Zaloguj się, aby obserwować  
A-cis

Podglądanie i zdobywanie Kosmosu

1040 postów w tym temacie

Dnia 28.05.2011 o 22:48, Olamagato napisał:

Na szczęście (lub nieszczęście) niedługo przeleci Apophis

A co będzie jeżeli będziemy mieli pecha i Apophis jednak nie trafi w Ziemię?
To ja już wolę nie ryzykować i jednak wykupię te książeczki :-)
(Zresztą zobaczę po pierwszej jak to jest napisane i wydane i dopiero podejmę decyzję co do kolejnych).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.06.2011 o 12:11, Orion napisał:

No jak tam, oglądaliście wczoraj zaćmionko? ;P

U mnie niestety były chmury. Widziałem tyle co pokazali w TV.
Podobno w Białostockiem można było nieźle widzieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.06.2011 o 12:11, Orion napisał:

No jak tam, oglądaliście wczoraj zaćmionko? ;P


Oczywiście że tak. W TVN24, bo chmury mi zasłaniały Księżyc. Myślałem, że coś mnie trafi :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 26.06.2011 o 19:57, jarekao napisał:

niesamowite widoki ;)

Mój laptop w trybie HD jest w stanie jedynie skokami to pokazywać. Ale gdy wyłączę HD to jest też pięknie :-)

Dnia 26.06.2011 o 19:57, jarekao napisał:

Rozglądam się za lornetką do obserwacji astronomicznych, poleci ktoś jakąś do 200zł.

Osobiście odradzałbym lornetkę. Chyba że możesz ją zamocować w czymś sztywnym. Bo obserwacje "z ręki" słabo wychodzą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak jak mówią, że lornetka raczej odpada, bo z ręki nie da rady za dużo obejrzeć, ale np. jakaś luneta z możliwością zamocowania jest jak najbardziej. Sam oglądałem przez lunetę księżyc (w powiększeniu naprawdę wygląda niesamowicie, ze mógłbym patrzeć godzinami). Obserwowałem przez lunetę również Saturn (widać ładnie pierścień) oraz Jowisz przy czym widać było nawet jego księżyce. Ta luneta jest mojego ojca - kupił ją bodajże z jakieś 70 dych, więc spokojnie do 200 zł myślę, że mógłbyś kupić jakąś lunetkę ze stojaczkiem, no ale to taka moja opinia :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że luneta ma małe pole widzenia. Lornetka ogarnia dużo większy obszar i na początek powinna wystarczyć. Gdzies czytałem, że nalepsze są 10x50 ewentualnie 8x40 i do nich nie potrzeba statywu. Ale jakaś 20x80 przydałaby się też, do obserwacji samolotów.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80277,9857656,Zagrozona_Stacja_ISS___za_bardzo_zblizyly_sie_do_niej.html
Coraz więcej złomu na orbicie Ziemi. Ciekawe co będzie pierwsze. Czy któraś rakieta wychodząc na orbitę walnie w jakąś starą część i zginą ludzie, czy wreszcie kraje skrzykną się (albo prywatne konsorcjum) i przy pomocy czegoś w rodzaju recyklerów z gry Ogame rozpoczną planowe oczyszczanie orbity Ziemi ze złomu.
Coś mi się wydaje, że niebawem ten problem będzie głośniejszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj obserwować na działce i doszedłem do wniosku, że mam za słaby teleskop. Coś takiego jasnego, jak gromada kulista widoczne było jako mgiełka, jak brud na okularze. Także, w przyszłym roku po osiemnastce zaczynam zbierać na nowe cacko i jeśli ktoś potrafi polecić teleskop do 2000zł to będę wdzięczny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.06.2011 o 22:18, Braveheart napisał:

> No jak tam, oglądaliście wczoraj zaćmionko? ;P
Kiedy było ?? ja nawet nie wiedziałem :S. Kiedy kolejne??



Jeśli dobrze pamiętam, to było to 15 lipca. W necie można znaleźć kalendarze zaćmień słońca i ksieżyca, to poszukaj w google i jak znajdziesz możesz tu wrzucić, przyda się ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 29.06.2011 o 22:22, Orion napisał:

Jeśli dobrze pamiętam, to było to 15 lipca. W necie można znaleźć kalendarze zaćmień
słońca i ksieżyca, to poszukaj w google i jak znajdziesz możesz tu wrzucić, przyda się

Mówisz i masz :D

Kalendarz najbliższych zaćmień Słońca widocznych z terenu Polski w XXI wieku
http://cybermoon.w.interia.pl/zacmienia/z_s_pl.html

Kalendarz najbliższych zaćmień Księżyca
http://cybermoon.w.interia.pl/zacmienia/z_k.html

Aż dodam sobie te stronki do zakładek :D. Warto sobie co jakiś czas przypominać, by w dniu zaćmienia pojawiła się automatyczna myśl "O dziś zaćmienie słońca/księżyca" ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować