Zaloguj się, aby obserwować  
Icestalker

Kącik Pracy Domowej [M]

10604 postów w tym temacie

Help me? Układanie proporcji i zadania pisemne.

Cena biletu ulgowego stanowi 75% ceny normalnego. Ulgowy kosztował 12 zł. Ile zapłacimy za bilet normalny?

Proszę o proporcje i rozwiązanie zadania jeśli jest to możliwe.

I tutaj drugie zadanie.

Kowalski zarabia 1800 zł. Nowak o 20% Więcej, od kowalskiego i o 10% mniej niż Malinowski. Ile zarabia Nowak i Malinowski?

I nie śmiać się wiem że to jest w miarę proste ale z matmą u mnie ciężko...

Z góry dzięki!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2008 o 20:16, kacper422 napisał:

Cena biletu ulgowego stanowi 75% ceny normalnego. Ulgowy kosztował 12 zł. Ile zapłacimy
za bilet normalny?

75% ------ x
100% -------- 12
x=75*12/100

Dnia 21.10.2008 o 20:16, kacper422 napisał:

Kowalski zarabia 1800 zł. Nowak o 20% Więcej, od kowalskiego i o 10% mniej niż Malinowski.
Ile zarabia Nowak i Malinowski?

I co, to ma być proporcja? o.O Możesz tak, ale nie wiem, czy to będzie można nazwać proporcją:
kowalski - 1800 zł
nowak 1800*1,2 (bo 1,2 to 120%)
malinowski 1800*1,2*1,1 (bo o 10% więcej od nowaka)
Policz sam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2008 o 20:21, szypek26 napisał:

> Cena biletu ulgowego stanowi 75% ceny normalnego. Ulgowy kosztował 12 zł. Ile zapłacimy

> za bilet normalny?
75% ------ x
100% -------- 12
x=75*12/100
> Kowalski zarabia 1800 zł. Nowak o 20% Więcej, od kowalskiego i o 10% mniej niż Malinowski.

> Ile zarabia Nowak i Malinowski?
I co, to ma być proporcja? o.O Możesz tak, ale nie wiem, czy to będzie można nazwać proporcją:
kowalski - 1800 zł
nowak 1800*1,2 (bo 1,2 to 120%)
malinowski 1800*1,2*1,1 (bo o 10% więcej od nowaka)
Policz sam.


Dzięki bardzo. :) Pozdrawiam ciepło!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Czy może mi ktoś wypisać wszystkie nie wiem jak to się nazywało, ale chodzi mi o to np ze słówkiem ,,bring,,:
Bring out
Bring about
Bring (a) round
Bring up
tyle, że do słówka ,,Broke,, wraz z polskim tłumaczeniem? Będę w wdzięczny :) W podręczniku nie znalazłem w google tak samo ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) Google mnie nie lubi i mi zawsze chowa wszystko ;F
Edit: ja tam napisałem broke a nie break ale i tak Wam się udało. Mój bład :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Niestety Szypek26 trochę się pomylił przy pierwszej proporcji. Z tego co napisał, otrzymałbyś, że normalny kosztuje 9 zł... Powinno być tak:
75% --- 12
100% --- x
x=12*100/75=16

Przy drugim zadaniu też chyba jest drobny błąd, w jego drugiej części (tej dotyczącej Malinowskiego). Rozpiszę od początku i z proporcjami

100%---1800zł
120%---x
x=120*1800/100 - tyle zarabia Nowak

Teraz mamy, że Nowak zarabia o 10% mniej od Malinowskiego. To nie jest to samo, że Malinowski zarabia 10% więcej od Nowaka! Bo albo liczymy 10% z zarobku Nowaka albo 10% z zarobku Malinowskiego, a to są dwie różne liczby. Czyli mamy proporcję:
100%---y
90%---x
Gdzie x znamy po wyliczeniu z poprzedniej proporcji, a y jest kwotą, jaką zarabia Malinowski. Wydaje mi się, że tak to powinno być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2008 o 16:25, Kuboo PL napisał:

Jak jest prawidłowo:
I spent my holidays in...
I have spent my holidays in... (translator tak twierdzi)


I spent my holidays in... ----- My zawsze tak piszemy i facetka nie ma nic do tego bo mówi, że tak własnie trzeba to pisać...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2008 o 16:30, Lord Tomeks napisał:

I spent my holidays in... ----- My zawsze tak piszemy i facetka nie ma nic do tego bo
mówi, że tak własnie trzeba to pisać...

Tak też myślałem, ale po sprawdzeniu w translatorze trochę się zawahałem. Teraz wiem, że to badziew. Dzięki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2008 o 17:42, dominikańczyk napisał:

Powie mi ktoś jakie miasta leżą na:
-30 stopni szerokości geograficznej północnej

Na tej długości leży chyba tylko Kair. (więcej nie znalazłem, korzystałem z mało dokładnej mapy świata) Blisko znajduje się jeszcze Houston.

Dnia 22.10.2008 o 17:42, dominikańczyk napisał:

-35 stopni szerokości geograficznej południowej

Mniej więcej: Montevideo, Cape Town, Canberra. I to chyba wszystko. Może ktoś znajdzie bardziej dokładne informacje. Pozdrawiam. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z przedmiotem zwanym "historią". Otóż mam wypisać kilka różnic między Kościołem Kalwińskim i Luterańskim. Na google szukałem i chyba jestem ślepy bo nie widziałem nic co mogło by mi się przydać. I tu moje pytanie: Czy mógłby ktoś wypisać kilka, kilkanaście różnic między tymi dwoma Kościołami? Oczywiście nie obrażę się, jak ktoś poda link do strony gdzie to będzie napisane.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2008 o 19:16, trutututu napisał:

Mam problem z przedmiotem zwanym "historią". Otóż mam wypisać kilka różnic między Kościołem
Kalwińskim i Luterańskim. Na google szukałem i chyba jestem ślepy bo nie widziałem nic
co mogło by mi się przydać. I tu moje pytanie: Czy mógłby ktoś wypisać kilka, kilkanaście
różnic między tymi dwoma Kościołami? Oczywiście nie obrażę się, jak ktoś poda link do
strony gdzie to będzie napisane.

Z góry dziękuję.

Pozdrawiam.



Zajrzałem do starego zeszytu z historii i wydaje mi się że trudno wskazać jakieś różnice. Te dwa odłamy religijne bardziej były podobne niż różne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 22.10.2008 o 19:40, Caymanpl napisał:

Zajrzałem do starego zeszytu z historii i wydaje mi się że trudno wskazać jakieś różnice.
Te dwa odłamy religijne bardziej były podobne niż różne.


No i właśnie dlatego się tu pytam, bo ale, ze one były bardziej podobne to już w podręczniku wyczytałem, ale jednak różnice muszą jakieś być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 22.10.2008 o 19:46, trutututu napisał:


> Zajrzałem do starego zeszytu z historii i wydaje mi się że trudno wskazać jakieś
różnice.
> Te dwa odłamy religijne bardziej były podobne niż różne.

No i właśnie dlatego się tu pytam, bo ale, ze one były bardziej podobne to już w podręczniku
wyczytałem, ale jednak różnice muszą jakieś być.


Na szybko to tyle

Kalwinizm zalecał surowy tryb życia (wolne chwile przeznaczone na modlitwę) , potępiał
rozrywki ,tańce , gry hazardowe , zabawy.

Luteranizm - sprzeciw odpustom (za grzechy) zniesienie celibatu księży i ślubów.
Z Sakramentów tylko chrzest i komunia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować