Zaloguj się, aby obserwować  
Icestalker

Kącik Pracy Domowej [M]

10604 postów w tym temacie

Dnia 31.01.2009 o 18:49, Azrathel napisał:

przyjemny temat zadania. i co w związku z nim? przepisałeś go, żeby się pochwalić czy
coś?

Nie po to, chciałbym wiedzieć jak zrobić to zadanie, wiem, że mówi jako ojciec, ale nie wiem jak to uargumentować.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.01.2009 o 18:57, SinClersBack napisał:

Spoiler

Nie pomoge ci wez sie odwal /zwijaj sie z tąd to moje forum


Sądzę, że temu Panu przydałoby się ostrzeżenie bądź ban, ja zapytałem grzecznie i prosiłbym o odpowiedzi dotyczące pytania..

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.01.2009 o 18:45, heaton 1992 bdg napisał:

Na podstawie tekstu wyjaśnić jako kto pisze Jan Kochanowski, jako poeta, filozof czy
ojciec i dlaczego tak uważasz.

Kurcze miałem to w zeszłym roku, ale starość nie radość, pamięć już nie ta xD Pamiętam tyle, że miałem taki sam temat, tyle że nam nauczycielka kazała uzasadnić to w postaci analizy trenu, a tego Ci pisać nie będę, więc będzie krótko, aczkolwiek może ci pomoże.
Poeta: utwór rozpoczyna się od pytania retorycznego, występują rymy, itp. Ogólnie widać, że nie jest to zwykły tekst, ale utwór poetycki.
Filozof: występuje w tym utworze liryka wyznaniowo-filozoficzna (czy jakoś tak, już nie pamiętam dokładnie). Nie wiem jakby to napisać.... hmmm... Kochanowski w tym trenie snuje rozważania filozoficzne na temat istnienia Boga i życia pozagrobowego.
Ojciec: no... adresatem trenu jest Urszula (zmarła córka poety), zwraca się do niej bezpośrednio: "Orszulo moja wdzięczna, gdzieś mi się podziała?" i oczekuje od niej odpowiedzi (chociażby w widzeniu nocnym czy jak się to tam zwie xD)
Nie wiem, przerobisz to trochę, ubarwisz to i owo i będzie dobrze.

Dla Azrathel''a zapewne chodziło o to, że nie napisałeś nawet żeby ci ktoś pomógł z tym. Wrzuciłeś i "niech się dzieje wola nieba...."

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

przydałaby się formułka grzecznościowa, coś w tylu ''proszę o pomoc w zrobieniu tego zadania''.

ojciec? tak. poeta? mniej. filozof? przede wszystkim.

Treny są świadectwem kryzysu światopoglądowego Kochanowskiego (renesansowy myśliciel, mędrzec). wyznawane przez niego wartości nie wytrzymały konfrontacji z tragicznymi wydarzeniami (śmierć córki, dwa lata wcześniej śmierć brata Kacpra).
pierwszoplanowym bohaterem Trenów nie jest Urszulka, a sam Kochanowski (jako ojciec), który wyraża swoje emocje po stracie córki (innowacja w stosunku do tradycji starożytnej, w której w trenach opiewało się czyny znanych osobistości) - cykl Trenów jest doskonale zaplanowany (kolejna innowacja, wcześniej nie powstawały powiązane ze sobą wspólnym tematem) i wyraża etapy kryzysu światopoglądowego.

Tren X to przede wszystkim wprowadzenie elementu niepokoju, jest związany z religią i życiem pośmiertnym.

Dnia 31.01.2009 o 18:50, heaton 1992 bdg napisał:

Czyś ty nad wszystki nieba wysoko wniesiona
I tam w liczbę aniołków małych policzona?

odwołania do wiary chrześcijańskiej

Dnia 31.01.2009 o 18:50, heaton 1992 bdg napisał:

Czyliś do raju wzięta? Czyliś na szcześliwe
Wyspy zaprowadzona? Czy cię przez teskliwe
Charon jeziora wiezie i napawa zdrojem
Niepomnym, że ty nie wiesz nic o płaczu moim?

odwołania do starożytności (Kochanowski bardzo często czerpał ze wzorców antycznych, chociażby z twórczości Horacego), Charon przewożący dusze przez Styks.

Dnia 31.01.2009 o 18:50, heaton 1992 bdg napisał:

Czy człowieka zrzuciwszy i myśli dziewicze,
Wzięłaś na się postawę i piórka słowicze?

buddyzm i teoria o reinkarnacji

Dnia 31.01.2009 o 18:50, heaton 1992 bdg napisał:

Czyli sie w czyścu czyścisz, jesli z strony ciała
Jakakolwiek zmazeczka na tobie została?

ponownie wiara katolicka

Dnia 31.01.2009 o 18:50, heaton 1992 bdg napisał:

Czyś po śmierci tam poszła, kędyś pierwej była,
Niżeś sie na mą ciężką żałość urodziła?
Gdzieśkolwiek jest, jesliś jest, lituj mej żałości,

kluczowy fragment tego trenu, Kochanowski zadaje pytanie dotyczące filaru wiary chrześcijańskiej (wątpi w życie wieczne) - świadectwo cierpień autora i powagi kryzysu światopoglądowego.

tak więc podsumowując - poety w Trenie X mało, przede wszystkim widać w nim Kochanowskiego jako filozofa (zadaje pytania natury egzystencjalnej, rozważa sens życia po śmierci, analizuje pod tym kątem różne religie) i ojca (jak pisałem wcześniej wszystkie treny zostały stworzone po to, by Kochanowski mógł wyrazić żal po stracie dziecka).

Problematik -> przypominam, że rymy (cóż za infantylne określenie ;)) nie są wyznacznikiem poezji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Azrathel<---- Dziękuje Bardzo za fachową pomoc, fakt, zapomniałem dopisać, że proszę o pomoc z tym zadaniem. A powiedz mi, czemu autor miesza w tekście dwie różne religie ? Chodzi mnie o teorie reinkarnacji i wiary katolickiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

cóż, to wyraz niepewności i bólu po stracie dziecka. chwyta się każdej teorii, którą mógłby wyjaśnić przyczynę jej odejścia oraz złagodzić swoje cierpienia (przez roztoczenie wizji jej szczęśliwego życia po śmieci). kolokwialnie mówiąc - "każdy sposób jest dobry".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.01.2009 o 19:09, Azrathel napisał:

Problematik -> przypominam, że rymy (cóż za infantylne określenie ;)) nie są
wyznacznikiem poezji.

Infantylne określenie? A jak inaczej rym określić? Jeszcze mnie tego nie uczyli.... Zresztą, można by rzec, wszystko co się rymuje to poezja (przynajmniej w moim odczuciu). Prawda, są utwory poetyckie, które nie zawierają rymów (a co powtórzę to "dziecinne/niepoważne" określenie jeszcze raz), ale podaj mi proszę choć jeden utwór rymowany, który nie jest poezją.
Wracając do tematu, nie chodziło mi tylko i jedynie o "powtórzenia jednakowych lub podobnych układów brzmieniowych w zakończeniach wyrazów zajmujących ustaloną pozycję w obrębie wersu" (tak mam pisać?). Skrót itp. świadczy o tym, że miałem na myśli ogólnie środki stylistyczne (tak mnie uczyła polonistka jak omawialiśmy ten tren i tej wersji będę się trzymał).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.01.2009 o 19:41, Problematik napisał:

ale podaj mi proszę choć jeden utwór rymowany, który nie jest
poezją.


a po co? widzę, że jesteś znawcą, więc sam sobie znajdziesz. ze słownika też umiesz korzystać, tutaj zapunktowałeś. ale jeśli choć trochę bardziej się oburzysz, to chyba pękniesz, więc wyluzuj.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.01.2009 o 20:10, Azrathel napisał:

a po co? widzę, że jesteś znawcą, więc sam sobie znajdziesz. ze słownika też umiesz korzystać,
tutaj zapunktowałeś. ale jeśli choć trochę bardziej się oburzysz, to chyba pękniesz,
więc wyluzuj.

Czy ja się oburzam? Nie. Nie jestem też żadnym znawcą, tak mnie uczyli to tak piszę. Podważyłem twoje słowa i już wielkie halo robisz? Z rozpędu zapomniałeś dużych liter pisać, ale to szczegół, chociaż z drugiej strony nie wiem gdzie ci się tak śpieszyło. A co do mojego posta to nie odpowiedziałeś na moje pytanie: "jak inaczej nazwać rym"? - serio mnie to interesuję, bo szukam i szukam, a znaleźć nie mogę, a może kiedyś mi się przyda.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

ojej, widzę, że nie masz nic ciekawszego do roboty niż kłócić się o byle pierdołę na forum internetowym. ale okej.
po pierwsze - znaczenie znaczka " ;) ". to popularnie określane ''puszczenie oczka'', symbolizujące wiarę w inteligencję odbiorcy, stosowane w celu podkreślenia żartobliwego wydźwięku wypowiedzi. ha-ha. tak więc nie potępiam używania słowa 'rym' - mimo tego, że uważam je za infantylne, bo kojarzy mi się z "kotkiem, który obrywa młotkiem". moje prawo. tobie wszystko co się rymuje kojarzy się z poezją (patrz niżej). twoje prawo.

Dnia 31.01.2009 o 20:15, Problematik napisał:

wszystko co się rymuje to poezja (przynajmniej w moim odczuciu)

po drugie - nie chodzi o to, co się rymuje, a o to, co się NIE rymuje. stwierdzenie ''rym nie jest wyznacznikiem poezji'' należy rozumieć w ten właśnie sposób. szczególnie w przypadku poezji (czy też ogólniej - liryki) współczesnej rym ma dość marginalne znaczenie i wcale nie występuje tak często, jak mogłoby się zdawać. nie jest też niezbędny, by nazwać jakiś utwór poezją. teraz rozumiesz? jeśli nie ma rymów - może być poezją/liryką. jeśli ma rymy - nie musi być poezją (chociażby epopeja "Pan Tadeusz", którego zalicza się do epiki, powszechnie kojarzonej z prozą).

Dnia 31.01.2009 o 20:15, Problematik napisał:

ale podaj mi proszę choć jeden utwór rymowany, który nie jest poezją

a nie wolałbyś czegoś, co nie ma rymów, a jest poezją? mnie chodziło o ten kontekst.

Dnia 31.01.2009 o 20:15, Problematik napisał:

Skrót itp

a widziałeś, żebym odwołał się do skrótu? czy może zwróciłem uwagę tylko na rymy? doh.
po trzecie - dużych liter nie piszę, bo mi się nie chce. jestem leniwym kawałem chamskiego buca.
po czwarte - nie ma potrzeby szukać innej nazwy dla rymu (patrz - znaczenie znaczka " ;) "). zresztą, przy analizowaniu poważnych wierszy mają one najczęściej marginalne znaczenie i nie poświęca się im większej uwagi.

mam nadzieję, że sprostałem twoim oczekiwaniom - ale nie musisz odpowiadać, bo i tak już nie poświęcę Ci więcej czasu. pisz, jeśli będziesz miał problem z zadaniem z polaka - w innym przypadku po prostu zamilknij.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 31.01.2009 o 20:39, Azrathel napisał:

jestem leniwym kawałem chamskiego buca.

Przynajmniej w jednym się zgadzamy ;)
Ps. Dzięki za wyjaśnienia, nigdzie nie pisałem, że jestem nieomylny, a jak już wspomniałem dodatkowa wiedza zawsze się przyda ;PP
EOT

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ech pomoże ktoś? :>
Po feriach mam zaliczenie z chemii i potrzebuję takich informacji:
1. Wzory struktualne i sumaryczne oraz nazwy prostych alkanów, alkenów, alkinów, alkoholi i kwasów karboksylowych
2. Pojęcie szeregu homologicznego, jak to wyjaśnić na przykładzie alkanów, alkenów, alkinów, alkoholi i kwasów karboksylowych
3. Zapisać reakcję spalania alkanów, alkenów, alkinów, alkoholi i kwasów karboksylowych
4. określić właściwości fizyczne i chemiczne przedstawicieli: alkanów, alkenów, alkinów, alkoholi i kwasów karboksylowych.

O takowe informacje proszę ;P Jest to niezmiernie ważne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Problem z matematyką.
Pkt. A(-4,-1), B(0,-5), C (2,4) są wierzchołkami trójkąta równoramiennego. Wyznacz równanie osi symetrii. Proszę o rozwiązanie z wyjaśnieniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego współczynnik urodzeń jest wysoki w rozwijających się państwach i jak można go zmniejszyć? Takie oto pytanie muszę zrobić z geografii. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyczyna:
- Wysoki wskaźnik urodzeń jest pozostałością po państwie słabo rozwiniętym, gdzie śmiertelność wśród dzieci była wysoka, więc rodzina musiała być duża, aby któreś z dzieci miało szansę przeżyć.
- Nadal brak wystarczającego zapotrzebowania na ręce do pracy, więc rodzina ma wiele czasu dla siebie.
- Najsilniejsze przeżywa, więc ilość walczących o to musi być duża.

Sposób zmniejszenia:
- Najbardziej brutalny - polityka podobna do chińskiej - ograniczenie ilości dzieci na rodzinę, mało skuteczne i bardzo kosztowne. No i całkowicie niehumanitarne.
- Zwiększenie zatrudnienia.
- Poprawa warunków życiowych na taki stopień, aby nawet jedynak miał szansę dorosnąć, wtedy nie rodzina nie musiałaby ''produkować'' wielkiej ilości potomstwa.
- Każda inna opcja zmierzająca do ułatwienia życia dziecka i rodziny.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.01.2009 o 18:07, Ludvic napisał:

> W trapezie podstawy mają długości 6 i 10 cm, a suma kątów przy dłuższej podstawie
= 90
> stopni. Oblicz długość odcinka łączącego środki podstaw.
>
> Zanim jakiś mądrala wyskoczy mi z odpowiedzią od razu uprzedzam - odpowiedź znam.

> Podstawiłem sobie kąty i z tw. cosinusów powychodziło. Ale cały sęk w tym, żeby

> zrobić to na niewiadomych.

Jaka powinna być odpowiedź ? 8 ?
W trapezie możemy zastosować twierdzenie o odcinku łączącym środki boków. Odcinek łączący
środki boków jest równoległy do podstaw i równy połowie sumy. :)


Niezupełnie.
Prawidłowa odpowiedź to 2.
Już do tego doszedłem :P
Chodzi tylko o wykorzystanie własności trójkąta prostokątnego wpisanego w okrąg, którego przeciwprostokątna jest średnicą :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 01.02.2009 o 12:19, Szperacz Robson napisał:

Witam, czy jest tu ktoś, kto zna się na elektrotechnice?


Znam się na elektrochemii jeśli coś Ci to pomoże.

;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować