Vaksinar

Diablo III - temat ogólny

17297 postów w tym temacie

Rozmyślając o nowych klasach pamiętajcie, że świat Sanktuarium jest duży i nie ogranicza się tylko do tego co było w dwójce i tamtych klas. Od czasów dwójki klasy są przyporządkowane do konkretnych społeczności zamieszkujących Sanktuarium, a te społeczności do konkretnych miejsc. A miejsc z których ktoś nowy może pochodzić jest całkiem sporo :)
A witch doctor pochodzi z plemion zamieszkujących Dżungle Torajan i moim zdaniem całkiem dobrze pasuje do świata Diablo. Warto zagłębić się w tekst na głównej stronie. Można wówczas zauważyć, że Blizzard bardzo przykłada się do swojego świata. Nie wymyślają sobie ot tak klasy. Wymyślają dla niej całą otoczkę, jak żyją, czym się zajmują. A osobnicy zdolni do samo-poświęcenia dla dobra swojego plemienia i swoich bogów, a także plemiona prowadzące ze sobą rytualne wojny jak najbardziej do Sanktuarium pasują :)
Ja jak do tej pory Witch Doctora odbieram jak jakaś taką mroczną, tajemniczą klasę :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

i znowu dali to "zaczarowane" kółeczko , które po wciśnięciu zmienia kolor, ciekawe czy to coś oznacza ?

20080721082127

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gracze przez tyle lat nie mogli odkryć co oznacza klejnot znajdujący się na ekranie chatowym BattleNetu. Jak już wcześniej mówiłem, Blizzard kontynuuje tradycję robienia sobie jaj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam czy akurat na temat Witch Doctora się wypowiadałam, ale wydaje mi się, że Szaman (takie jest dosłowne tłumaczenie - pewnie ktoś już to napisał) nie pasuje do tego świata. Szamaństwo kojarzy mi się bardziej z południową Ameryką i różnego rodzaju plemionami "indiańskimi". A gdzie jakieś takie plemiona dzikusów są w Sanktuarium? Z drugiej strony, Barbarzyńca też chyba nietutejszy, bo przybył z daleka. A jakoś się ludzie przyzwyczaili. Może z Szamanem będzie to samo.
Bardzo bym chciała, żeby przynajmniej do pewnego stopnia trzymali się klas z D2, bo paladyn i czarodziejka to dla mnie konieczność :) Ale co będzie to zagram i tak, nawet bez tych klas. Wątek się rozrasta, a do ukończenia gry pewnie jeszcze sporo czasu upłynie...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.07.2008 o 11:40, shelion napisał:

Nie pamiętam czy akurat na temat Witch Doctora się wypowiadałam, ale wydaje mi się, że
Szaman (takie jest dosłowne tłumaczenie - pewnie ktoś już to napisał) nie pasuje do tego...


Świat sanktuarium jest rozbudowany, zróżnicowany i rozległy. Wystarczy spojrzeć na mapkę na oficjalnej stronie. Nie podzielam Twojej opinii, że WC nie pasuje do gry Diablo i świata Sanktuarium. Sądzę, że bardzo pasuje. Poczytaj informacje o nim, to przybliży Ci jego sylwetkę. Jak wspominałem wcześniej Blizzard w 3ciej odsłonie serii położył duży nacisk na fabułę. Jeśli chcesz właściwie wejść w rozgrywkę powinnaś poczytać dzienniki Caina, streszczenia biografii poszczególnych klas i opisy miast i miejsc. Podejrzewam, że za jakiś czas odsłoni się kolejna porcja informacji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj informacje o nim, to przybliży

Dnia 21.07.2008 o 11:49, Kawosz napisał:

Ci jego sylwetkę. Jak wspominałem wcześniej Blizzard w 3ciej odsłonie serii położył duży
nacisk na fabułę. Jeśli chcesz właściwie wejść w rozgrywkę powinnaś poczytać dzienniki
Caina, streszczenia biografii poszczególnych klas i opisy miast i miejsc.


Przeczytałam wszystko, co się dało i to jak tylko się ukazało, na stronie Blizzarda. Mam ją w zakładkach. W D2 grałam bardzo długo i z klimatem się zżyłam. I po tym wszystkim podtrzymuję swoją opinię, że Szaman mi nie pasuje. Mam prawo do takiej opinii, tak jak Ty masz do swojej. :) Aha, filmik z Szamanem też oglądałam, i wszelkie jego umiejętności. Po prostu z daleka to taki trochę nekromanta, a do tego już byłam przyzwyczajona, choć postaci tej nigdy nie lubiłam. Nic dziwnego, że nie mogę się przekonać. W Lokim np Szamanka do swojego świata pasuje, a też jej nie lubię. Może to stąd moja antypatia.
Tymczasem zapewniam Cię, że na bieżąco to ja jestem. Nie można zakładać, że ktoś ma jakaś opinię tylko dlatego (o ie jest inna od Twojej), że jest niedoinformowany :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.07.2008 o 12:06, shelion napisał:

Przeczytałam wszystko, co się dało i to jak tylko się ukazało, na stronie Blizzarda.
Mam ją w zakładkach. W D2 grałam bardzo długo i z klimatem się zżyłam. I po tym wszystkim
podtrzymuję swoją opinię, że Szaman mi nie pasuje. Mam prawo do takiej opinii, tak jak
Ty masz do swojej. :) Aha, filmik z Szamanem też oglądałam, i wszelkie jego umiejętności.
Po prostu z daleka to taki trochę nekromanta, a do tego już byłam przyzwyczajona, choć
postaci tej nigdy nie lubiłam. Nic dziwnego, że nie mogę się przekonać. W Lokim np Szamanka
do swojego świata pasuje, a też jej nie lubię. Może to stąd moja antypatia.
Tymczasem zapewniam Cię, że na bieżąco to ja jestem. Nie można zakładać, że ktoś ma jakaś
opinię tylko dlatego (o ie jest inna od Twojej), że jest niedoinformowany :P


Nie twierdzę, że Twoja opinia jest zbudowana na dezinformacji. Po prostu zaproponowałem lekturę. Nie wiem skąd to wzburzenie. Każdy ma prawo do własnej opinii. Kwestią gustu jest podejście do poszczególnych klas postaci. Czy napisałem cokolwiek o tym, że Twoje podejście jest złe? Wg mnie WC (tłumaczenie szaman nie jest chyba właściwe, zresztą ta kwestia zajęła chyba z 20 str. forum) pasuje do krainy Sanktuarium.
Jesteś strasznie drażliwa, a top jest forum, taka polemika napędza je i jest to jak najbardziej wskazane ;)
Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.07.2008 o 11:40, shelion napisał:

Nie pamiętam czy akurat na temat Witch Doctora się wypowiadałam, ale wydaje mi się, że
Szaman (takie jest dosłowne tłumaczenie - pewnie ktoś już to napisał) nie pasuje do tego
świata. Szamaństwo kojarzy mi się bardziej z południową Ameryką i różnego rodzaju plemionami
"indiańskimi". A gdzie jakieś takie plemiona dzikusów są w Sanktuarium?

Szaman pasuje do świata Sanktuarium. Skoro grałaś w Diablo II to na pewno pamiętasz trzeci (chyba, grałem w to kilka lat temu) akt, w takiej dżungli. Ogóle rzecz biorąc ten obszar kojarzył mi się z mezoameryką. :P Z tego co pamiętam to nawet w mieście był budynek przypominający aztecką piramidę, a przed nią stał NPC, który wyglądał jak jakiś indiański kapłan.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.07.2008 o 12:17, Radykał napisał:

kojarzył mi się z mezoameryką. :P Z tego co pamiętam to nawet w mieście był budynek przypominający
aztecką piramidę, a przed nią stał NPC, który wyglądał jak jakiś indiański kapłan.


Z ust mi to wyjąłeś, właśnie miałem o tym napisać. Jedno tylko budzi moja troskę. Nie jestem pewien czy tłumaczenie szaman jest właściwe...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.07.2008 o 12:19, Kawosz napisał:

Z ust mi to wyjąłeś, właśnie miałem o tym napisać. Jedno tylko budzi moja troskę. Nie
jestem pewien czy tłumaczenie szaman jest właściwe...

A jak przetłumaczyłbyś Witch Doctor? :) Jakiegokolwiek tłumaczenia byś nie wybrał to i tak będzie to "kontrowersyjny" wybór, z którym jakaś część osób nie będzie się zgadzać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.07.2008 o 12:28, Radykał napisał:


> Z ust mi to wyjąłeś, właśnie miałem o tym napisać. Jedno tylko budzi moja troskę.
Nie
> jestem pewien czy tłumaczenie szaman jest właściwe...
A jak przetłumaczyłbyś Witch Doctor? :) Jakiegokolwiek tłumaczenia byś nie wybrał to
i tak będzie to "kontrowersyjny" wybór, z którym jakaś część osób nie będzie się zgadzać.


Poczytaj ten wątek kilka stron wcześniej. Przykłady: Znachor, Szarlatan, Wiedźmiński doktor. Wg mnie Szarlatan pasuje jak ulał.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.07.2008 o 12:30, Kawosz napisał:

Poczytaj ten wątek kilka stron wcześniej. Przykłady: Znachor, Szarlatan, Wiedźmiński
doktor. Wg mnie Szarlatan pasuje jak ulał.

To już bym wolał szamana niż jakiegoś szarlatana. Szarlatan w ogóle nie brzmi jak nazwa profesji do gry RPG (ew. hack''n''slash).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szarlatan w ogóle się nie nadaje, ponieważ, to mistyfikator, oszust, szalbierz, znachor udający lekarza.
Przecież to absolutnie nie pasuje do tej postaci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szaman to tłumaczenie ze słownika PWN Oxford, jedno z najlepszych wydań słowników ang-pl, choć nie jedyne oczywiście. Wypowiadam się jako anglistka akurat, ale oczywistym jest fakt, że tłumacze często nie są ze sobą zgodni. A poza tym, nie są nieomylni. Weźcie dwa jakże różne tłumaczenia Tolkiena. Albo luki w tłumaczeniu Medieval Total War... Ja pozostaje przy Szamanie, bo mi pasuje z definicji.

Szarlatan to inaczej oszust, prawda, więc raczej nie pasuje w ogóle. To by znaczyło taki oszukany lekarz, czy znachor właśnie. Ja bym z niego nie robiła Łotrzyka :P

Wzburzenie wzięło się stąd, że nie lubię jak ktoś ZAKŁADA, ze czegoś nie wiem, albo nie doczytałam. Prościej i bardziej dla mnie strawnie byłoby się spytać CZY czytałam. No ale to mało ważne.
RADYKAŁ -Przypominam sobie trzeci akt i dżunglę. Fakt, że do tego świata pasuje szamaństwo, ale to nie znaczy, że mi pasuje do całości rozgrywki. Już mówię dlaczego. To że ten Szaman ma skąd pochodzić, to jedna kwestia. Ale świat diablo to świat - przynajmniej dla mnie, gdzie walczy się z mocami piekielnymi, które utożsamiamy w ten czy inny sposób z szatańskimi oddziałami - chodzi mi o Piekło z naszej religii. Anioł do tej wersji świata jak najbardziej pasuje. Paladyn - oczywiście, klasy typu amazonka - czyli po prostu łuczniczka, barbarzyńca, czy zabójczyni itp, pasują ponieważ są religijnie neutralne. Nekromancie raczej dość obojętna jest religia, byle była energia śmierci. Ale już taki Szaman kojarzy mi się z konkretnymi wierzeniami i nie chodzi tylko o siły natury, jak u druida, ale o pomniejsze bóstwa, że tak z Pratchetta skalkuję. I jego postać mi tak średnio przez to pasuje. Z każdego Aktu, gdzie okoliczności przyrody są trochę inne, można wziąć dowolnego mieszkańca i nie wystarczy to jako powód, że on pasuje do D3. Czy marynarz by pasował? Bo przewoził nas jeden taki z Lut Golein do 3go aktu... :P Chcielibyście grać marynarzem, którego główną umiejętnością byłoby robienie węzłów? :D
Ale pewnie się przekonam z czasem. Jak się z tą myślą oswoję...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.07.2008 o 13:00, shelion napisał:

Wzburzenie wzięło się stąd, że nie lubię jak ktoś ZAKŁADA, ze czegoś nie wiem, albo nie
doczytałam. Prościej i bardziej dla mnie strawnie byłoby się spytać CZY czytałam. No
ale to mało ważne.
RADYKAŁ -Przypominam sobie trzeci akt i dżunglę. Fakt, że do tego świata pasuje
szamaństwo, ale to nie znaczy, że mi pasuje do całości rozgrywki. Już mówię dlaczego.
To że ten Szaman ma skąd pochodzić, to jedna kwestia. Ale świat diablo to świat - przynajmniej
dla mnie, gdzie walczy się z mocami piekielnymi, które utożsamiamy w ten czy inny sposób
z szatańskimi oddziałami - chodzi mi o Piekło z naszej religii.


No to jednak nie do końca wiesz skąd pochodzi szaman

"...gęstej dżungli Torajan, które pokrywają południowy brzeg wielkiego wschodniego kontynentu w nieprzyjaznym terenie znanym jako Teganze z zamiarem odnalezienia plemion tam żyjących."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdyby tłumaczyć nazwę bez jakiegokolwiek odniesienia to wychodzi znachor... Takie tłumaczenie zresztą zaserwował CDP w trzeciej odsłonie Warcrafta (był tam Troll Witch Doctor)... Jednak patrząc na całokształt przedstawionej przez Zamieć postaci to bliższy wydaje się szaman, który w angielskim brzmi... shaman...:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 21.07.2008 o 14:15, Kawosz napisał:

No to jednak nie do końca wiesz skąd pochodzi szaman

"...gęstej dżungli Torajan, które pokrywają południowy brzeg wielkiego wschodniego kontynentu
w nieprzyjaznym terenie znanym jako Teganze z zamiarem odnalezienia plemion tam żyjących."


A to tak ni przypiął ni wypiął :P Ja nie napisałam przecież nigdzie, że on POCHODZI z 3go aktu. Radykał wspomniał na dżunglę stamtąd, żeby powiedzieć, że pasuje do świata. Żadne z nas nie napisało skąd pochodzi. Ja napisałam, że "ma skąd pochodzić" - dla mnie nie jest istotne skąd, tylko że faktycznie jest tam dżungla, ale dla mnie to żadne uzasadnienie dla postaci - patrz przykład z marynarzem. Może na przyszłość czytaj trochę uważniej to, co piszę. ;)
To był tylko Twój domysł, znów nie trafiony, czy ja wiem czy nie skąd on pochodzi. Bo to bez znaczenia było.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się