Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Gry roku 2011 - wyniki plebiscytu

122 postów w tym temacie

Dnia 02.01.2012 o 17:25, Kopiec napisał:

Pan chyba już zapomniał, o co w gatunku rpg chodzi.
Mała, krótka, liniowa gierka jaką jest W2 ledwo zasługuje na miano rpg. Bardziej gra
akcji z jakimś tam rozwojem postaci.


A w Skyrim co masz? Brak fabuły, questy poboczne robione na jedno kopyto, brak wyrazistych postaci...
I nie, nie zapomniałem. Do dzisiaj gram w Tormenta, czasem Baldura odpalę. Więc wiem, o co w rpg chodzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2012 o 16:18, Krzysiek_Ogrodnik napisał:

Mnie zaskoczyło, że Wiedźmin w oczach ludzi jednak nie pokonał Skyrima

Mnie niestety to nie zaskoczyło. Wokół Skyrima powstał taki "hype", że taki wynik był w pełni do przewidzenia.
Wiedźmina 2 przeszedłem dwukrotnie, po pierwszym przejściu odrazu wziąłem się za drugie. I nie czułem jakiegokolwiek znużenia. Natomiast po 20h grania w Skyrim czułem się jakbym robił "daily questy" w WoWie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie wyniki plebiscytu odzwierciedlają faktyczną popularność tych tytułów. są gry, które po prostu sa za głośne, aby można było obok nich przejsć obojętnie. Ale trzeba przyznać, że w zeszłym roku mieliśmy sporo perełek. A ten rok zapowiada się co najmniej równie dobrze. :-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2012 o 17:25, Kopiec napisał:

Pan chyba już zapomniał, o co w gatunku rpg chodzi.
Mała, krótka, liniowa gierka jaką jest W2 ledwo zasługuje na miano rpg. Bardziej gra
akcji z jakimś tam rozwojem postaci.

Wiesz, na pewno nie nazwałbym " Wierdźmina 2 " grą małą - krótyką, owszem ale nie małą
W2 stawia przede wszystkim na fabułę i na wybory gracza, oraz ich skutrki
krótkość mozna też zarzucić serii Uncharted ale ta seria stawia przede wszystkim na intensywność i filmowe prowadzenie rozgrywki, a że cierpią na tym inne aspekty rozgrywki? - coś za coś.
W2 ma po prostu zupełnie gdzie indziej rozmieszczone akcenty, niż TESV, mozna powiedzieć, że są to dwie skrajnie różne gry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2012 o 17:25, Kopiec napisał:

Mała, krótka, liniowa gierka jaką jest W2 ledwo zasługuje na miano rpg. Bardziej gra
akcji z jakimś tam rozwojem postaci.

podsumowując, obie gry siebie warte ;) Aczkolwiek i tak prędzej bym chyba tego wiedźmina widział niż skyrima.

@lis - nie powtarzaj wiedźmińskiej propagandy, rly.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja np głosowałem na Skyrima, bo w Wiedźmina 2 nie grałem :D i nie wydaje mi się, żebym w najbliższym czasie zagrał, bo pierwsza część mnie tak zanudziła, że nie zamierzam się brać za jej kontynuację :D zresztą, z gier nominowanych w kategorii RPG grałem tylko w Skyrima i w Bastion. A że dawno mnie żadna gra RPG tak nie wciągnęła, to dlatego głos na Skyrima w dwóch kategoriach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja np głosowałem na Skyrima, bo w Wiedźmina 2 nie grałem :D i nie wydaje mi się, żebym w najbliższym czasie zagrał, bo pierwsza część mnie tak zanudziła, że nie zamierzam się brać za jej kontynuację :D zresztą, z gier nominowanych w kategorii RPG grałem tylko w Skyrima i w Bastion. A że dawno mnie żadna gra RPG tak nie wciągnęła, to dlatego głos na Skyrima w dwóch kategoriach :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie szczytem fanatyzmu graczy, a jak widać tego typu fanatyzm dotarł już nawet do Polski, jest fakt, że w kategorii "gra roku" zwycięzcą jest Skyrim.

Oczywiście jeśli pod lupę wziąć tylko gry cRPG i zawęzić owe grono do tych, które utrzymują konwencję fantasy, to Wiedźmin 2 i TES V wiodą prym zaś ich ulokowanie względem 1. miejsca zależy od upodobań graczy. Ale kategoria "gra roku" to kategoria szersza, w której wieniec laurowy z całą pewnością nie należy się Skyrimowi.

Mieliśmy multum lepszych gier i w tego typu zestawieniach każdy powinien odłożyć swoje własne upodobania w kąt i popatrzeć obiektywnie na wszystkie tytuły, a jeśli w któryś nie grał, to po prostu nie powinien głosować. Pozostałe kategorie są zbalansowane i wydawać by się mogło, że logicznie rozłożyły się w nich miejsca, ale jeśli chodzi o powyżej omawianą, cóż podsumuję cytatem z mojego ulubionego pisarza:

"Niby pan masz oczy, ale czy pan ich używasz, czy macasz laską ziemie, by się nie rozglądać?"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie powinno być kategorii gry roku w ogóle po prostu. Nie da się w żaden sposób określić która gra w danym roku była najlepsza i dlaczego jest lepsza od tej, która reprezentuje inny gatunek. W filmach zawsze jest scenariusz i gra aktorska jako punkty odniesienia pozwalające jako tako porównywać, w grach tego nie ma.

Co do wyników: bez zaskoczenia, najwyżej HoMM VI i Anno 2070 można by miejscami pozamieniać, reszta ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Skyrim grą roku i rpg roku? Dobra, ja rozumie, że gra jest dobra i wciąga, ale zapominamy o tonie bugów, nudnym wątku GŁÓWNYM (jakoś mnie do niego nie ciągnie) i olaniu wielu aspektów przez twórców.
Jeszcze BF3 jako shooter roku, hype się utrzymuje długo, ale cóż.
Brakuje mi kategorii rozczarowania roku, AC:R by się nadał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2012 o 18:25, Bambusek napisał:

Nie powinno być kategorii gry roku w ogóle po prostu. Nie da się w żaden sposób określić
która gra w danym roku była najlepsza i dlaczego jest lepsza od tej, która reprezentuje
inny gatunek. W filmach zawsze jest scenariusz i gra aktorska jako punkty odniesienia
pozwalające jako tako porównywać, w grach tego nie ma.

Co do wyników: bez zaskoczenia, najwyżej HoMM VI i Anno 2070 można by miejscami pozamieniać,
reszta ok.

Nie zgodzę się z tym, że nie można porównać gier z różnych gatunków. Można tylko trzeba wybrać kilka cech porównawczych (np.: 10) Ustalić przedział punktów i wpisać, podliczyć i po robocie. Najwygodniej zestawiać to w tabeli. Ja tak robię i zazwyczaj TEN HIT NAD HITY, co tak króluje na listach końcowo/noworocznych nie wchodzi nawet do pierwszej piątki :)

Ja porównuję gry według takich kryteriów:
*fabuła
*dialogi
*akcja
*instalacja i problemy techniczne/błędy
*System rozgrywki i mechanika gry
*kreowanie postaci/możliwości decyzyjne
*swoboda gry i nieliniowość
*oprawa graficzna
*oprawa muzyczna
*optymalizacja
*stopień złożoność i trudności rozgrywki
*kreacja świata gry
*interface
*sterowanie
*klimat/moja subiektywna ocena

Wszystko w skali szkolnej od 1-6 :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Miejsce drugie - NBA 2K12 Miejsce trzecie - Fight Night Champion Miejsce czwarte - Pro Evolution Soccer 2011 Miejsce piąte - Top Spin 4


lol PES 11 a dlaczego nie 12 ???
WTF?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

gogiell czyli jak nie podobał mi się tunelowy świat na 15h gry z 1/1000 wielkości świata tego, co oferował zwycięstwa to jestem wieśniakiem i garowym ignorantem? Choćbyś nie wiem co wymyślił i jakie argumenty wrzucił to W2 NIGDY nie będzie lepsze od Skyrim.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bawiłem się kiedyś w coś takiego i porównywałem pod tym względem gry, w które grałem :D i co się okazywało? Na 1 miejsce wskakiwała gra, która średnio mnie wciągała :) podam przykład gry, która w większości kategori przez Ciebie podanych byłaby słabo oceniona: Gothic 1. Fatalnie zrobiona technicznie, ze słabą grafiką, skomplikowanym sterowaniem, beznadziejną optymalizacja, mnóstwem błędów itd. Ale gdyby ktoś mnie spytał o grę, która zachwyciła mnie klimatem to bez wątpienia bym wskazał Gothica 1 :) i w moim osobistym rankingu najlepszych gier, w jakie w życiu grałem Gothic 1 byłby w ścisłej czołówce :D
takie plebiscyty są z natury rzeczy subiektywne, więc wkurzanie się, że taka, a nie inna gra wygrała jest moim zdaniem zupełnie bezpodstawne. Nie da się zrobić takiego plebiscytu obiektywnie, bo każdemu się coś innego będzie podobać, nawet jesli użyjemy wskazanych przez Ciebie kryteriów :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No i właśnie tu wychodzi niemożność porównania, bo to jest zestaw "cech porównawczych" ustawionych pod RPG, wręcz do stosowania w kategorii "gra RPG". Bo dlaczego taka FIFA, Forza, Portal, czy też jakikolwiek shooter albo gra akcji nie mogłaby zostać grą roku? Bo w twojej tabelce odpadłaby na co najmniej kilku polach.
Biorąc pod uwagę to co zostało nominowane, to takie gry jak: szczególnie: Mortal Kombat, Forza, Portal, a także: Batman, Uncharted i L.A. Noire nie mogłyby zostać ocenione w niejednej z Twoich kategorii. Bo gdzie szukać fabuły w wyścigówce czy możliwości decyzyjnych w bijatyce?
Jak dla mnie to głos w takiej kategorii może być tylko i wyłącznie subiektywny i dawany na zasadzie: w co mi się najlepiej grało? jaką z tych gier cenię najwyżej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 02.01.2012 o 18:45, Ardhimor napisał:

Ja porównuję gry według takich kryteriów:
*fabuła


Ważna w przygodówkach, cRPG, ale już nie w strategiach, a w grach skierowanych na rozgrywki sieciowe zupełnie pomijalna. Shogun 2 czy LoL to świetne tytuły a fabuły w nich nie ma.

Dnia 02.01.2012 o 18:45, Ardhimor napisał:

*dialogi


Jak wyżej: w pewnych gatunkach kluczowe, w innych aspekt pomijalny.

Dnia 02.01.2012 o 18:45, Ardhimor napisał:

*akcja


To samo: w takim Frozen Synapse masz 5-10 sekund akcji na kilka-kilkanaście minut planowania, a gra jest świetna. Seria Anno jest też doskonała, chociaż leniwa.

Dnia 02.01.2012 o 18:45, Ardhimor napisał:

*instalacja i problemy techniczne/błędy


Tu ok, chociaż też co innego błędy w liniowym shooterze a co innego w dużym, rozbudowanym sandboxie.

Dnia 02.01.2012 o 18:45, Ardhimor napisał:

*System rozgrywki i mechanika gry


No i to jest całkowicie nieporównywalne pomiędzy gatunkami.

Dnia 02.01.2012 o 18:45, Ardhimor napisał:

*kreowanie postaci/możliwości decyzyjne


Ważne praktycznie tylko w cRPG.

Dnia 02.01.2012 o 18:45, Ardhimor napisał:

*swoboda gry i nieliniowość


Ważne w cRPG, ale już przygodówki mieć tego nie muszą żeby być dopbre..

Dnia 02.01.2012 o 18:45, Ardhimor napisał:

*oprawa graficzna


Nieporównywalne między gatunkami. Wiadomo, że strategia nie będzie wyglądać jak Battlefield 3 ale wcale tak wyglądać nie musi.

Dnia 02.01.2012 o 18:45, Ardhimor napisał:

*oprawa muzyczna


Ta potrafi być całkowicie zależna od danego tytułu. Świetne muzyka w grze X mogłaby nie pasować do tytułu Y i na odwrót. Nie da się określić gdzie jest lepsza, ma pasować do tego co się dzieje na ekranie.

Dnia 02.01.2012 o 18:45, Ardhimor napisał:

*optymalizacja


To jest w sumie jedyna rzecz faktycznie niezależna od gatunku.

Dnia 02.01.2012 o 18:45, Ardhimor napisał:

*stopień złożoność i trudności rozgrywki


Też zależne od gatunku. Zasadniczo im bardziej złożona strategia czy cRPG tym lepiej, ale już wyścigi nie muszą mieć czwartego dna, żeby bawić.

Dnia 02.01.2012 o 18:45, Ardhimor napisał:

*kreacja świata gry


Seria Total War to praktycznie odtworzenie danych map, żaden świat faktycznie w nich kreowany nie jest. W niczym to nie przeszkadza.

Dnia 02.01.2012 o 18:45, Ardhimor napisał:

*interface
*sterowanie


Też zalezne od gatunków, sterowanie jeszcze od platformy. Raczej mało który fan Devil May Cry chciałby sterować myszką i klawiaturą, a dla fanów strategii sterowanie padem to śmiech. Teraz patrz: w DMC świetnie gra się na padzie, w StarCrafta 2 na myszce i klawiaturze. Która gra lepsza? :)

Dnia 02.01.2012 o 18:45, Ardhimor napisał:

*klimat/moja subiektywna ocena


Klimat od biedy mozna porównywać ale znowu na niego ma wpływ tyle czynników, zaczynając od perspektywy, że też byłoby bardzo trudno. Bo która gra lepiej oddaje klimat kosmosu: Mass Effect czy starCraft?


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować