Zaloguj się, aby obserwować  
Icestalker

Kącik Pracy Domowej [M]

10604 postów w tym temacie

Dnia 10.04.2010 o 17:55, nightfaler napisał:

Trapez ma wymiary:
podstawy 7 i 28
ramiona 13 i 20
oblicz pole.

Tak dla satysfakcji zacząłem robić to zadanie. Daj znać jaki jest wynik jak zrobisz chcę sprawdzić czy się będzie zgadzał z moim ;) Nie zapisze rozwiązania bo jestem pewien że zrobiłem to zadanie źle. Wyszedł mi wynik 205 cm2.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.04.2010 o 17:55, nightfaler napisał:

Trapez ma wymiary:
podstawy 7 i 28
ramiona 13 i 20
oblicz pole.

Pozwolę sobie posłużyć się rysunkiem pomocnicznym. Zamiast kombinować z takim wzorem jak podał poprzednik (w sumie dobry, ale za Chiny go na maturę nie zapamiętasz), robisz to tak:
(patrz na rysunek)
1.BC = 7 (bo FBCE jest prostokątem)
2.AB = x (oznaczenie)
3.CD= 21-x (bo jest równe 28-7-x=21-x)
4. Z twierdzenia Pitagorasa dla trójkątów FAB i ECD wyznaczamy FB i EC
FB= 13^2-x^2
EC= 20^2 - (21-x)^2
Ponieważ FB =EC, zatem
169-x^2 = 400 - 441 +42x - x^2
x^2 się skraca i zostaje
169 = -41 +42x
210=42x
x=5
Zatem AB jest równe 5
Zatem z Pitagorasa FB = sqrt(13^2- 5^2)=sqrt(144)=12

Wysokość jest równa 12, czyli pole jest równe
1/2(28+7)*12= 35*6= 210

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 10.04.2010 o 18:44, Gorn7 napisał:

Tak dla satysfakcji zacząłem robić to zadanie. Daj znać jaki jest wynik jak zrobisz chcę
sprawdzić czy się będzie zgadzał z moim ;) Nie zapisze rozwiązania bo jestem pewien
że zrobiłem to zadanie źle. Wyszedł mi wynik 205 cm2.



Hmmm nie wiem czy dobrze użyłem tego wzoru z wiki ;| Pierwszy raz go widzę, a to zadanie na sprawdzianie było (1technikum) i wyszło mi 210 j^2 ;/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 10.04.2010 o 20:40, nightfaler napisał:



Hmmm nie wiem czy dobrze użyłem tego wzoru z wiki ;| Pierwszy raz go widzę, a to zadanie
na sprawdzianie było (1technikum) i wyszło mi 210 j^2 ;/

Raczej dobrze bo popatrzyłem jeszcze raz na co co ja robiłem i miałem jeden błąd w mnożeniu, teraz mi też wychodzi taki sam wynik ;) Ale i tak moja metoda liczenia nie nadawała się do zapisania w zeszycie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Tak czy owak sposób Erton`a jest niezły sam podobnie chciałem to rozwiązać, ale troszkę się zgubiłem w moim toku rozumowania, więc jestem wdzięczny za to, że ktoś się zmógł i to rozpisał :P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Mam maly problem, otoz nie bylo mnie na lekcji, pozyczylem notatki od kolegi, ale kompletnie nic z nich nie rozumiem. Moglby mi ktos wyjasnic o co w nich chodzi: http://img546.imageshack.us/gal.php?g=94237522.png
Przy okazji: pisalem z tego kartkowke, mialem tam jedno zadanie:
1.Narysuj sytuacje tektoniczna gdy stykaja sie plyta ladowa z oceaniczna. Napisz jakie zjawiska tam zachodza.
Oczywiscie dostalem jeden. Moglby mi to ktos wytlumaczyc i powiedziec, ktory rysunek pasuje do tego zadania?
Klaniam sie i pozdrawiam Ksar.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 11.04.2010 o 21:13, Ksar666 napisał:

1.Narysuj sytuacje tektoniczna gdy stykaja sie plyta ladowa z oceaniczna. Napisz jakie
zjawiska tam zachodza.
Oczywiscie dostalem jeden. Moglby mi to ktos wytlumaczyc i powiedziec, ktory rysunek
pasuje do tego zadania?
Klaniam sie i pozdrawiam Ksar.


Rysunek 2a.
Jest to strefa subdukcji w której dochodzi do zanurzania się płyty oceanicznej (wsuwa się ona pod płytę kontynentalną). Zanurzona płyta topi się i powstają ogniska magmowe. (plutonizm oraz wulkanizm - w sąsiedztwie stref subdukcji tworzą się wulkany)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.04.2010 o 15:06, Rumcajsev napisał:

A co skomplikowanego w tych zadaniach jest? Popodstawiaj liczby do wzorów i licz, tyle
:P


To, że miałem tą lekcje ok. 2miesiące temu i jeszcze mnie na niej nie było. Teraz muszę to nadrobić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dnia 12.04.2010 o 15:20, Kolumbiadek napisał:

To, że miałem tą lekcje ok. 2miesiące temu i jeszcze mnie na niej nie było. Teraz muszę
to nadrobić.


Strach pomyśleć co by było gdyby nie było cię na lekcji na której uczono alfabetu ;/ Nie jest to materiał na jedną lekcję, a na maturze/sprawdzianie gimnazjalnym masz umieć materiał z wszystkich 3 lat. Otwórz podręcznik i sam spróbuj rozwiązać, a jak ci nie wyjdzie wtedy podziel się wątpliwościami na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam sześć zadań z ciągów arytmetycznych i geometrycznych i jestem kompletnie zielony. Proszę o wytłumaczenie jak to zrobić lub ewentualne zrobienie tego za mnie:
1. Znajdź takie liczy x i y aby ciąg (8,x,y) był arytmetyczny, a ciąg (8,x,y+2) był geometryczny.
2. Między liczby 3 i 18 wstaw dwie liczby tak aby w powstałym 4-wyrazowym ciągu trzy pierwsze tworzyły ciąg geometryczny, a 3 końcowe arytmetyczny.
3. Liczy a,b,c których suma wynosi 18 tworzą ciąg arytmetyczny. Liczy a, b i c+3 tworzą ciąg geometryczny. Wyznacz a, b i c.
4. 4 liczby tworzą ciąg geometryczny. Jeżeli od pierwszej z nich odejmiemy 1, od drugiej 2, od trzeciej 8, a od czwartej 24 to otrzymamy ciąg arytmetyczny. Wyznacz oba ciągi
5. Znajdź 4 liczby tworzące ciąg geometryczny wiedząc że iloczyn 1 i 3 wyrazu wynosi 144, a iloczyn 2 i 4 wyrazu wynosi 324.
6. Znajdź 4 liczby tworzące ciąg geometryczny widząc że iloczyn 1 i 3 wyrazu wynosi 400, a suma 2 i 4 wyrazu wynosi 145.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.04.2010 o 16:23, 143872 napisał:

Mam sześć zadań z ciągów arytmetycznych i geometrycznych i jestem kompletnie zielony.
Proszę o wytłumaczenie jak to zrobić lub ewentualne zrobienie tego za mnie:

Wszystko rozbija się o 2 zasady dotyczące ciągów :ciąg arytmetyczny ma tą właśność że a3-a2=a2-a1 (gdzie a2 to drugi wyraz ciągu), a ciąg geometryczny ma taką właśność, że a3/a2=a2/a1

Dnia 12.04.2010 o 16:23, 143872 napisał:

1. Znajdź takie liczy x i y aby ciąg (8,x,y) był arytmetyczny, a ciąg (8,x,y+2) był geometryczny.

x-8=y-x
x/8=(y+2)/x
Z pierwszego równania wyznaczamy y= 2x-8 i wstawimy do drugiego
x/8 = 2x-6/x
Mnożymy stronami i dostajemy 16x- 48 = x^2, czyli x^2 - 16x +48 = 0. Rozwiązaniami są 4 i 8, o ile dobrze policzyłem. Zatem y = 0 lub y=8

Dnia 12.04.2010 o 16:23, 143872 napisał:

2. Między liczby 3 i 18 wstaw dwie liczby tak aby w powstałym 4-wyrazowym ciągu trzy
pierwsze tworzyły ciąg geometryczny, a 3 końcowe arytmetyczny.

Tu mam jakiś problem, potem wrócę do tego zadania

Dnia 12.04.2010 o 16:23, 143872 napisał:

3. Liczy a,b,c których suma wynosi 18 tworzą ciąg arytmetyczny. Liczy a, b i c+3 tworzą
ciąg geometryczny. Wyznacz a, b i c.

a+b+c = 18
a+c= 2b
b/a = (c+3)/b
Z drugiego wstawiamy c do pierwszego, czyli a+b+2b-a = 3b = 18, czyli b= 6, zatem c= 12-a
Wstawiamy do trzeciego i mnożymy czyli 36 = (15-a) *a , czyli a^2 -15a + 36, czego rozwiązaniami są 3 i 12, zatem c=9 lub c = 0

Dnia 12.04.2010 o 16:23, 143872 napisał:

4. 4 liczby tworzą ciąg geometryczny. Jeżeli od pierwszej z nich odejmiemy 1, od drugiej
2, od trzeciej 8, a od czwartej 24 to otrzymamy ciąg arytmetyczny. Wyznacz oba ciągi

No już mi się nie chce :) Ogólnie znów korzystasz z tych równań. d/c=c/b=b/a i (d-24) - (c-8)=(c-8)-(b-4) i tak dalej

Dnia 12.04.2010 o 16:23, 143872 napisał:

5. Znajdź 4 liczby tworzące ciąg geometryczny wiedząc że iloczyn 1 i 3 wyrazu wynosi
144, a iloczyn 2 i 4 wyrazu wynosi 324.

Równania, panie, równania. a*c = 144, b*d = 324, c/b=d/c, i c/b=b/a

Dnia 12.04.2010 o 16:23, 143872 napisał:

6. Znajdź 4 liczby tworzące ciąg geometryczny widząc że iloczyn 1 i 3 wyrazu wynosi 400,
a suma 2 i 4 wyrazu wynosi 145.

Tyż. a*c = 400, b+d = 145 i jeszcze 2 równania wynikające z własności ciągu geometrycznego.

Także, podsumowując
Ciąg arytmetyczny:
c-b=b-a (no bo różnica ciągu arytmetycznego jest stała)
Czasem bardziej przydaje się (a+c)/2 = b (to też w oczywisty sposób wynika z definicji)
Ciąg geometryczny:
c/b=b/a (bo tu z kolei iloraz jest stały)

No i tyle, nie ma żadnych czarodziejskich sztuczek. Bierzesz to co masz dane w zadaniu, dokładasz równania ciągów i żmudnie liczysz.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem wszystkie zadania, wynik zgadzał się tylko w 2 (50J), w pozostałych w żaden sposób nie pasują mi wyniki do tych podanych na kartce. Wydaje mi się, że wszystko robię dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 12.04.2010 o 17:24, Kolumbiadek napisał:

Zrobiłem wszystkie zadania, wynik zgadzał się tylko w 2 (50J), w pozostałych w żaden
sposób nie pasują mi wyniki do tych podanych na kartce. Wydaje mi się, że wszystko robię
dobrze.

1. Ek = 0,5 * 20^2*3=600J= 0.6kJ
2. 50J
3. 18= 36*0,5*m m=1kg
4 16= 0,4*h*10 h=4
5.180 = 0,5 *0,4*V^2 V=30m/s

Dalej mi się nie chce, bo zadania są banalne...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Kilka zadań z matematyki przy których wpadłem w białą gorączkę.

1.
Wykaż, że w trójkącie prostokątnym ABC ([kąt C] = 90 stopni) wysokość dzieli ABC na dwa trójkąty, których kąty są równe odpowiednim kątom trójkąta ABC.

2.
W trójkącie prostokątnym spodek wysokości, poprowadzonej z wierzchołka kąta prostego, podzielił przeciwprostokątną na odcinki od długości 1,4 cm i 5,6 cm.Oblicz sumę długości przyprostokątnych tego trójkąta.

3.Punkt C należy do okręgu o średnicy AB. Punkt C leży w odległości 12 cm od punktu V i odległości 4 8/13 cm od odcinka AB.Oblicz:
a)długość średnicy okręgu
b)długość cięciwy AC

Odpowiedzi:
2)4,2pierwiastków z 5
3)a) 13 cm b)5cm

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z kilkoma zdaniami z angielskiego, błagam o pomoc, muszę to na jutro zrobić, a nic mi do głowy nie przychodzi:

1. Wstaw jeden wyraz w lukę:
a) Ian hasn''t ......... from the shock yet.
b) .......... it be OK if I left at 12.00?
c) Let''s order a takeaway, ........... we?
d) My back ........... when I sit still for a long time. Do you think I should see a doctor?
e) We needn''t ........... stayed up late last night, the film wasn''t on.

2. Uzupełnij dialogi:
a) A: ..................................................................................?
B: No, I''m not very fond of canoeing. I prefer hiking.
b) A: I can''t sleep.
B: If ............................................, I''d go to the doctor. (Wydaje mi się, że tu będzie I had an insomnia, bo coś mi tam świta, że było takie coś na lekcji, ale nie jestem na stówe pewien).
c) A: What ............................................................................? (tu chyba będzie coś z suffer from, ale nie wiem jak to sklecić)
B: I''ve got a fever.
d) A: Doctor Sanders'' office. ...........................................................................?
B: Yes, I''d like to make an appointment to see the doctor.
e) A: ..................................................................................... .?
B: Yes, a cup of tea would be lovely.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować