Zaloguj się, aby obserwować  
Icestalker

Kącik Pracy Domowej [M]

10604 postów w tym temacie

Dnia 17.10.2011 o 21:35, tylor2_AKA_Wylfryd napisał:

Tak, to wykres. Tylko, że tam miał być jakiś wzór.

To, co podałem jest wzorem, innego pomysłu nie mam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

9) Podstawą prostopadłościanu jest prostokąt o bokach o długości 5 cm i 8 cm. Wysokość prostopadłościanu wynosi 6 cm. Oblicz miarę kąta, jaki tworzą przekątna podstawy z przekątną prostopadłościanu wychodzące z jednego wierzchołka.
Odp tg alfa= 6 pierw. z 89 / 89 (alfa = ok. 32.5 stopnia)

10) Oblicz miarę kąta, jaki tworzy wysokość czworościanu foremnego z wysokością ściany bocznej wychodząca z jednego wierzchołka.
Odp cosinus alfa = 2 pierw z 2 / 3 (alfa= ok. 19.5 stopnia)

11) W sześcianie krawędź boczna, przekątna sześcianu i przekątna ściany bocznej wychodzące z jednego wierzchołka są krawędziami bocznymi czworościanu, którego podstawą jest trójkąt prostokątny. Oblicz stosunek objętości czworościanu do objętności sześcianu.
Odp 1/6

Czy ktoś mógłby przynajmniej jedno z tych zadań wykonać? Będę wdzięczny... muszę wykonać na ocenę... :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie dotyczące cykloalkanów.
Mamy nazwe np. 1,2 dichlorocyklopentan i skąd się bierze 1,2? Jeśli węgle łączą się ze sobą w jakąś figurę geometryczną to od czego zacząć wyliczać, że 1, 2? A może to nie ma znaczenia gdzie dostawimy te chlory, tylko jest podane, że wiązania są przy 1 i 2 węglu? W takim razie wzór 3,4 cyklopheksan istnieć nie może?
Niech ktoś mi wytłumaczy dokładnie o co z tym chodzi, bo nie chce wypisać głupot na sprawdzianie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2011 o 18:12, Evertsen_Dante napisał:

Jakie pH ma kwas solny o stężeniu 10^-9 M ?

PS. Nie, nie jest to pH=9, kwas jest tylko rozcieńczany wodą, zasady tam żadnej nie ma.

stężenie jonów wodorowych będzie takie samo, czyli 10^-9 M, więc podstaw do wzoru na pH i masz wynik
(tak mi się wydaje, proszę niech jakiś chemik to skonsultuje ;) )

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2011 o 18:12, Evertsen_Dante napisał:

/.../


Naprawdę, nie wiem co innego może być niż 9. Stężenie jonów wodorowych będzie takie samo jak samego HCl, bo stopień dysocjacji w mocnym kwasie zawsze wynosi 100%, a ujemny logarytm z 10^-9 to 9. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2011 o 21:48, Jackaloppe napisał:

> /.../

Naprawdę, nie wiem co innego może być niż 9. Stężenie jonów wodorowych będzie takie samo
jak samego HCl, bo stopień dysocjacji w mocnym kwasie zawsze wynosi 100%, a ujemny logarytm
z 10^-9 to 9. ;)


pH = 9 to zasada. Treść zadania brzmi, że to błąd i trzeba wyjaśnić czemu to nie jest 9. Inaczej bym nie przychodził tu z taką błahostką :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2011 o 21:55, Evertsen_Dante napisał:

/.../


Jedyne co mi przychodzi do głowy to może przekroczona max. wartość stężenia molowego (o ile istnieje coś takiego ;). Chemikiem nie jestem i nie zamierzam być, a nie widzę innej podstawy, żeby pH nie nie mogło równać się 9. :p

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Potrzebuję pomocy z zadaniem z fizyki:
Przyrząd optyczny składa się z obiektywu o ogniskowej 50 cm i okularów o ogniskowej 5 cm. Przedmiot znajduje się w odległości 20 m. Jaki powstanie obraz.

W zadaniu trzeba zastosować ten wzór
1/f = 1/x + 1/y

Bardzo mi zależy żeby były obliczenia do obiektywu i okularów oraz odpowiedź do głównego pytania o obraz jaki powstanie.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam takie zadanie do zrobienia:
Do jakiego poziomu zanurzy się sześcienny blok wykonany z materiału o gęstości 0,31T/m3 w wodzie o gęstości 1T/m3?

W sumie chciałbym tylko prosić, aby ktoś potwierdził czy dobrze rozumuję, że w zadanku chodzi tylko o to, aby stwierdzić czy ten blok się zanurzy w pełni, zatonie czy będzie się unosił na powierzchni. Po moich próbach obliczeń doszedłem do wniosku, że mając dane same gęstości nijak nie da rady "wyłuskać" z przekształceń dokładnej wartości głębokości. Zawsze zostaje mi jakaś niewiadoma, niedająca się skrócić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

No mam problem tylko nie wyzywać od idiotów. Się składa, że z równań/wielomianów jestem noga. W drugiej klasie nie robiłem nic ;/ Mamy teraz logarytmy i przykładowe zadanie:

log 1/5 sqrt[4]5
*jedna piąta - podstawa logarytmu
*pierwiastek piątego stopnia z pięciu - liczba logarytmowana

No i zrobię to połowicznie w głowie/ z podstawianiem z zależności potęg(-1/4).( http://www.medianauka.pl/potega_o_wykladniku_wymiernym). Ale jeśli było by coś trudniejszego to zapewne polegnę więc rozpisuje to w następujący sposób:

1/5^x=sqrt[4]5 <- potem najwyżej przeniosę pierwiastek na lewo i co dalej?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.10.2011 o 15:16, nightfaler napisał:


1/5^x=sqrt[4]5 <- potem najwyżej przeniosę pierwiastek na lewo i co dalej?


1/5^x = sqrt[4]5
1/5^x=5^1/4
5^-x=5^1/4 =>-x=1/4=>x=-(1/4)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja to zrobiłem w ten sposób. Po pierwsze trzeba wiedzieć, że pierwiastek czwartego stopnia z jakiejś liczby, w tym przypadku z 5, można zapisać jako 5^(1/4) ( słownie pięć do potęgi 1 przez cztery )
Wiadomo, że potęgi w logarytmach można wyciągnąć przez logarytm, czyli mamy coś takiego:

(1/4)*log[1/5] 5 = x

Następnie mnożymy razy 4 obie strony:

log[1/5] 5 = 4*x

I w tym momencie korzystamy z definicji logarytmu:

(1/5)^(4*x)=5 czyli 1/(5^(4*x)=5

Żeby to równanie było prawdą, to mianownik musi się równać 1/5 // 1/(1/5) = 5

5^(4*x) = 1/5 żeby to się równało to wykładnik potęgi musi się równać -1 ( jak potęguje się minus, to się liczbę odwraca) ,a więc

4*x= -1 czyli x = -1/4

Koniec zadania.

Edit. Ok. Mysterum zrobić to krócej ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2011 o 15:32, Mysterum napisał:

1/5^x = sqrt[4]5
1/5^x=5^1/4
5^-x=5^1/4 =>
=>-x=1/4

Co tu zrobiłeś (up)?


@Piotrbov

Dnia 23.10.2011 o 15:32, Mysterum napisał:

Wiadomo, że potęgi w logarytmach można wyciągnąć przez logarytm,

Nie wiadomo ;]. Wprowadziłes chaos do mojej głowy

Dobra już wiem z czym mam problem jakie działanie robi w się równaniu jeśli chcę policzyć x który jest w wykładnikiem potęgi?
przykład
2^x =3?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2011 o 16:29, nightfaler napisał:

> 1/5^x = sqrt[4]5
> 1/5^x=5^1/4
> 5^-x=5^1/4 =>
> =>-x=1/4
Co tu zrobiłeś (up)?

Zamieniłem sqrt[4]5 na 5^(1/4) - jedna z podstawowych zależności.

Dnia 23.10.2011 o 16:29, nightfaler napisał:


Dobra już wiem z czym mam problem jakie działanie robi w się równaniu jeśli chcę policzyć
x który jest w wykładnikiem potęgi?
przykład
2^x =3?

Spisujesz to jako logarytm, w tym wypadku jest to log(2)3 = x.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.10.2011 o 16:44, Mysterum napisał:

> > 1/5^x = sqrt[4]5
> > 1/5^x=5^1/4
> > 5^-x=5^1/4 =>
> > =>-x=1/4
> Co tu zrobiłeś (up)?
Zamieniłem sqrt[4]5 na 5^(1/4) - jedna z podstawowych zależności.

Ah to wiem. Nie wiem skąd się wzięła linijka pod tym skróciłeś sobie piątki czy co?

Dnia 23.10.2011 o 16:44, Mysterum napisał:

> przykład
> 2^x =3?
Spisujesz to jako logarytm, w tym wypadku jest to log(2)3 = x.

Owned xD powiedzmy, że nie znam logarytmów nie znam całek, jakoś równaniem da się to wyliczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 23.10.2011 o 18:41, nightfaler napisał:

Ah to wiem. Nie wiem skąd się wzięła linijka pod tym skróciłeś sobie piątki czy co?

Kolejna zależność: liczba do jakiejś potęgi jest równa odwrotności tej liczby do minus potęgi, np. 2^2 = (1/2)^-2

Dnia 23.10.2011 o 18:41, nightfaler napisał:

> > przykład
> > 2^x =3?
> Spisujesz to jako logarytm, w tym wypadku jest to log(2)3 = x.
Owned xD powiedzmy, że nie znam logarytmów nie znam całek, jakoś równaniem da się to
wyliczyć?

Nie. Wtedy możesz oszacować wynik. W tym przypadku rozwiązaniem równania jest: 1<x<2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować