Zaloguj się, aby obserwować  
Icestalker

Kącik Pracy Domowej [M]

10604 postów w tym temacie

Dnia 05.10.2008 o 13:13, Prateorian napisał:

Bardzo dziękuję , ale gdy mam np. pierwiastek z 2/4 to to 2/4 nie jest w pierwiastku
, ale cały pierwiastek z dwóch dzielony przez 4 . Jak to obliczać ?


Masz analogiczny przypadek w przykładzie trzecim bodajże. Pierwiastek z 2 zapisujesz jako 2 do potęgi (1/2). 4 jako 2 do potęgi 2. jest to dzielenie więc wychodzi 2 do potęgi (1/2-2), czyli 2 do -1,5


----
Było pytanie o dwa dowody od Lex. Pierwszy wyskrobałem na chłopski rozum. Wiadomo, o co chodzi, ale czy pani nauczycielce się spodoba, to nikt nie wie. :D Tak to już bywa z dowodami. Czasem uznasz coś za oczywiste, a tu słyszysz, że to też trzeba dowieść czymś jeszcze bardziej elementarnym. W każdym razie:

krok1:
Weźmy dowolną liczbę całkowitą n. Liczba kolejna to liczba o 1 większa. 1 jest liczbą nieparzystą. Dodanie liczby nieparzystej do parzystej daje wynik nieparzysty. Natomiast dodanie jest do liczby nieparzystej daje wynik parzysty. Zatem w zbiorze dwóch kolejnych liczb całkowitych zawsze jest jedna liczba parzysta i jedna nieparzysta.

krok2:
Weźmy liczbę całkowitą parzystą n . Na pewno istnieje taka liczba k, że n=2k. Podnieśmy n do kwadratu. n^2 = (2k)^2 = 4(k^2). Liczba k^2 jest parzysta, bo podnoszenie jakiejkolwiek liczby całkowitej do kwadratu daje wynik parzysty. Liczba 4 także jest parzysta. Iloczyn dwóch liczb parzystych to też liczba parzysta. Zatem liczba 4(k^2) jest liczbą parzysta.
Teraz weźmy liczbę nieparzystą n (to jest zupełnie inne n niż powyżej. Formalnie należałoby użyć innej litery, np m). Na pewno istnieje taka liczba k, że n=2k+1. Podnieśmy n do kwadratu. n^2 = (2k+1)^2 = 4k^2+4k+1=2(2k(k+1))+1. czynnik 2(2k(k+1)) jest parzysty. Zatem liczba 2(2k(k+1))+1 jest nieparzysta jako suma liczby parzystej i nieparzystej.
Stąd wnioskujemy, że kwadrat liczby parzystej jest liczbą parzystą i kwadrat liczby nieparzystej jest liczbą nieparzystą.

krok3:
Na podstawie kroku 2 wiemy, że zadanie sprowadza się do różnicy liczby całkowitej parzystej i nieparzystej. Taka różnica zawsze daje wynik nieparzysty.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Drugi dowód zrobiłbym tak:

Weźmy dwie liczby całkowite a i b takie, że:
n=a^2+b^2
5n=5(a^2+b^2)
5n=5a^2+5b^2
zapiszmy to inaczej:
5n = 4a^2 + b^2 + a^2 + 4b^2
mały trik...
5n = 4a^2 + 2ab + b^2 + a^2 -2ab + 4b^2
...dzięki któremu możemy to zapisać za pomocą wzorów skróconego mnożenia:
5n = (2a+b)^2 + (a-2b)^2

Skoro liczby a i b są całkowite, to liczby 2a+b oraz a-2b też są całkowite, bo wykonując operacje dodawania i odejmowania na liczbach całkowitych, zawsze otrzymujemy wynik w postaci liczby całkowitej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od zawsze byłem słaby z fizyki i chyba tak zostanie. Mam fizę dopiero 2 rok... Moje zadanie brzmi:
Oblicz przyrost temperatury 4kg wody, która ogrzewając się zwiększa swoją energię wewnętrzną do 84 kJ.
cw=4200J/kg*c

Otóż wypisałem dane, szukane i wzór (mam nadzieję, że dobry i wynik mi wyszedł 5 J/kg
Znając życie pewnie źle. Rozwiązałem tak:

Wzór: c= Q : (m * t) | *t
c * t = Q : m

Rozwiązanie:

4200 * x = 8400:4kg
4200 * x = 21000 J/kg |: 4200
x = 5 J/kg

Proszę o powiedzenie mi co zrobiłem źle, i w którym miejscu zrobiłem błąd. Jeśli zaś zrobiłem dobrze to także proszę o potwierdzenie. Nie mam nigdzie możliwości sprawdzenia dlatego zmuszony zostałem do takich radykalnych środków. Dziękuję z góry

Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

> Proszę o powiedzenie mi co zrobiłem źle, i w którym miejscu zrobiłem błąd. Jeśli zaś
> zrobiłem dobrze to także proszę o potwierdzenie. Nie mam nigdzie możliwości sprawdzenia
> dlatego zmuszony zostałem do takich radykalnych środków. Dziękuję z góry
>
> Pozdrawiam
>
>

Po pierwsze, musisz na początek pozamieniać wszystko na jednostki układu Si, bo inaczej sie pogubisz. Czyli 4kg=4000g, itp. Temperatura raczej powinna wychodzić w Kelvinach, a nie dżulach przez kilogram. ;) Po drugie, masz za mało danych, by to policzyć. Albo źle przepisałeś zadanie. Zwiększasz energię wody do 84kJ, ale nie wiadomo, jaka była wartość początkowa. Albo zgubiłeś tą daną, albo w zadaniu było, że energia zwiększa sie o 84kJ. Zakładając to drugie liczysz tak:

dE=cw*m*dt, gdzie:
dE - zmiana energii
cw - ciepło właściwe
m - masa
dt - zmiana temperatury
w zeszycie prawdopodobnie zamiast d piszesz dużą literę delta.

Z danych masz:
dE=84kJ=84000J
m=4kg=4000g
cw=4200J/(kg*K)=4,2J/(g*K)
dt=?

dE=cw*m*dt
dt=dE/(cw*m)
dt=84000/(4,2*4000)=5

Jednostka:
[ J/((J*g)/(g*K)) ] = [(J*g*K)/(J*g)] = [K]

dt=5[K]

Oczywiście zamiast K może być st. Celsiusza, ale ogólnie liczenie w Kelvinach jest poprawniejsze i daje mniejszą szansę na popełnienie błędu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kurczę banalne ale proszę o pomoc tłumaczenie z angielskiego na polki

write a paragraph about an inaginary real computer . include this soc tam :
- what''s the name
-what''s it about
-why do you like it
-what things are especial good

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2008 o 18:09, driv4r napisał:

Kurczę banalne ale proszę o pomoc tłumaczenie z angielskiego na polki

write a paragraph about an inaginary real computer . include this soc tam :
- what''s the name
-what''s it about
-why do you like it
-what things are especial good


Nie ma słowa inaginary, ale zapewnie chodziło Ci o "imaginary".
Napisz paragraf, jeden akapit tekstu o wymyślonym, prawdziwym komputerze (tak tu jest napisane). Zawrzyj w wypowiedzi:
-jak ma na imię
-o czym jest
-dlaczego go lubisz
-które rzeczy są szczególnie dobre
Trochę to nielogiczne, ale tak masz napisane po angielsku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2008 o 19:21, Tomek1120 napisał:

Wie ktoś może gdzie znaleść profil hipsometryczny Turcji? Szukam w google i znaleść nie
mogę.


Sorry za drugi post pod rząd, ale poprzedni nie chcę się edytować. Tu jest strona z wytłumaczeniem co to jest profil hipsometryczny: http://www.geografia.lo4.poznan.pl/opracowania/profilhips.pdf

Nie wiem czy o takie mapy Ci chodzi, ale znalazłam takie:
http://www.lib.utexas.edu/maps/middle_east_and_asia/turkey_rel_1969.jpg
Naj bardziej chodziło Ci chyba o taką mapę : http://www.para2000.org/sites/europa-turkey.gif
Jest jeszcze taka mapa: http://www.askasia.org/images/teachers/media/99.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.10.2008 o 20:08, radosiewka napisał:

> Kurczę banalne ale proszę o pomoc tłumaczenie z angielskiego na polki
>
> write a paragraph about an inaginary real computer . include this soc tam :
> - what''s the name
> -what''s it about
> -why do you like it
> -what things are especial good

Nie ma słowa inaginary, ale zapewnie chodziło Ci o "imaginary".
Napisz paragraf, jeden akapit tekstu o wymyślonym, prawdziwym komputerze (tak tu jest
napisane). Zawrzyj w wypowiedzi:
-jak ma na imię
-o czym jest
-dlaczego go lubisz
-które rzeczy są szczególnie dobre
Trochę to nielogiczne, ale tak masz napisane po angielsku


To kolega mi na gadu pisał w zeszycie miał pewnie błędy i tak tego nie rozumiem zapytam jutro nauczycielkę przed sprawdzianem mimo to dzięki za pomoc ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W gimnazjum się nie uczyłem i teraz mam tego efekty . Przerabiamy pierwiastki , które sprawiają mi ogromne problemy możecie mi na tych przykładach wytłumaczyć jak się to oblicza?
Wyłącz czynnik pod pierwiastek:
3* pierwiastek 4 stopnia z 0,1;0,2*pierwiastek 3 stopnia z 10;0,3*pierwiastek 3 stopnia z 5;0,1*pierwiastek 4 stopnia z 10

Uprość:
(2 pierwiastki z 8 - 4 pierwiastki z 3 + 5 pierwiastków z 2 - 1/3 pierwiastka z 12)* pierwiastek z 6

Usuń niewymierność z mianownika ułamka :
3 pierwiastki z 3 - pierwiastek z 5 <-- kreska ułamkowa --> 2 pierwiastki z 5 + pierwiastek z 2

Oblicz:
2 pierwiastki z 7 - 3 pierwiastki z 6 <-- kreska ułamkowa --> 2 pierwiastki z 7 +3 pierwiastki z 6 to wszystko minus 2 pierwiastki z 7 + 3 pierwiastki z 6 <-- kreska ułamkowa --> 2 pierwiastki z 7 - 3 pierwiastki z 6

(4 pierwiastek 3 stopnia z 625 - 3 pierwiastki 3 stopnia z 40 + pierwiastek 3 stopnia z 320 ) : pierwiastek 3 stopnia z 5

Bardzo proszę o pomoc , sam nie dam sobie z tym rady .

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1) Siemka mam takie zadanie z fizyki, ale nie jestem pewien czy dobrze zrobiłem.Oto one:
Oblicz z jakim opóźnieniem poruszał się łyżwiarz mając prędkość początkową 10m/s zatrzymał się po przebyciu drogi równej 50m.Czyli prędkość końcowa = 0
2)Z jakiej wysokości musiałoby spadać swobodnie ciało,aby osiągnąć V początkową 90km/h= 25m/s
za przyspieszenie[a] można podstawić przyspieszenie ziemskie co daje g=10m/s*s
Prosiłbym, aby to było rozpisane z jednostkami.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Wskazówka minutowa zegara jest 1,5 razy dłuższa od wskazówki godzinowej. Ile razy szybkość liniowa końca dłuższej wskazówki jest większa od szybkości liniowej końca wskazówki krótszej ?

Proszę o pomoc. :P
Przynajmniej o wypisanie danych. Zresztą sobie powinienem poradzić. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Muszę zrobić krzyżówkę po angielsku w formie skeczu, żartu.pytanie i jakaś odpowiedź śmieszna.Wszystko po angielsku.Proszę o pomoc.Pozdrawiam.Wystarczą dwa pytania i do nich odpowiedzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jedno małe pytanie z pogranicza geografii i matematyki.
Nie mogę sobie przypomniec jak rozwiązac taki problem:
Mam podaną powierzchnię województwa (dajmy na to 50 000km2). Jak obliczyc powierzchnię na mapie w skali (np: 1:2000000).
Prosiłbym o rozjaśnienie ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja tego sposobu używam do zamiany jednostek (np. centymetry na metry w kwadratach) ale dla skalowania też jest dobry. Zapisujesz sobie tę liczbę jako iloczyn dwóch. Jak nie masz pomysłu to robisz zwyczajnie 1*50 000. Modyfikujesz każdy iloczyn ze względu na skalę, wymnażasz i masz odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czyli 50 000km2= 2x25 000km, po czym obliczamy według skali obydwie 25 000 i dopiero na koniec mnożymy? Sposób niezły, ale nie ma jakiegoś w jednym działaniu? Bo kurczę boję się, że na kartkówce możenie starczyc czasu. Aczkolwiek dzięki ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

UWAGA Pilne! 2 zadanka z fizyki,na jutro ;/

Pojazd zwiększył prędkość z 18 do 108 km/h. Jaką prace wykonał silnik pojazdu w tym czasie?Masa auta:1,2 t

2.
Dźwig podnosi paletę z cegłami o łącznej masie 1,5t na wysokość 10m w czasie pół minuty.Oblicz pracę i moc dźwigu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 07.10.2008 o 20:09, ko?nik napisał:

Czyli 50 000km2= 2x25 000km, po czym obliczamy według skali obydwie 25 000


Hej! Nie zrób tylko czegoś takiego, że zamienisz 25 000 dwa razy i wymnożysz przez siebie. Zamieniasz 25 000 i 2 w tym przypadku co podałeś. Można to jeszcze jakoś zrobić, że się modyfikuje odpowiednio skalę, ale ja Ci tego nie wytłumaczę, bo jak dla mnie to zbyt pokręcone było :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować