Zaloguj się, aby obserwować  
A-cis

Podglądanie i zdobywanie Kosmosu

1040 postów w tym temacie

Dnia 15.01.2010 o 22:33, Orion napisał:

Czyli jak jade np. szybko samochodem to starzeje się troszeczkę wolniej?

Nie bardzo, bo to za mała prędkość, żeby zrobić różnicę. Gdzie tam do prędkości światła...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, szukalem na gramie odpowiedniego tematu aby zadac moje pytanie, i ten wydaje sie byc najbardziej odpowiadajacym :)
A wiec chciałbym zakupić Teleskop, ale ze za bardzo nie znam sie na tych sprawach chcialbym prosic o pomoc.
Przegladajac teleskopy widzialem takie za 200 zł i takie za 4 tysiace. Chciałbym wiedziec jaka jest roznica pomiedzy takim teleskopem za 200 i za 4 tysiace.
Czy teleskop w granicach 500 zloty, bedzie wystarczajacy do domowego uzytku ? Nie jestem zadnym ekspertem wiec nie oczekuje żadnych super ekstra bajerów, i interesuje mnie czy naprawde w teleskopie ( takim za cene w granicach 500 zloty ) mozna cos tak naprawde zobaczyc. Bylbym wdzieczny jezeli ktos ma jakis skan/link do obrazka z takiego teleskopu i jak to mniej wiecej wyglada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Teleskopy dzielą się na kilka rodzajów, w których najpopularniejsze są dwa: refraktory i reflektory, różnią się one przede wszystkim budową (w refraktorze okular wkładany jest z tyłu tuby, a w reflektorze z boku). Na początek wybierz jaki chcesz rodzaj (ja osobiście posiadam reflektor i dobrze się sprawuje). Cena teleskopu jest najczęściej zależna od średnicy, ogniskowej i montażu. Do domowegu użytku montaż nie jest najpotrzebniejszą rzeczą, wystarczy, aby był w miare stabilny. A teraz jeśli chodzi o przybliżenie. Otóż okulary rónież mają ogniskową (np. 10mm - im mniejsza ogniskowa okularu tym bardziej przybliża). Aby sprawdzić ile twój teleskop będzie przybliżał dzielimy ogniskową teleskopu (np. 900mm - w przypadku reflektorów) przez ogniskową okularu (np. 10mm). W ten sposób otrzymujemy powiększenie 90x - przy takim powiększeniu możesz zobaczyć pierścienie Saturna, pasy na Jowiszu i dość dokładnie kratery Księżyca. Teleskop z taką ogniskową kosztuje ok. 500 -600zł. Jeśli chodzi o średnice to (chyba) od niej zależy jasność mgławic, galaktyk - obiektów dalekiego nieba. Reflektory mają większą średnice. A więc do domowego użytku wystarczy Ci teleskop 114/900, 130/900, 114/1000 itp. Jeśli chodzi o firme to ja polecam Sky-wather. Jeśli masz jeszcze pytania to pytaj :) A o to mój teleskop: http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/cPath/61_66_74/products_id/535
To jest również dobry sklep z teleskopami :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.01.2010 o 10:39, Baluk25 napisał:

Kiedy robione, że tak dobra widoczność?
Sam nigdy nie mogłem go tak dobrze ujrzeć ;p.


To nie jest zdjęcie mojego autorstwa ;) Tylko takiego samego teleskopu jak mój. Nie wiem kiedy robione.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 30.01.2010 o 10:33, Budo napisał:

No, A-cis i kto miał rację xD

Jeżeli to się potwierdzi (z artykułu wynika, że Senat krytykuje decyzję), to okaże się, że byleś wielkim wizjonerem i miałeś rację :-)
Na swoje usprawiedliwienie mam tylko to, że wówczas (dyskusja była kilka lat temu, czyli jeszcze przed kryzysem) plany były rzeczywiście takie jak pisałem, i wtedy jednak ja miałem rację :-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.01.2010 o 22:25, Graszcz napisał:

Nie. Nie chodzi o odległość od Ziemi (?), lecz prędkość poruszania się. Zasada jest prosta
- im bliżej prędkości światła, tym wolniej dla ciebie upływa czas. Gdyby udało się komuś
osiągnąć prędkość światła, czas by się dla niego zatrzymał (dlatego właśnie podróż w
czasie jest niemożliwa - nic nie jest szybsze od światła), co można by w sumie zaliczyć
do wspomnianej recepty na nieśmiertelność. Oczywiście nawet najbardziej zawrotne prędkości
osiągalne dla zwykłego Ziemianina są niczym w porównaniu do prędkości światła, ale te
kilkanaście machów wystarczy, by astronauci starzeli się o tę parę ułamków sekundy wolniej
od Ziemian, co zostało zmierzone bodajże zegarami atomowymi

Nie, nie, źle to rozumiesz. Może ja od początku wytłumaczę. Czas może płynąć inaczej dla różnych obiektów w dwóch przypadkach: gdy któryś z obiektów porusza się z prędkością bliską prędkości światła, i drugi przypadek, gdy któryś z obiektów znajduje się w silnym polu grawitacyjnym. Różnice w upływie czasu na Ziemi i na stacjach kosmicznych wynikają właśnie z działania grawitacji Ziemi. Są to jednak minimalne wartości, zauważalne jedynie dzięki zegarom atomowym. Ale np. w czarnej dziurze, za horyzontem zdarzeń, czas płynie nieskończenie wolno ;) Zwie się to Dyletacją czasu.
Druga sprawa, nie można w ten sposób osiągnąć nieśmiertelności. Gdybyś znalazł się w pobliżu czarnej dziury przez 5 sekund, w skutek różnicy upływu czasu na Ziemi minęłoby, przykładowo, kilka tysięcy lat. Gdybyśmy mogli obserwować cię z Ziemi to wydawałoby nam się że jesteś "zamrożony w czasie" lub poruszasz się w zwolnionym tempie. My z kolei wyglądalibyśmy dla ciebie jakbyśmy poruszali się "na przyspieszeniu". Podsumowując, nie będziesz żył dłużej bo dla całego twojego ciała minie tylko kilka sekund i nawet jeśli na Ziemi miną tysiące lat to ty nie będziesz mógł tego czasu wykorzystać. Na tym to polega.

BTW Uprzedzam że to tylko taka moja amatorska wiedza, żadnym fizykiem nie jestem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurde, akurat mam problem z moim teleskopem.
Coś mi się powaliło w soczewkach i obraz, jaki otrzymuję, jest... do góry nogami.
I co z tym robić teraz? Wyciągnąłem to ustrojstwo (w niezbyt dobrym stanie, swoją drogą) pierwszy raz od dwóch lat i nie kojarzę, bym wcześniej miał takie problemy.
Albo zwyczajnie jestem idiotą i o czymś zapomniałem. Śmiało, naprowadźcie mnie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.02.2010 o 12:03, ww3pl napisał:

Kurde, akurat mam problem z moim teleskopem.
Coś mi się powaliło w soczewkach i obraz, jaki otrzymuję, jest... do góry nogami.
I co z tym robić teraz? Wyciągnąłem to ustrojstwo (w niezbyt dobrym stanie, swoją drogą)
pierwszy raz od dwóch lat i nie kojarzę, bym wcześniej miał takie problemy.
Albo zwyczajnie jestem idiotą i o czymś zapomniałem. Śmiało, naprowadźcie mnie.

Wszystko działa normalnie, w teleskopach obraz jest odwrócony :) ,,Zarówno teleskop soczewkowy, jak i teleskop zwierciadlany dają obraz rzeczywisty powiększony, odwrócony (soczewkowy),, (Wikipedia)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ach, no to dzięki. Widać skleroza (zarówno co do informacji ze szkolnych lat, jak i wydarzeń sprzed kilkunastu miesięcy) jakoś mi nie służy. ;D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.02.2010 o 09:08, Phobos_s napisał:

Tak dla ciekawych skali naszego wszechświata :)

http://uploads.ungrounded.net/525000/525347_scale_of_universe_ng.swf

Świetna prezentacja pokazująca skalę od piany kwantowej i strun aż do granic widzialnego
wszechświata :)
Może tylko wolałbym żeby były jakieś fotki zamiast tych rysunków to gdzie można ;)


Naprawdę świetna !!! Ktoś się nieźle napracował.

Spoiler

(7m dżdżownica !?! 38 cm płatek śniegu ? lol)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Fajny sprzęt. Sklep faktycznie bardzo dobry. Zamawiałem tam nie tylko teleskop ale również lunetkę biegunową.

@the_bishop
Osobiście polecam też firmę Celestron mam ich teleskop ( http://sklep.teleskopy.net/product_info.php/products_id/577) i jestem całkowicie z niego zadowolony.
Najtrudniejsze w obsłudze teleskopu są dwie rzeczy: kolimacja i odpowiednie ustawienie montażu :D.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jak myślicie, czy mozliwe kiedyś będzie zbudowanie tzw. sfery dysona, nawet w formie setek tysięcy satelit, ktore pobierałyby energię ze Słońca? Trochę interesuję się takimi zagadnieniami i jestem ciekawy czy ludzkość kiedys będzie w stanie wykonac takie przedsięwzięcie. Energię pobieraną ze Słońca można by wykorzystać to stworzenia tzw. mózgu matrioszk, czyli komputera o gigantycznej mocy obliczieniowej. I tu ciekawy cytat z wikipedii dotyczący tego komputera Możliwości wykorzystania takiej mocy obliczeniowej są trudne do wyobrażenia. Wymyślonymi dotychczas zastosowaniami mógłby być uploading umysłów wszystkich ludzi i symulacja idealnego środowiska wirtualnego bądź tworzenie i symulowanie rozwoju całych eksperymentalnych cywilizacji.. Trochę to przypomina Matrix, ale myślę że efekt może być ciekawy. Rózny jest podawany czas, kiedy dojdziemy do takiej techniki (2100-2800r). Co o tym myślicie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.05.2010 o 23:32, jarekao napisał:

Witam. Jak myślicie, czy mozliwe kiedyś będzie zbudowanie tzw. sfery dysona, nawet w
formie setek tysięcy satelit, ktore pobierałyby energię ze Słońca?

Możliwe to na pewno będzie (powiedziałbym, że technicznie to już jest możliwe). Problem leży w kosztach przedsięwzięcia. Kto miałby to sfinansować? W tej chwili wobec sytuacji, że są możliwe tańsze metody uzyskania energii, nikt o takich rozwiązaniach nie myśli.
Może wtedy gdy wyczerpią się na Ziemi wszystkie zasoby ropy naftowej i węgla?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować