Zaloguj się, aby obserwować  
Icestalker

Kącik Pracy Domowej [M]

10604 postów w tym temacie

Mam pytanie dot. jak mam zacząć zadanie :
Dwóch braci chce podzielić sie otrzymaną od babci kwotą 120 zł.Okresl ile dostanie kazdy z nich,jeśli podziału dokonają w stosunku 1:2/5:7

Mam niby zaznaczyc sobie x i y ,czy x to kwota podzielona przez braci i ,że 120 - x?
Czyli
x i kreska dzielenia - 120 - x i potem = przez 1 i kreska 2? ]
oh przewodniczący :)))

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2010 o 15:14, Bartex69 napisał:

Mam pytanie dot. jak mam zacząć zadanie :
Dwóch braci chce podzielić sie otrzymaną od babci kwotą 120 zł.Okresl ile dostanie kazdy
z nich,jeśli podziału dokonają w stosunku 1:2/5:7


Układem równań?
x - kwota pierwszego z braci
y - drugiego
równanie:
{ x+y=120
{ x/y=1/2

wiadomo, że powinna być jedna klamerka, ale nie miałam pomysłu jak ją zapisać.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Chyba po rysunkach wszystko widać. Chodzi o graniastosłup prawidłowy o podstawie kwadratu.kąt alaf to 2 przekątne boczne i przekątna podstawy.
Nie wiem skąd u lich wziął się tam cosinus:P

20100503154514

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2010 o 15:36, Islanzi napisał:

Układem równań?
x - kwota pierwszego z braci
y - drugiego
równanie:
{ x+y=120
{ x/y=1/2

wiadomo, że powinna być jedna klamerka, ale nie miałam pomysłu jak ją zapisać.


Czekaj,powiem ci jaki to jest dział... "Proporcjonalność"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam, mam do was pewną prośbę. Zostałem przez mojego młodszego brata poproszony o sprawdzenie pod względem merytorycznym a przede wszystkim interpunkcyjnym (przecinki! ;/) tego oto wywiadu na język polski. Bardzo zależy mu na dobrej ocenie, więc prosiłbym o rzetelne sprawdzenie tej pracy przez kogoś, kto się na tym zna, bo ja akurat wyczucie do przecinków i interpunkcji mam słabiutkie...
Wiem, że to dużo roboty dość, ale może ktoś zechce pomóc.
Z góry dzięki :)

A oto i rzeczony wywiad:

Wywiad z Michaelem "Corleone" Andolinim, bohaterem powieści M.Puzo "Ojciec Chrzestny"

- Witam, panie Corleone. Chciałbym przeprowadzić z panem krótką rozmowę na tematy dotyczące pańskiego życia oraz postawy, którą pan w nim prezentuje. Na początek, czy mógłby pan przedstawić mi podstawowe wartości w życiu Sycylijczyka?

- Witam pana. Dla każdego Sycylijczyka "starej daty" najważniejsze są na pewno: honor, rodzina i Bóg. Kolejność, w której wyłożyłem panu te trzy czynniki najbardziej wpływające na moje życie jest nieprzypadkowa, bo podobnie jak większość moich równieśników, zostałem wychowany na człowieka z taką właśnie hierarchią wartości.

- Czy to oznacza, że tylko honorowy człowiek może nazywać się prawdziwym Sycylijczykiem? Czy dla ludzi takich jak pan honor jest ważniejszy od najbliższych?

- Uważam, że zachowanie honoru niejako wiąże się z kochaniem rodziny i dbaniem o nią. Czy honorowym może nazwać się człowiek, który zostawi swoją kobietę i dzieci na pastwę losu samemu zabawiając się za zarobione wspólnie pieniądze? Czy można tak określić męża, który bije swoją żonę i nie potrafi powstrzymać się od picia alkoholu? Myślę również, że każdy człowiek wychowany tam gdzie ja - czy to nieopodal Corleone czy w okolicach Neapolu - ma na ten temat podobne zdanie, tak więc jest on prawdziwym Sycylijczykiem.

- Reasumując - Czy zgodzi się pan ze mną, że Sycylijczykiem można nazwać każdego człowieka, który zachowuje w życiu te wartości, co ludzie tacy jak pan?

- Tak, poniekąd mogę się z panem zgodzić. Nigdy nie skreślam człowieka ze względu na jego pochodzenie czy kolor skóry i uważam, że każdy - jak to mówimy na Sycylii - "człowiek honoru" zasługuje na miano "Sycylijczyka".

- Bardzo dziękuję panu za wywiad.

- Ja również
.

Oczywiście jeśli ktoś ma też jakieś uwagi merytoryczne czy innego rodzaju od razu walcie!

EDIT: Tylko zaznaczcie proszę pogrubieniem albo napiszcie słownie gdzie ma być przecinek a gdzie nie, żebym wiedział.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam z tego sprawdzian a nie wiem jak się do tego zabrać,myślę że będzie z tym trochę obliczeń więc proszę że zrobić chociaż te dwa ostatnie .


1.Napisz wzór prostej równoległej do prostej f(x)= -3x-13 i przechodzącej przez punkt P=(-2,3)
2.Znajdź równanie prostej przechodzącej przez punkty A(2,3) i B(-4,-2)
3.Oblicz współczynnik kierunkowy prostej do której należą punkty A(6,-1)
4.Napisz równanie prostej prostopadłej do prostej y=0,2+1 i przechodzącej przez punkt P=(0,1)

ps. Czy w drugim przykładzie chodzi o zastosowanie wzoru: y-ya=(yB-YA)/(xB-xA)*(x-xA)

Jeśli tak to ten przykład jest nieważny

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2010 o 15:10, Darnok_Rukia napisał:

Mam z tego sprawdzian a nie wiem jak się do tego zabrać,myślę że będzie z tym trochę
obliczeń więc proszę że zrobić chociaż te dwa ostatnie .


Żeby było jasne- wzór dowolnej prostej jest postaci y=a*x +b

Dnia 05.05.2010 o 15:10, Darnok_Rukia napisał:

1.Napisz wzór prostej równoległej do prostej f(x)= -3x-13 i przechodzącej przez punkt
P=(-2,3)

Prosta równoległa do danej prostej charakteryzuje się tym, że ma taki sam współczynnik "a", natomiast różni się współczynnikiem "b". Zatem szukana prosta ma wzór y=-3x +b, i szukamy "b". Wstawiamy współrzędne punktu i dostajemy 3 = -3*-2 +b, czyli 3 = 6 +b, czyli b=-3. Zatem szukana prosta ma postać y = -3x -3

Dnia 05.05.2010 o 15:10, Darnok_Rukia napisał:

2.Znajdź równanie prostej przechodzącej przez punkty A(2,3) i B(-4,-2)

Mamy dwie niewiadome ("a" i "b") i 2 równania, więc nie mamy problemu :) Wstawiamy do wzoru y = ax +b współrzędne punktów
3= 2a+b
-2=-4a+b
Liczymy układ równań i dostajemy, że a=5/6, a b=8/6 chyba, ale nie chce mi się liczyć :)

Dnia 05.05.2010 o 15:10, Darnok_Rukia napisał:

3.Oblicz współczynnik kierunkowy prostej do której należą punkty A(6,-1)

Tu pewnie nie dopisałeś jakiegoś punktu, ale mając 2 punkty liczy się tak samo, wstawia współrzędne do wzoru prostej y = ax+b i stąd wyliczasz "a"

Dnia 05.05.2010 o 15:10, Darnok_Rukia napisał:

4.Napisz równanie prostej prostopadłej do prostej y=0,2+1 i przechodzącej przez punkt
P=(0,1)

Rozumiem, że chodzi o prostą y= 0,2x +1?? Jeśli tak,to prosta prostopadła do prostej y=ax+b ma postać, y = (-1/a)*x +c (taki jest po prostu wzór, ale to można łatwo udowodnić). Więc wiemy, że ta nowa prosta ma postać y= -5x +b (-5 wziął się właśnie z tego wzoru), a skoro mamy podany punkt, to ponownie wstawiamy współrzędne i dostajemy
1= 0+b, czyli b = 1, zatem prosta ma postać y=-5x +1

Dnia 05.05.2010 o 15:10, Darnok_Rukia napisał:

ps. Czy w drugim przykładzie chodzi o zastosowanie wzoru: y-ya=(yB-YA)/(xB-xA)*(x-xA)

Może i można, ale nie ma se co życia utrudniać. No ale jak chcesz ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

...

Wielki dzięki za wytłumaczenie ,teraz wydaje się to jaśniejsze bo wcześniej zawsze utrudniałem sobie życie z bardziej skomplikowanymi wzorami a rozwiązanie można wyliczyć z podstawowego .Mógłbyś jeszcze sprawdzić czy dobrze rozwiązałem jeszcze jeden przykład i czy o to chodzi ,z góry dzięki .

Przekształć równanie do postaci kierunkowej 2X-3Y-4=0

2X-3Y-4=0
3y=-2X+4Y / -3
Y=2/3X - 4/3
-2/3X=4/3 ( : -2/3)
X=12/6
X=2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2010 o 18:55, Darnok_Rukia napisał:

Przekształć równanie do postaci kierunkowej 2X-3Y-4=0

2X-3Y-4=0
3y=-2X+4Y / -3
Y=2/3X - 4/3
-2/3X=4/3 ( : -2/3)
X=12/6
X=2

Znaczy nie bardzo ogarniam, co tu się dzieje. Chyba nie o to chodzi
Równanie w postaci kierunkowej to jest Y=a*X +b
Czyli ogólnie musisz tak zabełtać, żeby po jednej stronie było "gołe" Y, a po drugiej X z jakimś współczynnikiem i jeszcze jakaś liczba. Czyli:

2X-3Y-4=0
2X-4=3Y
Y=(2/3)X - 4/3

I to jest to, co nazywamy postacią kierunkową. Czyli mniej więcej to co robiłeś, ale trzeba się było wcześniej zatrzymać ;) Bo teraz masz normalne równanie prostej, z którego X się wyliczyć nie da (bo nie można wyliczyć współrzędnej prostej, co najwyżej współczynnik- to żeby tak już wszystko wyjaśnić)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

BŁAGAM O POMOC! OD TEGO ZALEŻY, CZY PRZEJDĘ DO II KLASY! Powie mi ktoś jak rozwiązać te zadania z chemii? Dokładnie, krok po kroku i jak podobne rozwiązywać, jak i z krzyżem św. Andrzeja:
1) oblicz ile g. soli powstanie w reakcji 100 cm3 roztworu NaOH o stezeniu o.25 mol/dm3 i 200cm3 kwasu soarkowego o stezeniu o.1 mol/dm3
2) oblicz V Co2 potrzebnA do zobojetnienia 250 cm3 o.2 molowwego roztwopru wodorotlenki potasu
3)oblicz ile gramow soli powstanie w reakcji 185cm roztworu wodorotlenku baru o stezeniu 0,16mol/dm3 i 2,55 g SO3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 05.05.2010 o 21:24, Adamak napisał:

BŁAGAM O POMOC! OD TEGO ZALEŻY, CZY PRZEJDĘ DO II KLASY! Powie mi ktoś jak rozwiązać
te zadania z chemii? Dokładnie, krok po kroku i jak podobne rozwiązywać, jak i z krzyżem
św. Andrzeja:
1) oblicz ile g. soli powstanie w reakcji 100 cm3 roztworu NaOH o stezeniu o.25 mol/dm3
i 200cm3 kwasu soarkowego o stezeniu o.1 mol/dm3

najpierw zawsze reakcja (równanie reakcji ze wszystkimi wspólczynnikami)
2NaOH +H2SO4 --> Na2SO4 2H2O (czyli siarczan VI sodu + woda)
stosunek molowy (ze wspólczynników): 2 : 1: 1: 2
czyli 2 mole NaOH reagują z 1 molem kwasu siarkowego VI ( o ile ten ma byc w zadaniu)
masy molowe substratów:
wodorotlenek - 23 + 16 + 1= 40 g/mol
kwas - 2*1 + 32 + 4*16= 98 g/mol
sól - 2*23 + 32 + 4*16 = 142 g/mol

i teraz rozwiązanie: (na zasadzie proporcji)
ile jest moli wodorotlenku w 100 cm3 roztworu:
jeżeli w 1 dm3 roztworu jest 0,25 mola
to w 0,1 dm3 (to jest 100cm3) jest x moli NaOH --> 0,025 mola NaOH a to jest 1 g NaOH
(podobnie z kwasem - wyszło 0,02 mola w tej objętości i 1,96 grama)
wodorotlenku jest za mało do zobojetnienia całej tej ilości kwasu (powinno byc go 1,225 g), więc soli wyjdzie tyle ile przereaguje zasady:
80 g NaOH (bo 2 mole) ---- 142 g soli
1 g NaOH ------ x g --> 1,775 g Na2SO4

Dnia 05.05.2010 o 21:24, Adamak napisał:

2) oblicz V Co2 potrzebnA do zobojetnienia 250 cm3 o.2 molowwego roztwopru wodorotlenki
potasu


reakcja:
CO2 +2 KOH --> K2CO3 + H2 sól - węglan potasu
1 ; 2 ; 1 ; 1 stosunek molowy
44 g/mol; 56g/mol; 138 g/mol masy molowe

ile jest moli KOH w tym roztworze
1 dm3 ---- 0,2 mol KOH
0,25 dm3 ----- x mol KOH --> 0,05 mol KOH ( i taka ilość będzie reagować)

z reakcji:
jeżeli 2 mol KOH reaguje z 1 mol CO2 to
0,05 mol KOH ----- x mol CO2 --> potrzeba 0,025 mola CO2

z prawa Avogadra : 1 mol gazu w war. noramlnych zajmuje zawsze 22,4 dm3
1 mol CO2 --- 22,4 dm3
0,025 mola CO2 --- x dm3 --> 0,56 dm3 CO2 ( to jest 560 cm3 CO2)

Dnia 05.05.2010 o 21:24, Adamak napisał:

3)oblicz ile gramow soli powstanie w reakcji 185cm roztworu wodorotlenku baru o stezeniu
0,16mol/dm3 i 2,55 g SO3


podobnie jak pierwsze
sprawdź obliczenia

POWODZENIA!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Boże, skomplikowane to, ale powoli kumam... tylko nie rozumiem tej metody "krzyż św. Andrzeja" ... i co zrobić w przypadku zadania gdy mam podane masę molową, gęstość i masy substancji i mam policzyć masę powstałego roztworu? Z reakcji wymiany mi dwa zwiazki powstaja, sole chyba.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.05.2010 o 15:51, Adamak napisał:

Boże, skomplikowane to, ale powoli kumam... tylko nie rozumiem tej metody "krzyż św.
Andrzeja" ...

czy chodzi własnie o proporcje? jeżeli tak to układasz odpowiednio wszystkie dane, w ten sposób żeby wynikały z siebie i w jednym rogu wpisujesz niewiadomą (szukaną) np
jeżeli ze 120 gramow kwasu powstaje 80 g soli (bo tak wychodzi z treści zadania i reakcji) to ile powstanie soli, jeżeli masz do dyspozycji 130 g kwasu:
120 g kwasu ------- 80 g soli
130 g ------------ x g
mnożenie na krzyż danych i podzielenie przez tą która jest na przeciw x - czyli (130*80)/120

i co zrobić w przypadku zadania gdy mam podane masę molową, gęstość i masy

Dnia 06.05.2010 o 15:51, Adamak napisał:

substancji i mam policzyć masę powstałego roztworu?

jest jakis wzór łączący objetość i gęstość rozwtoru, poszukaj w podręczniku, nie pamiętam go już (nie uczę chemii i dawno go nie robiłam takich zadań)


Z reakcji wymiany mi dwa zwiazki

Dnia 06.05.2010 o 15:51, Adamak napisał:

powstaja, sole chyba.

tak powinno powstać, a le jeżeli ci chodzi o zadanie 3 z poprzedniego posta to nie jest to reakcja wymiany
Ba(OH)2 + SO3 --> BaSO4 +H2O
lub 2Ba(OH)2 + 2SO3 --> 2BaSO3 + 2H2O tylko inna sól powstaje

taka uwaga natury ogólnej: czy wspólczesnym uczniom komputery i telewizory całkowicie mózgi przepaliły, że tak proste zadania są dla nich kosmicznie trudne? normalnie trzeba pięć sekund pomyśleć i załapać zależności i zobaczyć zadanie całościowo. wkurzam się bo na swoich lekcjach też muszę takie proste zadania tłumaczyć a nie uczę chemii (więc wielkie zdziwienie, że takie coś umię robić) a na forum to już kilka razy robiłam takie zadania.
Życze powodzenia w chemii i dalszym życiu!!!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie chodzi o proporcje.

Dnia 06.05.2010 o 16:31, MagdalenaMM napisał:

i co zrobić w przypadku zadania gdy mam podane masę molową, gęstość i masy
> substancji i mam policzyć masę powstałego roztworu?
jest jakis wzór łączący objetość i gęstość rozwtoru, poszukaj w podręczniku, nie pamiętam
go już (nie uczę chemii i dawno go nie robiłam takich zadań)

W moim pordręczniku są tylko bzdury, nie ma sensownych regułek czy wzorów. Ogólnie to fail z tego podręcznika. A ten wzór co łączy d i V to... no nie znam takiego niestety - a 3 zadania byly na sprawdzianie oparte o ten wzor.

Dnia 06.05.2010 o 16:31, MagdalenaMM napisał:

Z reakcji wymiany mi dwa zwiazki
> powstaja, sole chyba.
tak powinno powstać, a le jeżeli ci chodzi o zadanie 3 z poprzedniego posta to nie jest
to reakcja wymiany
Ba(OH)2 + SO3 --> BaSO4 +H2O
lub 2Ba(OH)2 + 2SO3 --> 2BaSO3 + 2H2O tylko inna sól powstaje

Dnia 06.05.2010 o 16:31, MagdalenaMM napisał:

Życze powodzenia w chemii i dalszym życiu!!!

Ech, i tak wolę historię. ;)

Może wypisze wzory jakie znam i ktoś mi powie, gdzie je należy zastosować:
Cm=n/V
CM=Cp*d/MM*100%

Cp=ms*100%/mr
Cp=Cm*d*100%/M

d=ms/V
n=m/M

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 06.05.2010 o 18:31, Adamak napisał:

> i co zrobić w przypadku zadania gdy mam podane masę molową, gęstość i masy
> > substancji i mam policzyć masę powstałego roztworu?

te dwa wzory zastosowane w odpowiedniej kolejności:
CM=Cp*d/MM*100% Cp=ms*100%/mr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pomożecie z zadaniami?
Mam zrobione 2,3,4,6,7,16. Jakby ktoś chociaż 3 podarował, bd wdzięczny.
http://doktor93.wrzuta.pl/obraz/4I1dKpg4BA3/zdjecie_matma_2

EDIT - A jeszcze jedno. Mając takie cóś, np 5(2x-1)^2 Najpierw wykonuje działanie w nawiasie, a potem wszystko z nawiasu mnożę przez 5 czy tylko pierwszą liczbę? (w tym przypadku 4x^2)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jak komisja europejska wpływa na przestrzeganie prawa wspólnotowego przez państwa członkowskie oprócz tego, że może zgłosić wniosek o postępowanie przed ETS?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Potrzebuje na jutro ocenę politycznych skutków rozbicia dzielnicowego Polski w Europie. Sądzę że chodzi tu głównie o sąsiadów Polski, czyli jakie korzyści uzyskali i tym podobne. Nie musi być w formie wypracowania, może być w punktach. Więc jakby był ktoś na tyle miły aby mi pomóc byłbym wdzięczny:)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować