Zaloguj się, aby obserwować  
Arkhaor

ACTA - ustawa cenzurująca internet

9 postów w tym temacie

Kojarzycie PETA? Z drugiej strony zaatakowała nas (tak, Polaków) ACTA. Co to ACTA? Przede wszystkim polecam obejrzeć ten film: http://www.youtube.com/watch?v=citzRjwk-sQ .

ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement) to międzynarodowe porozumienie dotyczące walki z podrabianiem towarów i piractwem. Negocjacje w sprawie porozumienia rozpoczęto w 2007 r. Początkowo uczestniczyły w nich USA, UE, Japonia i Szwajcaria. Obecnie nad ACTA pracują także Australia, Kanada, Korea Południowa, Nowa Zelandia, Meksyk i kilka innych krajów.

Jakie korzyści ma przynieść ACTA? Według twórców porozumienia ma ona utrudnić wprowadzanie na rynek fałszywych towarów, jak również ograniczyć piractwo w środowisku cyfrowym. Twórcy ACTA zakładają, że surowsze prawo z pewnością wyeliminuje te zjawiska i sprawi, że gospodarka odetchnie. Oczywiście można wątpić w to, czy istnieje ścisłe powiązanie między zwalczaniem fałszerstwa i piractwa oraz wzrostem gospodarczym i innowacyjnością, ale nie to jest w ACTA kontrowersyjne. Cała krytyka ACTA skupia się na dwóch elementach:
1. ACTA proponuje ochronę własności intelektualnej ogromnym kosztem, tzn. w sposób, który może narażać na odpowiedzialność podmioty całkiem niewinne. ACTA może również otwierać drogę do naruszeń prywatności i praw podstawowych w imię walki z piractwem. Wreszcie może ona utrudniać obywatelom niektórych państw dostęp do leków ratujących życie.
2. ACTA od początku tworzona była w taki sposób, aby jak najmniej podmiotów miało dostęp do negocjacji. Porozumienie powstawało w tajemnicy przez ponad dwa lata! Szkic porozumienia opublikowano dopiero w kwietniu 2010 r., a finalny tekst w listopadzie 2010 r. Wielu polityków nadal nie wie, czym jest ACTA, a twórcy porozumienia już zaczęli mówić o konieczności podpisania go.

źródło: http://di.com.pl/news/37990,0,ACTA_-_co_trzeba_wiedziec_o_antypirackim_pakcie.html

Na podpisywanie petycji przeciw ustawie wydaje się być za późno, ale ważne żeby ludzie byli świadomi. Nie miałbym nic przeciwko ACTA, ale tego typu ustawa może doprowadzić do powolnej cenzury całego internetu. Co nie ma prawa mieć miejsca. Nie wszystko jeszcze jest stracone, bo ustawa musi zostać zaakceptowana przez Parlament Europejski i przez parlamenty państw członkowskich.
Cenne informacje można znaleźć jeszcze tu: http://rys.io/pl/59#container .

Nie lubię atencjować ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie sądzę, obstawiałbym raczej na jakiś bug z datą - jeszcze niedawno miałem zamiar się w tym temacie wypowiedzieć, zaraz po tym jak L33T go dodał, ale jadłem wtedy szarlotkę i a nie chciałem upaskudzić klawiatury, więc dalej jadłem szarlotkę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.01.2012 o 09:12, Foost napisał:

Od 26 stycznia nie będzie można już nic ściągnąć, bo będzie to groziło więzieniem? Dobrze
rozumiem?

Nic nie ściągniesz bo nic nie będzie. ;)

Będą przechodziły tylko te rzeczy które jakiś śmieć raczy zaakceptować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.01.2012 o 08:51, Blutok napisał:

Sam żeś jest stary temat, tam wrze dyskusja.

Przepraszam ;_; . Kiedy zakładałem temat, ostatni post tam był z 2009 :P. Zabijcie mój temat, w takim wypadku (nawet śmiercią naturalną).

@Foost
Generalnie już teraz grozi to więzieniem ;).
Jednak po wprowadzeniu ACTA dostawcy internetu mają obowiązek informowania odpowiednich służb o popełnionych przestępstwach. Niby nic wielkiego, ale dasz im palca, odgryzą całą resztę. ACTA jest podpisywany 26 stycznia, ale będzie później ratyfikowana przez Parlament Europejski i parlament państw członkowskich i do tego czasu mamy szansę na jakikolwiek wpływ na zmianę ich decyzji.

BTW Nie wiem dlaczego napisałem "PETA". Chodziło mi oczywiście o "SOPA".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
Zaloguj się, aby obserwować