Zaloguj się, aby obserwować  
Icestalker

Kącik Pracy Domowej [M]

10604 postów w tym temacie

Na pewno 12? Mi wychodzi 15, możliwe, że gdzieś się walnąłem, dupny dzień. W każdym razie na liczę to tak:

Skoro ma powiększyć się 4,5 raza to 120 *4,5 = 540.
Jako, że 120 złotych już ma, więc: 540 - 120 = 420. Potrzeba mu więc jeszcze 420 złotych.
Odkładać ma co miesiąc 80% z 35 złotych. Jest to więc 35 * 0.8 = 28 zł miesięcznie.
Jeśli chodzi o sam zapis funkcji: funkcja liniowa wzór ogólny ma y=ax + b, w tym przypadku będzie to 540 = 28x + 120. X oznacza liczbę miesięcy oszczędzania. Przekształcając ten wzór otrzymujesz x= (540 - 120) \ 28. Wychodzi 15 miesięcy oszczędzania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

/.../
Eeee, 12 miesięcy? Mi wychodzi 15...
EDIT: I, z tego co widzę...to nie tylko mi ;)
Start: 120 zł
35 zł miesięcznie, +80% z tego (28 zł) to 148 zł
120*4.5=540
Metoda "na upartego":
miesiąc 1:148
miesiąc 2:176
miesiąc 3:204
miesiąc 4:232
miesiąc 5:260
miesiąc 6:288
miesiąc 7:316
miesiąc 8:344
miesiąc 9:372
miesiąc 10:400
miesiąc 11:428
miesiąc 12:456
miesiąc 13:484
miesiąc 14:512
miesiąc 15:540
Wniosek: 15 miesięcy.

Można to też przedstawić jako funkcję, będzie szybciej i prościej:
y=28x (28 złotych razy x gdzie x to ilość miesięcy)+120 (budżet startowy)
Wtedy robimy tak:
y=540 (120*4.5)

540=28x+120
28x=420
x=15

EDIT2:
12 miesięcy wychodzi w przypadku gdy uznajemy że 35 zł to kieszonkowe które sobie zachowa (choć treść tego polecenia mi wtedy nie pasuje) a nie 28. Wtedy:
y=35x+120
x wyjdzie ci 12

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ano, tak wychodzi, gdy przyjmie się 35 zł za te 80%, które odkłada. Ale fakt faktem, treść wtedy nie pasuje. Biorąc to na logikę, wtedy otrzymywałby od rodziców miesięcznie 43,75 zł. A jaki rodzic daje takie kieszonkowe? 75gr? Ale przez te lata edukacji nauczyłem się, że zadania często nie mają nic wspólnego z realiami.

Edit: literówka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka problemów.

1. Obliczyć całkę po krzywej C (całka) [z sprzężone]*dz gdzie C jest górnym półokręgiem o początku 0 i końcu 2

2. Obliczyć całkę po łamanej zamkniętej K z (6*x*y - y)*dx + (3*x^2 + 3*y^2 - x)*dy. K jest łamaną zamkniętą ABCDA o wierzchołkach A=(0,0) B=(3,3) C=(3,2) D=(0,2)

3. Obliczyć objętość bryły (x,y,z) 1<= x^2+y^2<=z<=4

4. Obliczyć całkę podwójną y-x po obszarze: 1<=x*y<=2 i x<=y<=9*x

5. Obliczyć całkę podwójną y-x po obszarze: 2<=x^2 + y^2 <=8 i x<=y

6. Korzystając ze wzoru na sume szeregu geometrycznego, wyznacz szeregi Laurenta wyrażające funkcję
f(z)=1/(z^2+3*j*z+4) [ j - urojone]
a) w pierścieniu 1<|z|<4
b)w pierścieniu o< |z-j| <5

Ogólnie to potrzebuje pomocy, jak te zadania zrobić, by je omówić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Tak wiem, że większość cieszy się już wakacjami:p mi nie jest to dane i szukam pomocy.

1. Czy "polska myśl filozoficzną" mam rozumieć dosłownie jako polska filozofię? ( wiem banał )
2. Może ktoś podrzucić link do stronki na temat polskich koncepcji wojny i pokoju w Polsce. (szukam, szukam i nie widzę)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ważne mój kolega ma poprawkę z maty i musi rozwiązać 2 zadania.
1.Dla jakich wartości parametru k funkcja y=4x kwadrat+4x+k posiada jedno rozwiązanie?
2.Dla jakich wartości parametru k funkcja y=(k+1)x kwadrat+8x+4 nie ma miejsc zerowych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 14.07.2011 o 19:17, damian376 napisał:

Bardzo ważne mój kolega ma poprawkę z maty i musi rozwiązać 2 zadania.
1.Dla jakich wartości parametru k funkcja y=4x kwadrat+4x+k posiada jedno rozwiązanie?

