedzieć "ten facet to geniusz ..." :) Książka bardzo mi się podobała, a miło było znowu cosik o Śmierci przeczytać :] Zwłaszcza, że ostatnia powieść gdzie był on głównym bohaterem i którą przeczytałem był "Mort", a "Mort" właśnie był pierwszą książką z ŚD którą przczytałem. A było to daaawno temu :)

Teraz zabrałem się za "Ostatniego Bohatera". Pikne ilustracje. Boskie :]

A poza tym, byłem dziś w kinie i zawitałem do Mpiku. Właśnie miałem podchodzić do kasy z jakimś czasopismem i zapłacić kiedy zobaczyłem, że ktoś z obsługi niesie książki. Oczywiście ŚD (a wcześniej przejrzałem półkę i wszystkie powieści już miałem zakupione). Odszedłem z kolejki i popędziłem by sprawdzić co babka niesie i układa na półce. I tak oto stałem się szczęśliwym posiadaczem "Piramid" oraz "Sztuki Świata Dysku". Po prostu obłęd, "Sztuka..." absolutnie wymiata :D Kidby jest rewelacyjny ^^
Ah piękną mam na półce u siebie w pokoju kolekcję ... 22 powieści + "Sztuka..." to razem 23 książki. Ah jestem happy ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No cóż, przepraszam za post pod postem, ale skoro nikt nic nie pisze ;)

Jestem po lekturze "Ostatniego Bohatera" oraz "Piramid".
"Ostatni..." jest bardzo przyjemny, lekki, krótki, ale ilustracją są boskie. Ogólnie porządne, choć krótkie i dlatego szkoda :) Ale podobało się jak zawsze.

"Piramidy" też są super. Teppic jest naprawdę fajnym bohaterem, nie pogardziłbym nową powieścią z jego udziałem :) Parodia Egiptu wymiata, po raz kolejny Pratchett zaskoczył mnie humorem :)

Kurde, teraz nie mam co czytać, muszę coś kupić ^^
Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety póki co Teppic więcej się nie pojawił w twórczości Pratchetta. A może to i lepiej... w końcu został kim został i niech już ma święty spokój. W każdym razie jeśli jeszcze nie miałeś przyjemności, to gorąco polecam Pomniejsze Bóstwa - bohaterzy zupełnie inni, ale klimat i tematyka trochę podobna. A i w moim osobistym rankingu to jedna z najlepszych powieści tego autora.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2008 o 20:56, Outlander-pro napisał:

Kurde, teraz nie mam co czytać, muszę coś kupić ^^


Zawsze możesz poczytać o Nomach. Choć akcja nie dzieje się w świecie dysku to całość jest całkiem zgrabna i szybko pochłanialna;-).

Ja musze się zabrać za Zadziwiający Maurycy i jego uczone szczury oraz Wolni Ciutludzie (ostatnia wizyta w bibliotece była bardzo owocna:D)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2008 o 21:06, GanD napisał:

Niestety póki co Teppic więcej się nie pojawił w twórczości Pratchetta. A może to i lepiej...
w końcu został kim został i niech już ma święty spokój. W każdym razie jeśli jeszcze
nie miałeś przyjemności, to gorąco polecam Pomniejsze Bóstwa - bohaterzy zupełnie inni,
ale klimat i tematyka trochę podobna. A i w moim osobistym rankingu to jedna z najlepszych
powieści tego autora.


Niby został kim chciał, ale odjechał i nie wiadomo co się z nim stało :) Chociaż co miałby później robić ? W każdym razie "Piramidy" były naprawdę fajne.

A "Pomniejsze Bóstwa" jasne, że czytałem, w zeszłym roku chyba i jest to zdecydowanie jedna z najlepszych powieści Pratchetta - jak dla mnie ta powieść jest genialna, bóg Om jako żółw .. świetne :)

Aha i news dla wszystkich fanów!
"Piekło Pocztowe" wychodzi 09.09.08 !
http://www.proszynski.pl/Pieklo_pocztowe-p-29943-1-30-.html
Nie mogę się doczekać ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba czytałem te książki ale nie jestem pewien. Czy dwie pierwsze są o jakimś kiepskim magiku i obcokrajowcu który ma pudełko do robienia zdjęć z bodaj chochlikiem w środku? Kolejna była o dziewczynce, która jak się urodziła dostała magiczną laskę od czarodzieja? Później chyba mogła na tym latać. Nie pamietam dokładnie jak to było wiem, że wychowywała się z babcią, a ta później zaprowadziła ją do szkoły gdzie miała się uczyć. Wcześniej babcia uczyła ją swoich czarów typu przejęcie kontroli nad jakimś zwierzęciem. Sorka ale dawno to czytałem będzie ponad 2 lata więc jeśli się mylę to sorka za tego posta. Ale jeśli to nie o tym to może ktoś powie co mam na myśli? Z tego co pamietam ci bohaterowie mało co nie spadli za krawędź świata ale uratował ich stworek co nie lubił wodydlatego mógł pływać-latać na takim specjalnym statku:D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2008 o 21:52, THE WITCHER1990 napisał:

Chyba czytałem te książki ale nie jestem pewien. Czy dwie pierwsze są o jakimś kiepskim
magiku i obcokrajowcu ...

Tak jest :) To jest świat Dysku, a konkretnie dwie pierwsze jego części (nie jestem pewny co do trzeciej, ale to chyba też to :))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skoro to więc o tej dziewczynce to napewno też:D Książka miała wiele humoru i ogólnie fajna ale ja tam wole mroczniejsze klimaty typu wiedźmin:D Po wieśku nawet Tolkien za lekki:D Ale jednak książka fajna polecam;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2008 o 21:18, Rzezim napisał:

Ja musze się zabrać za Zadziwiający Maurycy i jego uczone szczury oraz Wolni Ciutludzie
(ostatnia wizyta w bibliotece była bardzo owocna:D)


Rzezim, angielski znasz? To nie czytaj "Wolnych ciutludzi" po polsku, tylko koniecznie w oryginale. Nie jestem pewien Maurycego, ale chyba jeszcze "Kapelusz pełen nieba" ma zwalone tłumaczenie. Ponieważ to osobna podseria - teoretycznie przeznaczona dla młodszych czytelników - dostała ją do tłumaczenia pani Dorota Malinowska-Grupińska, a nie PWC. Niestety ta pani o ile w ogóle umie tłumaczyć - w co wątpię - na pewno nie powinna dostać tego typu literatury. Nie wyłapała wielu odniesień, oczywistych dla fanów fantastyki i nawet nie zadała sobie trudu by posprawdzać w sieci. A przecież jest Annotated Pratchett File, gdzie wszelkie ciekawostki są przez fanów zbierane, włącznie z niezamierzonymi przez Pratchetta (jak Sto Lat). Mogę podać parę przykładów jej niekompetencji, ale nie chce mi się już nad tym pastwić. W każdym razie trzeci tom przygód Tiffany tłumaczył już PWC, ale dwa pierwsze oraz Maurycego ona i lepiej je ominąć.


@The Witcher 1990
Tak, to wszystko Świat Dysku. Konkretnie "Kolor magii", "Blask fantastyczny" oraz "Równoumagicznienie", czyli trzy pierwsze części. To były jedne z pierwszych książek Pratchetta, między nimi robił sobie kilkuletnie przerwy i pisał je głównie dla śmiechu. Widać w nich też pewne braki w wizji świata i rozbieżności. Później - tak gdzieś od Kosiarza - pojawiają się dużo poważniejsze wątki. Nadal jest sporo humoru, ale i filozofii, czasami zadumy, miejscami jest też mroczno. Jeśli chcesz sprawdzić polecam np. "Carpe jugulum" albo "Bogowie, honor, Ankh-Morpork" czy "Nocną straż". Co prawda to późniejsze części podcyklów o czarownicach (Carpe) czy Vimesie (dwie pozostałe), ale IMO spokojnie możesz spokojnie przeczytać je same. Albo zerknij do "Zbrojnych" - ta książka ma pewne smutne wątki w zakończeniu.

@Outlander-Pro
W Piekle pocztowym pojawi się nowy bohater, Wilgoć von Lipswig (Nie jestem pewien czy tak go PWC przetłumaczy). Całkiem sympatyczny gość.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 25.08.2008 o 23:14, pkapis napisał:

Wilgoć von Lipswig (Nie jestem pewien czy tak go PWC przetłumaczy).

W polskim przekładzie to nadal będzie Moist von Lipwig. PWC początkowo zastanawiał się przed przemianowaniem go na "Wilg", ale jednak zrezygnował, jako że samo imię jest również pewnym nawiązaniem... Odkryjecie sami. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A ja tymczasem dorwałem w Mpiku "Muzykę Duszy" zapowiada się kawał dobrej lektury ^^ I Śmierć głównym bohaterem!

