Vilmar

MODERATORZY: jacy są naprawdę?

28026 postów w tym temacie

Dnia 19.10.2008 o 09:04, sig. napisał:

Natomiast o możliwości sprawdzania mac-a
poza lanem coś sobie przypomnieć nie mogę (mimo że po informatyce jestem).


Sig. no nie znęcaj się nad biedną kobietą ;P Przecież MAC działa tylko w sieci lokalnej do routera,który kończy daną sieć lokalną ( znaczy to tak mocno ogólnie uproszczenie ) Poza LANem nic nie znaczy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.10.2008 o 22:11, sig. napisał:

jeśli chodzi ci o MAC to można go bez problemu zmienić, nawet z poziomu windowsowego
menagera urządzeń.


Tyle tylko, o ile wiem, do kolejnego uruchomienia komputera. Po ponownym uruchomieniu powraca oryginalny MAC.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2008 o 14:33, mrosi napisał:

Tyle tylko, o ile wiem, do kolejnego uruchomienia komputera. Po ponownym uruchomieniu
powraca oryginalny MAC.


Nie powraca ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2008 o 13:24, dawidos170 napisał:

> /.../ Przecież MAC działa tylko w sieci lokalnej
do routera,który kończy daną sieć lokalną ( znaczy to tak mocno ogólnie uproszczenie
) Poza LANem nic nie znaczy.

Hihihi... ale narozrabiałem. I w dodatku mam router w domu. No, to mógłbym zaszaleć - nawet Sig. by mnie nie namierzył. Tylko zmienię sobie stały adres IP na zmienny...
No, ale wczoraj albo w Chipie albo w PCWorld coś tam czytałem o ustalaniu właściciela po adresie MAC. Czy nie było to przy okazji poszukiwań włamywaczy do e-banków? Nic to, skoro daje się znaleźć w LAN, to prędzej czy później da się to samo ustalić z innej sieci. Może będzie to nielegalne (jak zresztą wszystkie włamania), ale możliwe. I tym optymistycznym akcentem kończę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2008 o 14:47, KrzysztofMarek napisał:

> > /.../


Krzysztofie tu nie chodzi o to po czym się szuka bądź nie szuka usera tylko o technologii komputerowej i jej budowie :) Z komputerami w sieci LAN porozumiewasz się za pomocą MAC. Jak chcesz wysłać coś do innej sieci to używasz adresu IP.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2008 o 14:54, dawidos170 napisał:

> > > /.../ > Jak chcesz wysłać coś do innej sieci to używasz adresu IP.

A router musi pamiętać, z którego komputera w LAN wysłał i do którego ma skierować odpowiedź. Przecież inaczej zrobiłby się kompletny chaos. Co stoi więc na przeszkodzie, aby zdobyć te dane z routera?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2008 o 14:58, KrzysztofMarek napisał:

> > > > /.../ > Jak chcesz wysłać coś do innej sieci to używasz adresu
IP.
A router musi pamiętać, z którego komputera w LAN wysłał i do którego ma skierować odpowiedź.
Przecież inaczej zrobiłby się kompletny chaos. Co stoi więc na przeszkodzie, aby zdobyć
te dane z routera?


Bo router ma dwie bramki ? :) Od strony jednej i drugiej sieci.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2008 o 14:47, KrzysztofMarek napisał:

No, ale wczoraj albo w Chipie albo w PCWorld coś tam czytałem o ustalaniu właściciela
po adresie MAC. Czy nie było to przy okazji poszukiwań włamywaczy do

Być może podpinał się do bankowego wi-fi, w takim razie będzie mac jego karty sieciowej. Ew dodatli po ip do lanu (np sieći osiedlowej) , a potem admin tej sieci po macu do konkretnej sieciówki przy następnym włamie

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>/.../ > Bo router ma dwie bramki ? :) Od strony jednej i drugiej sieci.
I każda przepuszcza w obie strony. To tylko kwestia tego, jak wydobyć to, co jest miedzy nimi.
Już teraz można uzyskać takie dane od admina LAN. A też dzisiaj (a może dopiero jutro, nie wiem) możliwe jest to bez wiedzy admina.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2008 o 15:19, KrzysztofMarek napisał:

>/.../ > Bo router ma dwie bramki ? :) Od strony jednej i drugiej sieci.
I każda przepuszcza w obie strony. To tylko kwestia tego, jak wydobyć to, co jest miedzy
nimi.
Już teraz można uzyskać takie dane od admina LAN.


To,że od admina dostaniesz takie dane to dziwnym nie jest.

>A też dzisiaj (a może dopiero jutro,

Dnia 19.10.2008 o 15:19, KrzysztofMarek napisał:

nie wiem) możliwe jest to bez wiedzy admina.


A jak się dowiesz do podziel się :) Chętnie się dowiem czegoś nowego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2008 o 15:19, KrzysztofMarek napisał:

Już teraz można uzyskać takie dane od admina LAN. A też dzisiaj (a może dopiero jutro,
nie wiem) możliwe jest to bez wiedzy admina.

Ciekawe jak skoro funkcjonują wyłącznie w siecha lan? są tam potrzebne switchom/acces pointom. natomiast nie są potrzebne w internecie, wiec tam się ich nie wysyła. No chyba że chodzi ci ipv6, tam jeden z pomysłów muwi o ustawienia maca jako ip (coby nie trzeba było zewnętrznie przydzielać)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2008 o 20:27, sig. napisał:

> /.../ > Ciekawe jak skoro funkcjonują wyłącznie w siecha lan? /.../

Wszyscy wiedzą, ze jest to niemozliwe. Aż znajdzie się jeden, który o tym nie wie i to zrobi. Tak powstają wynalazki.
Ja nie wiem jak, ale skoro router posługuje się adresem MAC i adresy są unikalne i używane przez router to prędzej czy później ktoś z takiego routera te dane wyciągnie. W końcu do routera przychodzą odpowiedzi na pytania wysyłane przez różne komputery w LAN. Te odpowiedzi czymś się różnią, prawda? Bo skąd router "wie" do którego komputera skierować odpowiedź? Przydziela każdemu wewnętrzny numer ale na jakiej podstawie? Czy zamiana miejscami wewnątrz LAN skutkuje tym, że robi się bałagan? Nie, bo komputery mają unikalne adresy karty. I tym wszystkim kieruje router. No to wystarczy zinfiltrować router. A jak - to już pytanie nie do mnie ale raczej do Ciebie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 19.10.2008 o 14:54, dawidos170 napisał:

> > > /.../

Krzysztofie tu nie chodzi o to po czym się szuka bądź nie szuka usera tylko o technologii
komputerowej i jej budowie :) Z komputerami w sieci LAN porozumiewasz się za pomocą MAC.
Jak chcesz wysłać coś do innej sieci to używasz adresu IP.


Nie całkiem tak. MAC obowiązuje w drugiej warstwie sieciowe, IP w trzeciej i w LAN co najwyżej komputery i część urządzeń sieciowych porozumiewa się po MAC, ale użytkownicy już po IP, czasami w sposób transparentny dla nich. Sieć to sieć i pełna komunikacja odbywa się podobnie, nieważne czy to LAN, WAN czy jeszcze coś innego.
Co zaś do przydatności adresu MAC i dla moderatorów - żeby się choć trochę trzymać tematu - to może się mylę, bo budowy pakietów za bardzo nie pamiętam, ale wydaje mi się, że adres MAC jest w niej zawarty. Pakiet buduje się po kolei z elementów niższych warstw, ramek i czego tam jeszcze. W drugiej warstwie zawierany jest adres MAC, w trzeciej dokładany jest adres IP i to on już służy do adresowania. Jeśli się nie mylę, możliwe więc byłoby wyciągnięcie adresu MAC z pakietów połączenia danego użytkownika, tylko standardowo się tego nie robi i nie wiem czy filtracja automatyczna jest możliwa.

Edit:
Do postu KrzysztofaMarka tuż nad moim.
Trochę mylisz pojęcia, adresami MAC posługują się switche, routery już korzystają z IP. Jeśli chcesz, mogę Ci to trochę wytłumaczyć (łopatologicznie, zdecydowanie prościej niż te macierze ostatnim razem :-) ).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 20.10.2008 o 13:03, pkapis napisał:

> >/.../ Pakiet buduje się po kolei z elementów niższych warstw,
ramek i czego tam jeszcze. W drugiej warstwie zawierany jest adres MAC, w trzeciej dokładany
jest adres IP i to on już służy do adresowania. Jeśli się nie mylę, możliwe więc byłoby
wyciągnięcie adresu MAC z pakietów połączenia danego użytkownika, tylko standardowo się
tego nie robi i /.../

Właśnie coś podobnego czytałem kiedyś w jednym z pism komputerowych (i to parę lat temu), dlatego też trochę się upierałem przy takiej możliwości.

Dnia 20.10.2008 o 13:03, pkapis napisał:

Trochę mylisz pojęcia, adresami MAC posługują się switche, routery już korzystają z IP.
Jeśli chcesz, mogę Ci to trochę wytłumaczyć (łopatologicznie, zdecydowanie prościej niż
te macierze ostatnim razem :-) ).

Eeee dla mnie to niepotrzebne. I tak zaraz zapomnę. Ważne, ze adres MAC jest wykorzystywany. Co do routerów to wystarcza mi, jak dotąd, informacja, że mogę rozdzielić połaczenie na kilka komputerów i że włamanie do mojego komputera (czy zawirusowanie) jest trochę trudniejsze jak mam router niż gdy go nie mam. ;-D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2008 o 11:24, Bluu napisał:

Czy tutejsi trzymają jakiś poziom?


Trzymają, choćby niski ale konsekwentnie trzymają i to się liczy ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2008 o 11:40, GeoT napisał:

Trzymają, choćby niski ale konsekwentnie trzymają i to się liczy ;)

Nie ma to jak obiektywna ocena postronnej osoby ;D Tak czy siak skoro się jest moderatorem, to jakiś poziom trzeba trzymać - funkcja zobowiązuje. Co Geo, plusy chcesz zbierać u nowych forumowiczów ? ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2008 o 11:40, GeoT napisał:

Trzymają, choćby niski ale konsekwentnie trzymają i to się liczy ;)


Skoro sami moderatorzy przyznają, że niski poziom trzymają... to jak tu na nich patrzeć? Niejako oni to uosobienie teoretycznego modelu profesjonalnych niszczycieli spamu i pochodnych?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 21.10.2008 o 12:18, hunter22 napisał:

> Trzymają, choćby niski ale konsekwentnie trzymają i to się liczy ;)

Skoro sami moderatorzy przyznają, że niski poziom trzymają... to jak tu na nich patrzeć?
Niejako oni to uosobienie teoretycznego modelu profesjonalnych niszczycieli spamu i pochodnych?

Może niski poziom trzymają, ale gram już jest od kilku lat i wszyscy są już tak przestraszeni, że i tak jest tu spokuj. Nikt z nikim się nie kłóci. Utopia jest ponoć niemożliwa, ale my jesteśmy blisko utopi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się