Zaloguj się, aby obserwować  
Icestalker

Kącik Pracy Domowej [M]

10604 postów w tym temacie

Dnia 04.09.2011 o 13:19, Jave napisał:

Pamiętaj - wzory to zło, stosuj je tylko na maturze. Więcej się nauczysz, jeżeli postarasz
się wyprowadzać "własne" wzory.


Chodzi ci o wzory typu pole kwadratu, czy takie na obliczenia wszelakich przekątnych czy innych wartości? Jeśli tak to pierdzielisz głupoty:/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2011 o 20:29, Vel_Grozny napisał:

> 4/249
> Na ogrodzenie prostokątnej działki potrzeba 120m siatki. Jakie wymiary będzie miała
działka
> o największym polu, jeśli szerokość bramy wjazdowej ma wynosic 4m ?
P = ab
2(a+b)-4=120

Z drugiego równania, wyznaczmy a = 62-b. Podstawiamy do wzoru na pole.

P = (62-b)*b
P = -b(b-62)

Jest to parabola o dwóch miejscach zerowych (0 i 62). Jej wierzchołek, a zarazem największa
wartość funkcji występuje dla b = 31. Wiedząc, że a = 62-b, a=b=31.

Czyli jest to kwadrat o boku 31. Co zgadza się z oczekiwaniami (ze zbioru wszystkich
prostokątów o zadanym obwodzie, największe pole ma kwadrat).

W zasadzie moglibyśmy wyjść od tego wniosku. Wtedy wiemy, że działka jest kwadratem.
Skoro mamy 120m siatki + 4 metry bramy, to łatwo policzyć 124/4 = 31m.

a dalszymi mi pomożesz ;p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2011 o 20:03, Amaros napisał:

1/250
Liczbę 6 przedstaw w postaci sumy dwóch dowolnych liczb tak, aby suma kwadratów tych
liczb była najmniejsza.


6=a+b
f=a^2+b^2

Z pierwszego równania wyznaczamy b = 6-a i podstawiamy do drugiego.
f = a^2+36-12a+a^2
f = 2a^2 - 12a + 36

Jest to równanie paraboli
2a^2-12a+36=0
a^2-6a+18=0

Jest to parabola o minimum w wierzchołku, gdzie wierzchołek jest dla a=6/2 = 3.

Ewentualnie, jeśli akurat nie pamiętasz wzoru na wierzchołek paraboli, to można to zrobić po pochodnej.
2a-6 = 0 => a = 3

b = 6-a = 3

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2011 o 20:38, Vel_Grozny napisał:

> 1/250
> Liczbę 6 przedstaw w postaci sumy dwóch dowolnych liczb tak, aby suma kwadratów
tych
> liczb była najmniejsza.

6=a+b
f=a^2+b^2

Z pierwszego równania wyznaczamy b = 6-a i podstawiamy do drugiego.
f = a^2+36-12a+a^2
f = 2a^2 - 12a + 36

Jest to równanie paraboli
2a^2-12a+36=0
a^2-6a+18=0

Jest to parabola o minimum w wierzchołku, gdzie wierzchołek jest dla a=6/2 = 3.

Ewentualnie, jeśli akurat nie pamiętasz wzoru na wierzchołek paraboli, to można to zrobić
po pochodnej.
2a-6 = 0 => a = 3

b = 6-a = 3

Łoo dzięki wielkie bez kitu piwo bym ci postawił skąd jestes ;D?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2011 o 20:03, Amaros napisał:

7/249
Na bokach trójkąta równoramiennego o obwodzie 26cm zbudowano półkola. Jakie powinny być
wymiary trójkąta, aby suma pól zbudowanych w tej sposób półkoli była najmniejsza ? Wynik
podaj z dokładnością do 0,01.

Tutaj podstawą jest dobry rysunek. Narysuj to sobie. Zauważysz, że średnica dwóch z tych półkoli jest równa długości ramienia, a trzeciego - długości podstawy. A zatem suma tych pól wynosi

P = 2*PI(b/2)^2 + PI(a/2)^2
Tę funkcję usiłujemy zminimalizować. Z drugiej informacji:
a+2b=26, wyliczamy a (lub b - nie ma to znaczenia) i podstawiamy do tej funkcji. Otrzymujemy wzór paraboli i znowu szukamy a (lub b), w którym występuje wierzchołek. Zadanie nie różni się niczym od poprzednich. Myślę, że sobie już tutaj sam poradzisz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy zdanie: Dla mamy byłem bardzo krytyczny, a ojciec za moje odpowiedzi powinien skwitować mi lewym sierpowym.- Jest poprawne gramatycznie? Dokładnie chodzi mi o "Mi lewym sierpowym" bo jakoś ciężko przechodzi mi to przez usta..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2011 o 13:57, Bithda napisał:

Czy zdanie: Dla mamy byłem bardzo krytyczny, a ojciec za moje odpowiedzi powinien skwitować
mi lewym sierpowym.- Jest poprawne gramatycznie? Dokładnie chodzi mi o "Mi lewym sierpowym"
bo jakoś ciężko przechodzi mi to przez usta..


Skoro już piszesz tak nieformalnie, to druga część zdania może brzmieć "a ojciec za moje odpowiedzi powinien poczęstować mnie lewym sierpowym". "Kwitować lewym sierpowym" jest głupie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.09.2011 o 13:57, Bithda napisał:

Czy zdanie: Dla mamy byłem bardzo krytyczny, a ojciec za moje odpowiedzi powinien skwitować
mi lewym sierpowym.- Jest poprawne gramatycznie? Dokładnie chodzi mi o "Mi lewym sierpowym"
bo jakoś ciężko przechodzi mi to przez usta..


"mi lewym sierpowym" jest akurat poprawnie. To tak samo jak "przywalił mi lewym sierpowym" lewy sierpowy to nazwa ciosu. Skwitować lewym sierpowym od biedy może być uznane za poprawne, ale z pewnością brzmi to głupio i niecodziennie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.09.2011 o 14:07, Daelor napisał:

Skoro już piszesz tak nieformalnie, to druga część zdania może brzmieć "a ojciec za moje
odpowiedzi powinien poczęstować mnie lewym sierpowym". "Kwitować lewym sierpowym" jest
głupie.


Zapomniałbym: kwitować można coś/kogoś, a nie komuś. Tak więc jak już, to "skwitować (kogo?) mnie lewym sierpowym", a nie "skwitować (komu?) mi lewym sierpowym".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie zadanie: Napisz program, który wczyta dwie dowolne liczby rzeczywiste -(różne od zera) i wyświetli iloraz oraz iloczyn tych dwóch liczb.

To, co zrobiłem:
Program zad1;
var
a,b,l3,l4:real;

LABEL o,p;

BEGIN
writeln(''Podaj pierwsza liczbe rozna od zera'');
o:
readln(a);
IF a=0 THEN writeln(''Podales cyfre 0 - wpisz inna'');
IF a=0 THEN goto o;
writeln(''Podaj druga liczbe rozna od zera'');
p:
readln(b);
IF b=0 THEN writeln(''Podales cyfre 0 - wpisz inna'');
IF b=0 THEN goto p;
l3:=a*b;
l4:=a/b;
writeln(''a * b = '',l3);
writeln(''a / b = '',l4);
readln;
end.

Wszystko sie ładnie kompiluje, jednak pokazuje jakieś dziwne wyniki. Co moze być źle? Czy moze mi to ktos poprawić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie zadanie: Napisz program, który wczyta dwie dowolne liczby rzeczywiste -(różne od zera) i wyświetli iloraz oraz iloczyn tych dwóch liczb.

To, co zrobiłem:
Program zad1;
var
a,b,l3,l4:real;

LABEL o,p;

BEGIN
writeln(''Podaj pierwsza liczbe rozna od zera'');
o:
readln(a);
IF a=0 THEN writeln(''Podales cyfre 0 - wpisz inna'');
IF a=0 THEN goto o;
writeln(''Podaj druga liczbe rozna od zera'');
p:
readln(b);
IF b=0 THEN writeln(''Podales cyfre 0 - wpisz inna'');
IF b=0 THEN goto p;
l3:=a*b;
l4:=a/b;
writeln(''a * b = '',l3);
writeln(''a / b = '',l4);
readln;
end.

Wszystko sie ładnie kompiluje, jednak pokazuje jakieś dziwne wyniki. Co moze być źle? Czy moze mi to ktos poprawić?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z zadaniem z chemii.
Ustal czy węglowodór będący w warunkach normalnych gazem o gęstości 1,875 g/dm3 należy do szeregu homologicznego metanu.
d= 1,875 g/dm3
V = 22,4 dm3
I co dalej? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Gdyby to był C++ to bez problemu bym pomógł, a tak to trochę ciężko. Dawno go miałem i do końca nie pamiętam struktury.

I jak dla mnie to jest ok. Tylko, że kod nie jest do końca czytelny, ja bym te if''y zmienił na pętlę While Do, nie korzystają w ogóle z Label''a.

Musi ten program być w Delphi/Pascalu, czy dowolny język?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam podobnie jak Piotrbov ale łap:

#include <iostream>
using namespace std;
int main()
{
float a,b;
do
{
cout << "podaj pierwsza liczbe: ";
cin >> a;
cout << "podaj druga liczbe: ";
cin >> b;
} while (a==0 || b==0);
cout << "a*b=" << a*b << endl << "a/b=" << a/b;
cin.ignore();
getchar();
return 0;
}

Może się przyda. :)
EDIT: sorry nie odświeżyłem przed dodaniem posta. :C

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.09.2011 o 17:59, wychoniu napisał:

Koniecznie w pascalu


Nie znam się w ogóle na Pascalu ale czy aby przy if nie powinno być dwa == a nie tylko jedno? To znaczy np:
IF a==0 THEN writeln(''Podales cyfre 0 - wpisz inna'');
I tak we wszystkich liniach w których występuje porównanie liczb przez if.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.09.2011 o 18:23, ziptofaf napisał:

> Koniecznie w pascalu

Nie znam się w ogóle na Pascalu ale czy aby przy if nie powinno być dwa == a nie tylko
jedno? To znaczy np:
IF a==0 THEN writeln(''Podales cyfre 0 - wpisz inna'');
I tak we wszystkich liniach w których występuje porównanie liczb przez if.


w programowaniu = to raczej znak przypisania więc chyba masz rację chociaż nie wiem jak tam z Pascalem

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie zadanko:
Wypisz z Atlasu Geograficznego po 4 przykłady map ogólnogeograficznych i tematycznych. (...)
O ile z tymi drugimi nie mam problemu, to te pierwsze sprawiają mi kłopot. Poza mapą topograficzną nie znajduje zadnej ogólnogeograficznej. Czy tu mowa o np. Polsce, Europie Ameryce Płn. i np. Azji- czyli ten sam rodzaj tylko inny teren? Bo druga część pyt. brzmi: Dokonaj ich charakteryzacji: skali mapy, siatki kart., rodzaju odwzorowania, użytych znaków w legendzie itp.)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 14.09.2011 o 18:32, Bithda napisał:

Dokonaj ich charakteryzacji: skali mapy, siatki kart., rodzaju odwzorowania, użytych
znaków w legendzie itp.)

Ogólnogeograficzne, to: przeglądowe(o najmniejszej skali), topograficzne(1:10 000- 1:200 000) okazująca szczegóły topografii terenu oraz mapy zasadnicze (1:500- 1:5000) pokazująca szczegóły terenowem, uzbrojenie terenu (gazociągi, ulice, etc.). Siatka kartograficzna, e wszędzie prawie to samo, ale niektóre inne odwzorowania mają, np. Przeglądowe to azymutalne, merkatora, łotewer. Topograficzne i zasadnicze to już są ogarniane w ściśle przyjętych regułach, np. w systemie 2000, 1992, etc. Co do przykładów, kurcze ogólnogeograficzne to w zasadzie wszystko poniżej skali 1:200 000. Użyte znaki w legendzie to zapewne w tematycznych to jakieś badziewiaste obiekty typu wykresy kołowe, natężenie kolorów itd. A na takiej ogólnogeograficznej to jest już zazwyczaj przyjęty standard, np. warstwice, punkty wysokościowe nań, natężenie kolorów mówiący o wysokości, ale to już niekoniecznie, bo w wielkoskalowych mapach, to jedynie jest ona rysunkiem technicznym, więc legendy nie ma, a znaki są zawarte w odpowiednich instrukcjach technicznych. Mam nadzieje, że pomogłem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam! Mam nadzieję że pomożecie mi rozwiązać moją prace domową.
Chodzi o to żeby znaleźć i zapisać najmniejszą i największą liczbę trzycyfrową która spełnia podany warunek:
a) Suma cyfr jest równa 25.
b) Iloczyn cyfr jest równy 8.
c) Różnica między cyfrą setek i cyfrą dziesiątek jest równa 3.
d) Różnica między cyfrą dziesiątek i cyfrą jedności jest równa 4.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować