Zaloguj się, aby obserwować  
Gram.pl

Konkurs Dragon Age II - zgarnij nagrody z 1812: Serce Zimy

34 postów w tym temacie

Łał... nie wiem czy to całkiem normalne czy to wstyd ale o takiej grze jeszcze nie słyszałem. Ale jak już czasami wspominałem XIX i początek XX wieku to mój ulubiony czas akcji w którym toczy się fabuła gry. Myślę, że warto będzie spróbować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niech zgadnę: Macie listę zwycięzkich postacci z DA i zwycięzców rozlosujecie spośród tych, którzy zagłosują na te postacie! Ależ jestem genialny!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Łał... No przyznam, że pierwszy raz słyszę o takiej audio-grze. Oglądałem konferencje prasową i no... co do grania w "1812: Serce Zimy" na urządzeniach mobilnych jestem jak najbardziej na tak, ale nie mam pojęcia jak w to grać na PC''cie. Ale gra bardzo mi się spodobała i wszystkich zachęcam do zdobycia tej gry. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy Litwini zrobiliby grę o polskim szlachcicu. Chyba tylko u nas jest taka tendencja, że niezwykle często robimy gry i książki, o wszystkich tylko nie o Polakach.
Kto mógłby być bohaterem gry osadzonej w czasie kampanii 1812, hmmm, hmmm pomyślmy - Kozak? Niee. Łotysz? Niiee. Pola... Litwin! No przecież.
Jeśli więc ta gra odniesie sukces, świat dowie się, że Rosję u boku Napoleona zdobywał kto? Litwini rzecz jasna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 28.01.2012 o 16:18, Troldihar napisał:

Ciekawe czy Litwini zrobiliby grę o polskim szlachcicu. Chyba tylko u nas jest taka tendencja,
że niezwykle często robimy gry i książki, o wszystkich tylko nie o Polakach.
Kto mógłby być bohaterem gry osadzonej w czasie kampanii 1812, hmmm, hmmm pomyślmy -
Kozak? Niee. Łotysz? Niiee. Pola... Litwin! No przecież.
Jeśli więc ta gra odniesie sukces, świat dowie się, że Rosję u boku Napoleona zdobywał
kto? Litwini rzecz jasna.

Tylko, że w dawnym znaczeniu Litwin=Polak. To było dawniej bardziej określenie regionalizmu niż narodowości. Niespolonizowani byli głównie chłopi, którzy jako tacy nie byli często uznawani za naród (tak samo jak chłopi polscy, co dopiero w 19 wieku się stopniowo zmieniało) i to z nich powstał dzisiejszy naród litewski i wersja jego języka. Oczywiście o ile autorzy z tego sobie zdawali sprawę i nie brali znaczenia narodowości w jej dzisiejszym rozumieniu.

W drugiej kwestii się zgodzę - inne narody robią gry o swoich nacjach i potrafią jakoś swoją historię lepiej wypromować a u nas jak np. robi się jakąś niskobudżetową strzelankę to oczywiście jest o Amerykanach. Może działa tu też jakieś poczucie wstydu i założenie, że taka historia nie może się sprzedać, podczas gdy zwyczajnie Polacy nie umieję wypromować swojej historii. Polska to do dzisiaj jeden z niewielu krajów gdzie świętuje się niemal wyłącznie tragedie a sukcesom nie poświęca zbyt wiele uwagi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2012 o 18:29, Arcling napisał:

Tylko, że w dawnym znaczeniu Litwin=Polak. To było dawniej bardziej określenie regionalizmu
niż narodowości.


Ale nie tłumacz mi rzeczy, które każdy uczeń szkoły podstawowej powinien znać ;) Mickiewicz mógł pisać o sobie jako o Litwinie, bo chociaż był Polakiem, mieszkał na Litwie, tak jak ja mieszkam na Pomorzu. To było dawno. Ja mówię o sytuacji obecnej, kiedy już wiemy, że istnieje "reaktywowany" naród litewski i nieprzerwanie istniejący naród polski i piszemy albo o polskim szlachcicu albo o litewskim - w tłumaczeniu to będzie albo Polish albo Lithuanian i obcokrajowiec sobie to dopasuje do obecnie istniejących krajów.

Dnia 29.01.2012 o 18:29, Arcling napisał:

inne narody robią gry o swoich nacjach i potrafią jakoś swoją historię lepiej wypromować a u nas jak np. robi się jakąś niskobudżetową strzelankę to oczywiście jest o Amerykanach


Cieszę się, że w tej opinii nie jestem osamotniony ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2012 o 19:49, Troldihar napisał:

Ale nie tłumacz mi rzeczy, które każdy uczeń szkoły podstawowej powinien znać ;)

W podstawówkach raczej nie uczą o przemianach ideologicznych i świadomości narodowej w 19 wieku ;D Zresztą takich rzeczy wielu dorosłych ludzi nie zna, więc napisałem do czego się odnoszę.

Dnia 29.01.2012 o 19:49, Troldihar napisał:

Ja mówię o sytuacji obecnej, kiedy już wiemy,
że istnieje "reaktywowany" naród litewski i nieprzerwanie istniejący naród polski i piszemy
albo o polskim szlachcicu albo o litewskim - w tłumaczeniu to będzie albo Polish albo
Lithuanian i obcokrajowiec sobie to dopasuje do obecnie istniejących krajów.

W takiej sytuacji na pewno będą zadowoleni Litwini, którzy każdego kto kiedykolwiek żył w granicach ich państwa chcą uczynić Litwinem ;D Najgorsze jest to, że nawet gdy gra jest robiona przez Polaków to zwykle jest to na tyle dobrze ukrywane, że obcokrajowiec nie skojarzy tego z naszym krajem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.01.2012 o 20:09, Arcling napisał:

W podstawówkach raczej nie uczą o przemianach ideologicznych i świadomości narodowej w 19 wieku ;D Zresztą takich rzeczy wielu dorosłych ludzi nie zna, więc napisałem do czego się odnoszę.


Mądrze mówisz, ale...
W historiografii polskiej przy określaniu wieków używamy cyfr rzymskich, nie arabskich. Nie ulegajny anglosaskim trendom.
No i ja osobiście uczę w podstawówce o przemianach ideologicznych i nowym sposobie postrzegania narodu w XIX wieku ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zaloguj się, aby obserwować