Delta = 16-16k
16-16k = 0
16k = 16
k = 1
DOKŁADNIE jedno rozwiązanie ofkoz?
Jeśli CO NAJMNIEJ jedno, to k<=1

Dnia 14.07.2011 o 19:17, damian376 napisał:

2.Dla jakich wartości parametru k funkcja y=(k+1)x kwadrat+8x+4 nie ma miejsc zerowych?

Delta = 64-16(k+1) < 0
64-16k-16 < 0
-16k < -48
k > 3

Generalnie należy skorzystać ze wzoru na deltę.
Delta = b^2 - 4ac; dla równania postaci y = ax^2 + bx +c
Jeśli delta = 0: jedno rozwiązanie
delta > 0: dwa rozwiązania
delta < 0; brak rozwiązań

Miejsce zerowe to to samo, co rozwiązanie w tym wypadku. Reszta to kwestia umiejętności rozwiązywania takich nierówności/równań.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Małe pytanie - nie do szkoły, ale potrzebuje pomocy w rozwiązaniu.

"Jak obliczyć kąty przy podstawie w trójkącie równoramiennym mając wysokość i podstawę?"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2011 o 12:53, T-Tronix napisał:

Małe pytanie - nie do szkoły, ale potrzebuje pomocy w rozwiązaniu.

"Jak obliczyć kąty przy podstawie w trójkącie równoramiennym mając wysokość i podstawę?"


Masz do tego dwa wzory:

Zakładając że - A to podstawa, B to wysokość.
α to kąty przy podstawie, β to kąt przeciwległy do podstawy.

Z A i B liczysz kąt β:
A do drugiej = 2 B do drugiej (1 - cos β)

Teraz z kąta β liczysz kąty α:
2 α + β = Pi

Wzory chyba przekształcić umiesz :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Umiem, umiem, tylko że nie wiedziałem do czego sie odnieść ;)
Bo chciałem układ ułożyć, ale z drugim równaniem był problem żeby odnosił sie do pierwszego, ale zrobie do tego co podałeś. Dzięki ;]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 24.08.2011 o 13:49, T-Tronix napisał:

Umiem, umiem, tylko że nie wiedziałem do czego sie odnieść ;)
Bo chciałem układ ułożyć, ale z drugim równaniem był problem żeby odnosił sie do pierwszego,
ale zrobie do tego co podałeś. Dzięki ;]


Na zdrowie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Mam coś z niemieckiego:
Wir wohnen in Berlin
Ich schreibe Test
Er lernt Mathe
Sie trinken Cola
Er malt sehr schon
Do tych podkreślonych wyrazów mam stworzyć pytanie. Zadałem pytanie już do 1,2 i ostatniego, ale nie mam pojęcia jak zadać do tych z Er i trinken. Jestem totalnie zielony z niemieckiego, to była moja druga lekcja w życiu tego języka. prosiłbym też o wyjaśnienie bo chce to zrozumieć od razu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>(...) ale nie mam pojęcia jak zadać do tych z Er i trinken. Jestem totalnie zielony z niemieckiego,

Dnia 04.09.2011 o 12:40, Bithda napisał:

to była moja druga lekcja w życiu tego języka. prosiłbym też o wyjaśnienie bo chce to
zrozumieć od razu.


No to spróbuję Tobie to łatwo wytłumaczyć:

Dnia 04.09.2011 o 12:40, Bithda napisał:

Er lernt Mathe


Widzimy, że należy tu się zapytać o osobę. Pytanie, jakie należy tu zadać, brzmi zatem :Wer lernt Mathe?

Wer? -->Kto?

Dnia 04.09.2011 o 12:40, Bithda napisał:

Sie trinken Cola


Tu natomiast pytamy się o wykonywaną czynność, czyli co robi dana osoba/ co robią dane osoby:

Was machen sie?--> Co oni robią?

Stosując "was?" możemy zapytać się nie tylko o rzeczy, np.: Was ist das? (Co to jest?) ale również o czynności, np.: Was machst du? (Co robisz?).

Mam nadzieję, że pomogłam choć troszkę ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj - wzory to zło, stosuj je tylko na maturze. Więcej się nauczysz, jeżeli postarasz się wyprowadzać "własne" wzory.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź Lilith wszystko tłumaczy. Od siebie dodam, że język niemiecki nie różni się pod tym względem w jakiś szczególny sposób od języka polskiego i podstawowe pytania tworzy w ten sam sposób:
On uczy się matematyki -> Kto uczy się matematyki? itp. Te trudniejsze pytania, jak np. "O czym oni rozmawiają?", "Z kim idziesz na imprezę?" pojawiają się znacznie później albo i nie pojawiają się w ogóle (zależy, do jakiej grupy językowej należysz).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

4/249
Na ogrodzenie prostokątnej działki potrzeba 120m siatki. Jakie wymiary będzie miała działka o największym polu, jeśli szerokość bramy wjazdowej ma wynosic 4m ?
7/249
Na bokach trójkąta równoramiennego o obwodzie 26cm zbudowano półkola. Jakie powinny być wymiary trójkąta, aby suma pól zbudowanych w tej sposób półkoli była najmniejsza ? Wynik podaj z dokładnością do 0,01.
1/250
Liczbę 6 przedstaw w postaci sumy dwóch dowolnych liczb tak, aby suma kwadratów tych liczb była najmniejsza.

Pomorze ktos ?XDD

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2011 o 20:03, Amaros napisał:

4/249
Na ogrodzenie prostokątnej działki potrzeba 120m siatki. Jakie wymiary będzie miała działka
o największym polu, jeśli szerokość bramy wjazdowej ma wynosic 4m ?

P = ab
2(a+b)-4=120

Z drugiego równania, wyznaczmy a = 62-b. Podstawiamy do wzoru na pole.

P = (62-b)*b
P = -b(b-62)

Jest to parabola o dwóch miejscach zerowych (0 i 62). Jej wierzchołek, a zarazem największa wartość funkcji występuje dla b = 31. Wiedząc, że a = 62-b, a=b=31.

Czyli jest to kwadrat o boku 31. Co zgadza się z oczekiwaniami (ze zbioru wszystkich prostokątów o zadanym obwodzie, największe pole ma kwadrat).

W zasadzie moglibyśmy wyjść od tego wniosku. Wtedy wiemy, że działka jest kwadratem. Skoro mamy 120m siatki + 4 metry bramy, to łatwo policzyć 124/4 = 31m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 08.09.2011 o 20:03, Amaros napisał:

Pomorze ktos ?XDD

Niestety, ja z Mazowsza, ale spróbuję pomóc (na młot Moradyna, żeś zasadził!)

Dnia 08.09.2011 o 20:03, Amaros napisał:

4/249
Na ogrodzenie prostokątnej działki potrzeba 120m siatki. Jakie wymiary będzie miała działka
o największym polu, jeśli szerokość bramy wjazdowej ma wynosic 4m ?

O ile z tą bramą się jakaś avada kedavra nie dzieje (że szerokość musi być większa od 4 metrów czy cuś), to jako x zapodajesz długość działki, jako szerokość (124 -2x)/2 (124, bo tyle jest łączna długość ogrodzenia+bramy, 2x, bo 2 boki prostokąta i przez 2, bo pozostałe 2 boki prostokąta), czyli 62-x. No i teraz pole w takim razie jest równe x*(62-x), czyli masz funkcję kwadratową, żeby był większy ubaw, to jest to parabola smutna, czyli osiąga maksimum, które ze wzorów szukasz i otrzymujesz stosowne wymiary.

(Ewentualnie chodzi o to, że na całkowite ogrodzenie siatki trzeba 120 metrów, a ta brama oznacza o 4 metry siatki mniej, czyli 116 m, ale to już nie wiem, co autor miał na myśli- rozwiązuje się tak samo)

Dnia 08.09.2011 o 20:03, Amaros napisał:

7/249
Na bokach trójkąta równoramiennego o obwodzie 26cm zbudowano półkola. Jakie powinny być
wymiary trójkąta, aby suma pól zbudowanych w tej sposób półkoli była najmniejsza ? Wynik
podaj z dokładnością do 0,01.
1/250
Liczbę 6 przedstaw w postaci sumy dwóch dowolnych liczb tak, aby suma kwadratów tych
liczb była najmniejsza.

x- jedna liczba, 6-x druga liczba. Suma kwadratów to będzie x^2 + (6-x)^2, więc niespodzianka- znów masz funkcję kwadratową, tylko że tym razem masz wesołą parabolę, czyli z minimum. Szukasz to minimum i to będzie jedna z tych liczb (czyli x), ta druga to będzie 6-x.


Środkowego nie zrobię, bo półkola budowane na bokach trójkąta to dla mnie jakieś pierdzielenie, z którego nic nie pamiętam. Także wybacz :(

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować