Vilmar

MODERATORZY: jacy są naprawdę?

28026 postów w tym temacie

Dnia 03.05.2013 o 20:46, rob006 napisał:

> Netykieta obowiązuje także na forach i obejmuje ona także zwroty grzecznościowe
- raczej
> uproszczone do wyróżnienia z dużej litery.
Która netykieta? Bo wersji jest sporo, ale wszystkie mają jeden wspólny element: "traktuj
innych tak, jak chcesz aby inni traktowali ciebie". I tej zasady nieodłącznie się trzymam.

Wersji jest sporo, ale prawdopodobnie żadna polska netykieta nie daje w tej kwestii wolnej ręki, bo jest to reguła językowa.

Dnia 03.05.2013 o 20:46, rob006 napisał:

Wymaganie zaimków pisanych wielką literą w sytuacji, gdy spora cześć userów ma nicki
pisane małą literą, to jakieś kuriozum.

Nick to nie imię - panie z nickiem zaczynającym się małą literą.

Dnia 03.05.2013 o 20:46, rob006 napisał:

> A sama netykieta została spisana lata temu przez społeczność IRC.
Mówisz o tej samej, która odradzała używanie polskich znaków diakrytycznych? :D

To jest kwestia tylko i wyłącznie dawnych problemów z kodowaniem i nie ma nic wspólnego z grzecznością.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2013 o 20:50, hans_olo napisał:

Ponieważ małej litery używa się w
sytuacjach, gdy zaimka używamy pośrednio do zobrazowania czegoś, np:
Spadek temperatury nie wpłynąłby tak mocno na ciebie, gdyby nie był taki duży.


Prawdę mówiąc pierwsze słyszę o tej regule, że mała literą pisze się zaimki wtw gdy spełnione są warunki, które podajesz. To oczywiście nie oznacza, że podważam tę zasadę w ogóle, ale chętnie zapoznałbym się z jakimś potwierdzeniem.

Dnia 03.05.2013 o 20:50, hans_olo napisał:

http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=10681
Jak widać, to nie jest kwestia, co kto uważa, jest to reguła językowa.


Wcześniej podawałem ten sam link żeby udowodnić przeciwną tezę. Ja odnoszę wrażenie, że podlinkowana wypowiedź jest zdecydowanie niejednoznaczna. Zresztą nawet gdyby była jednoznaczna, to i tak warto się zdać na zdrowy rozsądek i zadać sobie pytanie: "dlaczego miałbym okazywać szacunek osobom, których nie szanuję? Czy to nie hipokryzja?".
Warto też zauważyć, że język ewoluuje, zwłaszcza w Internecie i przez to ciężko wskazać jakieś niezmienne, poprawne formy, o ile nie są ugruntowane w tradycji - a fora internetowe z cała pewnością ugruntowane w tradycji nie są.

Dnia 03.05.2013 o 20:50, hans_olo napisał:

Nick to nie imię


Ale jednak jest to nazwa własna.

@down,

List to jednak co innego niż forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2013 o 20:41, Zajanski napisał:

Jeżeli niektórym
wydaje się, że napisanie "cię", "ty", "ciebie" oznacza brak grzeczności, to ich prawo
- ale to jeszcze nie oznacza, że to błąd.


To napisz list do obcej osoby używając "cię", "ty", "ciebie" itd. itp. i poczekaj na reakcję.

@hans_olo ma rację są pewne standardy których należy przestrzegać.


Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2013 o 20:57, Zajanski napisał:

Wcześniej podawałem ten sam link żeby udowodnić przeciwną tezę. Ja odnoszę wrażenie,
że podlinkowana wypowiedź jest zdecydowanie niejednoznaczna. Zresztą nawet gdyby była
jednoznaczna, to i tak warto się zdać na zdrowy rozsądek i zadać sobie pytanie: "dlaczego
miałbym okazywać szacunek osobom, których nie szanuję? Czy to nie hipokryzja?".
Warto też zauważyć, że język ewoluuje, zwłaszcza w Internecie i przez to ciężko wskazać
jakieś niezmienne, poprawne formy, o ile nie są ugruntowane w tradycji - a fora internetowe
z cała pewnością ugruntowane w tradycji nie są.

Wypowiedź ta wskazuje na kolokwialne zaniedbanie w tej kwestii, ale kluczowe jest ostatnie stwierdzenie, które wskazuje na to, że mimo tego ta reguła nadal trwa i błąd pozostaje błędem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2013 o 20:54, hans_olo napisał:

Wersji jest sporo, ale prawdopodobnie żadna netykieta nie daje w tej kwestii wolnej ręki,
bo jest to reguła językowa, a te są nadrzędne.

Bam, pierwszy wynik z google i ani słowa o zaimkach, a wręcz wstawka o braku wymagania zwrotów grzecznościowych: http://pl.wikipedia.org/wiki/Netykieta
A co reguł językowych - cytat z linka który podałeś:
W żadnym polskim poradniku savoir-vivre''u nie znajdzie Pani potwierdzenia, że zaimki odnoszące się do adresata należy zapisywać małymi literami. Wybór zależy więc od Pani.
Ja tu nie widzę nigdzie takich wymagań. I pewnie nigdzie ich nie ma - reguły zmieniają się w zależności od sytuacji. Niektóre formy są dozwolone w mowie, ale niedozwolone w piśmie, inne reguły są w przypadku nieformalnego listu/notatki, a inne w przypadku oficjalnego pisma. Nikt się chyba nie trudził ustaleniem reguł dla forum (i dzięki bogu, wystarczy że biurokraci zaczęli się mieszać do prywatności w internecie i stworzyli ciasteczkowego potwora...), więc wątpię aby była oficjalna dyrektywa prostującą tą kwestię.

Dnia 03.05.2013 o 20:54, hans_olo napisał:

Nick to nie imię - panie z nickiem zaczynającym się małą literą.

Co nie zmienia faktu, że w jakiś sposób cię określa i jest to "nazwa", którą sam sobie nadajesz. A skoro cześć osób nie trudzi się wykorzystaniem wielkich liter, to jaki sens jest w wymaganiu ich od innych?
A mój nick wygląda okropnie, jeśli jego pełną formę zapisać wielką literą. Samo "Rob" jeszcze daje radę... :)

Dnia 03.05.2013 o 20:54, hans_olo napisał:

To jest kwestia tylko i wyłącznie dawnych problemów z kodowaniem i nie ma nic wspólnego
z grzecznością.

Nie musi mieć - pokazuje że tamta netykieta jest archaiczna.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2013 o 20:57, Zajanski napisał:

List to jednak co innego niż forum.


I tu i tu zwracasz się do obcej osoby.
Przynajmniej na początku , dopóki wspólnie nie wejdziecie na bardziej zażyłe relacje towarzyskie wypadłoby używać "Cię", "Ty" , "Ciebie" zamiast "cię", "ty", "ciebie".
Chyba że znasz daną osobę spoza forum/ta osoba nie ma nic przeciwko używaniu zwrotów "cię", "ty", "ciebie" z małej litery.

Ps. Kilka razy (nie na tym forum) zwrócono mi na ten szczegół uwagę.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

>A skoro cześć osób nie trudzi się wykorzystaniem wielkich liter, to jaki sens

Dnia 03.05.2013 o 21:08, rob006 napisał:

jest w wymaganiu ich od innych?


Część osób siorbie przy rosołku, inni wycierają nos w mankiet koszuli, pozostali wylizują talerz do czysta itd. itp.

A teraz parafrazując Twoje zdanie

A skoro część osób nie trudzi się aby nie siorbać przy rosołku, nie wycierać nos w mankiet koszuli, nie wylizywać talerza do czysta,
to jaki sens jest w wymaganiu tego od innych.

Cóż @Rob006 poza tym że uwielbiasz przykopać każdemu bez powodu ot choćby dzisiaj @Jankowi_Izdebskiemu ale już na odpowiedź to Ci odwagi nie starczyło.
To jeszcze pochwalasz brak jakichkolwiek norm współżycia społecznego i powrót do z braku lepszego słowa "barbarzyństwa".

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2013 o 19:36, Tyler_D napisał:

Nie wiem który z moderatorów stoi za odbanowaniem [?] Janka [ ale się domyślam ... ]
ale jak widać ktoś uznał, że forum prezentuje za niski poziom pod względem śmieszności.
Któryś z modków miał baaardzo dobry dzień, nie ma co. ;-D


Bardzo przepraszam że się wtrącam ale o co chodzi ?.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2013 o 21:13, kerkas napisał:

I tu i tu zwracasz się do obcej osoby.
Przynajmniej na początku , dopóki wspólnie nie wejdziecie na bardziej zażyłe relacje
towarzyskie wypadłoby używać "Cię", "Ty" , "Ciebie" zamiast "cię", "ty", "ciebie".
Chyba że znasz daną osobę spoza forum/ta osoba nie ma nic przeciwko używaniu zwrotów
"cię", "ty", "ciebie" z małej litery.

Ps. Kilka razy (nie na tym forum) zwrócono mi na ten szczegół uwagę.

Widzisz kerkas, mamy tutaj do czynienia z klasyczną moralnością Kalego. Jak Ty napiszesz do kogoś używając zaimków pisanych małą literą, szybko ktoś zwróci Tobie uwagę na ten fakt.

Natomiast jak Ty komuś zwrócisz uwagę, by pisał do Ciebie w ten sam sposób używając zaimków pisanych wielką literą, usłyszysz stwierdzenie, że reprezentujesz postawę roszczeniową. :)

hans_olo ma rację. Nie ma usprawiedliwienia dla zawieszenia dobrych manier.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2013 o 19:36, Tyler_D napisał:

Nie wiem który z moderatorów stoi za odbanowaniem [?] Janka [ ale się domyślam ... ]
ale jak widać ktoś uznał, że forum prezentuje za niski poziom pod względem śmieszności.
Któryś z modków miał baaardzo dobry dzień, nie ma co. ;-D

Myślisz, że to np Isildur ?
A tak serio. Skoro wielce wielki Janek stał się taki sławny jako taki i owaki to dlaczego ludzie i kto kolwiek wymieniają z nim posty??? to mnie ciekawi. Jednocześnie karmiąc go, dając wręcz pretekst do jego mistrzowskiego tańczenia między spamem a normalnym postowaniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2013 o 21:39, Janek_Izdebski napisał:

Widzisz kerkas, mamy tutaj do czynienia z klasyczną moralnością Kalego. Jak Ty
napiszesz do kogoś używając zaimków pisanych małą literą, szybko ktoś zwróci Tobie uwagę
na ten fakt.
Natomiast jak Ty komuś zwrócisz uwagę, by pisał do Ciebie w ten sam sposób używając zaimków
pisanych wielką literą, usłyszysz stwierdzenie, że reprezentujesz postawę roszczeniową.
:)


Powiem tak ogólnie panuje moda żeby mówić wszystkim per Ty, ba jest to nagminnie nadużywane jak wiadomo ryba psuje się od głowy a skoro autorytety mówią niezbyt ładnym językiem nie wspominając o politykach, aktorach, muzykach, kompozytorach, pisarzach i innych ludziach którzy w dzisiejszym świecie stawiamy za wzór.
To nie ma co się dziwić że niektórym jest to ganz egal.
O ile Rob006 szuka okazji do "zawdy słownej" to w innych przypadkach powinno to zaniepokoić.

Mnie osobiście bardzo trudno przestawić się z per Pan/i na Ty, pierwszy emial jaki napisałem do moderatora zaczynała się od per Pan.
Zresztą @Dann też się kilka razy na forum zwrócił per Pan kerkas i dopiero po kilku prośbach przeszedł na kerkas bo jak powiedział też mu jest turndo przestawiać się z per Pan na Ty.

Jak to określiła kiedyś @Fumiko społeczeństwo coraz bardziej staje się cool i jazzy w złym tego słowa znaczeniu.

Dnia 03.05.2013 o 21:39, Janek_Izdebski napisał:

hans_olo ma rację. Nie ma usprawiedliwienia dla zawieszenia dobrych manier.


Pełna zgoda.

Dnia 03.05.2013 o 21:39, Janek_Izdebski napisał:

> Bardzo przepraszam że się wtrącam ale o co chodzi ?.
Wyjaśnienie właśnie wysłałem Tobie na priv. :)


o.k.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2013 o 23:03, Janek_Izdebski napisał:

Ja się za trolla nie uważam, Braveheart. Myślę, że kerkas uważa podobnie. A obouje naraziliśmy
sie niektórym na tym forum. Daleko nam do klasyków gatunku. :)

Nie widzisz problemu prawda?
Dałem Tobie bana tymczasowego, zgodnie z obietnicą ban został zdjęty, ale zaczynam tego żałować już pierwsze co w wątku o Moderatorach za Twoją sprawą jest spam. Może faktycznie przestań prowokować ludzi, może czas dostosować się do innych i jakoś z nimi współpracować? Czy każdy post skierowany do Ciebie lub o Tobie (Który w żaden sposób Ciebie nie obraża) będziesz nam zgłaszał? Czy możemy liczyć na współpracę? Bo twierdzisz, że wszyscy są przeciwko Tobie? A jak myślisz dlaczego tak jest? Dlaczego ciężko się z Tobą dyskutuje? Już strach Ciebie ukarać bo ma się zaspamowane gg, skype, maila prywatnego oraz Facebooka... Zacznij chłopie współpracować z innymi, dostosuj się do większości a nie na odwrót, że to większość ma się dostosować do Ciebie. Nie jesteś pępkiem świata.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

"Już strach Ciebie ukarać bo ma się zaspamowane gg, skype, maila prywatnego oraz Facebooka..."

pict #1

Janku, jeżeli już wysyłasz mi peemki to dobrze by było samemu je ustawić na swoim sajcie. Wysiliłem się raz odpowiadając ci skrótowo, żebyś mi więcej nie truł ale to pewnie do ciebie nie dotarło [ patrz linijka wyżej ... ]. A drugi raz pisać mi się nie chce.

pict #2

Ten temat to jakiś lulz.

20130503235229

20130503235417

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dnia 03.05.2013 o 23:38, Isildur napisał:

Nie widzisz problemu prawda?
Dałem Tobie bana tymczasowego, zgodnie z obietnicą ban został zdjęty, ale zaczynam tego
żałować już pierwsze co w wątku o Moderatorach za Twoją sprawą jest spam. Może faktycznie
przestań prowokować ludzi, może czas dostosować się do innych i jakoś z nimi współpracować?
Czy każdy post skierowany do Ciebie lub o Tobie (Który w żaden sposób Ciebie nie obraża)
będziesz nam zgłaszał? Czy możemy liczyć na współpracę? Bo twierdzisz, że wszyscy są
przeciwko Tobie? A jak myślisz dlaczego tak jest? Dlaczego ciężko się z Tobą dyskutuje?
Już strach Ciebie ukarać bo ma się zaspamowane gg, skype, maila prywatnego oraz Facebooka...
Zacznij chłopie współpracować z innymi, dostosuj się do większości a nie na odwrót, że
to większość ma się dostosować do Ciebie. Nie jesteś pępkiem świata.

Tylko ja prowokuję? Bez przesady. To Tyler_D bez powodu zaatakował mnie wczoraj w wątku o nocnych markach, oczywiście nie omieszkał mnie wyzwać od "żenad forumowych."

Jeśli chodzi o komunikację między nami to chyba należy się małe sprostowanie z mojej strony, bo nie jest tak do końca jak piszesz.

1. Maile pisałem zawsze na isildur@moderator.gram.pl. To jest Twój oficjalny mail, który widnieje tutaj:

http://www.gram.pl/moderatorzy.asp

2. Raz chyba tylko rozmawialiśmy poprzez czat na FB oraz raz na Steam.

3. Za to kilkakrotnie komunikowaliśmy się poprzez GG, jednak nie uważam, żebym spamował Ci komunikator - zresztą wystarczy spojrzeć w archiwum. Jeśli odebrałeś to inaczej, to przepraszam. Nigdy nie wspominaleś mi osobiście jednak, że spamuję Ci skrzynkę czy GG.

4. Drogi Isildurze, wiesz doskonale, że ze mną można współpracować i chyba świadczą o tym rozmowy, które prowadziliśmy. Już ich nie pamiętasz? Oczywiście były i są rzeczy z którymi się nie zgadzałem (i nadal nie zgadzam), co nie oznacza, że nie darzę Ciebie szacunkiem i nie słucham Twoich konstruktywnych uwag. wiesz doskonale,, że jest dokładnie na odwrót.

A przeciwko mnie nie są oczywiście wszyscy na tym forum. Przeciwko mnie jest skierowany frontalny atak niezbyt licznego, jednak głośnego i wpływowego "koła wzajemnej adoracji." Nie bedę już wymieniał nicków, bo każdy wie o kogo chodzi. To jest atak mniejszości. Z innymi jakoś nie mam problemów w prowadzeniu dyskusji na tym forum. Dlatego, nieprawdą jest, że nie potrafię się dostosować do większości na forum.
To tyle.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Pogłaszczcie biednego Janka po główce, bo znowu jest ofiarą wycieczek osobistych i nie może prowadzić konstruktywnej dyskusji z aope, Bambuskiem, Harrolfo, lordpilotem, kerkasem, Tenebraelem, Vojtasem i innymi, którzy mogą dostarczyć niezaprzeczalnych dowodów na temat jego merytorycznych wypowiedzi - czyli 2 strony spamu w pigułce, który jest odtwarzany przy każdej grubszej aferze, niczym nagranie ze starej kasety. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A moze po prostu utworz Janek sobie kanal na Freenode i zaproszaj zainteresowanych (informacje umiesc w sygnaturce), samemu na forum tematu nie kontynujac, nie wiem czy zauwazyles, ale nie przypominam sobie w historii gramu wielu tak dlugich dyskusji z powodu jednego uzytkownika (na szybko przypomina mi sie temat jak Budo przestal byc Moderatorem).
Robi sie to monotematyczne i powstaja offtopy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!


Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.


Zaloguj się