(a tak poza tym ... ilustracje Susan rządzą :P ze "Sztuki ...")
Pozdro

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej ludzie, co za zastój w temacie ? =P
Jak tam "Piekło Pocztowe" ? Akurat mam masę innych spraw na głowie i czasu nie mam skoczyć kupić, ale znajomy twierdzi, że jest naprawdę świetnie. Ktoś już czytał ? :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.09.2008 o 19:30, Outlander-pro napisał:

Hej ludzie, co za zastój w temacie ? =P
Jak tam "Piekło Pocztowe" ? Akurat mam masę innych spraw na głowie i czasu nie mam skoczyć
kupić, ale znajomy twierdzi, że jest naprawdę świetnie. Ktoś już czytał ? :D

Naprawdę świetne :D. Wczoraj kupiłem, dzisiaj skończyłem czytać. Zgodnie z dobrą starą tradycją Pratchettów tak przywiązuje do książki, że człowiek nie jest w stanie się oderwać :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja wczoraj rozpoczęłam moją przygodę ze "Światem Dysku", od pewnego czasu się za to zabierałam.Książkę dopiero zaczęłam czytać, więc zbyt dużo nie mogę powiedzieć, ale zaczyna się ciekawie i jak na razie bardzo mi się podoba :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No ja mam teraz do skończenia " Moveing Pictures" w oryginale, a już od koleżanki, która była w Anglii dostałem "Makeing Money". Książka ma 480 stron. Nie mogę się doczekać.

Raya2222- przeczytaj "Piramidy". Naprawdę dobra książka. A jeśli chcesz czytać jakiś cykl, to zacznij książki o Straży Nocnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś przyjechał paczkens z The Illustrated Wee Free Men i Folklore of Discworld. Folklore to gruba księga poświęcona... folklorowi Świata Dysku (odkrywcze). Bardziej interesujące jest ilustrowane przez Stephena Playera wydanie Ciutludzi, książka ma format nieco większy niż wydania Doubleday, całość w twardej oprawie z obwolutą, papier kredowy, szyty. No i gwóźdź programu, czyli cała masa kolorowych i ślicznych ilustracji, łącznie z rozkładówkami. Wykonaniem bije na głowę The Last Hero. Bardzo polecam.

20081022201335

20081022201547

20081022201636

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2008 o 20:16, Krejt napisał:

Dziś przyjechał paczkens z The Illustrated Wee Free Men i Folklore of Discworld. Folklore
to gruba księga poświęcona... folklorowi Świata Dysku (odkrywcze).


Noo, całkiem fajne toto ;) Chociaż mnie (chociażby chwilowo) nie interesuje podseria o Akwili Dokuczliwej.
Ciekawi mnie ten folklor, ciekawe co tam jest opisane ...
W każdy razie: jak tam Krejt, co wiesz o polskich wydaniach? Jakie książki zostaną niedługo przetłumaczone?
W końcu masz znajomości ^^

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2008 o 18:35, Outlander-pro napisał:

W końcu masz znajomości ^^

E tam znajomości. ;)
W tym roku już się raczej nic nie pojawi, początek 2009 to Nauka Świata Dysku III i później THUD! (czyli najprawdopodobniej ŁUPS! po naszemu).
Aktualnie zachwycony Piekłem... czytam sobie w oryginale Making Money i napiszę jedno: warto czekać na nowe przygody Moista po polsku, zostałem pozamiatany już pierwszym rozdziałem. Choć widzę, że bez znajomości pewnych wątków z Piekła się nie obejdzie, a przynajmniej sporo smaczków czytelnikowi umknie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2008 o 21:42, Krejt napisał:

Aktualnie zachwycony Piekłem... czytam sobie w oryginale Making Money i napiszę jedno:
warto czekać na nowe przygody Moista po polsku, zostałem pozamiatany już pierwszym rozdziałem.
Choć widzę, że bez znajomości pewnych wątków z Piekła się nie obejdzie, a przynajmniej
sporo smaczków czytelnikowi umknie.


Ja przeczytałem MM niedawno i uważam, że jest to najsłabsza książka ze Świata Dysku. Początek ok, ale potem poziom znacznie spada. Moist nie przypomina już siebie z pierwszej części (co jest zrozumiałe), a głóny antagonista jest zwyczajnie słaby. Rozumiem, że głupio byłoby po Reacherze gilcie dać mu za przeciwnika kogoś jeszcze lepszego, ale niechby to chociaż był ktoś z klasą. Tymczasem różnica klas między Giltem a nowym przeciwnikiem jest jak między angielską Premiership a polską ligą okręgową.
Oczywiście nadal mamy do czynienia z książką Pratchetta, jest więc w niej parę ciekawych motywów i śmiesznych dowcipów - jeden odnosi się do imienia Moista i ciężko go będzie przetłumaczyć - ale to jednak słabsza książka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować