Zaloguj się, aby obserwować  
paweln

Świat Dysku czyli Terry Pratchett

1379 postów w tym temacie

Do mnie dzisiaj doszło zamówienie m.in. z książką "Kot w stanie czystym". Obrazki rozwalają, już niedługo dorwę się do treści. Szkoda tylko że to takie cienkie :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rebis właśnie wydał Księgi Nomów, Opowieści o Johnym Maxwellu i Nację. 2 pierwsze są tym razem w jednym tomie, więc osoby którym brakuje samej księgi kopania nadal muszą jej szukać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2009 o 19:34, Ostrowiak napisał:

Wczoraj była premiera "Łups!", może już ktoś dorwał egzemplarz? :)

Damn, to prawda, prawie zapomniałem :P Ale chwilowo czytam co innego, no i zanim polecę do sklepu trochę minie :P Ale coś czuję, że "Łups" będzie świetne. Vimes wychowujący syna :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nacja jest wydana fenomenalnie. Hardcover z obwolutą, tłoczenia, bielutki papier... Wydania Prószka przy tym biednie wyglądają.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.05.2009 o 22:45, Krejt napisał:

Nacja jest wydana fenomenalnie. Hardcover z obwolutą, tłoczenia, bielutki papier... Wydania
Prószka przy tym biednie wyglądają.


A jak ma się do tego esencja, czyli treść?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dziś skończyłem Muzykę Duszy. Książka ogólnie całkiem dobra. Wstyd się przyznać ,ale pewnej rzeczy nie załapałem. Otóż na stronie 306-307 (Wydawnictwo Prószyński) ,można znaleźć zdanie o tym jak ciała Kilfa ,Bouga ,Asfalta i Buddyego zaczynają znikać. I tu nasuwa się pytanie - dlaczego? Czy jest to spowodowane jakoś przez Muzykę? Byłbym bardzo ,bardzo wdzięczny gdyby ktoś mi pomógł to ogarnąć :)

Swoją drogą - na jednym z koncertów Grupy z Wykrokiem jest taki fragment ,kiedy bohaterowie zastanawiają się co zagrać. Wybór pada na "Anarchia w Ankh-Morpork" - jest to nawiązanie do "Anarchy in UK" Sex Pistols :) Grałem w GH3 więc udało mi się wychwycić. Link do piosenki dla zainteresowanych : http://www.youtube.com/watch?v=vaGQW00SDMU

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 07.07.2009 o 22:17, Zabujca_Smokuf napisał:

Swoją drogą - na jednym z koncertów Grupy z Wykrokiem jest taki fragment ,kiedy bohaterowie
zastanawiają się co zagrać. Wybór pada na "Anarchia w Ankh-Morpork" - jest to nawiązanie
do "Anarchy in UK" Sex Pistols :) Grałem w GH3 więc udało mi się wychwycić.

Ogólnie cała książka jest wypełniona tego typu smaczkami, ale trzeba się nieźle orientować by je wszystkie wychwycić choćby to - Dziekan wyszył sobie na kurtce napis "Zrodzony do Run" czyli "Born To Rune" co jest nawiązaniem do tej piosenki: http://www.youtube.com/watch?v=6se90rFN1qI

Na poprzednie pytanie Ci nie odpowiem bo czytałem książkę zbyt dawno temu bym pamiętał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2009 o 16:37, darkwind21 napisał:


Taaa, widziałem jakiś czas temu reklamę w "Nowej Fantastyce" :P Szkoda, że nie dało się przetłumaczyć dwuznacznego tytułu jak trzeba. Whatever :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.08.2009 o 23:40, Outlander-pro napisał:

Taaa, widziałem jakiś czas temu reklamę w "Nowej Fantastyce" :P Szkoda, że nie dało się
przetłumaczyć dwuznacznego tytułu jak trzeba. Whatever :]

Z tytułami serii o Moiście to jest w ogóle zabawna sprawa, bo one się układają w pewien schemat: Going Postal, Making Money, Raising Taxes.
Ciężko było zachować taką ciągłość w polskich tytułach, dlatego cała "seria ekonomiczna" u nas będzie wyglądać następująco:
- Piekło pocztowe
- Świat finansjery
- Raj podatkowy
Schemat jest, chociaż kompletnie inny niż w oryginale. I już wiadomo skąd się wzięło "Piekło pocztowe". :)

Gorzej będzie jak się Praczowi uwidzi napisanie czwartej książki w cyklu. :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czytam właśnie swoją pierwszą książkę Pratchetta, Kolor magii. Świat wydaje mi się ciekawy, choć nieco zbyt dziecinny (ta chodząca skrzynia to przegięcie...). Czy inne jego książki są utrzymane w podobnym klimacie?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2009 o 00:01, grzegrz napisał:

Czytam właśnie swoją pierwszą książkę Pratchetta, Kolor magii. Świat wydaje mi
się ciekawy, choć nieco zbyt dziecinny (ta chodząca skrzynia to przegięcie...). Czy inne
jego książki są utrzymane w podobnym klimacie?

mniej-więcej tak, choć przygody Rincewinda są chyba najbardziej pojechane ze wszystkich ;]
a Bagaż jest najlepszy ;]
mnie się Kolor Magii za pierwszym razem nie podobał (oj głupim, głupim, 14 lat chyba miałem), ale potem, jak już przeczytałem więcej praczetów, drugie podejście okazało się o wiele lepsze i wypełnione gromkim śmiechem ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2009 o 00:01, grzegrz napisał:

Czytam właśnie swoją pierwszą książkę Pratchetta, Kolor magii. Świat wydaje mi
się ciekawy, choć nieco zbyt dziecinny (ta chodząca skrzynia to przegięcie...). Czy inne
jego książki są utrzymane w podobnym klimacie?

Nie, cykl dość szybko dorośleje. I moim zdaniem warto sobie nawet przeskoczyć te kilka pozycji do książek napisanych później.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.08.2009 o 23:57, Krejt napisał:

Schemat jest, chociaż kompletnie inny niż w oryginale. I już wiadomo skąd się wzięło
"Piekło pocztowe". :)

Aaaa, no proszę, dzięki za oświecenie, nawet nie zauważyłem ... cholercia, gratulacje dla pana Cholewy, sprytnie wymyślił, naprawdę sprytnie ;D

@grzegrz
Stary, przecież to nie jest poważne fantasy, tylko z przymrużeniem oka. A nawet oczu :P A może nawet na oślep i z chustą zasłaniającą widok xD I to na pewno nie dziecinne, a hmm w krzywym zwierciadle. I tak, praktycznie wszystkie książki ze ŚD są w tym klimacie. Są poważniejsze tematy, ale i tak wszędzie jest jakiś żarcik, niuans itp :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2009 o 00:06, Krejt napisał:

Nie, cykl dość szybko dorośleje. I moim zdaniem warto sobie nawet przeskoczyć te kilka
pozycji do książek napisanych później.

Spodziewałem się, że cały cykl to jedna saga, małe zaskoczenie dla mnie ;) Ale skoro tak piszesz, to pewnie pominę kilka kolejnych... Zobaczymy, co Pratchett wymyślił w kolejnych książkach, może faktycznie się rozkręci ;) Obecnie czytam "Głos Boga" Soboty i jakoś ten brutalny świat, wręcz ociekający przemocą i krwią wydaje mi się nieco ciekawszy niż łagodny w sumie świat dysku ;)

@Azra- również dzięki za odpowiedź

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niedawno kupiłam sobie "Złodzieja czasu" - pierwszą własną książkę Pratchetta, i oczywiście planuję zakup kolejnych. :) Przeczytałam już ich co prawda kilka: "Kolor magii", "Mort", "Muzyka duszy" oraz parę innych, niemniej chciałabym zapytać tych, którzy znają ich więcej, którą by mi polecili jako następną do kolekcji. :p

Pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2009 o 00:45, Arande napisał:

/.../
Pozdrawiam :)


Już miałem iść spać, ale zauważyłem nowy post w temacie, więc odpiszę :]
Ogólnie jest to temat wałkowany setki razy, ale zawsze to można posta nabić :P
Wg mnie można albo czytać chronologicznie jak były książki wydawane, bądź podcyklami. Czyli podcykl o Straży Miejskiej, Rincewindzie, Wiedźmach, Śmierci itp. Warto też przeplatać je między sobą, czyli raz coś o Magach, raz o czymś innym by nie siedzieć za długo w jednym klimacie ;)
Ale ogólnie jestem zwolennikiem chronologii z naciskiem na miks, czyli raz to, raz to. Zachowuje się wtedy mniej więcej ciągłość fabularną i świadomość jak rozwijał się świat wykreowany przez Prachetta. Zawsze to można wyszukać w innych książkach smaczki, bądź nawiązania do poprzednich części.

Cholibka, chyba zdrowo namieszałem i mój post ma mało sensu ... eh, to przez to że jest późno, wybacz mi. Może Krejt zarzuci tym swoim linkiem z podziałem na podcykle i też coś doradzi :)

Również pozdrawiam :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 13.08.2009 o 00:50, Outlander-pro napisał:

> /.../


Fakt, trochę pokręcony post, ale chyba mniej więcej wiem, o co chodzi. :D Szkoda tylko, że nie znam tego podziału, ale poznam. :p

Oczywiście nie pomyślałam, żeby najpierw przejrzeć dokładnie temat - głupia ja. :P No, ale jest późno, a poza tym moje pytanie tak nagle przyszło mi do głowy, gdy zobaczyłam ten wątek na wierzchu, i postanowiłam je od razu wysłać. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować