Zaloguj się, aby obserwować  
Icestalker

Kącik Pracy Domowej [M]

10604 postów w tym temacie

Mam taką prace domową i niewiem co napisać. Pomóżcie.
Wymień fakty świadczące o kryzysie państwa polskiego w II połowie XVII wieku.

Z góry dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2006 o 18:56, LuQeMaStEr napisał:

Mam taką prace domową i niewiem co napisać. Pomóżcie.
Wymień fakty świadczące o kryzysie państwa polskiego w II połowie XVII wieku.

No, stary. To czasy "Trylogii" Henryka Sienkiewicza. Wystarczy sobie tylko przypomnieć ważniejsze wydarzenia. No, chyba, że się nie czytało lekturki ;).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2006 o 18:56, LuQeMaStEr napisał:

Mam taką prace domową i niewiem co napisać. Pomóżcie.
Wymień fakty świadczące o kryzysie państwa polskiego w II połowie XVII wieku.


Zasada Liberum Veto i zrywanie sejmów.
Pozwolenie na istnienie Prus Książęcych, które przyczynią sie do zaborów.
Zwiększanie pańszczyzny nawet do 4 dni (głównie tereny dzisiejszej Ukrainy)

Dnia 15.11.2006 o 18:56, LuQeMaStEr napisał:

Z góry dzięki.


Mam nadzieje, że pomogłem. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 15.11.2006 o 19:04, LuQeMaStEr napisał:

Dzięki o to chodziło !


Oczywiście trzeba to co napisałem rozwinąć :)
Rozumiesz, masz tu przyczyny - dajesz skutki. Np. Veto - Polacy nie mogli NIC ustanowić przez przekupionych posłów (ach czy tak dużo się zmieniło od tamtej pory? :P ) w wyniku czego ośmieszali się na scenie międzynarodowej. <--- to też można rozwinjać :) Ale mógłbym jeszcze tak długo.

PS. Twój podpis - skąd jest? Skądś go kojarze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

KOMPROMITACJA

Ja 17 letni chłopak z klasy, która ma rozszerzony profil matematyczny w Liceum Ogólnokształcącym nie potrafi rozwiązć zadania z 4 klasy podstawówki... Pomóżcie i ocalcie mój honor...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 16.11.2006 o 16:50, preem napisał:

Proszę bardzo

No ja tez to właśnie zrobiłem, nie zauważyłem, że Ty już wstawiłeś :) Ale jak na czwartą klasę podstawówki, to zdecydowanie za trudne :/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Głóną przyczyną była prywata polskiej szlachty i magnaterii (szczególnie). A więc przestało im zależeć na dobru państwa, a liczyły sie dla nich jedynie prywatne korzyści oraz zaszczyty i stanowiska. Jednym słowem elita narodu zaczęła popadać w marazm, ich moralność szła w odstawkę :)
Ale bardzo osłabiło państwo zasada liberum veto oraz wolna elekcja (która była przyczyną konfliktów wewnątrz państwa).
Z tym pozwoleniem na istnienie Prus to nie tak do końca - jakby Rzepa była silna, to Prusy nic by nie wskórały.
W drugiej połowie XVII wieku był również słynny potop szwedzki (1655-60), trochę wcześniej powstanie Chmielnickiego na Ukrainie.
Coraz słabsza władza królewska - coraz to nowe przywileje szlacheckie udzielane szlachcie w zamian za wybór na króla. Wszędzie naokoło królowie umacniali władzę (władza absolutna u wszystkich naszych sąsiadów), a u nas jak zwykle na odwrót - władza w ręce ludu (wąskiego grona --> magnateria i szlachta, którą w dużej mierze kontrowała magnateria :). I to by było na tyle :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.11.2006 o 14:42, OLKA1992 napisał:

Mógłby mi ktoś pomóc i napisać co ciekawego dzieło się w matematyce i jak się rozwjała w epoce
renesansu i nowoczesności?

Ludzie, takie rzeczy to są zapewne omawiane na lekcji bądź do przeczytania w podręczniku. No, chyba, że nauczyciel podkreślił, że nigdzie indziej nie znajdziecie informacji na taki a taki temat, tylko w internecie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 17.11.2006 o 14:42, OLKA1992 napisał:

Mógłby mi ktoś pomóc i napisać co ciekawego dzieło się w matematyce i jak się rozwjała w epoce
renesansu i nowoczesności?


Internet to podstawa.
Wikipedia też jest ważna.
:D
http://pl.wikipedia.org/wiki/Nauka_w_XVII_wieku
Masz tam niżej taki dział jak matematyka.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Matematyka
Tu też możesz coś znaleźć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hej, hej. Dostałem pracę domową, by udowodnić, że liczby: pierwiastek z trzech, pierwiastek z pięciu oraz pierwiastek z siedmiu są liczbami niewymiernymi. Ktoś chętny ? :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam! Dzisiaj mam nie lada problem... Mam napisać krótką lub dłuższą rymowaną bajkę kończącą się pouczeniem "Dobre złego początki, ale koniec żałosny". Bajka ma być wzorowana na twórczości I. Krasickiego. Niestety, nie wychodzą mi zbytnio moje próby... Pomoże ktoś? To ma być krótka, 4-wierszowa bajka... Z góry dziękuję!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować