Zaloguj się, aby obserwować  
Icestalker

Kącik Pracy Domowej [M]

10604 postów w tym temacie

Dnia 19.01.2009 o 17:42, szypek26 napisał:

Podpowie mi ktoś, z której strony ugryźć te zadania? Nie oczekuję od razu rozwiązań,
dam radę sam, tylko zrobiłem już tyle zadań dziś, że nie widzę jakiejś prawidłowości
w nich. Wystarczy podpowiedź od czego zacząć.
1) Krążek hokejowy poruszał się z V=10m/s i zatrzymał się po przebyciu 50m. Oblicz
współczynnik tarcia krążka o lód. Przyjmij G=10m/s^2
2) Tramwaj jechał z Vo=10m/s. Po jakim czasie tramwaj zatrzyma się, jeżeli siła tarcia
= 0.25 jego ciężaru. Przyjmij G=10m/s^2

Z góry dzięki


Musisz znleźć współczynnik tarcia danych powierzchni, a to wzory, które powinny pomóc: T=FxN N=mxg ( siła tarcia= współczynnik tarcia x siła nacisku oraz siła nacisku= masa x siła grawitacji). Mam nadzieję, że się nie pomyliłem oraz, że z tym już sobie poradzisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie zadanie na niemiecki, mianowicie mam napisać list do kolegi, w którym opisze co robiłem podczas świąt. List ma być napisane w czasie Perfekt. Byłbym bardzo wdzięczny jeśli ktoś napisał by kilka zdań na ten temat, nie jestem zbyt dobry z niemca i nie mogę sobie z tym poradzić. Będę bardzo wdzięczny jeśli ktoś napisze kilka zdań, można też opisać pogodę, co się jadło itp ;)
Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.01.2009 o 17:42, szypek26 napisał:

Podpowie mi ktoś, z której strony ugryźć te zadania? Nie oczekuję od razu rozwiązań,
dam radę sam, tylko zrobiłem już tyle zadań dziś, że nie widzę jakiejś prawidłowości
w nich. Wystarczy podpowiedź od czego zacząć.
1) Krążek hokejowy poruszał się z V=10m/s i zatrzymał się po przebyciu 50m. Oblicz
współczynnik tarcia krążka o lód. Przyjmij G=10m/s^2
2) Tramwaj jechał z Vo=10m/s. Po jakim czasie tramwaj zatrzyma się, jeżeli siła tarcia
= 0.25 jego ciężaru. Przyjmij G=10m/s^2

Z góry dzięki


Miałem jeszcze dodać, że będziesz raczej potrzebował wzoru na ruch jednostajnie opóźniony (czy jakoś tak), ale nie pamiętam go. Przepraszam za drugi post, ale jak edytowałem tamten to wylało mi się kakao na klawiaturę (całe szczęście zimne i nic się nie stało oprócz pobrudzenia).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.01.2009 o 17:42, szypek26 napisał:

Podpowie mi ktoś, z której strony ugryźć te zadania? Nie oczekuję od razu rozwiązań,
dam radę sam, tylko zrobiłem już tyle zadań dziś, że nie widzę jakiejś prawidłowości
w nich. Wystarczy podpowiedź od czego zacząć.
1) Krążek hokejowy poruszał się z V=10m/s i zatrzymał się po przebyciu 50m. Oblicz
współczynnik tarcia krążka o lód. Przyjmij G=10m/s^2

v = a *t w ruchu przyspieszonym i jednoczesnie s = at*2/2. Zatem możemy podstawić a = v/t do drugiego wzoru i dostajemy czas t = 10s. Ponieważ a = v/t = 10/10 = 1m/s^2. Czyli opóźnienie wynosiło 1m/s^2, a zatem siła tarcia była równa m*a. A ponieważ wiemy że siła tarcia jest równa mg*współczynnik tarcia, poprzez porównanie obu wzorów na tarcie dostajemy m*a = m*G* współczynnik tarcia, po skróceniu m dostajemy a/G = 1/10 = współczynnik tarcia

Dnia 19.01.2009 o 17:42, szypek26 napisał:

2) Tramwaj jechał z Vo=10m/s. Po jakim czasie tramwaj zatrzyma się, jeżeli siła tarcia
= 0.25 jego ciężaru. Przyjmij G=10m/s^2

Z góry dzięki

Analogicznie do poprzedniego zadania. m*a = 1/4 m*G. Zatem a = 2,5 m/s^2. A zatem delta V = a*t, skąd t = delta V/a = 4s.

Głowy za to nie dam, to była improwizacja bez korzystania z żadnych wzorów i tabel, ale wydaje mi się, że rozumowanie jest poprawne

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ołkej, dzięki za podpowiedzi. Teraz po przeliczeniu także matmy, mam dość cyferek, ale rano, przed szkołą, coś popróbuję. Połowa nauczycieli chorych, same okienka mam ^^

Dannik - również dzięki :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja mam pytanie odnośnie matematyki:
Otóż wiem, że sinus x nie może być mniejszy od -1 oraz większy od 1.
-1 < sinx < 1 (mniejszy/większy bądź równy)
A jak jest z cos, tg i ctg? Wydaje mi się że z cosinusem jest tak samo, od -1 do 1.
BTW Potrzebne mi to jest do zadań z wyznaczaniem zbioru wartości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.01.2009 o 22:07, Wasizi napisał:

Ja mam pytanie odnośnie matematyki:
Otóż wiem, że sinus x nie może być mniejszy od -1 oraz większy od 1.
-1 < sinx < 1 (mniejszy/większy bądź równy)
A jak jest z cos, tg i ctg? Wydaje mi się że z cosinusem jest tak samo, od -1 do 1.
BTW Potrzebne mi to jest do zadań z wyznaczaniem zbioru wartości.

cos ma taki sam przedział jak sinus to znaczy <-1,1>, natomiast zbiorem wartości funkcji tangens i cotangens jest zbiór liczb rzeczywistych. Sinus i cosinus mają taki a nie inny przedział, gdyż są to funkcje wyrażające stosunek któregoś z boków trójkąta prostokątnego to przeciwprostokątnej, a jakem żyw, w klasycznej matematyce przyprostokątna nie może być dłuższa od przeciwprostokątnej. A tangens i cotangens to stosunek długości przyprostokątnych, więc może być dowolny. Tak to sobie najłatwiej zapamiętać

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku mógłbyś napisać mi jak rozwiązać takie zadanie:
Określ zbiór wartości funkcji f(x) = tg x + 4

Na lekcji liczyłem tylko z sin, typu:
f(x) = sin x +2
W tym przykładzie dziedzina = rzeczywiste (D=R)
-1< sin x < 1 /+2
1 < sin x +2 < 3
ZW = <1,3>

Od razu mam też prośbę, żeby nie pisać kolejnego posta później. Czy mógłbyś wytłumaczyć jak będzie jeśli będę miał w module sin (czy tam cos, tg, ctg).
Przykład:
f(x) = | sin x - 1|
D=R
-1 < sin x < 1 /-1
-2 < sin x - 1 < 0
0 < |sin x - 1|<2 ...to przejście.
ZW = <0,2>
Nauczycielka tłumaczyła, że jak biorę moduł to wiadomo że nie może być ujemny i "odbijam" do góry, czyli zawsze jakaś ujemna liczba stanie się zerem, ale tak czy siak jak z 0 po prawej stronie mam nagle 2? [Pisząc to teraz pomyślałem sobie, że może cały wykres się podnosi i jak np. będzie po lewej stronie - 5 do podskoczy mi o pięć miejsc tak aby było tutaj 0?]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.01.2009 o 22:30, Wasizi napisał:

W takim wypadku mógłbyś napisać mi jak rozwiązać takie zadanie:
Określ zbiór wartości funkcji f(x) = tg x + 4

Na lekcji liczyłem tylko z sin, typu:
f(x) = sin x +2
W tym przykładzie dziedzina = rzeczywiste (D=R)
-1< sin x < 1 /+2
1 < sin x +2 < 3
ZW = <1,3>

Zbiór wartości funkcji tangens jest zbiorem liczb rzeczywistych, a dodanie do tego liczby 4 nic nie zmieni. Zatem zbiorem wartości funkcji f(x) = tgx + 4 jest zbiór liczb rzeczywistych. Problem może być z dziedziną, bo należy wyrzucić te wartości x, dla których cosx jest równy 0, bo tgx= sinx/cosx, a przez 0 jak wiemy dzielić nie można. Cosx jest równy 0 dla kpi + 2kpi, czyli dla 90, 270, 450 i tak dalej. Jeśli nie miałeś zapisu z "ki" i wielokrotnościami pi, to zapisujesz tą dziedzinę jako x- (90 + n*360 dla n należącego do liczb całkowitych)

Dnia 19.01.2009 o 22:30, Wasizi napisał:

Od razu mam też prośbę, żeby nie pisać kolejnego posta później. Czy mógłbyś wytłumaczyć
jak będzie jeśli będę miał w module sin (czy tam cos, tg, ctg).
Przykład:
f(x) = | sin x - 1|
D=R
-1 < sin x < 1 /-1
-2 < sin x - 1 < 0
0 < |sin x - 1|<2 ...to przejście.
ZW = <0,2>
Nauczycielka tłumaczyła, że jak biorę moduł to wiadomo że nie może być ujemny i "odbijam"
do góry, czyli zawsze jakaś ujemna liczba stanie się zerem, ale tak czy siak jak z 0
po prawej stronie mam nagle 2? [Pisząc to teraz pomyślałem sobie, że może cały wykres
się podnosi i jak np. będzie po lewej stronie - 5 do podskoczy mi o pięć miejsc tak aby
było tutaj 0?]

A wiesz jak malować wykresy funkcji trygonometrycznych?? Jeśli tak to malujesz wykres funkcji sinx, następnie przesuwasz go o 1 do dołu (bo ma być sinx -1), a jeśli chodzi o moduł, to wszystko to co znajduje się pod osią OX "przerzucasz" nad tą oś. A jakby rozpisać to bardziej liczbowo, to tak jak sam napisałeś. Zbiorem wartości funkcji sinx jest przedział <-1,1>, zbiorem wartości funkcji sinx-1 jest zatem zbiór <-2,0>, a ponieważ mamy moduł to jest to przedział <0,2>.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

1.
Miałem te zależności jak sin lub cos w mianowniku :)
Skoro mówisz że tg, ctg ma zbiór rzeczywisty (określi się to od minus nieskończoności do plus nieskończoności) to czy będą miały wpływ na ten ZW moduły czy inne działania jak potęgowanie. Na przykład w innym przykładzie jest f(x) = |tg^2 x - 1|, to czy ZW będzie taki sam? [Um, jak moduł to raczej od zera do plus nieskończoności ^^]

2.
Nie miałem wykresów funkcji trygonometrycznych. Dziś był pierwszy temat z własnościami (czyli parzystość, nieparzystość, okresowość) i przeszliśmy też do zadania z określaniem zbioru wartości. Ale już wiem o co chodzi :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.01.2009 o 22:59, Wasizi napisał:

1.
Miałem te zależności jak sin lub cos w mianowniku :)
Skoro mówisz że tg, ctg ma zbiór rzeczywisty (określi się to od minus nieskończoności
do plus nieskończoności) to czy będą miały wpływ na ten ZW moduły czy inne działania
jak potęgowanie. Na przykład w innym przykładzie jest f(x) = |tg^2 x - 1|, to
czy ZW będzie taki sam? [Um, jak moduł to raczej od zera do plus nieskończoności ^^]

Tak, jak będzie moduł, to zbiorem wartości jest zbiór R+ i 0. Chyba że będzie na przykład (jak Ty kurna robisz te moduły na klawiaturze?? A już wiem) l tg^2x +1l, bo wtedy zbiór będzie już równy <1,plus nieskończoność>. No ale wiesz o co mi chodzi

Dnia 19.01.2009 o 22:59, Wasizi napisał:

2.
Nie miałem wykresów funkcji trygonometrycznych. Dziś był pierwszy temat z własnościami
(czyli parzystość, nieparzystość, okresowość) i przeszliśmy też do zadania z określaniem
zbioru wartości. Ale już wiem o co chodzi :)

Wykresy sporo Ci ułatwią w tego typu zadaniach z wyznaczaniem dziedziny, zbioru wartości, przesunięciami itp. Trygonometria w pierwszej klasie liceum (bo rozumiem, że teraz do tej chodzisz) jest dosyć prosta, problemy zaczynają się w klasie 3, gdy dochodzą różnorakie wzory na kąt podwojony, funkcję różnicy/sumy kątów itepe. Ale póki co nie masz się czym martwić :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam prace domową z fizyki i nie mam zupełnego pojęcia jak się do nie zabrać.

"Ile wynosi objętość ciała, które w wodzie ma ciężar o 0,5V mniejszy niż w powietrzu?"

Jeśli komuś by się chciało napisać obliczenia wszelkie byłbym wdzięczny;)
Z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mógłby mi ktoś powiedzieć jak to obliczyć?

Dwie ciecze o jednakowej objętości mają różne gęstości. Masa jednej z nich jest 4 razy mniejsza od drugiej. Porównaj:
a) ich ciężary
b)ich gęstości

Proszę o pomoc!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie umiem rozwiązać tego zadania :
Suma cyfr pewnej liczby wynosi 13. Gdybyśmy przestawili cyfry tej liczby to otrzymamy liczbę o 27 mniejszą. O jakiej liczbie mowa?
Wytłumaczcie albo to zróbcie to ani trochę tego nie łapie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.01.2009 o 18:27, Lukiwwo napisał:

Nie umiem rozwiązać tego zadania :
Suma cyfr pewnej liczby wynosi 13. Gdybyśmy przestawili cyfry tej liczby to otrzymamy
liczbę o 27 mniejszą. O jakiej liczbie mowa?
Wytłumaczcie albo to zróbcie to ani trochę tego nie łapie


No więc układasz prosty układ równań.
x-pierwsza cyfra
y-druga cyfra

x+y=13
10x+y=10y+x+27

a z tego wynika, że:
x=13-y
9x-9y=27
podstawiasz x

x=13-y
9(13-y)-9y=27

x=13-y
117-9y-9y=27

x=13-y
-18y=-90 /-18

x=13-y
y=5

x=8
y=5

ta liczba to 85 po przestawieniu masz 58 85-58=27

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Prosiłbym o niewielką "pomoc".
Otóż pewna koleżanka poprosiła mnie o rozwiązanie zadania z chemii. Jako że mam na głowie dzisiaj biologię, to byłbym wdzięczny gdyby ktoś owe zadanie rozwiązał.

Oto treść. ( skopiowana i wklejona, mogą być błedy ort. )

"100 dm3 amoniaku odmierzonego w warunkach normalnych rozpuszczono w 1 dm3 wody. Oblicz stezenie procentowe otrzymanego roztworu."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Oblicz pole trapezu, którego podstawy mają 35 cm i 10cm, a długości ramion wynoszą 20cm i 15cm. Ktoś mógłby pomóc? ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szybko proszę:
- wzór przyłączania wodoru do etynu oraz nazwa produktu
- -------// --------bromu do propynu
- wzór sumaryczny i nazwa alkinu o masie cząsteczkowej 110u
(mc 12u, mH 1u)

Bardzo z góry dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.01.2009 o 20:41, Don Zorro napisał:

Szybko proszę:
- wzór przyłączania wodoru do etynu oraz nazwa produktu
- -------// --------bromu do propynu
- wzór sumaryczny i nazwa alkinu o masie cząsteczkowej 110u
(mc 12u, mH 1u)

Bardzo z góry dziękuję.


C2H2+H2--> C2H4 - eten
C3H4+Br2-->C3H4Br2 - dibromopropen
co do 3 nie jestem pewny jak cos to zaraz napisze
[EDIT] Jesteś pewien, że chodzi o alkin i podałeś dobrą masę cząsteczki?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować